Prawo podatkowe: Postępowanie podatkowe - Porady prawne (strona: 2)
Wyrok WSA uchylający decyzję a ponowna decyzja
Sprawa dotyczy wymiaru podatku od nieruchomości. W roku 2004 otrzymałem decyzję Burmistrza o wymiarze podatku od nieruchomości za rok 2004. Po zaskarżeniu (chodziło o nieprawidłowe zakwalifikowanie (...)
Podział kwoty między odsetki i należność główną
Posiadam nieruchomość obciążoną przez Urząd Skarbowy przymusowym wpisem hipotecznym. Czy w przypadku sprzedaży obciążonej nieruchomości pierwsze rozliczane są odsetki, czy należność główna?
Odpowiedzialność notariusza jako płatnika podatku
W spółce jawnej jest czterech wspólników syn, córka, matka, ojciec. Córka i matka chcą przekazać swoje udziały w formie darowizny bratu i synowi, a następnie wystąpić ze spółki. Jeżeli darowizna (...)
Zmiana siedziby spółki a NIP
W grudniu zmieniamy siedzibę spółki z o.o., co poniesie ze sobą konieczność zmiany Urzędu Skarbowego i złożenie aktualizacji NIP-2. Czy zmieni się NIP spółki?
Upoważnienie do podpisu deklaracji podatkowej
Jako właściciel biura rachunkowego otrzymałam upoważnienie do podpisu deklaracji podatkowej jako osoba odpowiedzialna za naliczenie podatku. Proszę o opinię, czy mogę na podstawie udzielonego mi (...)
Uchylenie decyzji podatku od nieruchomości
W wyniku wszczętego postępowania administracyjnego na początku 2007 roku Prezydent Miasta wydał decyzje w podatku od nieruchomości za 2006 i 2007 rok. W wyniku mojego odwołania na otrzymane decyzje (...)
Umorzenie zaległości podatkowej od nieruchomości
Nieruchomość zabudowana pawilonem handlowym jest własnością wspólną dwóch współwłaścicieli w równych udziałach po 1/2. Każdego roku Prezydent Miasta wydaje decyzję w której ustala podatek (...)
Rozdzielność majątkowa a zobowiązania wobec ZUS/US
Członek zarządu spółki z o.o. decyduje się na zawarcie rozdzielności majątkowej ze współmałżonkiem, by chronić jego majątek przed ewentualną egzekucją należności ze strony wierzycieli. (...)
Postanowienie - wymóg formalny
Spółka otrzymała wydane przez Burmistrza Miasta X postanowienie na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 165 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa o wszczęciu z urzędu postępowania podatkowego w (...)
Odmowa udzielenia informacji
Podopieczny naszego Ośrodka Pomocy Społecznej złożył podanie do wójta o umorzenie rat za podatek. Urzędnik zajmujący się w gminie podatkami wystąpił do nas, czyli GOPS-u o udzielenie informacji (...)
Likwidacja spółdzielni
Spółdzielnia mieszkaniowa wybudowała i przekazała przed trzema laty mieszkania na własność. Spółdzielnia nie zarządza osiedlem. Spółdzielnia nie ma żadnych długów ani należności. Od trzech (...)
Wystawienie rachunku za usługę medyczną
Prowadzę działalność w zakresie ochrony zdrowia (stomatologia). Pacjent leczy się u nas od 2005 roku. Zgodnie z dokumentacją medyczną zgłaszał się na wizyty kontrolne 1 x w miesiącu. Na przestrzeni (...)
Postępowanie podatkowe a upadłość
Spółka z o.o. jest w upadłości od maja 2005 r. W czasie trwania upadłości urząd skarbowy wszczął nowe postępowanie podatkowe za okres z lutego 2004 r. Jeśli spółka z o.o. jest już w upadłości, (...)
Ustanowienie pełnomicnika - wyjazd za granicę
Mieszkam od ponad roku w USA, ale w Polsce mam jeszcze ciągle różne sprawy. Na przykład wynajmuję mieszkanie oraz być może będę rozliczał PIT za 2006 rok. Ostatnio rozmawiałem z Panią z urzędu (...)
Pełnomocnik do spraw doręczeń w Polsce
Mieszkam od ponad roku w USA, ale w Polsce mam jeszcze ciągle rożne sprawy. Na przykład wynajmuję mieszkanie oraz być może będę rozliczał PIT za 2006. Ostatnio rozmawiałem z Panią z urzędu (...)
Administracyjny tytuł wykonawczy na nieletniego
Zmarł ojciec. Postanowieniem Sądu spadek po zmarłym nabyła żona i dwoje nieletnich dzieci 10 i 13 lat. Po zmarłym został majątek oraz zadłużenia podatkowe. Urząd skarbowy orzekł odpowiedzialność (...)
Pierwszeństwo hipoteki przymusowej
Czy z pierwszeństwa opisanego w art. 36 par. 1 Ordynacji Podatkowej korzystają też hipoteki na rzecz Urzędu Gminy, ZUS i KRUS, czy tylko należności budżetowe na rzecz Urzędów Skarbowych?
Udostępnienie dokumentów kontroli
Prowadzę firmę zajmującą się pośrednictwem finansowym oraz obrotem wierzytelnościami, początkowo była też windykacja na zlecenie. W tej chwili Urząd Skarbowy przeprowadza u mnie kontrolę i (...)
Zaokrąglanie kwoty podatku
Czy zryczałtowany podatek dochodowy wpłacać należy na konto urzędu skarbowego po zaokrągleniu do pełnych złotych?
Podpisy na deklaracji VAT
W spółce z o.o. do KRS wpisana jest reprezentacja łączna (np. członek zarządu razem z prokurentem). Czy comiesięczna deklaracja VAT składana do urzędu skarbowego musi być podpisywana przez członka (...)
Upadłość a odpowiedzialność członka zarządu spółki
Spółka z o.o., w której pełniłem funkcję prezesa zarządu, ogłosiła upadłość. W czasie trwania postępowania upadłościowego urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe, sprawdzające (...)
Import towarów z Chin
Prowadzę działalność gospodarczą. Zamówiłem towar u mojego dostawcy w Chinach. Towar został przywieziony przez firmę kurierską bezpośrednio do mojej firmy. Do paczki dostawca dołączył fakturę. (...)
Odmowa umorzenia zaległości podatkowej
Pani X otrzymała nakaz podatkowy na rok 2006. Z uwagi na bardzo trudną sytuację rodzinną i finansową nie była w stanie zapłacić I raty podatku od nieruchomości w kwocie 172 złote. Zwróciła (...)
Zaliczenie nadpłaty podatku na poczet zaległości
Złożyłem dwie deklaracje PIT roczne PIT-37 i PIT-38. Z jednej deklaracji należy mi się zwrot podatku (PIT-37), a z drugiej muszę zapłacić (PIT-38), choć jest to mniejsza kwota niż mi się należy (...)
Podpis na drukach PIT-36, PIT-11, PIT-8B
Czy na drukach PIT-36, PIT-11, PIT-8B przesłanych do urzędu skarbowego może podpisywać się właściciel biura rachunkowego obsługującego podatnika, czy też lepiej byłoby - gdyby to sam podatnik (...)
Właściwość specjalnych urzędów skarbowych
Pytanie dotyczy spółki z o.o., zarejestrowanej w Polsce, której właścicielem w 100% jest spółka akcyjna, również zarejestrowana w Polsce i posiadająca zarząd złożony z obywateli Polski, której (...)
Skutki podatkowe i karnoskarbowe firmanctwa
Opis sytuacji: 1. Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą: kupuję w kraju i sprowadzam z zagranicy specjalistyczne urządzenia i akcesoria (w ilości jednej lub kilku sztuk jednorazowo), które (...)
Rejestracja samochodu zakupionego przez syna w USA
Mojemu synowi, przebywającemu w USA, zleciłem zakup dla mnie i za moje środki finansowe samochodu. Samochód został przez syna nadany statkiem, będę mógł go odebrać w porcie Bremerhaven w Niemczech. (...)
Rozdzielność a zaległe podatki i składki ZUS
Czy rozdzielność majątkowa uchroni jednego z współmałżonków przed egzekucją należności na ZUS i urząd skarbowy, gdy dłużnikiem jest drugi współmałżonek?
Zgłoszenie spółki do urzędu skarbowego
Jaki jest tryb zgłoszenia spółki z udziałem kapitału zagranicznego do Urzędu Skarbowego? Jaki to powinien być Urząd oraz jakie dokumenty należy złożyć?
Odsetki od należności obciążających osoby trzecie
Jak wygląda przerwa w naliczaniu odsetek od zaległości z terminem płatności do końca 2002 r. w podatku VAT powstałych z tytułu przeniesienia odpowiedzialności na osobę trzecią? Jeśli wydana (...)
Kolejność zaliczania wpłat na podatki i składki
Posiadam zaległości w składkach ZUS i podatkach za 2004 i 2005 rok. Chciałbym od początku roku 2006 opłacać na bieżąco składki i podatki, a zaległe regulować w miarę moich możliwości. Czy (...)
Przedawnienie odsetek od podatku
W marcu 1999 roku powstał obowiązek zapłaty w zapłacie podatku od towarów i usług w wysokości 3.300,-zł . Urząd Skarbowy wystawił Tytuł Wykonawczy w dniu 25.09.2002 roku . Następnie na podstawie (...)
Przystąpienie wspólnika do spółki jawnej
Do spółki jawnej, która dotychczas działała w 2-osobowym składzie, przystąpił nowy wspólnik. Spisano aneks do umowy w dniu 01.10.2005 r., z mocą obowiązującą od 01.11.2005 r. i złożono wniosek (...)
Rachunek bankowy i koszty u ryczałtowca
Firma jest opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy przy wspomnianej formie opodatkowania należy prowadzić ewidencję - historię rachunków bankowych? Czy można wykonywać (...)
Pomyłka w adresie spółki jawnej
Czy pomyłka w adresie spółki jawnej (np. ul. Kochanowskiego 12, zamiast ul. Kochanowskiego 12C) rodzi niebezpieczne skutki podatkowe? Czy można bez narażenia się na niebezpieczeństwo zapłacenia (...)
Zwolnienie płatnika z obowiązku pobrania podatku
Czy w spółce z o.o. można uzyskać decyzję o zaniechaniu poboru zryczałtowanego podatku od dywidendy, jeśli spółka wykazała dużą stratę w zeszłym roku i spółka wypłacająca taką dywidendę (...)
Wybór urzędu skarbowego?
Jeśli się dokonało wymeldowania i nie jest się nigdzie zameldowanym, a przebywa się w różnych częściach Polski, jaki urząd skarbowy jest właściwy, gdzie opłacać podatek dochodowy?
Zmiana miejsca prowadzenia działalności a karta
Czy zmiana miejsca prowadzenia działalności powodująca zmianę właściwości urzędu skarbowego skutkuje obowiązkiem złożenia ponownego wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej? (...)
Obowiązek składania deklaracji dla potrzeb VAT
W dniu 28.10.2004 podatnik wysłał pocztą deklarację podatku VAT-7 za wrzesień 2004 r. (przekroczenie terminu zawitego na dzień 25.10.2004 r.). Deklaracja te jednak nie dotarła do urzędu skarbowego, (...)
Masz inne pytanie do prawnika?