Prawo spółek - Artykuły (strona: 39)

Spółka dominująca w kodeksie spółek handlowych

15.10.2004

Kodeks spółek handlowych w szeregu unormowanych definicji zawiera również definicję spółki dominującej. Zgodnie z art. 4 § 1 pkt. 4 ustawy Kodeks spółek handlowych, spółką dominującą może być wyłącznie spółka handlowa, a więc spółka (...)

Sądowa kontrola decyzji i postanowień wydawanych przez Prezesa UOKiK

15.10.2004

Postępowanie w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, w sprawach praktyk ograniczających konkurencję oraz w sprawach koncentracji przedsiębiorców prowadzone przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kończy się zazwyczaj wydaniem decyzji. (...)

Decyzje wydawane w sprawach koncentracji przedsiębiorców

15.10.2004

Zamiar dokonania koncentracji przedsiębiorców, których łączny obrót za poprzedni rok obrotowy przekraczał równowartość 50 000 000 euro wymaga uprzedniego zgłoszenia Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W toku rozpatrywania i oceny skutków (...)

Łączenie się spółek z udziałem spółek osobowych

15.10.2004

Spółki osobowe, czyli spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna, dla dokonania połączenia muszą w pierwszej kolejności – z woli ustawodawcy – pisemnie uzgodnić plan połączenia. Sporządzenie planu połączenia (...)

Łączenie się spółek kapitałowych

15.10.2004

Opracowanie planu połączenia jest obowiązkową czynnością narzuconą przez Kodeks spółek handlowych. Chodzi tutaj o plan, który zostanie pisemnie uzgodniony między łączącymi się spółkami. Pod rządami kodeksu handlowego wiele istotnych rozstrzygnięć, w tym właśnie łączenie się spółek (...)

Ogólne zasady połączenia spółek handlowych

15.10.2004

Kodeks spółek handlowych pozwala bez ograniczeń łączyć się spółkom kapitałowym. Stanowi bowiem, że spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi. Jednak ustawodawca uczynił zastrzeżenie, iż spółka osobowa nie może być (...)

Sposoby podziału spółek przewidziane w kodeksie spółek handlowych

15.10.2004

Biorąc pod uwagę postanowienia kodeksu spółek handlowych, można wyróżnić właściwie dwa sposoby dokonywania podziału spółek. Pierwszą z możliwości jest podział spółki przez rozdzielenie, a drugą podział dokonany przez wydzielenie. Na czym polega podział spółki dokonany przez rozdzielenie? (...)

Ogólna charakterystyka podziału spółek handlowych

15.10.2004

Podział spółek jest odwróceniem procesu łączenia się spółek. Przyczyna podziału może wynikać bądź z wewnętrznych relacji, powstałych wewnątrz spółki, bądź z konieczności restrukturyzacji przedsiębiorstwa spółki, w postaci wydzielenia jego zorganizowanej (...)

Odpowiedzialność za zobowiązania podzielonej spółki

15.10.2004

W związku z podziałem spółek powstaje problem ewentualnego przejęcia zobowiązań podzielonej spółki. W doktrynie wyróżnia się kilka ogólnych zasad dotyczących tej materii. W przypadku spraw z zakresu praw i obowiązków o charakterze cywilnoprawnym mamy do czynienia (...)

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową

15.10.2004

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową następuje, jeżeli oprócz wymagań przewidzianych przepisami ogólnymi spełnione zostały dodatkowe warunki. Wśród tych warunków znajduje się między innymi wymóg, by kapitał zakładowy spółki przekształconej był nie mniejszy (...)

Przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową

15.10.2004

Kodeks spółek handlowych przewiduje pewne odrębności w procedurze przekształcenia w poszczególnych rodzajach przekształceń. W przypadku przekształcenia spółki osobowej w kapitałową przewidziane zostały dodatkowe wymogi jakie winny być spełnione dla prawidłowego przeprowadzenia (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika