Prawo cywilne: Pełnomocnictwo - Porady prawne (strona: 3)
Wypowiedzenie umowy przedstawicielstwa
Mam zostać pełnomocnikiem, przedstawicielem zagranicznej firmy. Czy w treści pełnomocnictwa, zawartego u notariusza, można zawrzeć warunek, że pełnomocnictwo może być rozwiązane przeze mnie (...)
Zasada reprezentacji w sądzie
Art. 87 par 2 kpc stanowi, że pełnomocnikiem przedsiębiorcy może być jego pracownik. Jaka umowa musi łączyć takie osoby, aby sąd uznał pełnomocnika za pracownika przedsiębiorcy. Czy pełnomocnikiem (...)
Pośrednictwo w imieniu i na rzecz osób trzecich
Przedsiębiorca zawarł z organizatorem targów umowę o uczestnictwo w targach. Targi mają się odbyć poza granicami Polski. Ponieważ uczestnictwo w targach wymaga dokonania szeregu uzgodnień szczegółowych (...)
Postępowanie dyscyplinarne adwokata
Do kogo można się zwrócić o ewentualne wyciągnięcie konsekwencji od spółki adwokackiej lub adwokata w sytuacji, gdy w trakcie sporu przed sądem (sprawa jest obecnie zakończona) między najemcami (...)
Konflikt interesów adwokata
Czy w wypadku, gdy urząd miejski obsługuje adwokacka spółka partnerska reprezentowana przez jednego ze wspólników spółki, wspólnik ten może być pełnomocnikiem i reprezentantem jednej ze stron (...)
Konflikt interesów radcy prawnego
Czy radca prawny urzędu miejskiego, może być pełnomocnikiem i reprezentantem jednej ze stron (głównych najemców lokalu komunalnego) w sporze dotyczącym podziału mieszkania komunalnego należącego (...)
Pełnomocnictwo do rachunku bankowego
Czy osoba upoważniona do korzystania z konta bankowego posiada takie same prawo do korzystania z niego, jak właściciel? Czy prawo to jest ograniczone odrębnymi przepisami?
Pełnomocnictwo do dokonania darowizny
Siostra mojego ojca posiadała pełnomocnictwo do jego konta (szczegółów nie znam). Jakiś czas temu ojciec ciężko zachorował (zapadł w śpiączkę), co ciotka skrzętnie starała się zatuszować (...)
Upoważnienie do wykonywania czynności w lokalu
Czy jeżeli jedna osoba zapewnia, że ma prawo przyjmować zapłatę za usługi w imieniu drugiej osoby (prowadzącej działalność gospodarczą) - robi to w lokalu tej drugiej osoby, a także istnieje (...)
Koszty przyznane radcy prawnemu
Czy na podstawie art. 22(4) pkt 2 Ustawy o radcach prawnych, radca prawny jest zawsze uprawniony do dodatkowego wynagrodzenia nie niższego niż 65% kosztów zastępstwa sądowego zasądzonych na rzecz (...)
Zwrot pełnomocnictwa
W odpowiedzi na pytanie z 28.04.2005 r. napisaliście Państwo: "Żądanie zwrotu pełnomocnictwa jest jak najbardziej dopuszczalne". Art. 102 Kodeksu cywilnego mówi jednak, że po wygaśnięciu umocowania (...)
Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego
Czy odwołanie pełnomocnictwa procesowego powinnam wysłać adwokatowi pismem poleconym, czy za tzw. potwierdzeniem odbioru?
Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego
Zmuszona jestem cofnąć pełnomocnictwo mojemu zastępcy procesowemu. Czy w piśmie do adwokata mam uzasadnić swoją decyzję? Byłoby to dla mnie niezręczne, ponieważ pismo to będzie przekazane drugiemu (...)
Pełnomocnictwo przesłane e-mailem
W związku z tym, że zebranie Wspólnoty ma odbyć się w czwartek tzn. za dwa dni, a ja nie mieszkam w Polsce, nie będę mogła dostarczyć na czas listu z pełnomocnictwem, który moja siostra powinna (...)
Prawo do udziału w zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej
Czy moja siostra może reprezentować mnie na zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej kamienicy, w której ja mam mieszkanie własnościowe hipoteczne (jestem właścicielem)? Siostra nie ma upoważnienia notarialnego. (...)
Wpis sądowy w postępowaniu nakazowym
Na skutek powierniczego przelewu wierzytelności przejąłem prawa do należności wobec dłużnika. Skierowałem dochodzenie roszczenia do sądu i otrzymałem wezwanie do usunięcia braków formalnych (...)
Wynagrodzenie pełnomocnika
Adwokat prowadzi sprawę cywilną, ale nie jestem zadowolony z rezultatów jego pracy, czy w związku z tym mogę zerwać z nim umowę nie ponosząc kosztów z tego tytułu?
Przekroczenie zakresu pełnomocnictwa
Umowę z kontrahentem podpisał mój pełnomocnik, kontrahent nie wywiązał się z w/w umowy wniosłam więc pozew do sądu o odszkodowanie. Kontrahent zeznał przed sądem, że nie zna mnie i nigdy nie (...)
Uprawnienia osoby współpracującej
Moja żona prowadzi ze mną działalność gospodarczą jako tzw. "osoba współpracująca" (np. dla ZUS). Kiedyś było to wpisane do zaświadczenia o wpisie do Ewidencji Prowadzenia Działalności Gospodarczej. (...)
Prawa i obowiązki prokurenta
Do prowadzenia spraw spółki jawnej upoważnieni są wspólnicy. Czy ustanowiony przez nich prokurent ma też do tego prawo? Czy wspólnicy udzielając prokury mogą w niej zrzec się prawa do jej odwołania? (...)
Konkubent - osoba najbliższa
Czy istnieje jakaś umowa lub zaświadczenie (np. notarialne), które ja i mój konkubent moglibyśmy nosić przy sobie, aby np. w szpitalu uznano nas za najbliższa sobie rodzinę? Chodzi mi o to, że (...)
Pełnomocnictwo a zatrudnienie
Brat prowadzi działalność gospodarczą. Ja jestem pełnomocnikiem do prowadzenia wszelkich czynności niezbędnych do prowadzenia jego firmy, sporządzone u notariusza. Czy muszę być zatrudniony w (...)
Treść pełnomocnictwa wspólnego
Pięć osób występuje wspólnie z ofertą. Do reprezentowania siebie wobec kontrahenta muszą wyznaczyć jedną osobę spośród siebie jako pełnomocnika. Jak ma wobec tego wyglądać pełnomocnictwo? (...)
Pełnomocnictwo do poszczególnych czynności
W ubiegłym roku otrzymałem pełnomocnictwo właściciela nieruchomości położonej w Polsce, który na stałe przebywa za granicą, do wystąpienia o podział działki i sprzedaż wydzielonej części (...)
Odwołanie pełnomocnictwa
W jaki sposób posiadacz rachunku oszczędnościowego może wyegzekwować od pełnomocnika uprawnionego do dysponowania takim rachunkiem dowodu jego zawarcia i czy może on odwołać tego typu pełnomocnictwo?
Umowa sprzedaży nieruchomości z pełnomocnikiem
Jakie powinnam zachować środki ostrożności jeśli do umowy sprzedaży staje pełnomocnik zbywcy nieruchomości, okazujący notarialne pełnomocnictwo, w którym mocodawca upoważnia Go do sprzedaży (...)
Upoważnienie nieodwołalne
Proszę podać przykłady nieodwołalnego upoważnienia, poza uzupełnienieniem weksla in blanco.
Żądanie przedstawienia pełnomocnictwa
Mam sprawę sporną z pewną firmą. Domagam się rozliczenia, oni żądają zapłaty. Sprawa toczy się około 8 miesięcy na drodze korepondencyjnej. Ja piszę do Warszawy, tam jest siedziba spółki. (...)
Postanowienia w dokumencie pełnomocnictwa
Czy udzielenie pełnomocnictwa o następującej treści: "udzielam pełnomocnictwa Zarządowi ....... reprezentowania mnie przed przed wszelkiego rodzaju władzami, urzędami, oraz instytucjami ...i innymi (...)
Pełnomocnictwo do prowadzenia przedsiębiorstwa
Mój znajomy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i zaproponował mi udzielenie pełnomocnictwa ogólnego do prowadzenia przedsiębiorstwa. Do czego dokładnie upoważnia mnie to pełnomocnictwo, (...)
Śmierć mocodawcy
W jakim zakresie prawnym osoba która otrzymała pełnomocnictwo na zasadzie tzw. "carte blanche" /pusta podpisana kartka papieru bez daty/ dana w celu napisania odpowiedniej treści, może reprezentować (...)
Faktura podpisana przez osobę nieuprawnioną
Czy faktura VAT będzie ważna, jeśli podpisała ją osoba bez odpowiednich pełnomocnictw? (np. pracownik sklepu lub osoba zupełnie nie związana z firmą). Ważna w sensie dochodzenia roszczeń cywilno-prawnych.
Forma pełnomocnictwa rodzajowego
Czy pełnomocnik któremu udzielono pisemnie pełnomocnictwa rodzajowego może dołączać i przedstawiać urzędom, instytucjom w formie kserokopii czy też powinien mieć takie pełnomocnictwo sporządzone (...)
Pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości
Jestem obywatelką Austrii, nie posiadam obywatelstwa polskiego. Mój mąż jest Polakiem. Posiadamy w Polsce majątek, którego jestem od chwili zakupu współwłaścicielem /księgi wieczyste/. Ponieważ (...)
Czynność pełnomocnika z samym sobą
Podpisuję umowę przedwstępną kupna spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i wpłacam 60% wartości. Sprzedający proponuje mi następujące rozwiązanie: wpłacam 100% kwoty przy podpisaniu (...)
Prokura oddziałowa
Co to jest filo prokura? Wiem, że w nowym projekcie o prokurze uregulowano te kwestie.
Odwołanie pełnomocnictwa
Jak odwołać pełnomocnictwo? Jakie przepisy to regulują?
Rezygnacja adwokata z reprezentowania strony
Czy adwokat niezadowolony z wysokości przyznanych kosztów adwokackich przyznanych nieprawomocnym jeszcze wyrokiem może zrezygnować z prowadzenia sprawy? Czy prawdą jest, że rezygnacja adwokata automatycznie (...)
Ustanowienie pełnomocnika w spółce cywilnej
W jaki sposób można obecnie ustanowić pełnomocnika spółki cywilnej? Poprzednio był on wpisywany do aktu ewidencji spółki, ale obecnie to nie spółka cywilna podlega ewidencji, a tylko jej wspólnicy.
Odpowiedzialność pełnomocnika
Jaki jest zakres odpowiedzialności pełnomocnika za czynności podjęte w imieniu mocodawcy, które zostały przedsięwzięte z naruszeniem przepisów kodeksu karnego?
Masz inne pytanie do prawnika?