Prawo cywilne: Wykonanie umowy - Porady prawne (strona: 2)
Zobowiązania wymagalne
W terminologii prawniczej pojawia się pojęcie "zobowiązanie wymagalne". Jaka jest jego definicja? Czy jest to tylko zobowiązanie stwierdzone prawomocnym wyrokiem czy też np. zobowiązanie, którego (...)
Uznanie właściwe i niewłaściwe
Spotykam się często z terminami "uznanie właściwe i niewłaściwe", "oświadczenie dłużnika właściwe i niewłaściwe", "dokumenty właściwy i niewłaściwy". Co to znaczy i jakie są różnice? (...)
Umowa sprzedaży udziału w nieruchomości
Chcę sprzedać udział we współwłasności domu drugiemu współwłaścicielowi. Jaką mam gwarancję, że po podpisaniu umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, osoba której sprzedaję moją część (...)
Klauzule na fakturze
Często czytam zapisy na fakturach kontrahentów, że obowiązuje właściwość sądu dostawcy, za opóźnienie zapłaty należne są odsetki maksymalnie przewidziane przez prawo, faktura jest jednocześnie (...)
Wadliwie wykonana usługa
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wybudowała budynek biurowy. Do wykonania dachu została wynajęta firma, z którą nie mamy podpisanej umowy - mamy jedynie fakturę, która została (...)
Aneks zmieniający okres obowiązywania umowy
W 1991 r. zawarta została umowa najmu lokalu użytkowego z gminą. W 1994 r. został podpisany aneks do umowy z 1991 r., zmieniający jej paragraf (dokładnie - odwołujący się do paragrafu), określający (...)
Zmiana lotniska a odszkodowanie
Rozporządzenie WE nr 261/2004 opisuje zasady wypłacania odszkodowania dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotu. Nie ma w nim natomiast mowy (...)
Roszczenia regresowego dłużników solidarnych
W związku z nieuregulowanymi płatnościami kontrahent wniósł do sądu sprawę o wydanie nakazu zapłaty, ale pominął jednego ze wspólników, który w międzyczasie ze spółki wystąpił. W czasie, (...)
Zwrot świadczeń w razie odstąpienia od umowy
Sprzedaliśmy pewnej firmie kilka sztuk używanego sprzętu elektronicznego na fakturę VAT. Jednakże okazało się, że firma ta odstąpiła od umowy kupna-sprzedaży (kupno poprzez internet) i w tej (...)
Przejęcie zobowiązania współmałżonka
Wobec mojej żony jest prowadzone postępowanie komornicze. Oczywiście, chcemy to spłacić tak szybko, jak tylko możliwe, ale niestety nie jesteśmy tego w stanie zrobić jednorazowo i szybko. Chciałbym (...)
Skuteczność doręczenia korespondencji
Wysłano do klienta listem poleconym wezwanie do odbioru towaru z punktu serwisowego po naprawie, które wróciło z powodu jego niepodjęcia przez adresata. Jaka jest podstawa prawna uznania takiego doręczenia (...)
Zatrzymanie zadatku od umowy przedwstępnej
Podpisałam umowę przedwstępną na sprzedaż akcji pracowniczych. Akcje te dopuszczone są legalnie do obrotu. Na poczet zakupu kupujący wpłacił mi zadatek , co również ujęłam w umowie przedwstępnej. (...)
Koszty złożenia świadczenia do depozytu sądowego
Jeżeli chciałabym wystąpić do sądu z wnioskiem o zezwolenie na złożenie określonej kwoty pieniężnej do depozytu sądowego, bo wierzyciel nie przyjmuje z mojej strony świadczenia, to ja ponoszę (...)
Rozliczenie wpłaty za zaległości a odsetki
Moja firma X ma zobowiązanie do spółki ABC - łącznie 10.000 zł. W dniu 10 marca wpłaciłem na konto ABC kwotę 3.000 zł opisując w tytule wpłaty "częściowa spłata zobowiązania". W dniu 18 (...)
Zapłata części zobowiązania przed dłużnika
Kontrahent naszej firmy, pomimo wykonanej przez nas usługi, nie dokonał zapłaty za wystawione faktury. Nasza firma skierowała więc sprawę na drogę postępowania sądowego, bowiem pomimo wezwania (...)
Spełnienie świadczenia przez osobę trzecią
W 2003 i 2004 r. podpisałem dwie niekorzystne umowy jako osoba prowadząca działalność (samodzielnie). Miałem z żoną wspólnośc majątkową. We wrześniu przegrałem obie sprawy w sądzie cywilnym. (...)
Umowa dostawy a rękojmia
Wykonując usługę marketingu dla kontrahenta, moja firma była zobowiązana w umowie do wydruku materiałów promocyjnych według wzorów dostarczonych przez zlecającego. Dokonaliśmy zamówienia druku (...)
Niezgodność towaru z umową
15.06.2005 roku umarła moja Kochana mama. Zamówiłam wykonanie nagrobka. Umowa nie była zawarta na piśmie, na istnienie zobowiązania mam jednak dowody. Są to: dowód wpłaty zadatku na dzień 08.05.06r. (...)
Potrącenie przyszłych zobowiązań z tytułu najmu
Przedsiębiorca wynajmuje od osoby fizycznej lokal pod sklep. Zapewne strony mają spisaną umowę najmu na dłuższy okres czasu. Ja natomiast jestem wierzycielem tejże osoby fizycznej, dysponując tytułem (...)
"Blankietowa umowa" na wykonanie usługi
Zamierzam podpisać umowę na wykonanie usługi budowlanej (prace wykończeniowe w domu). Wykonawca nie chce podpisać paragrafów dotyczących kar, zamiast tego proponuje zapis: \"do spraw nieuregulowanych (...)
Zawiadomienie dłużnika o dokonanej cesji
Kto ma obowiązek zawiadomić dłużnika o sprzedaży wierzytelności: zbywca wierzytelności czy jej nabywca? Jak ma się zachować dłużnik, który dostał wezwanie do zapłaty od rzekomego nabywcy (...)
Dochodzenie należności za ścieki
Niedawno zbudowano na naszej ulicy kanalizację i płacimy rachunki za ścieki. Dotychczas firma korzystała z liczników wodociągów, ale wodociągi założyły nowe liczniki i zaplombowały, gdyż firma (...)
Klauzula niedozwolona w umowie przedsiębiorców
Pytanie dotyczy umowy zawieranej pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Czy w jej treści może być narzucone postanowienie, iż strony uznają, że pismo skierowane na wskazany w umowie adres a niepodjęte (...)
Rozliczenia między wykonawcą a podwykonawcą
Jako podwykonawca dostarczyliśmy materiały i wykonaliśmy montaż instalacji uzdatniania wody w urzędzie gminy. Generalny wykonawca został wyłoniony po przeprowadzeniu przetargu zgodnie z obowiązująca (...)
Zawiadomienie o zadłużeniu
Skorzystałem z usług firmy i po wykonaniu usługi z firmą się rozliczyłem. Po okresie roku firma wzywa mnie do ostatecznego rozliczenia robót i informuje, że - według niej - nie uregulowałem dużej (...)
Umowa przedwstępna z przyszłym spadkobiercą
Chcę kupić mieszkanie własnościowe. Niestety właścicielka (jedyna) zmarła 2 tygodnie temu. Pozostawiła testament - osobą dziedziczącą jest jej wnuk. Pozostałe osoby z rodziny (które dziedziczyłyby (...)
Klauzula waloryzacyjna w umowie
W treści umów handlowych posiadamy współczynniki, które wg umowy mają być przeliczane półrocznie w stosunku do współczynnika inflacji wg założeń Ministerstwa Finansów na dany rok. Wydaje (...)
Definicja wydatku
Czy można zinterpretować zapis w umowie "udokumentowanie poniesionych wydatków", z fragmentu umowy: "Realizacja projektu obejmuje: - wykonanie pełnego zakresu zadaniowego projektu zgodnie z harmonogramem (...)
Termin zapłaty i wezwanie do zapłaty
Zostały wystawione faktury bez podania w nich terminu płatności, dotyczą one wykonanej usługi. Co powinien zrobić w tej sytuacji sprzedający? Pisemnie, pocztą poleconą wezwać kupującego do zapłaty? (...)
Rękojmia za wadliwie wykonany remont dachu
Jaki jest okres rękojmi za wady wykonanych prac związanych z nieruchomością (remont dachu, położenie kostki brukowej), na podstawie zawartych między przedsiębiorcami umowy o dzieło oraz umowy (...)
Charakter umowy najmu
Osoba X podpisała z firmą Y umowę współpracy, w której nieodpłatnie przekazała w użytkowanie nieruchomość na czas określony w zamian za usługi na rzecz X. Dodatkowo jednak - poza umową - (...)
Kolejność zaliczania spłacanych długów
Art. 451 KC reguluje sposób zarachowywania długu. Jeśli strony obowiązuje umowa w której przewidziano sposób zarachowania przez Wierzyciela wpłat opóźnionych lub niepełnych to czy wierzyciel (...)
Zmiana warunków umowy w trakcie jej trwania
Jako zleceniobiorca Firma moja wykonuje różnego rodzaju usługi na rzecz Zleceniodawcy na terenie jego przedsiębiorstwa. Obowiązuje kilka umów na świadczenie danego rodzaju usług a nadto zawarta (...)
Termin płatności przy umowie dostawy
Czy istnieje w polskim prawie zapis dotyczący ustawowego ograniczenia długości terminów płatności za zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług? Czy ustalenie zbyt długich terminów płatności (...)
Zabezpieczenie rzeczowe a osobiste
Jaka jest różnica pomiędzy zabezpieczeniem wierzytelności rzeczowym, a zabezpieczeniem osobistym? Chodzi mi o różnicę między tymi zabezpieczeniami zarówno z punktu widzenia dłużnika, jak i wierzyciela. (...)
Prawo zatrzymania
Czy istnieje możliwość zatrzymania lub odmówienia wydania rzeczy będącą własnością dłużnika w celu zabezpieczenia spłaty należności?
Zezwolenie na umowne potrącenie
Jestem agentem i mam podpisaną klauzulę o tym że "wyrażam zgodę na kompensację wynagrodzenia z tytułu umowy zobowiązań wynikającej z tejże umowy", czy ten zapis jest zgodny z prawem oraz czy (...)
Niespłacenie kredytu a przywłaszczenie mienia
Czy z powodu zaciągniętego i niespłaconego kredytu w banku można zostać oskarżonym z art. 284 par. 2 KK? Jaka grozi za to kara - kredyt 10 tys. zł
Prowadzenie działalności na podstawie umowy komisu
Jeżeli prowadząc sklep chcę wziąć towar na zasadach komisu to powinnam zawrzeć umowę współpracy na zasadach komisu z np. producentem danego towaru, czy podpisać umowę kupna/sprzedaży na szczególnych (...)
Zawarcie umowy o prowadzenie audytu
Prowadzę firmę produkcyjną korzystajacą z usług controllingowych innej wyspecjalizowanej firmy. Czy na usługi te powinienem zawrzeć stosowną umowę określającą wynagrodzenie? Czy w ewentualnej (...)
Masz inne pytanie do prawnika?