Odpowiedzialnośc inwestora za dług

Pytanie:  Mam taką oto sytuację, że jestem podwykonawcą budowlanym. Wykonawca nie zapłacił mi faktur za wykonane przeze mnie usługi budowlane. Słyszałem że w takiej sytuacji mogę żądać zapłaty również od inwestora (albo generalnego wykonawcy) dla którego ten mój dłużnik wykonawca wykonuje usługi. Nie wiem jednak czy w umowie pomiędzy tym generalnym inwestorem a moim dłużnikiem jestem wymieniony jako podmiot który jest podwykonawca albo czy w ogóle umowa ta dopuszcza aby wykonawca zatrudniał podwykonawców takich jak ja. Jednakże w mojej sytuacji to własnie generalny inwestor odbierał wykonane przeze mnie prace i stwierdzają to protokoły odbioru na których podpisał mi się ten generalny inwestor.
Porady prawne
Czy w takiej sytuacji mogę żądać zapłaty od generalnego inwestora a jeżeli tak to czy od razu czy też dopiero wówczas gdy egzekucja przeciwko bezpośredniemu mojemu dłużnikowi okaże się bezskuteczna?

Odpowiedź:

Sytuację tę reguluje art. 647 ¹§ 5 kodeksu cywilnego, który stanowi, iż:
§ 5. Zawierający umowę z podwykonawcą oraz inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę.

Z przepisu tego wynika, iż zarówno inwestor jak i generalny wykonawca tej budowy ponoszą w stosunku do Pana (jako podwykonawcy) odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia. Solidarna odpowiedzialność, o której mowa w tym przepisie oznacza, że może się pan domagać zapłaty od każdego z dłużników części wynagrodzenia, bądź całej sumy od każdego z nich (czyli też od inwestora, nie tylko od generalnego wykonawcy, który jest Pana bezpośrednim dłużnikiem, tzn. podmiotem, z którym zawarł Pan umowę). Przepisy regulujące umowę o roboty budowlane nie wymagają skierowania egzekucji najpierw przeciwko generalnemu wykonawcy a następnie przeciwko inwestorowi. Z istoty solidarności zobowiązań wynika, iż może Pan się zwrócić o zaspokojenie roszczenia do każdego z dłużników zobowiązanych solidarnie, bez konieczności wcześniejszego wyczerpania drogi postępowania egzekucyjnego w stosunku do jednego z nich.

Warunkiem odpowiedzialności przewidzianej przez powyższy przepis, jest wyrażenie przez inwestora zgody na zawarcia przez generalnego wykonawcę umowy z podwykonawcą. Zgoda taka nie musi (choć może) być zawarta w samej umowie o roboty budowlane (istniejącej pomiędzy inwestorem a generalnym wykonawcą), może być tez wyrażona później. Za zgodę inwestora uznać należy również jego milczenie w tej sprawie (po poinformowaniu go przez generalnego wykonawcę o zamiarze zawarcia umowy z podwykonawcą) przez okres 14 dni (tak wynika z paragrafu 2 cytowanego wyżej przepisu). Za domniemaną zgodę inwestora na wykonywanie robót przez podwykonawcę (Pana) można uznać, naszym zdaniem, również to, że odbierał on wykonane przez Pana pracę (zatem akceptował Pana działania).

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika