Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 261

Brak pozwolenia na użytkowanie obiektu

27.1.2006

Art. 57 ust. 7 Prawa budowlanego stanowi, że organ nadzoru budowlanego, w wypadku przystąpienia do użytkowania obiektu bez wymaganego pozwolenia lub zawiadomienia o zakończeniu budowy, wymierza wysoka karę. Przepis ten został wprowadzony w życie z dniem 1 stycznia 2005r. nowelą Prawa budowlanego (...)

Faktury od zagranicznego kontrahenta

27.1.2006

Prowadzę działalność gospodarczą. Dosyć często kupuję oprogramowanie czy szablony graficzne przez Internet płacąc kartą kredytową, w krajach UE, USA jak i innych (np. Korea). Produkty te nie podlegają ocleniu, nie wymagany jest SAD, gdyż fizycznie nie przechodzą przez granicę, są pobierane (...)

Naruszenie własności nieruchomości

26.1.2006

W 2003 roku Urząd Gminy wykupił grunt u sąsiada a następnie zbudował na nim ścieżkę dla pieszych od drogi asfaltowej (publicznej) do mojej działki. Następnie od mojej działki po gruncie gminnym aż do drogi asfaltowej. W efekcie korzystający ze ścieżki przechodzą przez moją działkę (...)

Inny tytuł prawny do lokalu

26.1.2006

Kobieta jest właścicielką mieszkania, nie mieszka jednak w nim i obecnie przebywa za granicą. Udzieliła notarialnie poświadczonego pełnomocnictwa swojemu synowi do zakupu na jej rzecz dowolnego lokalu mieszkalnego, w tym do zawierania umów przedwstępnych sprzedaży, umów przyrzeczonych, zarządu (...)

Aktualizacja wywiadu środowiskowego

26.1.2006

Jak często trzeba przeprowadzać rodzinny wywiad środowiskowy w sytuacji wypłaty osobie zasiłku stałego lub okresowego? Wywiad ma jedynie sprawdzić czy może być realizowany przez zstępnych i wstępnych obowiązek alimentacji. Dawniej przepis określał, że ma to następować co 2 lata. Obecnie (...)

Członek rodziny świadkiem w postępowaniu cywilnym

26.1.2006

Czy w sprawie z powództwa cywilnego świadkiem może być osoba należąca do rodzin stron? Czy nie będzie zachodziło podejrzenie o braku bezstronności takiego świadka? Jakie w ogóle istnieją ograniczenia co do powoływania świadków (oczywiście zakładając, że są oni pełni zdolni do czynności (...)

Nadzór kierowniczy i odpowiedzialność za jego brak

26.1.2006

Jaka jest odpowiedzialność kierownika danej jednostki organizayjnej za nieprzestrzeganie przez jego pracowników przepisów bhp, co ma miejsce podczas jego nieobecności? Czy można karać osobę na stanowisku kierowniczym za brak tzw. nadzoru kierowniczego za zdarzenia mające miejsce podczas jego (...)

Akt notarialny na odległość

26.1.2006

Czy jest możliwe podpisanie umowy przedwstępnej która mógłby wysłać notariusz, a następnie jej odesłanie przy założeniu że wcześniej złożyło się wszelkie potrzebne dokumenty (w tym przypadku - sprzedaż mieszkania) u notariusza. Czy dostarczając notariuszowi oryginały dokumentów ma (...)

Potwierdzenie nadania numeru NIP

26.1.2006

NIP uzyskałem ponad 10 lat, w moim rodzinnym mieście. Obecnie mieszkam w Warszawie. Chciałbym otrzymać potwierdzenie nadania NIP-u. Do którego urzędu skarbowego mam się zgłosić? Jakie pismo należy skierować do urzędu?

Bezprawne zajmowanie nieruchomości

26.1.2006

Jeśli ktoś bezpodstawnie zajmuje nieruchomość (bez prawnego tytułu) to jaki czynsz można mu naliczyć najwyższy za ten okres wstecz i do opłacania jakiego czynszu można go wezwać w przyszłości?

Udostępnianie przez uczelnię informacji rodzicom

26.1.2006

W jakich przypadkach szkoły wyższe mogą udostępniać rodzicom, w związku z ciążącym na nich obowiązkiem alimentacyjnym bądź mającym się dopiero rozpocząć postępowaniem sądowym o ustalenie obowiązku alimentacyjnego, informacji o tym, czy syn lub córka nadal studiują. Czy wystarczy, (...)

Zgoda sąsiada na rozbudowę budynku

26.1.2006

Wystąpiłem o pozwolenie na rozbudowę budynku usługowo-mieszkalnego. Istniejąca obecnie zabudowa to cztery budynki w zwartym ciągu tworzące literę L. Mój budynek jest posadowiony poprzecznie w odniesieniu do pozostałych trzech budynków, które są ciągiem przy poprzecznej ulicy. Moje działki (...)

Ujawnienie informacji z przebiegu postępowania

26.1.2006

Trwa proces o rozwód. Moja żona za wszelką cenę chcąc udowodnić moją winę złożyła doniesienie na policję, że rzekomo znęcałem się nad nią psychicznie. Ja wcześniej (tzn. przed rozpoczęciem sprawy rozwodowej) złożyłem pozew do Sądu Rodzinnego pozew o ustalenie miejsca pobytu dzieci. (...)

Metody unikania podwójnego opodatkowania

25.1.2006

Generalnie miałam jechać do Walii, ale jeśli okazałoby się, że mniejsze podatki płaciłabym przy wyjeździe do Irlandii, starałabym się o pracę tam właśnie. Jak wygląda wyłączenie z progresją (zdaje się, że obowiązuje w Irlandii)? Czy jest bardziej korzystne od odliczenia proporcjonalnego (...)

Umorzenie opłaty adiacenckiej

25.1.2006

Czy jest możliwość odstąpienia od obowiązku opłacenia opłaty adiacenckiej, z tytułu wzrostu wartości nieruchomości? Emeryci mają działkę budowlaną, której nie udaje im się zbyć. Urząd Miasta obciążył ich obowiązkiem wniesienia opłaty adiacenckiej w wysokości 2500 zł. Ich emerytury (...)

Prowadzenie postępowania w sprawach rodzinnych

25.1.2006

Szesnaście miesięcy temu mój mąż wyrzucił mnie z domu z dnia na dzień (bez środków do życia i gdyby nie moja mama wylądowałabym z dzieckiem pod mostem) ponieważ zażądałam, by przestał mnie kompromitować w środowisku kontaktami z koleżanką z pracy. Wyprowadziłam się z domu z siedemnastoletnią (...)

Regres zakładu ubezpieczeń do sprawcy szkody

25.1.2006

Sąsiad z góry zalał mieszkanie sąsiadowi z dołu (pęknięcie rury z powodu mrozu), sąsiad z dołu miał mieszkanie ubezpieczone w PZU natomiast sąsiad z góry nie? Czy ubezpieczyciel może żądać od sąsiada z góry pokrycia szkody lub żądania zwrotu wartości wypłaconego odszkodowania sąsiadowi (...)

Zgoda współwłaściciela na rozbudowę

25.1.2006

Czy będąc współwłaścicielem (50%) domu muszę uzyskać zgodę drugiego współwłaściciela na rozbudowę? Ja zajmuję w tym domu poddasze o powierzchni ok.60 m. kw, drugi współwłaściciel parter o powierzchni ok. 90 m.kw. Dom posiada osobne wejścia do mieszkań i piwnic. Posiadam gotowy projekt (...)

Miejsce niebezpieczne z art. 72 Kodeksu wykroczeń

24.1.2006

Jak rozumieć art. 72 Kodeksu wykroczeń, a mianowicie znaczenie terminu "miejsce niebezpieczne". Czy powierzchnia sklepu też może się kwalifikować jako "miejsce niebezpieczne"? Komu należy zgłosić domniemanie popełnienia wykroczenia?

Wpis hipoteki na udziale współmałżonki zmarłego

24.1.2006

Posiadam wierzytelność wobec obojga małżonków pozostających w małżeńskiej wspólnocie majątkowej, posiadających wspólnie nieruchomość. Jeden z małżonków zmarł. Czy mogę wpisać hipotekę przymusową, po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego, na udziale żyjącego współmałżonka bez oczekiwania (...)

Budynki przy współużytkowaniu wieczystym

24.1.2006

Czy jest możliwa sytuacja, w której właściciel ułamkowej części prawa użytkowania wieczystego działki gruntu jest jednocześnie jedynym właścicielem posadowionych na tejże działce budynków, a drugi współwłaściciel posiada tylko udział w prawie użytkowania wieczystego, nie będąc (...)

Zakup nieruchomości od syndyka

24.1.2006

Rozważam zakup nieruchomości od syndyka, sprzedawcą jest spółka z o.o. "w upadłości". W księdze wieczystej w dziale III figuruje informacja o wpisaniu upadłości tejże spółki; w dziale IV jest zapisana hipoteka zwykła na rzecz banku. Czy prawdą jest, że w wypadku zakupu nieruchomości (...)

Interes prawny w procesie cywilnym

24.1.2006

Co oznacza pojęcie, że osoba lub instytucja nie będąca stroną w procesie cywilnym ma "interes prawny" w tym, aby sprawa zakończyła się na korzyść jednej ze stron?

Definicja nowego środka transportu

24.1.2006

Definicja z art. 2 pkt 10 lit a zawiera dwa warunki, od których spełnienia zależy uznanie samochodu za nowy środek transportu, tj. przebieg nie większy niż 6000 km i pierwsze dopuszczenie do ruchu nie dawniej niż 6 miesięcy wstecz. Czy z definicji tej wynika, że samochód spełniający tylko (...)

Kontrola prędkości przez straż miejską

24.1.2006

Czy straż miejska może wystawiać mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy na podstawie pomiaru fotoradarem? Czy takie uprawnienia posiada tylko policja?

Dwie umowy zawarte do jednego przedmiotu najmu

23.1.2006

W 1998 roku jedna ze współwłaścicielek, mająca upoważnienie ponad 50% pozostałych współwłaścicieli do prowadzenia administracji, podpisała umowę na wynajem miejsca pod garaż blaszany. Umowa najmu została zawarta na okres od 1 czerwca 1998 r. na czas określony na 10 lat. Czynsz najmu wynosił (...)

Uzasadnienie odrzucenia reklamacji konsumenckiej

23.1.2006

Po złożeniu reklamacji na źle działający sprzęt AGD otrzymałem odpowiedź, że reklamację odrzuca się, ponieważ sprzęt działał prawidłowo w momencie zakupu. Od momentu zakupu minęło 8 miesięcy. Czy sprzedawca działa zgodnie z prawem?

Odrzucenie reklamacji konsumenta

23.1.2006

Według przepisów konsumenckich sprzedawca jest zobowiązany terminem 14 dniowym do ustosunkowania się do danej reklamacji. Jakie konsekwencje ma odpowiedź sprzedawcy w terminie 14 dni, w której odrzuca reklamację podając nierzetelne (bezprawne) powody swojej decyzji?

Prawo do mieszkania funkcyjnego

23.1.2006

Wdowa po leśniczym od kilku lat blokuje leśniczówkę, gdyż nie zgadza się na żadne mieszkanie zamienne. Osada ta jest niezbędna dla Nadleśnictwa (znajduje się w wykazie mieszkań funkcyjnych), gdyż Nadleśnictwo dla potrzeb gospodarki leśnej musi zapewnić leśniczemu warunki niezbędne dla (...)

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej

23.1.2006

Spółka składająca się z trzech osób (ojciec, matka i syn) opodatkowana KPiR na 31 grudnia 2005 r. sporządziła remanent. Ojciec wystąpił ze spółki "za darmo" z dniem 1 stycznia 2006 i zakończył działalność gospodarczą. W związku z czym mamy pytania: Czy należy w jakiś sposób udokumentować (...)

Po jakim czasie od ugody można wnieść pozew o podwyższenie alimentów.

23.1.2006

Na kolejnej rozprawie o wysokość alimentów sędzia zaproponował ugodę, na którą obie strony wyraziły zgodę. Czy jest jakiś czas, który musi upłynąć, aby wnieść wniosek o obniżenie lub podwyższenie alimentów dla każdej ze stron? Czy taki wniosek może wpłynąć już np. po 2 miesiącach (...)

Spółka jawna jako udziałowiec spółki z o.o.

23.1.2006

Czy spółka jawna może być udziałowcem spółki z o.o. lub akcjonariuszem spółki akcyjnej? Jeśli sporządzono umowę przenoszącą udziały w spółce z o.o. na spółkę jawną, to czy taka umowa jest ważna? Kto jest wtedy udziałowcem takiej spółki?

Upoważnienie do wystawiania faktur VAT

23.1.2006

Czy do wystawiania faktur w imieniu firmy może zostać upoważniona księgowa z biura rachunkowego prowadzącego księgowość tej firmy? Czy wystarczy zwykłe pełnomocnictwo?

Prawo zastawu w umowie najmu lokalu

23.1.2006

Czy wynajmujący może żądać takiej klauzuli w umowie najmu: "wynajmującemu zarówno w trakcie trwania niniejszej umowy jak i po jej rozwiązaniu służy prawo zastawu na rzeczach ruchomych będących własnością Najemcy, wniesionych do lokalu"? Czy jest to prawo ustawowe? Czy najemca może, a (...)

Obowiązkowe stawinnictwo na rozprawie

23.1.2006

Czy wezwanie - stawiennictwo obowiązkowe na rozprawę (dla powoda) wyklucza możliwość przesłania wniosku o (zgody na) przeprowadzenie rozprawy bez mojej obecności? Czy taka zgoda jest respektowana przez sąd?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika