Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 128

Składki ZUS w spółce komandytowej

12.3.2009

Wspólnicy spółki komandytowej: komandytariusz i komplementariusz (osoby fizyczne) płacą z tego tytułu składki ZUS. Wspólnicy nie są zatrudnieni w spółce. Składki są opłacane z konta bankowego spółki. Czy składki te będą kosztem dla spółki? Czy wspólnicy powinni zwrócić spółce (...)

Zarząd pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej

11.3.2009

Większa część 15-osobowego składu zarządu Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej to członkowie związków zawodowych oddelegowani do prac zarządu związku. Statut PKZP nie precyzuje tego tematu. Powyższe wyklucza jednak możliwość sprawowania nadzoru społecznego nad PKZP (jest sprzeczne (...)

Zarząd współwłasnością ułamkową

11.3.2009

Jestem współwłaścicielem nieruchomości czynszowej (23 lokale - tylko mieszkalne). Nie nastąpiło zniesienie współwłasności przez podział rzeczy wspólnej, nie określono umownego sposobu korzystania z niej, nie wyodrębniono żadnego lokalu, czyli jest to współwłasność ułamkowa. Na podstawie (...)

Uzupełnienie zażalenia

11.3.2009

Złożyłem zażalenie na postanowienie Sądu. Czy do złożonego w terminie zażalenia na postanowienie Sądu I instancji można dołączyć załącznik poszerzający opis- podstawę prawną uzasadniającą potrzebę uwzględnienia zażalenia. I jeśli tak to czy załącznik taki powinien dołączony (...)

Obowiązek wystawienia referencji pracownikowi

11.3.2009

Pracownik wystąpił na piśmie z prośbą o wystawienie opinii (referencji) pisemnej o jego pracy za okres zatrudnienia w firmie. Czy pracodawca ma obowiązek wydać opinię, czy może takiej opinii nie wydawać? Czy regulują to jakieś przepisy lub regulowały?

Powód cywilny oskarżycielem posiłkowym

11.3.2009

Rozważam możliwość wystąpienia z powództwem adhezyjnym w procesie karnym. Czy powód cywilny w procesie karnym może równocześnie występować jako oskarżyciel posiłkowy?

Eksmisja a pozew o wydanie nieruchomości

11.3.2009

Proszę o wyjaśnienie jaka jest różnica pomiędzy powództwem o eksmisję z gruntu a powództwem z art. 222 §1 i czy sposób wyliczenia wpisu sądowego w obu przypadkach jest różny? Czy unormowania ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych mają pierwszeństwo przez zapisami ustawy kodeks (...)

Nazwisko dziecka a separacja

11.3.2009

Kobieta jest w separacji z mężem od 4 lat. Od roku toczy się sprawa rozwodowa. Ta kobieta jest w ciąży, ale nie jest to dziecko męża, a innego mężczyzny. Czy w takim wypadku dziecko będzie nosić nazwisko męża? W jaki sposób uniknąć takiej sytuacji i od razu nadać dziecku nazwisko ojca?

Zwrot składek z PFRON

11.3.2009

Jako osoba niepełnosprawna, prowadząca działalność gospodarczą mam prawo do składania wniosków do PFRON o refundacje składek. Działalność rozliczam na podstawie KPiR, składki zapacone na fundusz społeczny odliczam przy rozliczaniu zaliczek, tj. już od dochodu, zaznaczam, że tylko te nierefundowane. (...)

Przysposobienie pełne i jego skutki

11.3.2009

Ojciec nie robił badań stwierdzających ojcostwo, tylko uznał dziecko, a nie widzi problemu, abym przyjął to dziecko (zaadoptował). Chciałem sobie ułożyć z nią życie i żeby nie było już więcej innego faceta w naszej rodzinie. Czy go już nie będą obowiązywać alimenty? Jeżeli przyznają (...)

Sprzedaż osobie fizycznej bez kasy fiskalnej

10.3.2009

Firma chce sprzedać środek trwały - dokładnie notebook osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej ani nie będącej pracownikiem firmy. Firma nie posiada i nigdy dotąd nie posiadała kasy fiskalnej, nigdy też nie prowadziła sprzedaży osobom fizycznym, poza przypadkami sprzedaży (...)

Urlop nauczyciela dla poratowania zdrowia

10.3.2009

Jestem nauczycielem z 10 letnim stażem. W marcu kończy mi się urlop macierzyński i wypoczynkowy. Po powrocie mam otrzymać niepełny etat. Czy od września mogę pójść na urlop zdrowotny?

Odpowiedzialność cedenta za wypłacalność dłużnika

10.3.2009

Jednym z dokumentów przedłożonym do podpisu kredytobiorcy przez bank przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest Umowa przelewu wierzytelności na zabezpieczenie. Jeden z zapisów umowy stanowi iż: "Cedent przyjmuje na siebie odpowiedzialność za wypłacalność (...)

Postępowanie w sprawie o wykroczenie

10.3.2009

Sąd nie uznał Pana X za pokrzywdzonego w sprawie o wykroczenie. Czy sad grodzki może z własnej inicjatywy wezwać policjanta w charakterze świadka, czy tylko na wniosek strony/obwinionego Czy nie otrzymanie od Policji pouczenia o tym, że przysługuje prawo zgłoszenia uczestniczenia w procesie (...)

Inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami

10.3.2009

Prawdopodobnie sąsiad napisał donos do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, że sąsiada zwierzęta żyją w złych warunkach bytowych. Czy inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami ma prawo wejścia na prywatną działkę w celu dokonania oględzin zwierząt (kóz) bo było doniesienie, że zwierzęta (...)

Zaświadczenie o nieściągalności długu

10.3.2009

Komornik ścigał dłużnika, ale majątku dłużnika nie wystarczyło na zaspokojenie mojej należności. W jaki sposób mogę uzyskać od komornika zaświadczenie o nieściągalności? Na jaka podstawę prawną się powołać w podaniu?

PIT-11 pracownika delegowanego do Danii

10.3.2009

Pracodawca polski zatrudnił pracownika w celu delegowania do pracy w Danii. W umowie o pracę pracownik ma wpisane jako miejsce świadczenia pracy miasto duńskie. Podatki i składki na ubezpieczenie są opłacane w Danii, ponieważ pracodawca przewiduje, że praca będzie wykonywana dłużej niż 183 (...)

Nowy właściciel - możliwość podwyżki czynszu

10.3.2009

Od 15 lat mieszam z rodziną w przedwojennej kamienicy w Warszawie. 15 lat temu bezgotówkowo dokonaliśmy zamiany mieszkania własnościowego 34 m na kwaterunkowe 64 m. W momencie zamiany i jeszcze przez 2 lata była możliwość wykupienia mieszkania na własność (decyzja Prezydenta Miasta odnośnie (...)

Wynajem żonie lokalu stanowiącego wspólność

10.3.2009

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych - podatkowa księga przychodow i rozchodów - i jednocześnie czynnym podatnikiem VAT. Główną działalnością jest wynajem nieruchomości (68.20.Z), inną jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej (...)

Kara za jazdę bez prawa jazdy

9.3.2009

Jakie kary grożą za jazdę bez prawa jazdy? Znajomemu odebrali prawo jazdy za punkty. Egzamin ma za 2 tygodnie. Obawia się jednak że będzie zmuszony wsiąść za kierownicę jeżeli to będzie konieczne (np. pojechać z dzieckiem do lekarza itp).

Oskarżyciel posiłkowy a pojęcie strony

9.3.2009

Składanie fałszywych zeznań i namawianie do fałszywych zeznań za dobra materialne. Kiedy można wystąpić w sprawie jako oskarżyciel posiłkowy a kiedy jako strona? Czym się różni się strona od oskarżyciela posiłkowego?

Składanie fałszywych zeznań-pokrzywdzony

9.3.2009

Moja była żona i jej koleżanka składały przeciwko mnie fałszywe zeznania i namawiały innych świadków do składania fałszywych zeznań za dobra materialne przeciwko mnie. Kiedy wyszło wszystko na jaw i prokuratura założyła im sprawę obydwie są oskarżonymi. Już im przedstawiono akt oskarżenia. (...)

Przewlekłość postępowania wieczystoksięgowego

9.3.2009

Złożyłam w styczniu wniosek o wpis do hipoteki na rzecz banku. W marcu dzwoniłam do sądu i otrzymałam informacje, że to może potrwać do 7,5 miesiąca a nawet dłużej, czyli rok. Co trzy miesiące płacę ponad 1500 zł ubezpieczenia pomostowego za brak dostarczenia do banku tego wpisu do hipoteki (...)

Odwołanie zebrania wspólnoty

9.3.2009

Co zrobić gdy zebranie wspólnoty, do którego długo się przygotowywałem (i przygotowań tych jeszcze nie ukończyłem) zostało zwołane bez przewidywanej formy powiadomienia o nim wszystkich członków wspólnoty? Zebranie zostało ogłoszone bez wysłania pisemnych imiennych zawiadomień do członków (...)

Kolejność przesłuchań w postępowaniu nieprocesowym

9.3.2009

Toczy się postępowanie o zasiedzenie. Jest dwóch wnioskodawców i dziesięciu uczestników. Wnioskodawcy i uczestnicy powołali świadków. Jak powinna być kolejność przesłuchań? W jakim charakterze są przesłuchiwani uczestnicy, w charakterze strony czy świadka? Czy dopuszczalne jest przesłuchiwanie (...)

Zaliczka na biegłego w postępowaniu egzekucyjnym

9.3.2009

W toku egzekucji sądowej z nieruchomości komornik wezwał mnie do wpłacenie zaliczki na biegłego. Zaliczkę wpłaciłem, ale również wniosłem o zawieszenie postępowania. Po roku postępowanie umorzyło się z mocy prawa. Nie otrzymałem żadnej informacji (poza terminem opisu), ani też operatu, (...)

Amortyzacja w firmie męża lokalu - współwłasności

9.3.2009

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych - podatkowa księga przychodow i rozchodów - i jednocześnie czynnym podatnikiem VAT. Główną działalnością jest wynajem nieruchomości (PKD 68.20.Z), inną jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności (...)

Umowy zlecenia do 250 zł

9.3.2009

Zawieram umowy zlecenia z osobami niebędącymi moimi pracownikami. Zleceniobiorca za wykonane zlecenie otrzymuje wynagrodzenie nieprzekraczające 250 zł. Czy muszę odprowadzać od tych wynagrodzeń zaliczki? W jakiej wysokości są koszty uzyskania przychodów?

Sprzedaż środków, na które skorzystano z pomocy

9.3.2009

Czy na środki, co do których zastosowano jednorazową amortyzację - w ramach pomocy de minimis, obowiązuje mnie jakiś okres, przez który nie mogę tych środków sprzedać? Czy sprzedając je muszę coś zgłosić do urzędu i ewentualnie, jakie są skutki finansowe takiej sprzedaży?

Koszty darowizny udziału w mieszkaniu

8.3.2009

Parę lat temu sprzedałam swoje mieszkanie, by pieniądze zainwestować w nowy lokal mieszkaniowy. Podpisując umowę kupna nowego mieszkania, postanowiłam, że własność mieszkania będzie podzielona po 50% na dwie osoby (mimo, że cały wkład był tylko mój). Teraz rozstaję się z tą osobą (...)

Instalacja grzewcza we wspólnocie mieszkaniowej

7.3.2009

Wspólnota mieszkaniowa zamierza dokonać wymiany kaloryferów w mieszkaniach członków wspólnoty. Wspólnota mieszkaniowa ma problem z ustaleniem kto jest lub może być właścicielem kaloryfera we własnym lokalu mieszkalnym członka wspólnoty. Chodzi o ustalenie kto w przyszłym czasie będzie (...)

Prawo do zachowku a przekazanie gospodarstwa

6.3.2009

Rodzice przepisali gospodarstwo rolne bratu (gospodarstwo stanowiło cały majątek). Zrobili to \"na raty\", czyli najpierw jedną część z odrębną księgą wieczystą ( stanowiącą ok. 1/2 majątku) i po kilku latach resztę. Zdaję sobie sprawę, że w orzecznictwie Sądu Najwyższego jest przykład (...)

Budowa tarasu

6.3.2009

Do domu jednorodzinnego chciałbym dobudować taras. Taras miałby przylegać do budynku (od dwóch lat są już zamontowane drzwi tarasowe), miałby poniżej 0,5 m wysokości i ok. 40 m kw. powierzchni, głównym materiałem do budowy miałoby być drewno. Czy muszę w tym celu wykonać jakieś czynności (...)

Udrażnianie wspólnej drogi dojazdowej do posesji

6.3.2009

Posiadałam wraz ze swoim byłym mężem sporą działkę rolną oraz zabudowania stanowiące zabudowę siedliskową. Po rozwodzie działka ta została notarialnie podzielona na kilka części w tym jedna, jako droga dojazdowa do drogi gminnej i do mojej i byłego męża posesji. Droga ta jest nieprzejezdna (...)

Przedawnienie zobowiązania żyranta

6.3.2009

Jestem żyrantem bankowej pożyczki odnawialnej. Pożyczkobiorca ma 35 lat a umowa pożyczki miała obowiązywać do 60 roku jego życia, potem miał ja spłacić. Umowa została zawarta w 1998 r. W 2002 umowa została mu wypowiedziana o czym wiem z innych źródeł ponieważ bank mnie jako żyranta (...)

Adaptacja strychu we wspólnocie

6.3.2009

Przed wejściem w życie ustawy o własności lokali gmina wyraziła zgodę na adaptację strychu. Po 1-01-1995 lokal nie posiadał samodzielności tzn. nie było zgody (organów budowlanych dawnej urzędów rejonowych) na użytkowanie, czyli gmina nie może dowieść że lokal stanowił samodzielny (...)

Zmiana umowy spółki przed jej rejestracją

6.3.2009

Spółka z o. o. w akcie założycielskim podała błędną siedzibę. Dokumenty rejestracyjne zostały złożone do sądu który zwrócił wniosek o rejestrację z uwagi na inną siedzibę w akcie notarialnym a inna siedzibę we wniosku. Sporządzony został drugi akt notarialny jako zmiana umowy spółki (...)

Decyzja podpisana z upoważnienia wojewody

6.3.2009

Decyzję podpisał z upoważnienia Wojewody Dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami. W nagłówku widnieje pieczątka Urzędu Wojewódzkiego a nie Wojewody. Okrągła pieczęć na decyzji to również pieczęć Urzędu Wojewódzkiego. Decyzja nie ma numeru, jest jedynie sygnatura akt. Z powoływanej (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika