Archiwum artykułów - Strona 196

Zagubienie bądź zniszczenie bagażu przez linie lotnicze

8.6.2011

Okres wakacji to bardzo często czas podróżowania samolotami do różnych, najodleglejszych zakątków świata. Popularność podróży lotniczych, wiąże się także z większą możliwością zagubienia bądź zniszczenia bagażu przez przewoźnika. Nierzadko zdarza się, że w zagubionym bagażu (...)

Jazda bez biletów się nie opłaca

7.6.2011

Krajowy Rejestr Długów przygotował raport dotyczący Polaków jeżdżących bez biletów. Wynika z niego, że wiele osób nie kasuje biletów (rocznie wystawianych jest ok. 900 000 mandatów). Z tytułu kar za przejazd bez biletu uzyskano ponad 173,8 mln zł.

Systemy czasu pracy

3.6.2011

W prawie pracy wymiar czasu pracy i jego rozkład nie są uregulowane w sposób jednolity. Podstawową normą czasu pracy, którą przewiduje Kodeks pracy, jest czas nie przekraczający 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie (...)

Niektóre prawa i obowiazki konsumentów przy sprzedaży konsumenckiej

12.5.2011

Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej ora zmianie Kodeksu cywilnego dostosowała polskie ustawodawstwo konsumenckie do standardów Unii Europejskiej, implementując do polskiego porządku prawnego dwie Dyrektywy Wspólnot Europejskich nr 1999/44 z dnia 25 maja 1999 r. w sprawie określonych (...)

Zasady rozpatrywania spraw przez sądy pracy

6.5.2011

Sądy pracy oraz sądy pracy i ubezpieczeń społecznych nie są odrębnymi szczególnymi organami wymiaru sprawiedliwości, tylko wyodrębnionymi wewnętrznie jednostkami organizacyjnymi (wydziałami) sądów rejonowych i okręgowych. Korzystają one z pewnej autonomii, a także odrębności (...)

Zastaw - co zabezpiecza i jak go ustanowić?

22.4.2011

W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można rzecz ruchomą obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia z rzeczy bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela rzeczy, (...)

Kiedy prowadzi się śledztwo, a kiedy dochodzenie w sprawie karnej?

21.4.2011

Dochodzenie jest uproszczoną formą prowadzenia postępowania przygotowawczego (przedsądowego) w sprawie karnej. Generalnie można powiedzieć, iż jest ono prowadzone w drobniejszych sprawach. We wszystkich zaś sprawach karnych, w których nie można prowadzić dochodzenia, postępowanie przygotowawcze (...)

Jak odzyskać pieniądze od upadłego konsumenta?

19.4.2011

Z końcem marca 2009 r. wprowadzony został nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość konsumencka. Możliwość tzw. upadłości konsumenckiej mają osoby fizyczne, które nie są przedsiębiorcami. Postępowanie upadłościowe w sprawach konsumenckich, oprócz (...)

Kiedy dziecko powinno przyczyniać się do utrzymania domu?

18.3.2011

Sytuacja, kiedy dziecko obowiązane jest do przyczyniania się do utrzymywania rodziny, należy do rzadkości. Na gruncie polskiego prawa rodzinnego, to na rodzicach spoczywa obowiązek przyczyniania się o zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Każdy z nich (...)

Czas pracy kierowców - zakres pojęcia czasu pracy

16.3.2011

Artykuł dotyczy zdefiniowania pojęcia czasu pracy na gruncie Ustawy o czasie pracy kierowców (Dz.U. 2004.92.879 ze zm.). Jest to kolejny z serii artykułów traktujących o czasie pracy kierowców.

PIT 2010 – przez Internet szybko i prosto

9.3.2011

Czasy, kiedy podatnicy godzinami stali w Urzędach Skarbowych, aby złożyć zeznanie na dzienniku podawczym przed końcem kwietnia odchodzą do lamusa. Coraz mniej zeznań wysyłamy także pocztą. W 2009 roku rozpoczęła się rewolucja, która umożliwiła składanie PIT-ów przez Internet, bez konieczności (...)

Czy mogę sprzedać spadek? Zbycie spadku w drodze umowy

4.3.2011

Przystępując do przedstawienia problematyki umownego zbycia spadku na wstępie należy poczynić kilka uwag wprowadzających. Otóż na szczególną uwagę zasługuje odpowiedź na pytanie, co jest przedmiotem umowy. Nie może bowiem ulegać wątpliwości, iż umowa dotyczy spadku albo (...)

Kontrakt menedżerski - Wszystko co musisz wiedzieć

1.3.2011

Kontrakt menedżerski - to umowa o zarząd przedsiębiorstwem. Co to jest kontrakt menedżerski? Jakie są podstawowe cechy kontraktu menedżerskiego? Jakie są szczególne rodzaje kontraktów menedżerskich? 

Umowy o przeniesienie praw autorskich oraz umowy licencyjne

18.2.2011

Umowa o przeniesienie praw autorskich polega na tym, że przenoszący prawa autorskie wyzbywa się całkowicie władztwa nad tymi prawami na rzecz nabywcy. Umowa taka powinna zostać sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Samo zawarcie umowy nie prowadzi jeszcze do automatycznego przejścia (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika