Archiwum artykułów - Strona 198

Rodzaje akcji w spółkach akcyjnych

26.10.2010

Akcja jest świadectwem uczestnictwa akcjonariusza w tworzeniu majątku spółki. Na podstawie akcji może on wykonywać przyznane akcjonariuszom uprawnienia - ma prawo głosu, prawo do dywidendy itp. W spółce akcyjnej istnieje kilka rodzajów akcji, które dają akcjonariuszom (...)

Na czym polega i kto sprawuje zarząd nad nieruchomością w czasie egzekucji?

29.9.2010

Zgodnie z przepisami egzekucyjnymi zajętą nieruchomość pozostawia się w zarządzie dłużnika. Jeżeli jednak prawidłowe sprawowanie zarządu tego wymaga, sąd odejmie dłużnikowi zarząd i ustanowi innego zarządcę; to samo dotyczy ustanowionego zarządcy. Jeżeli sprawowanie zarządu wymaga (...)

Założenie spółki partnerskiej

28.9.2010

Spółka partnerska jest osobową spółką handlową utworzoną przez osoby fizyczne wykonujące wolny zawód. Spółka partnerska powstaje z chwila wpisu do rejestru sądowego. Umowa spółki partnerskiej powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. Założycielami i wspólnikami w spółce (...)

Jak karana jest korupcja?

22.9.2010

Podmiotami przestępstwa korupcji w sektorze publicznym mogą być: podmiot łapownictwa czynnego (przekupstwa) - tj. każda osoba, która wręcza (daje) bądź obiecuje udzielić łapówki w zamian za załatwienie interesującej ją sprawy w urzędzie czy instytucji przez osobę przyjmującą korzyść (...)

Jak rozwiązać przysposobienie (adopcję)?

15.9.2010

Z ważnych powodów zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający mogą żądać rozwiązania stosunku przysposobienia przez sąd. Jest to jedyna przewidziana w ustawie droga rozwiązania tego stosunku prawnego. Aby można było przysposobienie rozwiązać, muszą być spełnione dwie (...)

Czy mogę zawrzeć umowę ubezpieczenia na rzecz osoby trzeciej?

10.9.2010

Stronami umowy ubezpieczenia są zawsze zakład ubezpieczeń oraz podmiot, który ubezpiecza swoje mienie, odpowiedzialność cywilną lub życie, zdrowie etc. Niewielu jednak wie, że umowa ubezpieczenia może rodzić określone uprawnienia dla osoby spoza kręgu stron umowy – dla osoby trzeciej. (...)

Zasady dziedziczenia w przypadku adopcji

25.8.2010

Zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający, mają prawo do dokonywania swobodnych rozrządzeń w drodze testamentu. Natomiast przepisy różnicują sytuację dziedziczenia ustawowego miedzy przysposobionym (czyli adoptowanym) a przysposabiającym (adoptującym) - do którego dochodzi (...)

Co to jest gminne prawo pierwokupu?

24.8.2010

Dzięki wolności gospodarczej, w obrocie prawnym istnieje swoboda przy wyborze kontrahenta. Oznacza to, że przykładowo zbywca może wybrać spośród wielu oferentów tego, kto najbardziej mu odpowiada, kierując się określonymi przez siebie, nawet nieuzasadnionymi względami. Swoboda (...)

Jak otrzymać dodatek mieszkaniowy?

19.8.2010

Mimo, iż pomoc przewidziana ustawą o dodatku mieszkaniowym tylko częściowo pokryje comiesięczne wydatki związane z opłatami za mieszkanie, warto jednak zapoznać się z warunkami przyznawania takich dodatków, tym bardziej, że procedura uzyskiwania dodatku nie jest nadto skomplikowana, (...)

Podstawowe rejestry oraz uczestnicy procedury zakupu mieszkania

18.8.2010

Najważniejszym rejestrem, do którego przy okazji zakupu mieszkania trzeba zajrzeć, niezależnie od tego czy transakcja dotyczyć będzie mieszkania nowego czy mieszkania z rynku wtórnego, są księgi wieczyste prowadzone dla danej nieruchomości. Pozostałe rejestry mają charakter pomocniczy, (...)

Jak zawrzeć umowę z deweloperem?

18.8.2010

Z podpisaniem umowy z deweloperem wiążą się zazwyczaj duże wydatki. Jednocześnie należy sobie zdawać sprawę z faktu, iż mamy w takim przypadku do czynienia z profesjonalistą, obeznanym w branży budowlanej i zasadach zawierania tego typu umów. Ma on więc pewną przewagę przy zawieraniu (...)

Uwaga na niedozwolone postanowienia w umowie kupna mieszkania!

18.8.2010

Umowa sprzedaży mieszkania jest już ostatnim etapem całej procedury, w toku której zawieranych jest jeszcze \"po drodze\" kilka niezbędnych umów. Warto zatem poznać zasady, na jakich niektóre \"groźne\" dla nabywcy (konsumenta) postanowienia umowy mogą zostać uznane za niedozwolone. (...)

Uprawnienie do odstąpienia od umowy deweloperskiej

18.8.2010

Klauzule regulujące prawo odstąpienia od umowy umieszczane są obecnie niemal we wszystkich umowach deweloperskich. Z uwagi na to, iż należą one do najbardziej istotnych postanowień umowy z punktu widzenia nabywcy, warto jest poświęcić im więcej czasu przy analizie konkretnej umowy. Aby zastrzeżenie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika