Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 127

Minimalny okres trwania umowy

18.3.2009

Wynajmuje lokal mieszkalny najemcy na okres minimalny 12 miesięcy przy czym po po upływie tego terminu chciałbym aby umowa najmu została automatycznie przekształcona w umowę na czas nieokreślony z miesięcznym wypowiedzeniem. Czy wiążący będzie zapis w umowie stanowiący, iż \"umowę strony (...)

Praca w godzinach nocnych

17.3.2009

Pracownicy tzw. produkcyjni naszego zakładu pracują w systemie 3-zmianowym. Część z pracowników dostarczyła zaświadczania lekarskie, że ze względu na stan zdrowia nie mogą wykonywać pracy w godzinach nocnych. Są to zaświadczenia ich lekarzy "domowych" tj. pierwszego kontaktu. Czy pracodawca (...)

Zwrot oplat czynszowych

17.3.2009

Jestem lokatorem mieszkania, a nie jego właścicielem. Za użytkowanie mieszkania opłacam czynsz poprzez mój osobisty rachunek. Doszło do sporu z właścicielem. Czy mogę żądać od spółdzielni zwrotu czynszu na moje konto jako nienależnie wpłaconego. Dodam ze nie mam żadnej umowy z właścicielem (...)

Prawa autorskie do sprawozdania z działalności

17.3.2009

Instytut badawczo-rozwojowy (ustawa o jednostkach badawczo-rozwojowych) wydaje w formie książki Sprawozdanie ze swej działalności za ubiegły rok. Poszczególne działy przesyłają dane ze swej działalności naukowej, usługowej, szkoleniowej, i.in. Następnie jedna bądź dwie osoby scalają te (...)

Mandat radnego

17.3.2009

Radny został skazany przez Sąd Grodzki z art. 86 par.1 kw na karę grzywny. Czy radny straci mandat ?

Przedawnienie dotyczące ukarania bez biletu MZK

17.3.2009

W 2003 roku na jedną osobę wystawiono kilka mandatów za jazdę bez ważnego biletu środkami komunikacji miejskiej. Zadłużenie jest w windykacji w ZTM. Czy wszystkie mandaty są już przedawnione?

Stawka podatku rolnego i od gruntów

17.3.2009

Oznaczenia: K - użytki kopalne, N - nieużytek, dr - drogi. Osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej kupiła na podstawie umowy notarialnej tereny po byłej (niezrekultywowanej) odkrywce kopaliny pospolitej. Poprzedni właściciel ma obowiązek zrekultywowania tego terenu w kierunku (...)

Kurator spadku nieobjętego

17.3.2009

Budynek ma wyznaczonego kuratora spadku. Jest zamieszkały przez jednego lokatora, który nie płaci czynszu. Pozostałe lokale są puste. Nie przynosi on żadnych dochodów. Czy kurator może żądać od urzędu miasta pieniędzy na utrzymanie przedmiotowego budynku?

Podział kosztów we wspólnocie mieszkaniowej

16.3.2009

Wspólnota mieszkaniowa składa się z 60 lokali mieszkalnych. Wszystkie lokale zostały sprzedane przez developera i właściciele podpisali akty notarialne. Zarząd wspólnoty (wybrany spośród właścicieli) zarządza i administruje budynkiem. Jeden z członków wspólnoty przed zebraniem rocznym (...)

Wspólnota mieszkaniowa - jak pozbyć się wraków

16.3.2009

Wspólnota mieszkaniowa składająca się przykładowo z 60 lokali mieszkalnych (jeden budynek). Wspólnota ta znajduje się na zamkniętym ogrodzonym terenie należącym do kilku odrębnych wspólnot mieszkaniowych (nazwijmy to osiedlem). Na terenie osiedla znajdują się miejsca do parkowania - miejsca (...)

Zakaz montażu anteny satelitarnej na balkonach

16.3.2009

Wspólnota mieszkaniowa składająca się przykładowo z 60 lokali mieszkalnych. Wszystkie lokale zostały sprzedane przez developera/wykonawcę budynku i właściciele podpisali akty notarialne. Zarząd wspólnoty (wybrany spośród właścicieli) zarządza i administruje budynkiem. Jeden z członków (...)

Wznowienie postępowania - prawomocny mandat

16.3.2009

Osoba biorąca udział w kolizji drogowej będąc przerażona sytuacją- można powiedzieć w szoku podpisała mandat. Niestety opis zdarzenia dokonany przez funkcjonariusza nie był zgodny ze stanem faktycznym. Osoba ta zwróciła się do Sądu grodzkiego, a ten po rozprawie stwierdził, że nie jest (...)

Powierzenie zarządu we wspólnocie

16.3.2009

Jestem zarządcą dużej wspólnoty mieszkaniowej , której właściciele nie chcieli powołać zarządu z pośród siebie. Czy powierzenie zarządu dużą wspólnotą mieszkaniową osobie fizycznej będącej licencjonowanym zarządcą musi odbyć się w formie aktu notarialnego? Czy też wystarczy uchwała (...)

Różnice kursowe z przewalutowania

16.3.2009

Firma posiada rachunek bankowy w walucie EUR. Na rachunku tym występują 2 podstawowe rodzaje operacji: wpłata w walucie od kontrahenta zagranicznego oraz przelew środków na rachunek bankowy firmy w zł (tzw. przewalutowanie następuje po kursie bankowym negocjowanym z bankiem). Przy drugiej z tych (...)

Naliczanie 50% kosztów uzyskania przychodu

16.3.2009

Sprawa dotyczy Instytutu naukowo-badawczego działającego na podstawie ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych. Pracownicy zatrudnieni są w: I.zakładach merytorycznych 1.pracownicy naukowi 2.pracownicy inżynieryjno-techniczni 3.pozostali II.działach administracyjnych. W różnych zakładach (...)

Odprawa z FGŚP

16.3.2009

W dniu zakończenia mojej pracy z końcem marca powinienem otrzymać 2 miesięczną odprawę. Obawiam się, że nie otrzymam jej od pracodawcy i zmuszony będę składać wniosek o wypłatę odprawy z FGŚP. Czy ewentualna wypłata odprawy z FGŚP może zostać ograniczona do średniej krajowej skoro (...)

Przedawnienie roszczenia o zwrot zaliczki

16.3.2009

Na podstawie faktury proforma klient dokonał przedpłaty - zaliczki na konto kontrahenta, tytułem dostawy brykietu. Faktura proforma została wystawiona dnia 07.11.2006 r. a data sprzedaży na fakturze to 22.11.2006 r. Przedpłata została dokonana dnia 08.11.2006 r. Oprócz faktury proforma brak jest (...)

Faktura gotówkowa

16.3.2009

Klient chce mi zlecić windykację należności z faktury - rachunku na wpłatę kaucji. Jednak chociaż na fakturze jest napisane "płatność gotówką" to jednak nie ma adnotacji "zapłacono gotówką" i klient nie dysponuje osobnym potwierdzeniem wpłaty kaucji. Czy jest to podstawą dla wystawcy (...)

Pełnomocnictwo ogólne a śmierć mocodawcy

16.3.2009

Zmarł mój ojciec który posiada w banku obligacje dolarowe w ramach, jak wyczytałem, otwartego funduszu inwestycyjnego. Na dokumencie o nazwie \"formularz zlecenia\" figuruje też moja matka a jego żona. Wpisana jest jako współmałżonek z adnotacją że posiada pełnomocnictwo ogólne. Po śmierci (...)

Śmierć uczestnika funduszu inwestycyjnego

16.3.2009

Zmarł mój ojciec, który posiada w banku obligacje dolarowe w ramach, jak wyczytałem, otwartego funduszu inwestycyjnego. Na dokumencie o nazwie "formularz zlecenia" figuruje też moja matka a jego żona. Wpisana jest jako współmałżonek. I ja równie z figuruję, ale jako pełnomocnik ogólny Po (...)

Sądowy nakaz zapłaty a podpisanie ugody

16.3.2009

W ugodzie gdzie występuję jako dłużnik mieści się następujący zapis: Pod warunkiem wykonania przez dłużnika ugody wierzyciel oświadcza, że po otrzymaniu kwot zostanie złożony wniosek do komornika o umorzenie postępowania egzekucyjnego i sprawa zostanie zamknięta a tytuł wykonawczy zwrócony (...)

Stowarzyszenie wspólnikiem spółki z o.o.

16.3.2009

Jesteśmy stowarzyszeniem, organizacją pożytku publicznego. Nasz statut dopuszcza działalność gospodarczą z której dochody winny być przeznaczone w całości na cele statutowe. Chcielibyśmy zakupić udziały w spółce z o.o. , czerpać korzyści z podziału zysku nie angażując się w jej (...)

Zezwolenie na gry na automatach

16.3.2009

Chcę rozpocząć działalność w zakresie gier na automatach. Zamierzam kupić kilka maszyn i wstawić je do pubów, klubów. Chcę też wynająć lokal i tam prowadzić taką działalność. Czy wymaga to jakiegoś pozwolenia, zezwolenia przed rozpoczęciem działalności czy też wystarczy sam wpis (...)

VAT a transakcja łańcuchowa

16.3.2009

Nasza firma, sp. z o.o., dokonała zakupu towaru z Włoch i następnie sprzedała go kontrahentowi rosyjskiemu. Transport towaru zorganizowała i opłaciła firma rosyjska. Transport odbył się bezpośrednio z Włoch na Litwę, gdzie został przepakowany i wysłany drugim samochodem do Rosji. Dysponujemy (...)

Przepływ pieniędzy pomiedzy kontami małżonków

16.3.2009

Jako pełnomocnik rachunku żony w WBK, na którym znajdowały się pieniądze ze sprzedaży działki, która była majątkiem odrębnym żony, dokonałem przelewu pieniędzy z konta żony na moje konto w PKO BP i zakupiłem za nie obligacje Skarbu Państwa na moje nazwisko. Po pięciu miesiącach obligacje (...)

Zwrot VAT od środka trwałego

15.3.2009

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych - podatkowa księga przychodow i rozchodów i jednocześnie czynnym podatnikiem VAT. Główną działalnością jest wynajem nieruchomości 68.20.Z, inną jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej (...)

Różne daty zawiadomienia o wypełnieniu weksla

15.3.2009

Weksel in blanco wystawił pożyczkobiorca, a poręczyła go jego żona zamieszkali obydwoje pod tym samym adresem. Deklarację do tego weksla podpisali obydwoje. Zgodnie z deklaracją zawiadomienie o wypełnieniu weksla powinno być wysłane na siedem dni przed terminem zapłaty weksla określonym w (...)

Przelewy między małżonkami

14.3.2009

Jako osoba fizyczna prowadząca działalność chciałbym zastosować rozwiązanie, że przelewy z tytułu faktur z tejże działalności będą przychodziły na konto, którego żona jest właścicielem, a ja pełnomocnikiem. Tytuły przelewów oczywiście adresowane na mnie/firmę. Nie chciałbym sytuacji, (...)

Remont budynku jako czynność zachowawcza

13.3.2009

Jestem współwłaścicielką nieruchomości w Zakopanem, w której mieszkam od urodzenia wraz z moją mamą, która ma 68 lat. Tylko my mieszkaliśmy i utrzymywaliśmy całą nieruchomość. W moim posiadaniu jest ok. 80% nieruchomości. Właścicielami nieruchomości po śmierci pradziadka były 3 (...)

Dostęp komornika do historii rachunku bankowego

13.3.2009

Postępowania egzekucyjne do rachunku dłużnika bywają nader często bezskuteczne. Możliwe że w wielu wypadkach jest tak ponieważ dłużnik przelał pieniądze na inne swoje rachunki. Na przykład do jakichś niewielkich regionalnych banków, w odległych regionach kraju. Czy na żądanie komornika (...)

Pozwolenie na budowę kotłowni

13.3.2009

Zamierzamy postawić kotłownię składającą się dwóch kontenerów, w których w jednym znajdować się będzie kocioł parowy, a w drugim zbiornik na olej opałowy. Kontenery nie będą stale związane z gruntem z możliwością przeniesienia ich w dowolnym czasie w inne miejsce bez przeprowadzania (...)

Zamieszkiwanie w lokalu socjalnym a meldunek

13.3.2009

W gminie X lokale socjalne wynajmowane są zgodnie z ustawą na czas oznaczony. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej maksymalny okres na który zawiera się umowy najmu na lokal socjalny to 3 lata (oczywiście z możliwością dalszego przedłużenia - w przypadku spełnienia kryteriów określonych w (...)

Zameldowanie w pomieszczeniu tymczasowym

13.3.2009

Gmina posiada w swoim zasobie budynek hotelowy typu lipsk. W budynku tym zamieszkuje 65 rodzin bez stałego ani czasowego miejsca zameldowania. Zarządzaniem budynkami Gminy zajmuje się zakład budżetowy tzw. ZGM. Ponieważ budynek ten nie ma statusu budynku mieszkalnego, tylko hotelowy (lokal użytkowy) (...)

Alimenty od konkubenta

12.3.2009

Od 3 lat mieszkam z konkubentem i prowadzę działalność gospodarczą posiadam dochody on nie pracuje nie ma dochodu ze względu na jego upośledzenie nie jest w stanie podjąć pracy była żona konkubenta wniosła wniosek o podwyższenie alimentów ale nie stać go na płacenie jakichkolwiek alimentów. (...)

Przechowywanie nagrań przez bank

12.3.2009

W ramach prowadzonego przez prokuraturę postępowania przygotowawczego chcę złożyć wniosek dowodowy o zbadanie sporządzanych przez bank nagrań telefonicznych zleceń zawarcia transakcji walutowych składanych w tym banku. Jak długo bank ma obowiązek przechowywać takie nagrania?

Zaświadczenie lekarskie a nieobecność świadka

12.3.2009

Otrzymałem wezwanie jako świadek w procesie cywilnym do innego miasta. Jestem jednak chory i mam zwolnienie lekarskie. Czy wystarczy przesłać sądowi kserokopię zwolnienia wraz z prośbą o przesłuchanie w ramach pomocy sądowej w sądzie łódzkim (moje schorzenie jest przewlekłe). Czy konieczne (...)

Praca w porze nocnej a praca w niedziele

12.3.2009

Prowadzę piekarnię, często pracownicy pracują w porze nocnej, za tą pracę otrzymują 20% dodatku . Piekarze przychodzą też wieczorem w niedzielę . Dobowy czas pracy to 7-21. Czy przysługuje im też dodatek za pracę w niedzielę?

Wniosek o zabezpieczenie

12.3.2009

Zamierzam złożyć wniosek o zabezpieczenie poprzez wydanie zakazu zbywania nieruchomości gruntowej i dokonanie wpisu do KW i jednocześnie poprosić sąd o wyznaczenie 12 dniowego terminu na złożenie wniosku o zasiedzenie tej nieruchomości. Czy sąd zażąda opłaty wpisu sądowego przed wydaniem (...)

Publiczność na rozprawie w sprawie karnej

12.3.2009

Sprawa dotyczy upadłości spółdzielni. Oskarżonych jest ponad 20 osób. Sprawa toczy się przed sadem rejonowym. Chciałbym uczestniczyć w tej sprawie jako publiczność. Czy muszę wcześniej pytać o zgodę sad? Pisemnie czy ustnie? Czy muszę być na sali od początku do końca w danym dniu?

Wynajem przez komandytariusza dla spółki

12.3.2009

Adres siedziby spółki komandytowej znajduje się w mieszkaniu jednego ze wspólników - komandytariusza. Czy wynajem/użyczenie tego lokalu przez komandytariusza na potrzeby spółki będzie powodowało konieczność zapłaty podatku? Jeśli tak, przez kogo?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika