Skutki zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Pytanie:

Witam. Na mojej działce od dłuższego czasu jest postawiony mały kiosk. Tymczasem nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia stawianie takich kiosków. Czy ustalenia nowego planu dotyczą także obiektów, które już istnieją?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Kwestia zmiany przeznaczenia terenów w planach zagospodarowania przestrzennego została uregulowana w art. 35 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowi, że tereny, których przeznaczenie plan miejscowy zmienia, mogą być wykorzystywane w sposób dotychczasowy do czasu ich zagospodarowania zgodnie z tym planem, chyba że w planie ustalono inny sposób ich tymczasowego zagospodarowania. Edward Radziszewski podkreśla, że nie można jednak wykorzystywać terenów w sposób dotychczasowy, jeżeli w uchwalonym planie miejscowym przewidziano inny sposób ich tymczasowego zagospodarowania (Radziszewski Edward Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Przepisy i komentarz Warszawa 2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie I) ss. 336). Wydaje się, że taki argument mógłby podnieść organ administracji, jeśli stwierdziłby postawienie obiektu wbrew obowiązującemu planowi zagospodarowania przestrzennego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 22.6.2012

  Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego

  Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwego organu. Co to jest zmiana sposobu użytkowania? Czy w razie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego (...)

 • 19.7.2018

  Odblokowane wyodrębnianie mieszkań w starych budynkach

  Będzie łatwiej uzyskać własność lokali mieszkalnych budowanych przed 1995 r. Po uchwaleniu przez obie izby parlamentu nowelizacja ustawy o własności lokali czeka na podpis Prezydenta.

 • 19.8.2018

  Umożliwienie dochodzenia do własności starych lokali mieszkalnych

  Nowelizacja zakłada umożliwienie dochodzenia do własności w wypadku lokali mieszkalnych budowanych przed 1995 r. Ma to zlikwidować lukę prawną, powstałą po wejściu w życie ustawy (...)

 • 7.5.2010

  Procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

  Procedura uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uregulowana została w ustawie z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Procedurę tę stosuje się, zgodnie (...)

 • 6.5.2010

  Samowola budowlana

  Istnieje kilka możliwości naruszenia przepisów dotyczących budowania obiektów i przeprowadzania robót budowlanych. Na wybudowanie większości obiektów należy mieć pozwolenie (...)