Odebranie prawa jazdy

Pytanie:

Kolega został zatrzymany przez policję prowadząc samochód w stanie nietrzeźwym (ponad jeden promil). Zdarzyło się to pierwszy raz. Na jaki okres, według ustawy, sąd może zakazać prowadzenia pojazdów mechanicznych w takim przypadku?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż kolega popełnił przestępstwo a nie wykroczenie – wartość alkoholu we krwi przekroczyła 0,5 promila. Zastosowanie znajdą więc w tym przypadku przepisy Kodeksu Karnego – przepis art. 178a kk. Zgodnie z redakcją § 1 niniejszego przepisu § kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na podstawie przepisu art. 42 kk w związku z przepisem art. 43 kk. Okres na jaki sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów wynosi od jednego roku do lat dziesięciu (art. 43 § 1 pkt 1 kk). Wskazane „widełki” okresu na jaki może być orzekany zakaz prowadzenia pojazdów, umożliwia sądowi orzeczenie terminu właściwego środka w zależności od wielu okoliczności popełnienia czynu zabronionego. Praktycznie sąd może więc orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres, przykładowo, dwóch lat.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 4.3.2019

    Nowe prawo jazdy bez adresu

    Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Zniknął więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej (...)

  • 11.1.2005

    Wymiana praw jazdy

    Przypominamy naszym Użytkownikom, że zgodnie z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające (...)

  • 6.12.2004

    Wymień swoje prawo jazdy zanim utraci ważność!

    Z końcem roku stracą ważność prawa jazdy wydawane od 1 stycznia 1984 roku do 30 kwietnia 1993 roku. Wymieniać prawo jazdy można od 1 sierpnia 2000 r. niezależnie od daty ich uzyskania (w praktyce (...)

  • 22.6.2018

    Niesłyszący za kierownicą

    Nowelizacja przesądza, że ograniczenia słuchu nie są przeciwskazaniem zdrowotnym w możliwości zdobycia prawa jazdy w kategorii C i C1 (samochody ciężarowe). Stwarza osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym, (...)

  • 26.6.2018

    Kolejna zmiana ustawy o kierujących pojazdami

    Dzięki zmianom w ustawie o kierujących pojazdami, osobie ubiegającej się o prawo jazdy oraz o pozwolenie na kierowanie tramwajem będą realnie groziły konsekwencje prawne w przypadku złożenia nieprawdziwego (...)