Opinie prawne
-
14.3.2016
Ochrona wizerunku w prawie cywilnym i w prawie autorskim
Agencja reklamowa wykorzystała moje zdjęcia wykonane na sesji zdjęciowej do wydrukowania kilku kalendarzy na rok 2002, które następnie sprzedała na przełomie listopada i grudnia 2001 roku różnym firmom mimo tego, że nie podpisano ze mną żadnej umowy, w której wyrażałabym (...)
-
17.7.2015
Nowe świadczenia rodzicielskie 2016 - kto skorzysta?
Nowe świadczenie rodzicielskie - potocznie zwane nowym becikowym - trafi do osób, które do tej pory po urodzeniu dziecka nie mogły liczyć na finansową pomoc państwa. Z nowego świadczenia rodzicielskiego skorzystają mi.in. bezrobotni, studenci, rolnicy oraz osoby zatrudnione na podstawie (...)
-
12.11.2014
Określenie adresu osoby występującej w akcie notarialnym - opinia prawna
Miejsce zamieszkania to oprócz zwrotu funkcjonującego w życiu codziennym także pojęcie prawnicze. Miejsce zamieszkania reguluje przepis artykułu 25 kodeksu cywilnego, który stanowi, iż miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem (...)
-
12.11.2014
Ubezwłasnowolnienie osoby bliskiej – opinia prawna
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 11 k.c. (kodeks cywilny), każda osoba fizyczna z chwila ukończenia pełnoletności, nabywa pełna zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, iż pełnoletni własnym działaniem może nabywać i tracić prawa oraz zaciągać zobowiązania - ogólnie rzecz (...)
-
16.7.2014
Wykorzystanie wizerunku uczestników kursu a naruszenie dóbr osobistych
Czy dozwolone jest nagrywanie uczestników kursu tańca? Jak uchronić się przed roszczeniami ze strony uczestników i zapewnić legalność działania? Czy filmowanie grupy osób jest dopuszczalne bez ich zgody? Kiedy dochodzi do naruszenia wizerunku danej osoby? Zapraszamy do lektury.
-
14.12.2010
Zabrano Ci nieruchomość pod drogi publiczne? Sprawdź jakie masz prawa - opinia prawna
Wojewoda w odniesieniu do dróg krajowych i wojewódzkich albo starosta w odniesieniu do dróg powiatowych i gminnych wydają decyzję o ustaleniu lokalizacji drogi na wniosek właściwego zarządcy drogi. Zarząd Dróg Krajowych wyznaczył drogę, w wyniku czego przebiega ona przez część nieruchomości (...)
-
20.8.2010
Składki emeryta zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło - opinia prawna
W tym roku przechodzę na emeryturę. Nie chciałabym zupełnie rezygnować z mojej pracy. Nie wiem jednak, czy i jakie składki będę musiała zapłacić. Czy będąc na emeryturze muszę odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z tytułu stosunku pracy? Ponadto mam propozycję (...)
-
18.8.2010
Przestępstwo oszustwa popełnione przez funkcjonariusza publicznego - opinia prawna
Kodeks karny i inne ustawy przewidujące odpowiedzialność karną za przestępstwo dotyczą jedynie osób fizycznych. Wynika to z założenia, że odpowiedzialności karnej mogą odpowiadać jedynie osoby fizyczne, nie zaś jednostki organizacyjne stworzone przez człowieka. W chwili obecnej ustawodawca (...)
-
6.7.2010
Odrzucenie rezygnacji z funkcji Prezesa Zarządu spółki z o.o. - opinia prawna
Członek zarządu może zgłosić rezygnację w każdym czasie. Podkreślić przy tym należy, że rezygnacja uzasadniona ważnymi powodami jest dopuszczalna w każdym przypadku i nie można wyłączyć tego uprawnienia w umowie spółki. Członek zarządu może złożyć rezygnację z ważnych (...)
-
25.6.2010
Czy choroba psychiczna unieważnia małżeństwo? - opinia prawna
Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraźnie mówi, że małżeństwo może być unieważnione tylko w pewnych ściśle określonych przypadkach (art. 17). Jednym z nich jest właśnie choroba psychiczna. Kodeks mówi, że osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym w ogóle nie może (...)
-
9.6.2010
Wymeldowanie z urzędu czy na wniosek strony postępowania - opinia prawna
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych organ wydaje decyzję w sprawie wymeldowania na wniosek strony. Ustawa nie definiuje pojęcia strony. Wobec tego należy przyjąć definicję strony zawartą w kodeksie postępowania administracyjnego (k.p.a.). Zgodnie z art. (...)
-
25.5.2010
KRUS czy ZUS - opinia prawna
Obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno - rentowemu rolników podlegają rolnicy, których gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny oraz ich domownicy. Takiemu ubezpieczeniu podlega także osoba pobierająca rentę strukturalną współfinansowaną (...)
-
25.5.2010
Osoba współpracująca z osobą prowadzącą działalność gospodarczą a obowiązek opłacania składek ZUS - opinia prawna
Art. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych wymienia kategorie osób podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. W ust. 1 pkt 5 tego artykułu wymienione zostały osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby (...)
-
24.5.2010
Zniesienie współwłasności nieruchomości zabudowanej budynkiem - opinia prawna
Współwłasność przewidziana w polskim prawie cywilnym może mieć dwa oblicza. Przede wszystkim może to być współwłasność łączna (przysługująca na podstawie określonych stosunków prawnych np. małżeńskich, ta w związku ze stanem faktycznym nie będzie dalej poruszana) oraz współwłasność (...)
-
24.5.2010
Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie - opinia prawna
Odpowiedzialność za szkodę powstałą w mieniu w pełnej wysokości przy czym pracodawca jest obowiązany, żądając odszkodowania, tylko do udowodnienia, że szkoda w mieniu powierzonym zaistniała. Pracodawca nie musi udowadniać winy w spowodowaniu szkody. W razie powierzenia pracownikowi mienia (...)
-
24.5.2010
Komornicze zajęcie rachunku bankowego a bieżące wypłaty wynagrodzeń - opinia prawna
Zgodnie z art. 890 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego (KPC), wynikający z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego zakaz wypłat z tego rachunku nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę. Przyjąć należy, że jest to nie tylko świadczenie płacone bezpośrednio pracownikowi, (...)
-
24.5.2010
Odsetki za zwłokę w wypłacie zaległego wynagrodzenia - opinia prawna
Zgodnie z at. 359 kodeksu cywilnego, odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy wynika to z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. W analizowanym przypadku podstawą naliczenia odsetek jest orzeczenie sądowe, w którym wyraźnie (...)
-
24.5.2010
Gdy sąsiad za głośno słucha muzyki - opinia prawna
Bardzo głośne słuchanie muzyki, trwające dłuższy czas, stanowiące uciążliwość dla otoczenia stanowi wykroczenie, o którym mowa w art. 51 Kodeksu wykroczeń. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie (...)
-
12.5.2010
Jak wymeldować nieobecnego? - opinia prawna
Jeżeli osoba, która opuściła miejsce swojego pobytu stałego nie dopełniła swego obowiązku meldunkowego, obowiązek zawiadomienia właściwych organów gminy obciąża podmioty posiadające określone prawo do lokalu, w którym osoba, która nie dopełniła swego obowiązku meldunkowego, zamieszkiwała. (...)
-
12.5.2010
Jak skrócić zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę po pijanemu? – opinia prawna
Kodeks karny stanowi, że zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się w latach, od roku do lat 10. Art. 42. § 1. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli (...)
-
11.5.2010
Alimenty od dziadków zamiast od ojca dziecka – opinia prawna
Obowiązek alimentacyjny, określony przez ustawodawcę jako obowiązek dostarczania środków utrzymania i w miarę potrzeby środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. W przypadku dzieci, obowiązek ten w pierwszej kolejności ciąży na rodzicach, zaś w dalszej kolejności (...)
-
11.5.2010
Alimenty na pełnoletnie dziecko - opinia prawna
Obowiązek alimentacyjny - sam fakt jego istnienia - usankcjonowany jest przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Akt ten w art. 128 stanowi, iż obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Ta (...)
-
11.5.2010
Od czego zależy wysokość alimentów - opinia prawna
Na wysokość alimentów nie mogą mieć wpływu obciążające pozwanego w sprawie sądowej koszty sądowe i koszty procesu. Także zadłużenie bankowe pozwanego nie może powodować ograniczenia należnych małoletniemu powodowi środków utrzymania i wychowania. Osoba, na której ciąży obowiązek (...)
-
11.5.2010
Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna
Zgodnie z art. 881 Kodeksu Postępowania Cywilnego komornik ma prawo wezwać zakład pracy, aby nie wypłacał dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia, bądź przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej (...)
-
4.11.2009
Gdy przedsiębiorca chce skorzystać z gwarancji na sprzęt... - opinia prawna
Podstawową funkcją gwarancji jest ochrona kupującego przed konsekwencjami wadliwego działania przedmiotu objętego gwarancją. Jednakże z drugiej strony należy pamiętać, iż gwarancja jakości jest udzielana dobrowolnie przez producenta, a treść jej reguluje gwarant. Kupujący poprzez odbiór (...)
-
4.11.2009
Brak tytułu prawnego do nieruchomości a legalizacja samowoli budowlanej - opinia prawna
Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym, zatem osoba, która uważa, że wpis w księdze wieczystej nie odpowiada rzeczywistości, musi samodzielnie ten fakt (...)
-
4.11.2009
Czyje prawo po przekształceniu z lokatorskiego we własnościowe - opinia prawna
Odrębny majątek każdego z małżonków stanowią między innymi przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił, przedmioty majątkowe nabyte ze środków (...)
-
30.10.2009
Kiedy używanie znaku towarowego jest bezpodstawne? - opinia prawna
Ustawa prawo własności przemysłowej określa szereg przesłanek, których spełnienie stanowi bezprawne naruszenie prawa ochronnego znaku towarowego. Przesłanki te są różne w zależności od charakteru znaku towarowego. PrWłP wprowadza bowiem rozróżnienie znaków towarowych na znaki powszechnie (...)
-
30.10.2009
Ochrona praw autorskich współtwórców programu komputerowego w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej - opinia prawna
Zgodnie z art. 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, współtwórcom przysługuje prawo autorskie wspólnie. Domniemywa się przy tym, że wielkości udziałów we wspólnym prawie są równe, a zatem każdemu z trzech współtwórców będzie przysługiwał udział w prawie autorskim do (...)
-
29.10.2009
Jaki charakter prawny ma ogłoszenie zamieszczone w prasie? - opinia prawna
Ogłoszenie jest z reguły krótkim, nieskomplikowanym, przejrzystym i czytelnym tekstem, którego celem jest przekazanie jakiejś grupie adresatów określonej informacji, propozycji czy oferty. Ze względu charakter ogłoszenia - krótkiego, prostego tekstu; uznać należy, iż nie jest to utwór w (...)
-
29.10.2009
Korzystanie z zamówionego programu po upływie terminu licencji a majątkowe prawa autorskie - opinia prawna
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy autorskiej, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Wymienione przesłanki uznania danego (...)
-
29.10.2009
Naruszenie przez pracodawcę osobistych i majątkowych praw autorskich - opinia prawna
Zgodnie z ogólną zasadą wyznaczoną przez art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, majątkowe prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, przechodzą na pracodawcę w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego (...)
-
23.10.2009
Czyje są prawa autorskie do pracy naukowej; opinia prawna
O ile ustawa nie stanowi inaczej, prawa autorskie (osobiste i majątkowe) przysługują twórcy. Natomiast, o ile ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji, oraz do wynagrodzenia. Zgodnie z w/w artykułami, (...)
-
21.10.2009
Ciekawy przykład przedmiotu prawa autorskiego - opinia prawna
Szkoła zatrudniała nauczyciela zajęć pozalekcyjnych. Poza normalnym prowadzeniem zajęć osoba ta stworzyła niemal godzinny zupełnie niepowtarzalny program swojego pomysłu. Program ten opracowany został samodzielnie, poza godzinami pracy. Obecnie nauczycielka, która zatrudniona na miejsce poprzedniej (...)
-
21.10.2009
Prawa autorskie wspólników czy spółki cywilnej - opinia prawna
Twórca ma wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Zasada ta odnosi się także do wspólników spółki cywilnej. Sam fakt istnienia spółki cywilnej - a także odnosząca się do jej wspólników (...)
-
21.10.2009
Utwory publikowane w nabywanym serwisie internetowym - opinia prawna
Pan X chce zakupić serwis internetowy. Na stronach serwisu znajdują się krótkie informacje, sprawozdania, felietony. Czy autorzy tych treści mają do nich prawa? Czy autor może żądać usunięcia swoich artykułów ze stron serwisu? Autorzy publikowali treści na stronach serwisu nieodpłatnie. (...)
-
16.10.2009
Portal zamieszczający przeglądy i omówienie artykułów prasowych - opinia prawna
Pan X zamierza prowadzić tematyczny portal internetowy zajmujący się przeglądem informacji z mediów publicznych na wybrane tematy, głównie gospodarcze i społeczne. Podstawowym źródłem informacji dla serwisu ma być prasa oraz inne portale internetowe. Informacje w portalu będą miały postać (...)
-
4.9.2009
Wypowiedzenie najmu przez współwłaściciela - opinia prawna
Jestem współwłaścicielem budynku w 3/16 części, w której zajmuję razem z mężem pokój z kuchnią na poddaszu. Jest to współwłasność łączna, nie ma odrębności lokali w budynku. Współwłaścicielem jestem od ponad 40 lat. Przez te 40 lat zarządzam nieruchomością w całości, ponoszę (...)
-
29.8.2009
Co uzasadnia zniesienie wspólności majątkowej małżeńskiej z datą wsteczną - opinia prawna
Zgodnie z art. 52 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd (...)
-
20.8.2009
Zasiedzenie przez Skarb Państwa nieruchomości przejętej na podstawie dekretu z 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich - opinia prawna
Po II wojnie światowej Skarb Państwa przejmował we władanie nieruchomości na podstawie dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich. Podstawą była instytucja przedawnienia (zasiedzenia), a orzekały o tym ówczesne sądy. Niektóre z tych orzeczeń zostały po latach (...)
-
18.8.2009
W jakim czasie można wykorzystać urlop okolicznościowy - opinia prawna
W dniu 7 lutego 2007 r. pracownikowi urodziło się dziecko. W tym czasie, od 5 do 16 lutego, przebywał on jednak na urlopie wypoczynkowym. W praktyce urlop wypoczynkowy był wzięty z uwagi na przewidywany termin porodu i chęć bycia w tym czasie z żoną (ciąża zagrożona). Zgodnie z rozporządzeniem (...)
-
12.8.2009
Dopuszczalność zgłoszenia zarzutu przedawnienia w apelacji
Pan X zamówił u stolarza dębowe meble do kuchni i jadalni. Zapłata miała nastąpić w ciągu 20 dni od dostarczenia wszystkich gotowych mebli, co nastąpiło na przełomie listopada i grudnia 2003 r. Niestety Pan X miał wtedy pewne problemy finansowe i nie uiścił zapłaty. Wierzyciel nie dochodził (...)
-
12.8.2009
Obowiązek meldunkowy a przyjęcie dziecka do przedszkola - opinia prawna
Osoba posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana zameldować się w miejscu pobytu stałego. W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego. Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym (...)
-
7.8.2009
Wymogi prawne dla usytuowania tymczasowego obiektu budowlanego - opinia prawna
Zgodnie z przepisami ustawy prawo budowlane, budowa kiosku - budynku nie powiązanego trwale z gruntem - wymaga uzyskania pozwolenie na budowę. Kiosk taki uznawany jest za tymczasowy obiekt budowlany. Mimo jego tymczasowości oraz braku trwałego związania z gruntem, przepisy prawne nakładają na (...)
-
6.8.2009
Rozporządzanie nieruchomością obciążoną prawem dożywocia - opinia prawna
Nabyłeś nieruchomość w zamian za ustanowienie prawa dożywocia? Chcesz wynająć tą nieruchomość? Kto powinien być stroną umowy najmu (Wynajmującym); dożywotnik, czy zobowiązany z tytułu umowy dożywocia? Czy są jakieś ograniczenia co do najmu obciążonej dożywociem nieruchomości lub (...)
-
5.8.2009
Czy można opóźnić orzeczenie rozwodu? - opinia prawna
Postępowanie rozwodowe może wszcząć jeden z małżonków nawet wbrew woli drugiego. Z różnych powodów ów drugi małżonek może się na rozwód nie zgadzać. Kiedy sąd orzeka rozwód? Czy wystarczy, że żąda go jeden z małżonków? Czy brak zgody (...)
-
5.8.2009
Budowa na zajętej nieruchomości - opinia prawna
Pan X jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę gospodarczą (przemysłową), obciążonej hipoteką na rzecz banku z tytułu kredytu inwestycyjnego. Grunty te miały być przeznaczone na dalszy rozwój działalności gospodarczej, jednak zostały zajęte przez komornika (...)
-
4.8.2009
Składki emeryta prowadzącego działalność lub będącego pracownikiem – opinia prawna
W przyszłym tygodniu, z początkiem kwietnia, pracownik przechodzi na emeryturę. W najbliższą sobotę ustaje jego stosunek pracy. Osoba ta jednocześnie od kilku lat prowadzi także własną działalność gospodarczą, którą chce kontynuować będąc na emeryturze. Większość emerytów (...)
-
4.8.2009
Taksa notarialna przy umowie z deweloperem - opinia prawna
Dzięki nowelizacji rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej poszerzony został katalog aktów notarialnych, przy sporządzaniu których notariusz jest zobowiązany zastosować obniżoną, 50 % stawkę taksy notarialnej. Jest (...)
-
3.8.2009
Jak skutecznie wprowadzić rozdzielność majątkową? - opinia prawna
Moja żona kilka lat temu popadła w długi. Z trudem udało nam się wyjść z kłopotów finansowych. Ostatnio dowiedziałem się o kolejnych długach żony i obawiam się, że sytuacja może się powtórzyć. Nie chcemy się rozwodzić ani orzekać separacji, chcielibyśmy, żeby nasze (...)