Nie będzie budowy na terenach zalewowych

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą, aby prezes Rady Ministrów opracował w ciągu 10 miesięcy plan, który zakaże stawiania budynków na obszarach zalewowych.

Do Sejmu trafił projekt ustawy o zapobieganiu skutkom powodzi. Opracowany przez PiS dokument zobowiązuje prezesa Rady Ministrów do przygotowania Krajowego Planu Zabezpieczenia Przeciwpowodziowego.

Plan miałby powstać w ciągu 10 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy. Wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast zostaliby zobowiązani do jego ścisłego przestrzegania. Na podstawie przygotowanego przez Radę Ministrów dokumentu krajowego organy samorządowe musiałyby uchwalić w określonym czasie plany gminne.

Projekt nie określa szczegółowo treści planów. Autorzy wskazali jedynie dwa zagadnienia, które miałyby zostać w nich ujęte: wskazanie terenów objętych całkowitym zakazem zabudowy oraz terenów, gdzie może być dopuszczona zabudowa w zakresie ograniczonym.

Dodatkowo ustawa nałoży na właścicieli, użytkowników lub zarządców  budowli hydrotechnicznych, zbiorników wodnych, rzek oraz cieków wodnych obowiązek przeprowadzenia okresowej kontroli tych obiektów.

W projekcie wskazano, że kontrola miałaby się odbywać co najmniej dwa razy w roku, w ściśle określonych terminach, tj. do 15 kwietnia oraz do 30 października.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Boruta

8.9.2010 10:33:12

Re: Nie będzie budowy na terenach zalewowych

Holendrzy mają farta ze nie mają w rządzie takich kretynów jak w Polsce bo mieliby zakaz budowania domów na dużej części kraju na terenie deprtesyjnym.

mim

21.7.2010 16:44:58

Re: Nie będzie budowy na terenach zalewowych

Czy Tarchomin jest terenem zalewowym ? Czy Łomianki są terenem zalewowym ? Czy oba te miejsca będą objęte zakazem zabudowy ?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 21.10.2018

  Co nowego w „podatku miedziowym”?

  W rządowym projekcie nowelizacji ustawy zawarto rozwiązania dotyczące przedsiębiorców zajmujących się wydobyciem miedzi, srebra, gazu ziemnego lub ropy naftowej.

 • 11.12.2017

  Rozwijanie strzelnictwa

  Korzystając ze środków z budżetu obronnego, będzie można przekazywać samorządom dotacje na budowę i remonty strzelnic oraz rozwijanie sportu strzeleckiego. Jednym z warunków dotowania (...)

 • 20.10.2017

  Więcej pieniędzy na budowę Muzeum Historii Polski

  Zwiększenie budżetu na budowę Muzeum Historii Polski z 310 do 659 mln zł oraz wydłużenie terminu budowy do 2020 r. – takie zmiany wprowadza nowelizacja uchwały w sprawie ustanowienia programu (...)

 • 17.4.2017

  Zalew Wiślany zostanie połączony z Zatoką Gdańską

  Ustawa z dnia 24 lutego 2017 r. o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską ma na celu usprawnienie przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie (...)

 • 6.2.2015

  Zmiany w prawie budowlanym 2015

  Rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym - rozszerzenie inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę, uproszczenie projektu i wiele innych udogodnień.