Kolejna służba będzie wystawiać mandaty

3.2.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Inspektor drogowy ukarze kierowcę samochodu osobowego za przekroczenie prędkości, wyprzedzanie na skrzyżowaniu czy przejazd na czerwonym świetle.

Inspekcja Transportu Drogowego wypisze grzywnę nie tylko prowadzącym ciężarówki i autobusy, lecz także innym uczestnikom ruchu drogowego – nawet motocyklistom i rowerzystom.

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało już rozporządzenie, które wskazuje przewinienia, za które inspektorzy będą wystawiać mandaty.

- Po wejściu przepisów w życie kierowca, który rażąco naruszy przepisy ruchu drogowego, nie tylko zostanie zatrzymany przez inspektora, ale także dostanie od niego mandat - tłumaczy w rozmowie z e-prawnik.pl Aleksandra Kobylska z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Teraz funkcjonariusze tej służby mogą jedynie zatrzymać samochód osobowy, lecz na tym kończy się ich rola. Trzeba wzywać policję, która ukarze za złamanie prawa.

Ustawodawca nie sprecyzował niestety pojęcia rażącego złamania przepisów. – Inspektor sam będzie decydował, kiedy do takiego naruszenia dojdzie – mówi dla e-prawnik.pl Mariusz Kaczmarz, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu.

- Przede wszystkim chodzi tutaj o wyprzedzanie na skrzyżowaniu lub na podwójnej linii ciągłej czy przejazd na czerwonym świetle – wyjaśnia Kaczmarz.

Projektowane rozporządzenie pozwoli również inspektorom drogówki wystawić mandat za jazdę bez włączonych świateł czy prowadzenie auta bez prawa jazdy lub innych wymaganych dokumentów.

Funkcjonariusze będą karać grzywną także kierowców, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość. Przyznanie inspektorom takiej możliwości jest konieczne, gdyż od 31 grudnia zeszłego roku mają oni prawo do korzystania z fotoradarów.

Nowe przepisy pozwolą ponadto inspektorom kontrolować wszystkich uczestników ruchu drogowego, wobec których zajdzie podejrzenie, że kierują po wypiciu alkoholu. Teraz jest to możliwe tylko w przypadku ciężarówek czy autobusów. Już wkrótce inspektor będzie mógł zatrzymać nawet rowerzystę, który jedzie zygzakiem.

- Niestety w tym przypadku nasze uprawnienia zwiększają się jedynie o kontrolowanie dodatkowych grup kierowców. Będziemy mogli badać ich alkomatem, ale nie wystawimy nietrzeźwemu mandatu. W takich sytuacjach dalej będziemy wzywać do pomocy policjantów – mówi rzecznik wrocławskiego inspektoratu.

Powyższe zmiany wprowadzi rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Transportu Drogowego oraz pracownikom Głównego Inspektora Transportu Drogowego uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Dokument znajduje się obecnie na etapie konsultacji społecznych. Zakończą się one 11 lutego 2011 roku.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: