Prawo mieszkaniowe - Porady prawne

Wygaśnięcie umowy najmu. Co mogę zrobić, aby najemca opuścił lokal ?

Jestem właścicielem mieszkania, które wynająłem na czas oznaczony. Umowa najmu zawarta na czas oznaczony wygasła. W związku z powyższym zwróciłem się do najemcy, aby wyprowadził się z wynajmowanego (...)

Opuszczenie mieszkania po podziale majątku

Jeżeli jesteśmy po podziale majątku (dom) i spłacie należnej części byłemu współmałżonkowi to uważam, że były współmałżonek powinien się wyprowadzić. A co z pełnoletnim synem (26 (...)

Wymiana okien w mieszkaniu spółdzielczym

Czy potrzebuję zgody spółdzielni aby wymienić okna w lokalu spółdzielczym? Okna są typowe dla budownictwa, w niczym nie różnią się wyglądem od tych które mamy obecnie, a w spółdzielni leży (...)

Spółdzielcze prawo do lokalu a piwnica

Zamierzam kupić spółdzielcze prawo własności, a następnie przekształcić je w odrębne prawo własności. Do mieszkania przynależy również piwnica. W zaświadczeniu ze spółdzielni nie ma ani (...)

Wymiana okien w mieszkaniu komunalnym

Czy możemy wymienić okna w mieszkaniu komunalnym i kosztem częściowo obciążyć lokatora, np. 50%?

Zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego

Wypowiedziałam umowę najmu lokalu z zachowaniem przepisów Ustawy o ochronie praw lokatorów. Sprawa o eksmisję może trwać latami. Jeżeli sąd pozew oddali na przykład po 2 latach od wypowiedzenia, (...)

Pęknięta rura w mieszkaniu spółdzielczym

Samoistnie pękła rura w ścianie z ciepła wodą we własnościowym spółdzielczym mieszkaniu, zalewając sąsiadów z dołu. Rura została naprawiona, kto pokrywa koszty naprawy? Spółdzielnia, czy (...)

Kaloryfer a część wspólna

Wspólnota mieszkaniowa to budynek z 1986r. Lokale stanowią własność prywatną członków wspólnoty. Część właścicieli wymieniła podczas docieplenia budynku kaloryfery we własnych mieszkaniach. (...)

Wniesienie uchwały pod obrady zebrania wspólnoty

Czy wniesiony przez każdego właściciela projekt uchwały musi być poddawany pod głosowanie? Czy istnieje przepis prawa mówiący o konieczności poddawania pod głosowanie uchwał, których projekt (...)

Termin odpowiedzi na pismo członka spółdzielni

Domowników nie było w mieszkaniu podczas odczytu liczników ogrzewania. Spółdzielnia obciążyła właścicieli mieszkania ryczałtowym obciążeniem za ogrzewanie a na napisane odwołanie odpowiedziała (...)

Strych częścią wspólną

Posiadam mieszkanie w bloku wielorodzinnym, który jest wspólnotą mieszkaniową. Wszystkie pomieszczenia oprócz strychu zostały zinwentaryzowane. Czy strych, pomimo iż nie jest zawarty w projekcie, (...)

Zajęcie części nieruchomości wspólnej

Jeden z właścicieli bez prawa do dysponowania nieruchomością wspólną samowolnie ją zajął. W hali garażowej wspólnej dla wszystkich mieszkańców, gdzie posiada do wyłącznego użytkowania kilka (...)

Rejestracja wspólnoty mieszkaniowej

Jaka jest procedura rejestracji wspólnoty mieszkaniowej? Do jakich instytucji należy się udać?

Eksmisja samotnej matki z dziećmi

Matka samotnie wychowuje 5- ciorga dzieci (tylko jedno dziecko jest pełnoletnie). Były mąż nie płaci zasądzonych alimentów. świadczenie wypłacane było przez Fundusz Alimentacyjny. Matka z dziećmi (...)

Pokwitowanie za zapłacony czynsz

Przed rokiem zawarłem umowę najmu mieszkania na czas nieokreślony z osobą fizyczną, będącą właścicielem tejże nieruchomości. Umowa przewiduje możliwość jej wypowiedzenia z zachowaniem jednomiesięcznego (...)

Quorum na zebraniu wspólnoty mieszkaniowej

Duża wspólnota mieszkaniowa organizuje roczne zebranie rozliczeniowe. Jaki wpływ na zebranie ma brak quorum?

Brak absolutorium dla zarządcy

Jakie mogą być konsekwencje prawne w przypadku niezatwierdzenia sprawozdania finansowego Wspólnoty Mieszkaniowej (przedstawionego przez zarządcę) oraz w przypadku nieudzielenia Zarządowi Wspólnoty (...)

Odrębna własność lokalu a czynsz

Czy w momencie zaistnienia odrębnej własności w miejsce własnościowego mieszkania spółdzielczego ustaje opłata czynszu?

Rezygnacja z uczestnictwa we wspólnocie

Mieszkania w budynku, który oprócz mnie zamieszkuje 9 rodzin. Tworzymy wspólnotę mieszkaniową, z 3-osobowym zarządem. Nie chcę należeć do tej wspólnoty, bo ciągle mają miejsce konflikty. Czy (...)

Obowiązki spółdzielni mieszkaniowej w zakresie remontów

Jestem właścicielem spółdzielczego mieszkania z tarasem. Na tarasie leżała tylko papa. Położyłem drewnianą podłogę. Spółdzielnia twierdzi, że zrobiłem to bezprawnie, ale sama nie chce nic (...)

Taras - część wspólna czy przynależność mieszkania

Właściciele mieszkania na ostatnim piętrze budynku zaadaptowali na cele mieszkalne taras sąsiadujący z ich mieszkaniem. Taras ten stanowi dach mieszkania położonego piętro niżej, a jego powierzchnia (...)

Korzystanie z części wspólnej nieruchomości

Kamienica należy do 6 współwłaścicieli. Znajduje się w niej 8 lokali wydzielonych. Rozumiem, że klatka schodowa oraz poszczególne inne części kamienicy zaznaczone na planie jako części wspólne (...)

Czynsz i opłaty za mieszkanie własnościowe

Czy właściciel mieszkania własnościowego wykupionego od gminy, oprócz stałych opłat eksploatacyjnych (gaz, prąd, woda, śmieci), funduszu remontowego i podatku od nieruchomości musi płacić czynsz (...)

Reklama (baner) na ścianie budynku wspólnoty

Wspólnota Mieszkaniowa chce podjąć uchwałę o odpłatnym wynajmie i udostępnieniu powierzchni ściany zewnętrznej na umieszczenie tam baneru reklamowego. Powierzchnia ta znajduje się pomiędzy oknami (...)

Tryb uchylenia uchwały zarządu spółdzielni

Proszę przedstawić tryb postępowania i podstawę prawną uchylenia uchwały Zarządu. Zarząd Spółdzielni na wniosek lokatora z dn. 19.12.2006 r. posiadającego lokatorskie spółdzielcze prawo do (...)

Śmierć właściciela, a pokrycie kosztów wspólnoty mieszkaniowej

Właściciel lokalu zmarł w lipcu. Obecnie w lokalu mieszkalnym przebywają osoby (spadkobiercy) o nieznanym dla zarządu wspólnoty tytule prawnym do lokalu. Osoby te nie płacą zaliczek na pokrycie (...)

Służebność osobista mieszkania

W 2002 roku moja matka podarowała mi notarialnie swoje mieszkanie, ustanawiając jednocześnie dożywotnią bezpłatną służebność osobistą tego mieszkania dla mojej córki. W akcie notarialnym (...)

Prawo do zajmowania lokalu a umowa dożywocia

Ojciec przeniósł na mnie oraz na mojego męża na mocy umowy dożywocia zawartej w formie aktu notarialnego współwłasność 1/4 zabudowanej nieruchomości, w zamian za dożywotnie utrzymanie. (...)

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu

Lokator ma już wyrok eksmisyjny i teraz przestał płacić odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego. Jak go teraz pozwac do sadu o ta zapłate, Czy wysłać mu najpierw wezwanie żeby w (...)

Odsetki od zaległości czynszowych

Jak nalicza się odsetki od zaległości czynszowych?

Warunki uzyskania mieszkania spółdzielczego

Jakie warunki należy spełniać aby starać się o przyznanie mieszkania spółdzielczego?

Awaria pod nieobecność właściciela lokalu

W dużej wspólnocie mieszkaniowej właściciel mieszkania zgłasza, że np. z sufitu leje mu się woda, a przyczyną najprawdopodobniej jest awaria instalacji wodnej w mieszkaniu piętro wyżej. Właściciel (...)

W jaki sposób pozbyć się niechcianego lokatora?

Mam problem z moim znajomym. Od paru lat wynajmowałam mu mieszkanie. Przez pierwsze cztery miesiące opłacał normalnie rachunki, niestety później zaprzestał płacić. Mój znajomy w końcu otrzymał (...)

Czy można wypowiedzieć umowę najmu lokatorowi bez podania przyczyny?

Czy można wypowiedzieć umowę najmu lokatorowi bez podania przyczyny? Chcę się pozbyć niechcianego lokatora, niestety wcześniej podpisałam z nim umowę najmu na czas nieokreślony z dwu miesięcznym (...)

Jak odzyskać pieniądze za wymianę okien?

Przez trzy lata wynajmowałam mieszkanie. Przez rok czasu negocjowałam z właścicielem mieszkania o wymianę okien, które dość że były stare, to jeszcze nieszczelne. W końcu poszłam z nim na ugodę, (...)

Uchwała zarządu wspólnoty

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej podjął większością głosów członków zarządu uchwałę o wzięciu kredytu na remont nieruchomości. Zarząd składa się 3 osób, 2 osoby były za wzięciem kredytu, (...)

Zarządca sądowy a jego decyzje co do nieruchomości

Zarządca sądowy nieruchomości podejmuje pewne decyzje związane z remontami. Czy decyzje, które podejmuje zarządca sądowy nieruchomości musi uzgodnić z współwłaścicielami, czy też nie musi (...)

Skutki niezatwierdzenia sprawozdania zarządcy

Zarządca sądowy nieruchomością złożył w sądzie sprawozdanie za rok 2012. Ja wniosłem o nie zatwierdzenie (odrzucenie) sprawozdania. Jakie rodzi konsekwencje dla zarządcy sądowego, jeżeli sąd (...)

Wysokość czynszu w TBS

Jak ustalana jest wysokość czynszu w TBS-ach?

Współposiadanie nieruchomości wspólnej

Czy właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej może żądać dopuszczenia do posiadania nieruchomości wspólnej?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika