Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 125

Ulotki wkładane za wycieraczki samochodów

3.4.2009

Mam zamiar reklamować swoje usługi za pomocą kolorowych ulotek pozostawianych pod wycieraczkami szyb samochodowych. Czy nie ma przepisów prawa, które nakładają jakieś ograniczenia / zakazy przy takiej czynności?

Umorzenie egzekucji a jej koszty

3.4.2009

Umorzenie postępowania przez komornika nastąpiło na zasadzie Art.824 paragraf 1 pkt.3 kpc. Dalej nastąpiła ugoda pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Spłata zadłużenia będzie przekazana bezpośrednio do wierzyciela. Czy poniesione koszty przez wierzyciela na rzecz komornika zgodnie z prawem (...)

Egzamin językowy a import usług

3.4.2009

Firma opłaciła swojemu pracownikowi egzamin na certyfikat językowy. Fakturę za to wystawiła firma z USA. Czy będzie to import usług? Jeśli tak, to jaką stawką to opodatkować?

Wymagane odległości między budynkami

2.4.2009

Zamierzam wybudować na cele mieszkalne lub agroturystyczne. W jakiej odległości powinien być usytuowany nowy budynek od budynku drewnianego sąsiada, który jest postawiony tuż przy granicy działki? Czy jest możliwość zmniejszenia tej odległości przez np. użycie odpowiednich preparatów przeciwpożarowych? (...)

Koszty w czasie zawieszenia działalności

2.4.2009

Korzystając z ustawy z 10.07.2008 r. umożliwiającej czasowe zawieszenie działalności gospodarczej, jako osoba fizyczna zawiesiłem działalność gospodarczą. Z zapisanych w ustawie praw i obowiązków przedsiębiorcy (art. 14 ust. 4) wynika, że przedsiębiorca będzie mógł prowadzić działania (...)

Wpłaty na PFRON

2.4.2009

Jesteśmy spółką cywilną i rozliczamy się na zasadach ogólnych - podatek liniowy (książka przychodów i rozchodów). W związku z przekroczeniem zatrudnienia 25 osób, musieliśmy dokonywać wpłat na PFRON. Podsumowując, jest to kwota około 65.000 PLN. Nie posiadamy statusu zakładu pracy (...)

Odsetki na koncie bankowym a majątek wspólny

1.4.2009

Na polskim koncie bankowym znajdują się środki pieniężne, pochodzące z majątku osobistego współmałżonka. Środki te są tam wpłacone na wysoki procent. Czy pomimo, że wszystkie środki pieniężne na wspomnianym koncie stanowią majątek osobisty małżonka, to do kogo należą odsetki od (...)

Służebność przesyłu a koszty notarialne

1.4.2009

Moja mama dwa tygodnie temu sprzedała działkę pewnemu małżeństwu. Obok działki sprzedanej mieści się jeszcze jedna działka mamy, która w kolejności jest jakby wcześniejsza, a sprzedana za nią. W związku z tym w akcie notarialnym została zaznaczona służebność drogi polegająca na bezterminowym (...)

Prawa do spadku a przeniesienia własności

1.4.2009

Gospodarstwo 3h ziemi, półtora h lasu , stodoła i dom. Mój dziadek posiadał gospodarstwo rolne i trójkę dzieci, przepisane zostało w 1975 r. na jedno z nich czyli mojego wujka;jest to Akt Własności Ziemi, jak czytam w nim-akt do którego nie złożono odwołania jest ostateczny i stanowi podstawę (...)

Odszkodowanie za utracone zyski

1.4.2009

W wyniku źle wykonanych prac remontowych nastąpiła awaria w mieszkaniu, które wynajmuję. Wypłacono mi odszkodowanie z polisy OC firmy, która wykonywała prace remontowe. Podpisaliśmy z najemcami porozumienie w którym ustaliliśmy, że przez okres usuwania skutków awarii najemcy nie będą płacić (...)

Darowizna usług budowlanych

1.4.2009

Dokonano darowizny usług budowlanych. Czy obowiązek podatkowy w VAT powstanie w dniu wystawienia faktury, czy też w terminie 30 dni od wykonania usługi?

Co należy się każdemu z rodzeństwa

31.3.2009

Mama, wdowa, zmarła w 2008 r. nie zostawiając testamentu. Miała 4 dzieci - 2 córki i 2 synów. Pozostawiony majątek to mieszkanie spółdzielcze własnościowe oraz dom jednorodzinny. W 1993 r. (16 lat temu) mama podarowała aktem notarialnym wnukowi (synowi córki A) mieszkanie. W 2001 r. (8 lat (...)

Powaga rzeczy osądzonej

31.3.2009

3 lata temu zostałem oskarżony o popełnienie przestępstwa z art. 286 za to ze czynem ciągłym doprowadziłem do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez poszkodowaną. Sprawa zakończyła się wynikiem uniewinniającym. W tym roku prokurator w tej samej sprawie o te sama kwotę wynikającą (...)

Sprzedaż na Allegro z USA

31.3.2009

Zwracam się z pytaniem, ponieważ prowadzę sprzedaż w serwisie Allegro. Zakupione przedmioty wysyłam prosto do kupujących ze Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkam i rozliczam się z podatkow. Wplaty otrzymuje na polskim koncie w banku, ktore zostalo zalozone w tym celu dla mnie przez kolezanke, (...)

Czy pracodawca może zabronić dokarmiania kotów

30.3.2009

Prowadzę niewielką firmę, biuro mieści się w segmencie na osiedlu mieszkalnym. Pracownicy uporczywie dokarmiają bezpańskie koty, które powodują zanieczyszczenie posesji wynajmowanej przez nas i u sąsiadów. Prośby o zaprzestanie dokarmiania nie skutkują. W ciepłe dni wejście do biura zaczyna (...)

Europejski Nakaz Aresztowania

30.3.2009

Jakiś czas temu zgłosiłem się na komisariacie w Hiszpanii, gdzie dowiedziałem się, że zostaję zatrzymany na podstawie ENA, a następnie zgodziłem się na transport do Polski i odpowiadanie mi na postawione mi w Polsce zarzuty. Po tym objęła mnie zasada specjalności z art.607e k.p.k. Po jakimś (...)

Nabycie udziału w drodze a służebność

30.3.2009

Mam działkę budowlaną, którą chcę podzielić. Niestety, aby to zrobić muszę mieć drogę 8-metrową (zgodnie z planem zagospodarowania), a mam w tej chwili tylko służebność 3 metry na 6 metrowej drodze prywatnej przylegającej do mojej działki . Droga 6-metrowa, jest własnością po 3 metry (...)

Założenie działalności w Polsce przez obywatela UE

30.3.2009

Osoba z Kartą Pobytu Obywatela EU chce założyć działalność gospodarczą w Polsce. Jakie wymagania musi spełnić w zależności od formy tej działalności? Jakie wymagania musi spełnić osoba z EU, która chce w Polsce założyć działalność gospodarczą? Osoba ta jest obywatelem niemieckim, (...)

Wkład wspólnika spółki cywilnej

30.3.2009

W umowie spółki cywilnej nie ma zapisu o wielkości (%) udziału poszczególnych wspólników (nie ma zapisu ile wynosi udział). Czy taka umowa jest dobra? Czy należy rozumieć że udziały w spółce są równe? W spółce jest dwóch wspólników.

Cesja i przejęcie długu

30.3.2009

Wykonawca, który podpisał umowę (nie w przetargu) na dostawę towaru z uwagi na likwidację firmę przekazuje zobowiązania z niej na inną Firmę. Zamawiający wyraża zgodę. Ale w umowie zawartej pomiędzy zamawiającym a wykonawcą przekazującym nadal widnieje poprzednia firma jako strona. Czy (...)

Odpłatność za zakład opiekuńczo-leczniczy

28.3.2009

Pacjentka, z którą ze względu na stan zdrowia nie ma żadnego kontaktu przebywa w zakładzie opiekuńczo leczniczym, za który ponosi częściową odpłatność (potrącaną z emerytury). Ta część emerytury, która przypada dla pacjentki po potrąceniu przechowywana jest w depozycie kasy ZOL. Jednakże (...)

Odpowiedzialność za stan linii energetycznej

27.3.2009

Na moim gruncie od 1977r znajduje się linia energetyczna posadowiona nielegalnie. Jej właściciel dostarcza za jej pośrednictwem prąd m.in. do moich zabudowań. Linia nie jest od lat konserwowa zdarzają się awarie. Wzywane pogotowie energetyczne łata popalone kable i wystawia zaświadczenia, że (...)

Ślubowanie adwokata

27.3.2009

W związku z zażaleniem na nie etyczne, nie moralne nie zgodne z prawem oraz zasadami współżycia społecznego czynności adwokata strony przeciwnej wymagana jest znajomość przysięgi adwokackiej. Jak brzmi przysięga adwokacka?

Podpis prokurenta na wekslu

27.3.2009

Jestem prokurentem spółki z o.o. W imieniu firmy podpisuję weksel in blanco który jest zabezpieczeniem umowy leasingowej. Czy w przypadku niewywiązania się spółki z zobowiązań zawartych w umowie leasingodawca może dochodzić zwrotu pieniędzy ode mnie jako osoby prywatnej w związku ze złożeniem (...)

Zmiana wykonawcy w umowie

27.3.2009

Wykonawca, z którym podpisano umowę (styczeń 2009 r.) likwiduje działalność. Powstaje nowy podmiot i wykonawca chce, aby zamawiający wyraził zgodę na zmianę wykonawcy. Nie jestem pewna jak to uczynić. Warunki umowy dostawy pozostają bez zmian. Czy zmianę wykonawcy w umowie np. aneks trójstronny, (...)

Umorzenie postępowania egzkucyjnego

26.3.2009

Zgodnie z art. 823 kpc, postępowanie egzekucyjne umarza się z mocy samego prawa, jeżeli wierzyciel w ciągu roku nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania. Termin powyższy biegnie od dnia dokonania ostatniej czynności (...)

Opieka nad dzieckiem - niepełny wymiar pracy

26.3.2009

W mojej instytucji pracują osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy (3/4 etatu). Ile dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje rocznie takiemu pracownikowi?

Status świadka w postępowaniu karnym

26.3.2009

Ponad 3 lata temu pośredniczyłam w otrzymaniu kredytu, a także w podpisaniu umowy kredytowej Kredytobiorcami są dwa małżeństwa. Po 2 latach przyszło do mnie do firmy wezwanie z policji, w celu złożenia wyjaśnień. Policjant poinformował mnie, że mam złożyć wyjaśnienia oraz że osoby (...)

Obrona przed skargą sąsiedzką

25.3.2009

Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Wynajmuję mieszkanie w bloku studentom. Jeden z sąsiadów wysyła co kilka miesięcy skargi do spółdzielni na rzekome zakłócanie spokoju przez moich najemców. Inni sąsiedzi nie potwierdzają tych faktów i nie stwierdzili żadnego zakłócania (...)

Wszczęcie postępowania z urzędu-zawiadomienie

25.3.2009

Zgłosiłem wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie samowoli budowlanej na sąsiedniej działce w lutym 2008r. PINB nie zawiadomił mnie o wszczęciu postępowania administracyjnego. W grudniu 2009 r. przysłał jedynie zawiadomienie o terminie oględzin. Oględziny wyznaczono (...)

Właściwość sądu dla byłego przedsiębiorcy

25.3.2009

Przez jakiś czas nieistotne było czy przedsiębiorca wciąż prowadzi działalność gospodarczą. Nawet jeżeli zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, to sprawę rozpatrywał sąd gospodarczy. A tu dziś sąd ten wezwał mnie do wykazania, czy pozwany wciąż prowadzi działalność (...)

Zakładanie blokad kół przez wspólnotę mieszkaniową

25.3.2009

"Wspólnota mieszkaniowa" zakłada blokady na koła lub odholowuje źle zaparkowane pojazdy. Czy Wspólnota mieszkaniowa ma prawo do założenia blokady na koło źle zaparkowanego samochodu lub nawet na odholowanie go na koszt właściciela? Za zdjęcie blokady jest pobierana oplata. Oczywiście takie (...)

Orzeczenie likwidacji a niespłacenie należności

25.3.2009

Spółka z o.o. jest w trakcie procesu likwidacji. Na dzień otwarcia likwidacji bilans spółki pokazuje wysokie kwoty zobowiązań wobec jedynego udziałowca tej spółki. Spółka likwidowana nie będzie w stanie spłacić swoich zobowiązań wobec udziałowca. Czy sąd może orzec likwidację spółki (...)

Powstrzymanie likwidacji spółki z o.o.

25.3.2009

Spółka z o.o. rozpoczęła proces likwidacji. Likwidacja została zgłoszona do sądu. Na dzień otwarcia likwidacji spółka posiada zobowiązania z tytułu pożyczki oraz z tytułu dostaw towarów wobec swojego jedynego udziałowca (spółka zagraniczna) w kwocie przekraczającej możliwość spłaty. (...)

Alimenty w oświadczeniach majątkowych

25.3.2009

Kierownik jednostki organizacyjnej gminy składa oświadczenie majątkowego na wzorze określonym w Rozporządzeniu Prezesa rady Ministrów. Kierownik ten otrzymuje na podstawie wyroku sądowego alimenty zasądzone na rzecz małoletnich dzieci. Czy kwoty alimentów powinny być wykazane w oświadczeniu (...)

Wniosek o zasiedzenie i ustalenie własności

24.3.2009

Chcę odzyskać działkę leśną należąca niegdyś do mojego dziadka a później ojca. Działka przeszła w ręce innej osoby na podstawie AWZ w 1990 r. Wydaje się, że mam dwie możliwości. Złożyć wniosek o zasiedzenie przez ojca działki (posiadał ją nieprzerwanie przez 30 lat) lub złożyć (...)

Spłacenie konkubenta

24.3.2009

Trzy lata temu wzięłam wspólnie z konkubentem kredyt w Banku na mieszkanie w wys. 80 tyś. zł (po 40 tyś. na osobę, tak zostało zapisane w umowie). Jesteśmy współwłaścicielami mieszkania zakupionego od spółdzielni. Raty też spłacaliśmy po połowie tzn. po 200 zł, bo miesięczna rata (...)

Natychmiastowe wypowiedzenie umowy najmu

24.3.2009

Planuję zawrzeć umowę najmu mieszkania na czas nieokreślony. W dotychczasowej umowie na czas określony zawarty był zapis o możliwości rozwiązania umowy przez wynajmującego w trybie natychmiastowym, jeżeli najemca dopuści się rażącego nadużycia regulaminu spółdzielni. Czy podobny zapis (...)

Obowiązek utrzymania budynku we właściwym stanie

24.3.2009

Dzierżawca wewnątrzzakładowej kolei wąskotorowej został zobowiązany do remontu zajezdni lokomotyw wąskotorowych. Czy użytkownika obiektu budowlanego można zmusić do remontu? Czy pojęcie zarządcy w prawie budowlanym obejmuje również dzierżawców obiektów budowlanych?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika