Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 313

Przekazanie praw autorskich i kodów źródłowych

8.2.2005

Firma na podstawie umowy z inną firmą o wykonanie programu komputerowego przekazuje jej majątkowe prawa autorskie. Czy przekazanie tych praw "obowiązkowo" obejmuje przekazanie również kodów źródłowych do programu, czy zależy to od dodatkowych postanowień umowy między Wykonawcą i Zamawiającym?

Prowadzenie szkoły językowej

8.2.2005

Chciałabym założyć szkołę w zakresie nauczania dzieci języka angielskiego. Czy mogę to robić na zasadzie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej czy muszę spełnić inne wymagania. Jeżeli tak to jakie?

Przedłużenie trwania umowy w zamówieniu publicznym

7.2.2005

Zawarto umowę w 2004 r. na dostawę koksu na sezon grzewczy 2004/05 na ilość 90 ton w terminie do 30.04.2005 r. Czy można przedłużyć termin dostaw na następny sezon grzewczy 2005/2006 tj. 30.04.2006 r.? Wartość umowy i ilość dostaw nie ulegną zmianie. Umowę zawarto w trybie przetargu nieograniczonego (...)

Częściowe zniesienie współwłasności

7.2.2005

Współwłaścicielami nieruchomości gruntowej, na której posadowiony jest budynek mieszkalny są trzy osoby. Jedna z nich mieszka w w/w budynku. Brak jest zgodności co do podziału. Jedna z osób informuje pozostałych, że wnosi sprawę do sądu o zniesienie współwłasności podając, że interesuje (...)

Przedawnienie długu telekomunikacyjnego TPSA

7.2.2005

Umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych przez TPSA została zawarta przez Panią X jako prowadzącą działalność gospodarczą osobę fizyczną. Faktury wystawiane są na Biuro Pośrednictwa tej Pani. Czy sprawy wzajemnych praw i roszczeń są pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi? Czy terminy (...)

Pojęcie nieruchomości dla celów podatku VAT

7.2.2005

Jaką definicją nieruchomości należy posługiwać się, stosując przepisy ustawy o podatku VAT. W szczególności, jak należy zakwalifikować na potrzeby stosowania art. 91 ust.2 ustawy o podatku VAT rozbudowę budynku niestanowiącego odrębnej własności, który został wybudowany na działce (...)

Udzielenie pożyczki spółce przez wspólnika

7.2.2005

Wspólnik w spółce z o.o. w 1994 r. udzielił (niedokapitalizowanej) spółce pożyczki na zasilenie środków obrotowych niezbędnych do prowadzenia działalności statutowej na okres trzech m-cy, a w przypadku popadnięcia w zwłokę będzie miał prawo żądania odsetek w wysokości ustawowej. W (...)

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie

7.2.2005

Umowa dzierżawy magazynu zawarta była na czas określony do 31.12.2003 r. W tym też terminie lokal został opuszczony. W październiku 2004 r. zgłosił się właściciel i zażądał zapłaty czynszu za rok 2004 za bezumowne korzystanie z magazynu argumentując to tym, że nie otrzymał od nas kluczy (...)

Uzupełnienie pozwu

5.2.2005

Czy można do pierwszego pozwu, który przedkłada się na pierwszą sprawę o rozwód tzw. sprawę pojednawczą, dołączyć pozew czy też pismo uzupełniające treść pozwu pierwszego, aby sąd zapoznał się z jego treścią i uwzględnił ją na drugiej rozprawie tzw. merytorycznej?

Odległość drogi od budynku

4.2.2005

Spółdzielnia posiada działkę, na której znajduje się sklep bez dostępu do drogi, bowiem przy zakupie omawianej działki nie uregulowano stanu prawnego pasa gruntu oddzielającego nasz sklep od drogi. Obecnie właściciele owego pasa w ramach ugody chcą oddać go Spółdzielni w zamian za pas (...)

Przeniesienie nauczyciela do innej miejscowości

4.2.2005

Czy nauczyciel mianowany zatrudniony na wsi i korzystający z mieszkania służbowego w tej samej miejscowości, w której pracuje w szkole może zostać przeniesiony bez jego zgody do innej szkoły w tej samej gminie ale innej miejscowości i czy może zostać przeniesiony do innego mieszkania służbowego (...)

Definicja organu wyższego stopnia

4.2.2005

W postępowaniu odwoławczym organ wojewódzki uchylił decyzję organu I instancji i orzekł co do istoty sprawy (art. 138 par. 1 pkt 2 Kpa) i w związku z tym decyzja stała się ostateczna. Strona postępowania zamierza wzruszyć ostateczną decyzję w trybie art. 156 par. 1 Kpa (stwierdzenie nieważności (...)

Zgłoszenie wniosku o upadłość przez wspólnika

4.2.2005

Jeżeli w spółce jest dwóch wspólników a jeden z nich złożył w terminie wniosek o upadłość (zrobił to we własnym imieniu i sam poniósł koszty z tym związane), to czy drugi też powinien to zrobić? Jeżeli powinien a nie zrobił, to jakie są konsekwencje?

Egzekucja podatku od nieruchomości

4.2.2005

Byłam współwłaścicielką posiadłości. W 2000 roku została ona podzielona, jednak nadal jej część stanowi współwłasność. Do 2000 roku opłaty z tytułu podatku od nieruchomości przekazywałam bratu. Okazało się, że on nie wpłacał tych należności. Od 2000 roku połowę należnych (...)

Warunkowe przedterminowe zwolnienie z kary

4.2.2005

Załóżmy, że ktoś trafił do więzienia za jakieś przestępstwo na 2 lata. Co taka osoba może zrobić, aby skrócić ten wyrok (pomijając poprawne zachowywanie się w więzieniu)? Czy istnieje możliwość skrócenia wyroku przez uiszczenie opłaty (chodzi mi o legalny sposób)?

Zrzeczenie się spadku czy odrzucenie spadku

4.2.2005

W zeszłym tygodniu uprawomocnił się wyrok sądu w sprawie nabycia przeze mnie spadku po moim dziadku. Dziadek zmarł 18 miesięcy temu. Chciałbym zrzec się spadku w części przypadającej na nieruchomość na rzecz osoby trzeciej tak, abym nie musiał płacić podatku od spadku. Podatek ten chętnie (...)

Udzielanie urlopu-przepisy przejściowe

4.2.2005

Przepisy znowelizowanego od 1.01.2004 Kodeksu Pracy dotyczące rozliczania zaległych urlopów wypoczynkowych pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy są niejasne i rodzą szereg wątpliwości w ich stosowaniu. W praktyce oznacza to, że pojawiają się różne interpretacje co do (...)

Nauczyciel jako opiekun wycieczki szkolnej

3.2.2005

Jakie warunki powinien spełniać opiekun (nauczyciel) wybierajacy się z grupą dzieci (w wieku od 9-13 lat) ze szkoły na pływalnię? Jakie obowiązki należą do opiekuna na basenie, a jakie do ratownika? Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo dziecka w sytuacji np. gdy dziecko się topiło, (...)

Umorzenie postępowania odwoławczego

3.2.2005

Organ I instancji z mojego wniosku prowadził postępowanie zakończone wydaniem decyzji. Z wydanej decyzji nie byłem zadowolony wobec czego złożyłem w tej sprawie odwołanie. Zarówno w I jaki II instancji czynnie występowałem jako strona postępowania administracyjnego. Czy w takiej sytuacji (...)

Zagraniczne postanowienie o nabyciu spadku

3.2.2005

Zmarła osoba mająca podwójne obywatelstwo - polskie i amerykańskie. Postępowanie spadkowe przeprowadzono w USA. Czy takie postanowienie o nabyciu spadku będzie ważne przed sądem polskim? Czy sąd może żądać, aby postępowanie spadkowe zostało przeprowadzone jeszcze raz (przed polskim sądem)? (...)

Właściciel mieszkania spółdzielczego

3.2.2005

Posiadam mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Proszę powiedzieć, kto jest właścicielem tego typu mieszkania bo często słyszę, że nie jest ono moje mimo, że zapłaciłam za nie sporo pieniędzy.

Opodatkowanie zapomogi z ZFŚS

3.2.2005

Pracownik otrzymał z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zapomogę z tytułu śmierci ojca. Czy powinna ona być opodatkowana i oskładkowana?

Złożenie niewłaściwej deklaracji podatkowej

3.2.2005

Czy mimo obowiązku rozliczania kwartalnego przy metodzie kasowej dla małego podatnika rozliczanie miesięczne deklaracją VAT-7 skutkuje jakimiś sankcjami karnymi skarbowymi? Rozliczam się w ten sposób od początku, czyli od 1 października 2002 roku.

Odpowiedzialność prowadzącego parking strzeżony

3.2.2005

Jaka jest odpowiedzialność prowadzacego parking strzeżony, a jaka parking dozorowany? Jakie zapisy są obowiązkowe w regulaminie parkingu strzeżonego, a jakie w regulaminie parkingu dozorowanego?

Natychmiastowa wykonalność - ściąganie alimentów

2.2.2005

5 dni temu miałam sprawę rozwodową. Przyznano mi wyrokiem opatrzonym klauzulą natychmiastowej wykonalności alimenty na 2 dzieci 650 zł. Jedno z dzieci ma 21 lat, uczy się i pracuje na umowy o dzieło i zlecenia. Chcę złożyć apelację. Czy mogę brać od męża te alimenty, choć będę się (...)

Cesja wierzytelności jako forma spłaty długu

2.2.2005

Dłużnik zaproponował, że ureguluje swój dług wobec mnie cesją wierzytelności, którą ma wobec swojego kontrahenta. Cesja byłaby warunkowa, tzn. obowiązywałaby o ile ta trzecia osoba uzyska kredyt, którym zapłaciłaby daną wierzytelność. Czy jest to prawnie dopuszczalne zawarcie takiego (...)

Prowadzenie podsłuchu w zakładzie pracy

1.2.2005

Czy pracodawca musi powiadomić pracownika o podsłuchiwaniu (rejestracji) rozmów prowadzonych z telefonu służbowego? Czy zdarzenie podsłuchiwania rozmowy musi być sygnalizowane pracownikowi?

Kontrola rachunków bankowych przez ZUS i US

1.2.2005

Czy instytucje takie jak ZUS czy Urząd Skarbowy mogą kontrolować rachunki bankowe osoby fizycznej? Jeżeli tak to na jakiej podstawie i jakie są możliwe powody tego rodzaju kontroli?

Działki jednej osoby-ustanowienie służebności

1.2.2005

Kupuję działkę z drogą przebiegającą przez działkę sąsiednią. Obie działki mają tego samego właściciela. Zgodził się on ustanowić służebność drogową i mediów na rzecz mojej działki. Czy może ustanowić tę służebność zanim sprzeda mi wspomnianą działkę tak, żeby w trakcie (...)

Występowanie dwóch pełnomocników w procesie

1.2.2005

W przypadku, kiedy ustanowienie dwóch pełnomocników (jednego mojego syna a drugiego adwokata) według kc doręczenia będą czynione tylko jednemu z nich? Czy mogę wybrać, któremu z nich? Czy jeżeli wybiorę jako właściwego do doręczeń mojego syna oraz w razie rozprawy mój syn będzie reprezentować (...)

Dochodzenie należności zabezpieczonych wekslem

1.2.2005

Pożyczyłem pewną kwotę pieniędzy znajomemu (powyżej 10.000 PLN). Umowa miała charakter ustny. Zabezpieczeniem pożyczki był weksel in blanco. Mijają już dwa lata i dłużnik nie oddaje mi pożyczonych pieniędzy. Jak można wyegzekwować dług i pewne zadośćuczynienie?

Obecność świadków podczas rozprawy

1.2.2005

Córka ukończyła właśnie 18 lat i złożyła pozew o alimenty (wcześniej płaciłem na ręce matki kwotę zabezpieczenia, gdyż jesteśmy w trakcie rozwodu). Córka ma adwokata i tu zaczyna się problem, którego nie rozumiem. Żona jest cały czas na sali, a nie jest przecież stroną. 1) Czy córka (...)

Parkowanie samochodem z LPG w garażu

1.2.2005

Czy w polskim prawie są jakiekolwiek przepisy zabraniające/ograniczające parkowanie pojazdów na gaz LPG w garażach podziemnych wielostanowiskowych? Mam miejsce w takim garażu pod budynkiem mieszkalnym i strasznie śmierdzi w nim właśnie gazem z pojazdu. W wymienionym garażu właściciele pojazdów (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika