Prawo pracy: Czas pracy - Porady prawne (strona: 3)
Porozumienie zmieniające
Zatrudniam pracownika w podstawowym systemie czasu pracy na umowę o pracę. W umowie o pracę nie zapisałem w jakim systemie czasu pracy pracownik jest zatrudniony. Podałem pracownikowi na piśmie w (...)
Zmiana systemu czasu pracy dla pracownika
W mojej firmie nie obowiązuje regulamin pracy ponieważ zatrudniam 13 osób na umowę o pracę. Pracownicy zatrudnieni są w podstawowym systemie czasu pracy. O obowiązującym systemie czasu pracy pracownik (...)
Godziny nadliczbowe w delegacji zagranicznej
W związku z charakterem mojej pracy zawodowej większość czasu pracy spędzam w delegacjach zagranicznych. Pracuję jako handlowiec odpowiadający za kontakty i sprzedaż do klientów zagranicznych. (...)
Czas pracy i odpoczynku policjanta
Jakie przepisy regulują czas pracy i odpoczynku policjanta?
Dzień wolny za 11 listopada dla niepełnoetatowca
Pracownik zatrudniony jest na część etatu, dokładnie 4/5. Jego czas pracy obejmuje 8 h dziennie od poniedziałku do czwartku (4 dni w tygodniu). Czy taki pracownik ma prawo odebrać święto 11 listopada (...)
Ograniczenie wymiaru zatrudnienia nauczyciela
W związku z tzw. niżem demograficznym szkoły przyjmują zmniejszone ilości młodzieży. Automatycznie wiąże się to ze zmniejszeniem ilości godzin dydaktycznych (pensum) dla nauczycieli. Zgodnie (...)
Wezwanie pracownika do sądu
Mój pracodawca stale zmusza mnie do załączenia ksero wezwania do sądu czy na policję. Nie wiem czy ma do tego prawo. wydaje mi się, że wystarczy podanie o zwolnienie z pracy. Czy mój pracodawca (...)
Czas pracy nauczyciela - odpracowanie niedoboru
Jako nauczycielka w Liceum Ogólnokształcącym oprócz pełnego etatu (18godz. tyg.) mam kilka nadgodzin. Jednak wynagrodzenie otrzymuję tylko za część tych nadgodzin, gdyż Dyrekcja Szkoły tymi (...)
Czas pracy w budownictwie
Zatrudniam pracowników w firmie budowlanej. Chciałabym się dowiedzieć wszystkiego odnośnie czasu pracy w firmie budowlanej. Ile można w okresie zimowym, letnim nadgodzin kiedy i ile wypłacać? Np. (...)
Przygotowanie się do pracy a czas pracy
Pracownicy fizyczni, pracujący na produkcji kończą swoje obowiązki 20 minut przed czasem, uważając że muszą się umyć i to w ramach godzin pracy. Czy mycie się po wykonanej pracy powinno być (...)
Odpracowanie za wolne ustawowo 1 i 3 Maja
W Regulaminie pracy jest zapis następujący: "Dla pracowników firmy czas pracy wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień pracy przy pięciodniowym tygodniu pracy w czteromiesięcznym (...)
Sześciodniowy tydzień pracy
Czy zamiast pracy przez 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie, pracodawca może nakazać pracę przez 6 dni w tygodniu po 6 godzin? Czy dwa dni w roku kalendarzowym, opieki nad dzieckiem przysługujące (...)
Czas pracy nauczyciela praktycznej nauki zawodu
Pracodawca złożył mi "propozycję nie do odrzucenia". Od 01 lutego 2006 r. zaproponował mi następujące warunki pracy, (propozycja zmieniająca umowę o pracę) 22 godziny mam pracować jako instruktor (...)
Praca w godzinach nadliczbowych
Pracuję na wyższej uczelni państwowej. Pracodawca przyznaje mi zajęcia ponadwymiarowe w sobotę, które są identycznie rozliczane jak zajęcia w zwykłym dniu pracy. Dawniej tego typu zajęcia (w (...)
Czas pracy nauczyciela doradcy metodycznego
Nauczyciela doradca metodyczny jest zatrudniony w szkole podstawowej ze zniżką godzin od 1/3 do 2/3 i realizuje zadania powierzone przez organ prowadzący w ośrodku doskonalenia nauczycieli. Jaka jest (...)
Czas pracy stomatologa i lekarza
Gabinet stomatologiczny(osoba fizyczna) chce zatrudnić pracowników stomatologa i ortodontę. Jaki czas pracy obowiązuje tych pracowników? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku zatrudnieniem (...)
Podróż służbowa a czas dobowego odpoczynku
Jak wygląda kwestia zagwarantowania pracownikowi 11-godzinnego odpoczynku w każdej dobie w sytuacji, gdy pracownik jest w podróży służbowej samochodem prywatnym. Wraca z tej podróży służbowej (...)
Przestój i praca w godziny nadliczbowe
Czy pracodawca może wydać polecenie pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę (pełny etat), aby jutro nie przychodził do pracy ponieważ brak jest komponentów do produkcji lub przezbrajana (...)
Ewidencjonowanie czasu pracy
Czy przepisy prawa mówią coś na temat możliwości wykorzystania zegarów pomiaru czasu pracy w zakładzie pracy? Czy pracodawca może wprowadzić ewidencję przy pomocy zegarów czasu pracy zamiast (...)
Czas pracy kierowcy ambulansu
Czy kierowca sanitarki (samochód mogący być używany jako ambulans, pojazd uprzywilejowany w ruchu drogowym), który jest zatrudniony w przychodni przyzakładowej (ambulatorium) może być zatrudniony (...)
Czy pracodawca musi dać ksero listy obecności na żądanie pracownika?
Czy na prośbę pracownika, pracodawca musi czy ewentualnie może dać kserokopie listy obecności na której on się znajduje?
Nadgodziny i praca w systemie weekendowym
Na umowie o pracę powinna być zawarta klauzula informująca, od której godziny przepracowanej w ciągu tygodnia zaczynają być naliczane nadgodziny. Czy w wypadku umowy zawartej na 3/4 etatu, czyli (...)
Godziny nadliczbowe pracownika niepełnosprawnego
Pracownik niepełnosprawny z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na swój wniosek otrzymał zgodę lekarza medycyny pracy na pracę w wymiarze 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. (...)
System pracy weekendowo-świątecznej
Jak wynagradzać pracowników zatrudnionych w systemie pracy weekendowo-świątecznej (na podstawie art. 144 K.P.) oraz czy ewentualnie należałoby wypłacać dodatki za przepracowane niedziele i święta (...)
Diety z tytułu podróży służbowej w firmie transportowej
Firma transportowa (prowadząca KPiR + VAT) zatrudnia kierowców na umowę o pracę na czas nieokreślony z miejscem pracy - adres stały firmy. Czy w świetle Kodeksu cywilnego i u.p.d.f. pracownikowi (...)
Umowa na niepełny etat
Czy mogę podpisać umowę o pracę na 1/4 etatu? Czy wtedy jest to obliczane od liczby godzin w tygodniu tj. w tym wypadku 10 godzin? Czy jest wtedy limit pracy np. 2 godziny dziennie? Jak wygląda sytuacja, (...)
Przerwa w pracy wykorzystana na koniec dnia
Pracownik ma prawo do 15 minut płatnej przerwy w pracy. Czy może tę przerwę wykorzystać na koniec dnia pracy i pracować np. od 8:00 do 15:45?
Praca w godzinach nadliczbowych-zgoda pracodawcy
Czy pracodawca musi wyrazić pracownikowi zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych? Czy istnieje jakiś akt prawny, poza Kodeksem Pracy, który reguluje te kwestie? Czy samo zlecenie pracownikowi pracy (...)
Ubezpieczenie w trakcie dojazdu do pracy
W umowie mam zapisane jako miejsce pracy jedynie biuro i pracę na miejscu u klienta, nic o dojazdach. Co prawda dojazd w godzinach 8.30-16.30 jest mi liczony do czasu pracy (tzn. płacą mi za taki przejazd), (...)
Określenie czasu pracy w umowie o pracę
Zostałem przeniesiony czasowo z Warszawy na region. Otrzymałem aneks do umowy o zmianie miejsca zatrudnienia oraz obsługiwanego regionu. Natomiast bez zmiany pozostaje oficjalny wymiar czasu pracy: (...)
Praca w godzinach nadliczbowych-zgoda pracownika
Jak często pracownik opiekujący się dzieckiem do lat 4 powinien składać oświadczenie o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z uprawnień wynikających z art. 148 punkt 3 kodeksu pracy oraz 178 (...)
Wynagrodzenie za nadgodziny dyrektora
Czy osoba pracująca jako dyrektor w firmie nie ma prawa do nadgodzin? Czy sytuacja, że poświęca firmie po 12 godzin dziennie wpisuje się w zakres jego obowiązków?
Wprowadzenie przerwy w pracy
W mojej firmie stosuje się dość perfidny sposób wydłużenia czasu pracy. Zgodnie z art. 141 kodeksu pracy wprowadzono przerwę na posiłek. Przerwa ponoć jest obowiązkowa i zgodnie z kodeksem nie (...)
Wypłata wynagrodzenia za godziny nadliczbowe
W zakładzie stosowany jest trzymiesięczny okres rozliczeniowy. W pierwszym miesiącu tego okresu pracownik przekroczył tygodniową normę czasu pracy. W wyniku tego powstały godziny nadliczbowe. W (...)
Szkolenie pracownika w sobotę a czas pracy
Czy czas spędzony przez pracownika (skierowanego przez pracodawcę) na szkoleniu w sobotę jest czasem pracy czy też nie?
Szkolenie pracownika a prawo do wynagrodzenia
Czy czas w którym pracownik przebywa na szkoleniu za wiedzą i zgodą pracodawcy (skierowany przez pracodawcę) jest czasem pracy? Czy nie jest czasem pracy i czy pracownik zachowuje mimo to prawo do (...)
Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe w sobotę
Czy 12-godzinna praca w sobotę, która jest dniem wolnym od pracy ( w równoważnym systemie czasu pracy z możliwością wydłużenia normy dobowej do 12 godzin, ale bez szczególnego harmonogramu czasu (...)
Wynagrodzenie za pracę w sobotę i niedzielę
W zakładzie obowiązuje 3 miesięczny okres rozliczeniowy. Pracownik wykonywał pracę w dniu 11.09. (sobota) od godz. 8.00-18.00 i w dniu 12.09. (niedziela) od godz. 7.00 - 19.00 i nie wykorzystał w (...)
Wezwanie pracownika na szkolenie wojskowe
Pracownik dostał wezwanie do wojska na 4 dni. Czy odliczyć z urlopu? Co z wynagrodzeniem? Urlop wykorzystany w połowie.
Równoważny system czasu pracy
Pracownicy pracują na 4/5 etatu w charakterze portierów. Ich czas pracy tygodniowo wynosi 32 godziny. Czy mogą pracować np. przez 6 dni w tygodniu po 8 godzin czyli 48 godzin, a w przyjętym okresie (...)
Masz inne pytanie do prawnika?