Prawo cywilne - Artykuły (strona: 10)

Czym są dobra i zła wiara i jakie mają znaczenie w stosunkach prawnych

30.5.2017

Dobra wiara jest jedną z klauzul generalnych prawa cywilnego. Mimo, że pojęcie to nie jest zdefiniowane w przepisach prawnych, bardzo często wiele od jej istnienia zależy. Istnienie dobrej wiary ma przykładowo decydujące znaczenie dla obliczenia terminu zasiedzenia. Czym jest dobra wiara? Czy (...)

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie okazjonalnie?

27.5.2017

Jeśli chcesz wynająć mieszkanie i mieć względne poczucie bezpieczeństwa, podpisz umowę o najem okazjonalny i dopełnij wszystkich wymogów przewidzianych przez ustawę. Wysiłek związany z wymogami formalnymi może zaprocentować wówczas, gdy lokator okaże się nierzetelny i zajdzie (...)

Kiedy odpowiada się za czyn zabroniony, a kiedy za niewykonanie umowy?

19.5.2017

Życie codzienne, zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy, nie jest pozbawione nieprzewidzianych zdarzeń, szkód, wypadków, które powodowane są bądź przez kontrahenta, zleceniobiorcę, pracownika, bądź przez osobę niezwiązaną z nami żądną umową. Na tym gruncie (...)

Sprzedaż zdalna w przepisach UE

24.4.2017

Sprzedaż na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa może okazać się korzystna, jednak zgodnie z unijnymi przepisami wiąże się z określonymi obowiązkami.

Wynajmujesz lokal? Sprawdź, jak może się skończyć stosunek najmu

21.4.2017

Skutkiem zawarcia umowy jest powstanie względnie trwałego stosunku pomiędzy stronami. Istotą najmu jest czasowość korzystania przez najemcę z przedmiotu najmu w powiązaniu z ekwiwalentnym świadczeniem czynszu. Okres ten może być wyznaczony w sposób ścisły przez podanie konkretnej (...)

Najem lokali użytkowych

18.4.2017

W umowie najmu strony dowolnie określają lokal będący przedmiotem najmu z punktu widzenia jego opisu, lokalizacji czy stanu technicznego. Wskazane jest, aby do umowy dołączyć protokół zdawczo-odbiorczy, gdyż pozwala on na ustalenie, jakie zmiany nastąpiły lub zostały dokonane w czasie (...)

Jakie obowiązki spoczywają na wynajmującym, a jakie na najemcy?

12.4.2017

Treścią umowy najmu jest zobowiązanie wynajmującego do oddania najemcy rzeczy do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, w zamian za co najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Najem wywołuje skutki wyłącznie obligacyjne, zatem bez znaczenia pozostaje, (...)

Potrącenie wierzytelności

13.1.2017

Potrącenie jest możliwe jeżeli jednocześnie dwie osoby są względem siebie zarówno dłużnikiem i wierzycielem. Jednakże potrąceniu mogą ulec tylko wierzytelności, których przedmiotem są pieniądze (czyli wierzytelności pieniężne) lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko (...)

Pełnomocnicy procesowi w postępowaniu cywilnym

20.12.2016

W postępowaniu przed sądem cywilnym strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać osobiście lub przez pełnomocników. W artykule wskazemy kto może być pełnomocnikiem strony oraz jaki może być jego zakres i skutki.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika