Opinie prawne

Skierowanie oskarżonego na badania psychiatryczne - opinia prawna

28.5.2025

Zostałem oskarżony o popełnienie przestępstwa z art. 160 § 1 Kodeksu karnego, tj. narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W toku postępowania sąd stwierdził, że moje wybuchowe zachowanie na sali sądowej kwalifikuje się (...)

Alimenty na pełnoletnie dziecko - opinia prawna

11.3.2025

Obowiązek alimentacyjny - sam fakt jego istnienia - usankcjonowany jest przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Akt ten w art. 128 stanowi, iż obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Ta (...)

Umowa alimentacyjna - opinia prawna

27.2.2025

Podstawowym obowiązkiem, jaki ustawa kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na rodziców, jest obowiązek świadczenia alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Dotyczy on obydwojga rodziców, zarówno ojca jak i matki. Obok władzy rodzicielskiej, (...)

Gdy były pracownik prowadzi działalność konkurencyjną - opinia prawna

27.2.2025

Stosownie do art. 100 § 2 pkt 4 oraz 5 kodeksu pracy, do obowiązków pracowniczych należy m.in. "zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę" oraz "przestrzeganie tajemnicy określonej w odrębnych przepisach" (m.in. chodzi o tajemnicę przedsiębiorstwa (...)

Budynek na gruntach sąsiadujących - opinia prawna

21.1.2025

W przypadku wzniesionego budynku na gruntach sąsiadujących, w zasadzie można mówić o 3 wariantach, które wyczerpują zakres możliwych rozwiązań: - można uznać, że mamy do czynienia z odrębną własnością tej części domu, która stoi na działce X oraz odrębną własnością tej części (...)

Przewłaszczenie na zabezpieczenie a hipoteka - opinia prawna

13.1.2025

Właściciel przewłaszczył na zabezpieczenie udział w wysokości 70% we współwłasności nieruchomości. Nowy "właściciel" ustanowił na swoim udziale hipotekę. Umowa na podstawie, której dokonano przewłaszczenia wygasła. 70 % współwłasności wraca do poprzedniego właściciela. Co z hipoteką? (...)

Alimenty od dziadków zamiast od ojca dziecka ? opinia prawna

23.12.2024

Obowiązek alimentacyjny, określony przez ustawodawcę jako obowiązek dostarczania środków utrzymania i w miarę potrzeby środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. W przypadku dzieci, obowiązek ten w pierwszej kolejności ciąży na rodzicach, zaś w dalszej kolejności (...)

Jaki jest charakter prawny listu intencyjnego? - opinia prawna

3.12.2024

Informatyk podpisał z firmą list intencyjny. Zawiera on takie określenia jak: \"Zleceniodawca zobowiązuje się do wykonywania usług informatycznych\". Porozumienie to wspomina także o karze umownej. Z powodu zmiany miejsca zamieszkania informatyk chciałby zakończyć współpracę nieco wcześniej. (...)

Okres zalegania z czynszem a wypowiedzenie - opinia prawna

3.12.2024

Najemca w umowie cywilnoprawnej zawartej pod koniec lipca zgodził się na opłatę czynszu za pierwszy miesiąc oraz za kaucje wartości 1 miesiąca czynszu w przeciągu kilku dni po wprowadzeniu się, oraz na następne opłaty czynszu z 1 miesięcznym wyprzedzeniem. Jednak pierwszego terminu nie dochował (...)

Samodzielność zakładowej organizacji związkowej - opinia prawna

3.12.2024

Zakładowa organizacja związkowa ma prawo wystąpić ze struktur, do których wcześniej przystąpiła i to niezależnie od tego czy powstała na bazie tych struktur czy też nie. Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych (w skrócie: ZZ) związek zawodowy jest niezależny w swojej działalności (...)

Prawo do premii a rozwiązanie stosunku pracy - opinia prawna

26.11.2024

Pracownik rozwiązał umowę o pracę za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Następnie w toku rozmów strony ustaliły, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpi za porozumieniem stron z określonym dniem. Problemem jest zapis w propozycji treści porozumienia, wprowadzony tam przez zakład pracy. Brzmi on (...)

Przekazanie wspólnocie dokumentacji przez dewelopera - opinia prawna

26.11.2024

Budynek mieszkalny, wybudowany dwa lata temu, ma wadliwie wykonane odwodnienia płyt balkonowych. To powoduje zamakanie balkonów i ich niszczenie, a w perspektywie rychły (i bardzo kosztowny) remont. Kilkakrotnie już deweloper był wzywany do wydania projektów budowy i powykonawczego. Deweloper za (...)

Umowa dożywocia a kwestia dziedziczenia

18.11.2024

Często zdarza się, że właściciel chce rozporządzić posiadanym przez siebie majątkiem na rzecz bliskich mu osób jeszcze przed swoją śmiercią. Celowi temu służy testament, jednakże wiele osób chce, aby skutek w postaci przeniesienia własności nastąpił jeszcze za ich życia. Z drugiej (...)

Kary porządkowe nakładane na pracownika - opinia prawna

4.11.2024

Dwa rodzaje kar porządkowych: karę upomnienia i karę nagany może pracodawca stosować za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonego porządku, regulaminu pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych. Kara pieniężną z kolei można być wymierzona pracownikowi (...)

Podział lokalu spółdzielczego na dwa lokale ? opinia prawna

16.10.2024

Zgodnie z ustawą o własności lokali samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, mogą stanowić odrębne nieruchomości. Ustęp 2 tego artykułu natomiast rozstrzyga, co należy rozumieć pod pojęciem samodzielnego lokalu. Samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi (...)

W jakim czasie można wykorzystać urlop okolicznościowy - opinia prawna

17.9.2024

W dniu 7 lutego 2024 r. pracownikowi urodziło się dziecko. W tym czasie, od 5 do 16 lutego, przebywał on jednak na urlopie wypoczynkowym. W praktyce urlop wypoczynkowy był wzięty z uwagi na przewidywany termin porodu i chęć bycia w tym czasie z żoną (ciąża zagrożona). Zgodnie z rozporządzeniem (...)

Forma ustanowienia służebności mieszkania - opinia prawna

10.9.2024

Pani Y chciała ustanowić służebność osobistą dla swoich dzieci i wnuków. Chciała, by miały one prawo zamieszkiwania na czas nieokreślony lub przez całe życie w domu jednorodzinnym. Decyzję taką podjęła w dniu w zamian za nie zwrócony dzieciom depozyt nieprawidłowy w kwocie 170 tys. (...)

Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna

3.9.2024

Pani X za kilka miesięcy urodzi dziecko. Ojciec dziecka nie jest jej mężem. Były partner oficjalnie jest bezrobotny, pracuje "na czarno" i pomimo kilku szans zmiany pracy na legalną i nieźle płatną, nie skorzystał z okazji, twierdząc, że praca "na czarno" przynosi mu większe dochody. Ojciec (...)

Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne - opinia prawna

19.8.2024

Pracodawcy często zamiast umowy o pracę podpisują ze swoimi pracownikami umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło), korzystając z możliwości, jakie te drugie dają przy zmniejszaniu kosztów działalności gospodarczej. Kodeks pracy zawiera jednak zakaz zastępowania umowy o pracę (...)

Ubezwłasnowolnienie osoby bliskiej ? opinia prawna

19.8.2024

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 11 k.c. (kodeks cywilny), każda osoba fizyczna z chwila ukończenia pełnoletności, nabywa pełna zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, iż pełnoletni własnym działaniem może nabywać i tracić prawa oraz zaciągać zobowiązania - ogólnie rzecz ujmując (...)

Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie - opinia prawna

19.8.2024

Odpowiedzialność za szkodę powstałą w mieniu w pełnej wysokości przy czym pracodawca jest obowiązany, żądając odszkodowania, tylko do udowodnienia, że szkoda w mieniu powierzonym zaistniała. Pracodawca nie musi udowadniać winy w spowodowaniu szkody. W razie powierzenia pracownikowi mienia (...)

Gdy sąsiad za głośno słucha muzyki - opinia prawna

12.8.2024

Bardzo głośne słuchanie muzyki, trwające dłuższy czas, stanowiące uciążliwość dla otoczenia stanowi wykroczenie, o którym mowa w art. 51 Kodeksu wykroczeń. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie (...)

Uchylenie się od zapłaty weksla z powodu groźby - opinia prawna

22.7.2024

Pan X w styczniu wystawił weksel na kwotę 50.000 zł. Weksel miał być płatny do 31 lutego br. Niedawno otrzymał nakaz zapłaty wydany przez sąd na podstawie tego weksla. Weksel podpisał na żądanie mojego byłego wspólnika, który groził, że doniesie do Urzędu Skarbowego. Pan X rozstał (...)

Odpowiedzialność sprzedawcy za utracone korzyści - opinia prawna

15.7.2024

Czy sprzedawca jest odpowiedzialny za utratę zysków przez kupującego spowodowaną sprzedażą wadliwego towaru? Czy wymiana towaru na wolny od wad lub zwrot pieniędzy jest wystarczający do spełnienia roszczeń? Jakie są terminy dotyczące składania reklamacji? Co należy uczynić, aby w przyszłości (...)

Czy członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki? - opinia prawna

15.7.2024

Ponad miesiąc temu firma Y zawarła umowę z osobą, która podała się za członka zarządu i pełnomocnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W umowie wskazana jest druga strona umowy (spółka z o.o.) jako reprezentowana przez Pana X, umowa jest podpisana przez niego, przy podpisie znajduje (...)

Czy choroba psychiczna unieważnia małżeństwo? - opinia prawna

8.7.2024

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraźnie mówi, że małżeństwo może być unieważnione tylko w pewnych ściśle określonych przypadkach (art. 17). Jednym z nich jest właśnie choroba psychiczna. Kodeks mówi, że osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym w ogóle nie może (...)

Jak uzyskać pełną zdolność do czynności prawnych? - opinia prawna

8.7.2024

Zgodnie bowiem z art. 10 kodeksu cywilnego, człowiek (osoba fizyczna) osiąga pełnoletność z mocy samego prawa z chwilą, a ściśle rzecz ujmując, z dniem ukończenia osiemnastego roku życia. Klarowne są też zasady obliczania wieku osoby fizycznej, co znajduje zastosowanie do ustalenia dokładnego (...)

Kiedy żądać zapłaty kary umownej? - opinia prawna

1.7.2024

Naliczanie kary umownej nie jest obowiązkiem strony umowy, lecz jej uprawnieniem. Z tego też powodu, jeżeli zaistniały okoliczności uzasadniające zapłatę kary umownej, które najczęściej wskazane są w samej umowie (może to być więc opóźnienie wykonania robót) strona umowy może dochodzić (...)

Wspólne zamieszkiwanie rodziców i dorosłych dzieci - opinia prawna

24.6.2024

Zagadnienia dotyczące władzy rodzicielskiej zawarte są w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Pojęcie to nie jest jednak zdefiniowane. Zgodnie z przyjętymi w doktrynie prawa rodzinnego poglądami, przez władzę rodzicielską należy rozumieć zespół obowiązków i praw rodziców względem małoletniego (...)

Odwołanie darowizny wobec jednego z małżonków - opinia prawna

17.6.2024

Pani X ponad 10 lat temu zawarła związek małżeński. Zaraz po ślubie rodzice darowali mieszkanie jej i mężowi. Między małżonkami istniała wspólność majątkowa małżeńska. Obecnie toczy się w sądzie sprawa rozwodowa z powodu zdrady, jakiej dopuścił się mąż. Matka Pani X z powodu (...)

Szkolenia a czas pracy - opinia prawna

10.6.2024

Jestem pracownikiem działu marketingu. W zeszłym tygodniu pracodawca skierował cały nasz zespół na szkolenie z zakresu technik negocjacji, które odbywało się w piątek i w sobotę. W piątek szkolenie było przeprowadzane w siedzibie naszej firmy, a w sobotę (wtedy biuro jest zamknięte) w (...)

Kiedy właściciel lokalu może powiesić reklamę - opinia prawna

13.5.2024

Członkowie spółdzielni mieszkaniowej posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokali użytkowych i prowadzą działalność gospodarczą w swoich lokalach. Lokale usytuowane są na parterze bloku mieszkalnego. Przed lokalami zamontowane są barierki ochronne o wysokości 1,3 m. Na barierkach (...)

Jak zainicjować wymeldowanie z urzędu - opinia prawna

15.4.2024

Obowiązek meldunkowy (zameldowanie i wymeldowanie) ma charakter natury administracyjnej i nie ma wpływu np. na "prawo" do mieszkania. Zameldowanie potwierdza fakt przebywania osoby w tym miejscu i jej zamiar przybywania stałego. Jeżeli zatem określona osoba posiada tytuł prawny do zajmowania lokalu, (...)

Uprawnienia kuratora spadku - opinia prawna

25.3.2024

Zgodnie z art. 666 kodeksu postępowania cywilnego, do czasu objęcia spadku przez spadkobiercę nad całością spadku czuwa sąd, a w razie potrzeby ustanawia kuratora spadku. Kurator jest więc powoływany tylko wówczas, gdy sąd nie jest w stanie czuwać nad przedmiotem nie objętego spadku. Do (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika