Niestawiennictwo strony postępowania cywilnego

Pytanie:

Czy cywilna rozprawa sądowa może zostać odroczona z powodu niestawiennictwa strony postępowania?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 214 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego rozprawa ulega odroczeniu, jeżeli sąd stwierdzi nieprawidłowość w doręczeniu wezwania albo jeżeli nieobecność strony jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną znaną sądowi przeszkodą, której nie można przezwyciężyć.

Jak wskazuje M. Jędrzejewska w swoim komentarzu, nieobecność strony, której prawidłowo zostało doręczone wezwanie, uzasadnia odroczenie rozprawy, jeżeli będzie można uznać, że była ona spowodowana: 1) nadzwyczajnym wydarzeniem, np. zerwanie mostu, katastrofa kolejowa, zamieć, śmierć osoby bliskiej, lub 2) niedającą się przezwyciężyć przeszkodą, np. przerwą w komunikacji, chorobą (potwierdzoną zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy - por. orz. SN: z 18 marca 1981 r., I PRN 8/81, LexPolonica nr 310075, OSPiKA 1981, nr 10, poz. 201; z 1 czerwca 2000 r., I CKN 64/00, LexPolonica nr 347814, OSNC 2000, nr 12, poz. 227).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Chodzacy PARAGRAF

26.6.2012 18:24:51

Re: Niestawiennictwo strony postępowania cywilnego

Dlaczego moj komentarz zostal wyciety

Chodzacy PARAGRAF

26.6.2012 18:20:35

Re: Niestawiennictwo strony postępowania cywilnego

To znowu ja pozwole wtraci swoje trzy grosze.Teoria teoria a zycie swoje...Mialem sprawe w Sadzie Wojewodzkim w Tarnobrzegu z powodztwa cywilnego jako I-wsza instancja.Wystepuje z wnioskiem o odroczenie rozprawy na okreslony czas.Sad sie na to zgadza i po terminie rozprawy zwracam sie na pismie do sadu,czy w czasie odroczenia rozprawy sad wyslal do mnie jakiekolwiek pismo.Otrzymuje odpowiedz,ze nie i z wiazku z tym czekam na kolejne wezwanie do sadu.Przypadkowo bylem w sadzie i postanowilem przejrzec sobie akta sprawy i tu zaskoczenie.W tym czasie co bylo odroczenie rozprawy odbyly sie az 2-wie rozprawy bez udzialu zadnej ze stron na rozprawie i sad wydal wyrok.Sprawdzam WEZWANIA na rozprawe { proces jawny }i zadna ze stron takiego nie dostala jak i sad zadnej ze stron nie wyslal wyroku...Zwracam sie do sadu o doreczenie wyroku z UZASADNIENIEM,sad mi odmawia ze po terminie,wystepuje z WNIOSKIEM o przywrocenie terminu tlumaczac to tym,ze nie bylem powiadomiony o terminie rozprawy sad to oddala .Napisalem do Sadu Apelacyjnego i tez nic z tego...to urok naszego pieknego i kochanego kraju nad Wisla tym to sobie to wytlumaczylem . Zycze Wszystkim milego dnia i pogodnego lata

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: