Połączenie trzech spraw w jednym pozwie

Pytanie:

"Czy sędzia sądu może zażądać rozdzielenia pozwu dotyczącego trzech roszczeń, dochodzonych w postępowaniu nakazowym, wynikających z trzech różnych faktur?"

Odpowiedź prawnika: Połączenie trzech spraw w jednym pozwie

Przedstawiony stan faktyczny nie precyzuje, czy pozwy będą rozpatrywane także w postępowaniu uproszczonym, czyli tym, w którym dochodzi się:

  1. roszczeń wynikających z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych, a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi lub gwarancji jakości, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty,  
  2. zapłaty czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu. 

Jeżeliby tak było, to zgodnie z treścią art. 5053 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego jednym pozwem można dochodzić tylko jednego roszczenia (np. wynikającego z faktury). Połączenie kilku roszczeń w jednym pozwie jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy wynikają z tej samej umowy lub umów tego samego rodzaju. W przypadku zaś niedopuszczalnego połączenia w jednym pozwie kilku roszczeń przewodniczący zarządzi zwrot pozwu i wezwie stronę do jego prawidłowego wniesienia (w omawianej sytuacji faktycznej byłoby to rozbicie jednego pozwu na trzy odrębne).

Jeżeli natomiast sprawa toczyłaby  się w postępowaniu zwykłym, to  na podstawie art. 191 przytoczonego aktu prawnego powód może dochodzić jednym pozwem kilku roszczeń przeciwko temu samemu pozwanemu ale tylko gdy jest on dla nich rozpatrzenia właściwy. Przy czym do stwierdzenia, czy sąd jest właściwy do rozstrzygnięcia o skumulowanych roszczeniach należy zastosować prawem określone reguły. Mianowicie: sąd jest właściwy, jeżeli połączone roszczenia nadają się do tego samego trybu postępowania oraz jeżeli sąd jest właściwy ze względu na ogólną wartość roszczeń, a ponadto - gdy roszczenia są różnego rodzaju - o tyle tylko, o ile dla któregokolwiek z tych roszczeń nie jest przewidziane postępowanie odrębne ani też nie zachodzi niewłaściwość sądu według przepisów o właściwości bez względu na wartość przedmiotu sporu.

Należy także dodać, że roszczenia o zapłatę z tytułu nieuregulowanych faktur są roszczeniami tego samego rodzaju.  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika