Prawo podatkowe: Podatek VAT i akcyza - Porady prawne (strona: 14)
Powstanie obowiązku podatkowego w WDT
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy (VAT) u wystawcy faktury WDT (sprzedaż towaru) w następującej sytuacji: fakturę wystawiliśmy 21.10.2005; datą potwierdzenia odbioru faktury i towaru na osobnym (...)
Obowiązek składania deklaracji dla potrzeb VAT
W dniu 28.10.2004 podatnik wysłał pocztą deklarację podatku VAT-7 za wrzesień 2004 r. (przekroczenie terminu zawitego na dzień 25.10.2004 r.). Deklaracja te jednak nie dotarła do urzędu skarbowego, (...)
Zarządzanie lokalami i wspólnotami a VAT
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zarządza lokalami mieszkalnymi, komunalnymi oraz wspólnotami mieszkaniowymi. Czy w świetle przepisów ustawy o VAT czynsz za lokal mieszkalny, koszty zarządu i fundusz (...)
Import towarów z Rosji
Firma z siedzibą w Rosji z polską rejestracją VAT i polskim numerem VAT (i zarejestrowana dla VAT również w Rosji) wysyła do Polski towary. Nabywcą jest firma z Polski. Jaki numer NIP/VAT sprzedawcy (...)
Akcyza na biodiesel
Ile wynosi akcyza na biodiesel wyprodukowany z oleju rzepakowego PKWiU 24.66.48-90.30?
Import towaru z Chin przez Niemcy
Dokonaliśmy importu towarów z Chin, który dotarł drogą morską do Hamburga. Następnie polska firma transportowo-spedycyjna odebrała kontener z Hamburga i dostarczyła do Warszawy do odprawy, wystawiając (...)
Opodatkowanie zaliczek w usługach turystyki
Otrzymałem od kontrahenta zaliczkę na imprezę turystyczną. Czy mogę wystawić kontrahentowi fakturę VAT na część zaliczki i naliczyć VAT? Czy kontrahent (firma) od tej faktury może odliczyć (...)
Świadczenie usług budowlanych w Norwegii i Szwecji
Moja firma ma świadczyć usługi budowlane i remontowe w Norwegii i Szwecji. Fakturę będę wystawiać dla firm norweskiej i szwedzkiej. Jaki VAT zastosować? Czy będzie to nie podlegało polskiemu (...)
Niewykonanie dzieła a obowiązek wystawienia faktur
Jak technicznie załatwia się sprawę wystąpienia z żądaniem zapłaty wynagrodzenia na podstawie art. 639 lub 640 Kodeksu cywilnego, jeżeli umowa została zawarta między przedsiębiorcami? Czy istnieje (...)
Opodatkowanie perfum podatkiem akcyzowym
Firma dotychczas sprowadzała gotowe wody toaletowe z Niemiec i przy ich zakupie opłacała akcyzę. Czy akcyzę należy doliczyć wyłącznie do kosztów zakupu, czy również powinna być uwzględniona (...)
Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju
Firma zamierza dokonywać sprzedaży wysyłkowej klientom detalicznym do krajów Unii Europejskiej oraz do USA. Czy przekroczenie limitu (np. w Niemczech 100.000 euro) obowiązuje jednorazowo, czy jest (...)
Wysyłka pocztą a podatek VAT
Firma prowadzi sprzedaż wysyłkową na terenie kraju. Przy każdej sprzedaży wystawiany jest paragon fiskalny, na którym widnieje wartość produktu oraz koszty przesyłki. Przesyłki nadawane poprzez (...)
Faktura wystawiona a osoba nie będącą płatnikikiem
Zamierzam niebawem otworzyć działalność gospodarczą związaną ze świadczeniem usługi przez internet. Ponieważ moimi klientami będą głównie osoby fizyczne, nie zamierzam być na Vacie. Chciałbym (...)
Odliczenie VAT z paragonu za płatną autostradę
Nasi przedstawiciele handlowi często korzystają z płatnych autostrad (polskich). Do delegacji dołączają paragony fiskalne za korzystanie z ww. autostrad. Czy na podstawie paragonów można odliczyć (...)
Opodatkowanie sprzedaży książek
Jaka stawka podatku VAT obowiązuje przy wysyłkowej sprzedaży książek przez internet?
Usługi pośrednictwa finansowego a VAT
Prowadzę firmę doradztwa i pośrednictwa finansowego. Pośrednictwo finansowe jest zwolnione z płacenia podatku VAT. Przy czym banki, z którymi współpracuję, życzą sobie faktur VAT, gdzie w pozycji (...)
Używanie nazwy skróconej na fakturze
Czy jednoosobowa firma może używać na fakturach nazwy skróconej, zgłoszonej jako skrócona do Urzędu Skarbowego bez imienia i nazwiska właściciela np. "Sklep X" zamiast pełnej nazwy "Sklep X Jan (...)
Rozliczenie nadpłaty w podatku VAT
Czy jeżeli firma w jednym roku odprowadziła zbyt małą kwotę VAT, a w kolejnym nadpłaciła, to czy jest możliwa "kompensacja" należności? Czy zarówno do niedopłaty jak i nadpłaty konieczna jest (...)
Faktura VAT za roboty budowlane
Jeśli umowa o wykonanie prac budowlanych nie reguluje, kiedy wykonawca ma wystawić fakturę za wykonaną usługę, to w jakim terminie powinna zostać wystawiona faktura (i czy w ogóle musi być wystawiona)?
Faktury VAT dla osób fizycznych
Czy firma świadcząca usługi budowlane może sama wystawić fakturę osobie fizycznej (tzn. bez żądania ze strony osoby fizycznej)?
Kasy fiskalne a usługi budowlane
Czy przedsiębiorca świadczący usługi polegające na wykonywaniu prac budowlanych jest zobowiązany do posiadania kas fiskalnych i dokumentowania sprzedaży osobom fizycznym za ich pomocą? Jeśli tak, (...)
Rozliczenia stron w kwocie netto oraz brutto
Osoba fizyczna skorzystała z usług pewnej firmy. Po zakończeniu świadczenia usług nastąpiło wzajemne rozliczenie (w kwocie netto). Następnie przez długi czas firma nie wystawiała faktury VAT, (...)
Zwrot VAT i ulgi podatkowe przy zakupie mieszkania
Podobno w 2006 roku wchodzi w życie ustawa dzięki której będzie można odliczać podatek VAT za zakupione materiały budowlane i za budowę domu. Ja zamierzam w 2006 roku kupić nowe mieszkanie, które (...)
Sprzedaż samochodu - środka trwałego
Chciałbym poprawnie podatkowo rozliczyć sprzedaż samochodu firmowego (amortyzowanego przez 2 lata) firmie lub osobie fizycznej. Jakich formalności trzeba dopełnić w przypadku sprzedaży samochodu (...)
Wyrejestrowanie firmy a obowiązek zapłaty VAT
W przypadku wyrejestrowywania firmy podatnik VAT powinien zwrócić VAT naliczony od środków trwałych. Czy tylko od środków trwałych, czy jest też wykaz innych rzeczy, które podlegają "zwrotowi (...)
Zaniżenie i zawyżenie podatku VAT
Co oznaczają pojęcia "podatek należny" i "podatek naliczony" w przypadku przepisów karnoskarbowych, mówiących, że karze podlega osoba zaniżająca podatek należny albo zawyżająca podatek naliczony.
Sprzedaż lokalu użytkowego a VAT
Czy trzeba płacić VAT od sumy zakupu lokalu użytkowego w sytuacji, gdy lokal nabywa osoba prywatna mająca zamiar kontynuować wynajem lokalu osobie prawnej, a sprzedają ludzie prywatni, którzy nie (...)
Faktura VAT a wezwanie do zapłaty
Czy wystawienie faktury przez firmę osobie prywatnej może być uważane za wezwanie do zapłaty? A co jeśli taka faktura jest wystawiona błędnie, tzn. została wystawiona np. po okresie roku od wykonania (...)
Towary otrzymane nieodpłatnie a VAT
Czy otrzymanie odzieży nieodpłatnie od osób prywatnych przez firmę zajmującą się sprzedażą odzieży używanej będzie miało wpływ na rozliczanie VAT?
Refakturowanie kosztów podróży służbowej
Nasz pracownik odbył zagraniczną podróż służbową, której koszty muszą być refakturowane. Kosztami są: pobyt w hotelu poza granicami kraju, przelot za granicę. Jak powinno się refakturować (...)
Barter a obowiązek podatkowy w VAT
Zawarliśmy umowę o wzajemne świadczenie usług z inną firmą, a sposobem płatności jest barter. Czy w tej sytuacji otrzymanie w XII 2005 r. od kontrahenta jego faktury powoduje powstanie u nas obowiązku (...)
Umowa współpracy
Jakiego rodzaju umowę powinny zawrzeć dwie firmy, które nawiązują współpracę polegającą na tym, że pracownicy jednej na majątku i z materiałów drugiej produkują wyroby, na które zamówienia (...)
Opodatkowanie transportu międzynarodowego
Firma transportowa wykonała usługę na trasie Polska-Norwegia. Na odcinku krajowym stawka VAT będzie opodatkowana stawką 0%, zaś na odcinku zagranicznym - "nie podlega opodatkowaniu w Polsce". Czy (...)
Przedawnienie należności celnych
Prokuratura Rejonowa w 1999 r. wszczęła przeciwko mnie śledztwo w sprawie uszczuplenia należności celno-podatkowej w wyniku importu samochodów z USA w 1998 r. W kwietniu 2001 r. prokurator skierował (...)
Niezapłacony czynsz najmu a podatek VAT
W 2004 r. wystawiłem fakturę VAT za najem mojego lokalu dla najemcy. Następnie przez cały rok nie otrzymałem zapłaty za wystawioną fakturę. Czy w takim przypadku muszę zapłacić podatek VAT do (...)
Prezenty gwiazdkowe dla pracowników i kontrahentów
Firma w ramach akcji gwiazdkowej zakupi bilety do Teatru Wielkiego na przedstawienia artystyczne. Firma nie ma funduszu socjalnego. Bilety będą rozdane firmom - kontrahentom i pracownikom firmy. (1) (...)
Zakup i sprzedaż towaru w Niemczech a VAT
Firma polska, prowadząca podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz będąca podatnikiem podatku VAT oraz VAT-UE, chce zakupić w firmie z Niemiec (Berlin) rusztowanie i sprzedać firmie niemieckiej (...)
VAT-marża od używanego samochodu
Prowadzę działalność polegającą na handlu używanymi samochodami zakupionymi wcześniej w krajach UE. Po sprowadzeniu w/w pojazdów do kraju odprowadzam w Urzędzie Celnym podatek akcyzowy w wysokości (...)
Zakup używanego samochodu za granicą do firmy
Prowadzę działalność gospodarczą. Chciałabym zakupić za granicą samochód używany na firmę. Jakie dokumenty będą mi potrzebne, aby dokonać tego zakupu (np: NIP-UE)? Czy mogę odliczyć VAT (...)
Paragon a kasa fiskalna?
Czy nieposiadając kasy fiskalnej, a mając możliwość wystawiania paragonów z programu do fakturowania mogę to robić?
Masz inne pytanie do prawnika?