Zwalczanie chorób zakaźnych. Ustawa dla epidemiologii

Weszła w życie zmiana ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Projekt rozporządzenia realizuje upoważnienie ustawowe zawarte w art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. Nr 234, poz. 1570, z późn. zm.).

Projektowane rozporządzenie określa wykaz zakażeń i chorób zakaźnych występujących wśród żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników jednostek oraz osób objętych zakresem działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Wojskowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Inspekcji Weterynaryjnej, Wojskowej Inspekcji Weterynaryjnej, Inspekcji Ochrony Środowiska, stanowiący załącznik do niniejszego rozporządzenia.

Porady prawne

Określając wykaz zakażeń i chorób zakaźnych ludzi objętych przekazywaniem danych między inspekcjami, uwzględniono zakażenia i choroby zakaźne u ludzi objęte zakresem przedmiotowym ustawy o zapobieganiu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, ze względu na fakt, iż wymiana tych danych jest niezbędna dla zapewnienia kompletności danych gromadzonych przez instytucje uczestniczące w nadzorze epidemiologicznym.

Przedmiot projektowanego rozporządzenia nie jest objęty zakresem prawa Unii Europejskiej. Regulacja nie zawiera przepisów technicznych, nie wdraża norm i nie wpływa na swobodę przepływu usług i towarów, nie wymaga notyfikacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. Nr 239, poz. 2039 oraz z 2004 r. Nr 65, poz. 597).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika