Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 311

Członek zarządu kierownikiem zakładu

22.2.2005

Zgromadzenie Wspólników spółki z o.o. uchwałą wspólników upoważniło Zarząd spółki do powołania kierownika zakładu i ustalenia jego wynagrodzenia. Czy Zarząd miał prawo powołać na kierownika zakładu jednego z członków zarządu? Statut Zakładu zobowiązuje Zarząd spółki do nawiązania (...)

Wypełnienie weksla in blanco

22.2.2005

Nabyłam w drodze indosu weksel in blanco od firmy X. Chciałabym go uzupełnić zgodnie z deklaracją wekslową. Mam pewne wątpliwości czy indos in blanco mógł zostać dokonany. W deklaracji wekslowej dłużnik pisze, iż upoważnia firmę X do uzupełnienia weksla w każdej chwili w określonej (...)

Termin przedawnienia odsetek ustawowych

22.2.2005

Proszę o podanie terminu, od którego obowiązuje 2-letni okres przedawnienia roszczeń z tytułu odsetek ustawowych. Czy odsetki, których naliczanie rozpoczęło się w marcu 2002 roku podlegają przedawnieniu po 3 latach czy też po 2 latach? Inaczej mówiąc czy w tym wypadku prawo działa wstecz?

Niezgodność towaru z umową

22.2.2005

W listopadzie 2004 r. kupiłem samochód. Moim zdaniem został dostarczony niezgodnie z umową np.: wycięte pasy dla pasażerów w trakcie przerabiania samochodu na wersję dostawczą. Straszony przez Sprzedawcę utratą zaliczki (całą kwotę musiałem zapłacić kilka dni przed odbiorem towaru - (...)

Rękojmia za wadliwie wykonany remont dachu

22.2.2005

Jaki jest okres rękojmi za wady wykonanych prac związanych z nieruchomością (remont dachu, położenie kostki brukowej), na podstawie zawartych między przedsiębiorcami umowy o dzieło oraz umowy nienazwanej (o charakterze podobnym do umowy o dzieło lub o roboty budowlane)?

Miejsce i rodzaj wykonywanej pracy

21.2.2005

Mam zamiar zatrudnić pracownika na umowę o pracę. Czy w miejscu: "rodzaj umówionej pracy" mogę wpisać dwa typy zawodów krawiec-sprzedawca? Czy w miejscu: "miejsce wykonywania pracy" mogę wpisać dwa adresy np: ul. Warszawska, ul. Wrocławska?

Przedawnienie karalności za przestępstwo

21.2.2005

Mój brat 10 lat temu popełnił przestępstwo polegające na nielegalnym sprowadzeniu samochodów z Niemiec na obszar Polski i ich zarejestrowaniu. Sprawa miała miejsce 10 lat temu. Tak się przestraszył procesu, że wyjechał do Ameryki. Ma tam stały pobyt, status rezydenta, ale jest na polskim (...)

Stwierdzenie nabycia spadku po dwóch spadkodawcach

19.2.2005

W 2003 r. złożyłam wniosek o dziedzicznie ustawowe po ojcu. Jako spadkobierców wskazałam matkę, siebie i siostrę. Postępowanie spadkowe nie zostało zakończone. Siostra przedstawiła w sądzie, kwestionowany przeze mnie i matkę, testament. Następne posiedzenie zostało wyznaczone na kwiecień (...)

Sprawdzenie legalności budynku

18.2.2005

Zamierzam kupić działkę, na której zlokalizowany jest budynek. W wypisie z księgi wieczystej działka ta jest opisana jako działka niezabudowana. Właściciel twierdzi, iż budynek ten został zbudowany legalnie, jednakże odmawia mi udostępnienia dokumentacji potwierdzającej ten fakt. Czy i (...)

Instalacja wodociągowa jako uziemienie

18.2.2005

Czy dopuszczalne jest wykorzystywanie instalacji wodociągowej w roli uziemienia, w budynku mieszkalnym? Jeżeli nie to jaki przepis się temu przeciwstawia? W pewnym budynku od wodociągu ktoś z lokatorów, prawdopodobnie za pośrednictwem administracji, poprowadził sobie uziemienie elektryczne. Podłączone (...)

Wniosek o przesunięcie terminu rozprawy

18.2.2005

Sprawa o znęcanie jest w toku. Odebrano zeznania od osoby poszkodowanej ale nie było jeszcze pierwszej rozprawy. Poszkodowany musi pilnie wyjechać na 20 dni za granicę i obawia się, że nie zostanie powiadomiony o wezwaniu do sądu na sprawę. Czy może złożyć pismo z prośbą o przesunięcie (...)

Dziedziczenie przez dzieci a intercyza

18.2.2005

Małżeństwo zawarło przed ślubem intercyzę. Małżeństwo posiada jedno dziecko. Jak wygląda sprawa dziedziczenia w przypadku śmierci jednego z małżonków, jeżeli nie było testamentu?

Majątek osobisty a działalność artystyczna

18.2.2005

Między spadkobiercami nie ma zgody co do podziału obrazów będących pozostałością po twórczości artystycznej spadkodawcy (malował je własnoręcznie). Kłopot polega na tym, że obrazy te w większości nie są sygnowane ani datowane, a co za tym idzie brak jest daty ich powstania. Pytanie (...)

Spółka z o. o. w likwidacji

18.2.2005

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest w stadium likwidacji od maja 2003 r. występując w obrocie jako “spółka z o.o. w likwidacji”. Wszelkie związane z tym zgłoszenia w KRS i MSiG zostały dokonane. Wierzyciel w br. wystąpił z pozwem i uzyskał tytuł przeciwko spółce (...)

Umowy powiązane

18.2.2005

Pan X zawarł z operatorem sieci komórkowej 3 umowy o świadczenie usług telefonicznych. Na podstawie tych umów otrzymał trzy abonamenty z numerami telefonicznymi. Dwie umowy na czas nieoznaczony, trzecia umowa o dostarczenie usług internetowych - dostęp do internetu (na czas oznaczony na okres (...)

Rozliczenie nakładów na majątek spadkodawcy

18.2.2005

Istnieje spór co do sposobu podziału spadku pomiędzy wdową po spadkodawcy, a jego dziećmi. Wdowa twierdzi, że w latach 80, kiedy jeszcze nie była żoną spadkodawcy, ponosiła nakłady na jego dom w postaci kosztów rozbudowy domu, na co - jak twierdzi - posiada rachunki wystawione na jej nazwisko. (...)

Dokumenty świadczące o byciu właścicielem

18.2.2005

Jeśli w akcie notarialnym konkretna nieruchomość jest mi przepisana czy wówczas już jestem jej właścicielem, jaki muszę poczynić kolejny krok abym mogła sprzedać działkę?

Mieszkanie dla policjanta

18.2.2005

Policjant przed wstąpieniem do służby posiadał mieszkanie własnościowe (nie przyznane na podstawie decyzji administracyjnej). Po wstąpieniu do Policji nie starał się o pomoc finansową na budowę domu względnie nabycie lokalu mieszkalnego, bowiem powierzchnia jego odpowiadała normom zaludnieniowym. (...)

Prowadzenie dwóch działalności gospodarczych

18.2.2005

Prowadzę działalność gospodarczą (wpis do ewidencji) - samodzielnie. Teraz chciałbym rozpocząć drugą działalność - pod inną nazwą ale pod tym samym adresem i być może nawet z tym samym zakresem działalności. W urzędzie gminy powiedziano mi, że od pewnego czasu jedna osoba nie może (...)

Dowód wewnętrzny zamiast faktury

18.2.2005

Zamawiam u klienta płyty CD do dalszej odsprzedaży. Czasami kilka razy w tygodniu. Fakturę otrzymuję później i tylko jedną zbiorczą na tydzień (zsumowane są zakupy z całego tygodnia, a data sprzedaży jest równa dacie wystawienia faktury). Czy ja mogę sprzedawać te płyty CD nie posiadając (...)

Zgoda na przetwarzanie danych niepełnoletniego

18.2.2005

Organizuję dla klientów sklepu odzieżowego konkurs na najlepsze hasło. Na formularzu proszę o ich dane osobowe (imię, nazwisko, adres i nr telefonu), żeby móc rozlosować nagrody i przesyłać ewentualne materiały reklamowe. Jak w tym przypadku powinna wyglądać zgoda na przetwarzanie danych (...)

Wniosek o wpis w KW - termin rozpoznania

17.2.2005

Jakie obowiązują terminy od dnia złożenia wniosków o zmiany w księdze wieczystej oraz o wydanie odpisów z księgi wieczystej? Czy terminy te są ustalone ustawowo, czy zależą od regionalności Sądu?

Nowy wpis w KW i wykreślenie hipoteki

17.2.2005

Czy zmiana właściciela w księdze wieczystej lokalu mieszkalnego może być jednocześnie połączona z wykreśleniem hipoteki kaucyjnej poprzedniego właściciela? Czy można złożyć równocześnie wniosek o zmianę właściciela w księdze wieczystej wraz z wnioskiem o wpis do działu IV dotyczący (...)

Wycena wkładu mieszkaniowego

17.2.2005

Wycena dotyczy wkładu mieszkaniowego - mieszkanie lokatorskie, a właściwie spadek po zmarłym do tego wkładu. Statut podaje, że mieszkanie powinno być doprowadzone do stanu z okresu przejęcia go przez członka zgodnie z protokołem zdawczo-odbiorczym. Kiedy należy wyceniać lokal przed remontem, (...)

Potrącenie i kompensata a skutki podatkowe

17.2.2005

Czy kompensata wzajemnych należności i zobowiązań z kontrahentem z tytułu dostaw i usług jest w świetle ustaw podatkowych możliwa i dopuszczalna? Czy istnieją jakieś ograniczenia stosowania tej formy rozliczeń?

Ubezpieczenie zdrowotne rencisty

17.2.2005

Czy rencista, który prowadzi działalność gospodarczą musi opłacać w ZUSie ubezpieczenie zdrowotne? Jeśli tak, to czy nawet przy dochodzie 100 zł miesięcznie? Jaki przepis o tym mówi?

Zasady wynagradzania członka zarządu Spółdzielni

17.2.2005

W sierpniu 2004 roku w Spółdzielni Mieszkaniowej została zatrudniona osoba na stanowisko Głównej Księgowej. Księgowa została zatrudniona na podstawie umowy o pracę, na czas nieokreślony. Ze strony Spółdzielni umowę podpisały dwie osoby - Prezes Zarządu i V-ce Prezes. W grudniu 2004 roku (...)

Oznaczenie spółki jawnej w obrocie

16.2.2005

Czy na pieczątkach firmowych i na fakturach w spółce jawnej wymagane są nazwiska wspólników tak jak ma to miejsce przy spółce cywilnej? Jaka jest właściwa pisownia skrótu spółka jawna "s.j." małymi literami czy też inaczej?

Odszkodowanie za służebność drogi koniecznej

16.2.2005

Zarządzam kamienicą i jestem jej współwłaścicielem, przez której podwórze dojeżdżają lokatorzy sąsiednich dwóch posesji należących do Urzędu Miasta. 30 lat temu nie było przejazdu przez moją posesję a dojeżdżano inną drogą. Urząd miasta zezwolił na administrowanym przez siebie (...)

Sprzedaż praw autorskich wydawnictwu

15.2.2005

Zamierzam sprzedać gazecie poradnik w wersji elektronicznej (plik HTML na płycie CD), który będzie dodatkiem do jednego z wydań czasopisma. Jakie elementy musi zawierać umowa, abym mogła zachować prawa autorskie do tego materiału i możliwość wykorzystania tekstu i zawartych na płycie obrazów (...)

Alimenty a nazwisko dziecka

15.2.2005

Jeśli dziecko będzie miało już nazwisko mojego przyszłego męża, ojciec biologiczny nadal będzie zobowiązany do płacenia alimentów na dziecko, które są ustanowione przez Sąd?

Posiadanie samoistne a zasiedzenie

15.2.2005

Jak spadkobiercy współwłaściciela mogą podnieść zarzut, że np moja babcia i następnie ja nie byliśmy posiadaczami samoistnymi? Ja nie chcę zasiedzieć ich udziałów tylko innych osób nie mających spadkobierców.

Głosowanie nad sprawą nie objętą porządkiem obrad

15.2.2005

Czy na zaproponowane przez Przewodniczącego Zgromadzenia Wspólników zdjęcie punktu z porządku obrad wymagana jest zgoda wszystkich obecnych udziałowców, czy też wystarczy zwykła większość. Czy żądanie głosowania punktu porządku obrad przez jednego z udziałowców powoduje konieczność (...)

Opłata stosunkowa z tytułu bezskutecznej egzekucji

15.2.2005

Skierowałam do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Komornik umorzył postępowanie, z uwagi na fakt, iż dłużnik w chwili złożenia wniosku już nie żył. Jednocześnie komornik wezwał mnie do uiszczenia opłaty stosunkowej. Czy muszę ją uiszczać? Nie miałam wiedzy na temat śmierci dłużnika? (...)

Obowiązkowe ubezpieczenie OC prawników

15.2.2005

Czy kancelarie prawnicze mają obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej (np. od podejmowania złych decyzji) i w jakiej wysokości są to ubezpieczenia?

Zasady księgowania surowców w koszta firmy

15.2.2005

Firma kupuje surowiec do wykorzystania w czasie procesu produkcji w systemie dwumiesięcznych dostaw. W jakiej sytuacji możliwe jest zaksięgowanie zakupionego surowca w całości w koszty, a nie proporcjonalnie do jego zużycia?

Zaskarżenie uchwały zebrania przedstawicieli

14.2.2005

W naszej spółdzielni, po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych, prawnych i statutowych (zebraniu odpowiedniej ilości podpisów mieszkańców osiedla z podanym porządkiem obrad) zwołano zebranie grupy członkowskiej, na którym odwołano przedstawicieli na zebranie przedstawicieli i dwóch członków (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika