TK: Subwencje dla partii można ograniczać, ale nie wstecz

Obniżanie wysokości subwencji przysługujących partiom politycznym jest zgodne z konstytucją. Mimo wszystko ustawa musi zostać poprawiona.

Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o partiach politycznych przewiduje możliwość zmniejszenia subwencji z budżetu państwa dla partii oraz zaznacza, że środki finansowe pochodzące z subwencji mogą być wykorzystywane na rozpowszechnianie reklam i audycji w programach nadawców radiowych i telewizyjnych oraz odpłatnych ogłoszeń i reklam w prasie drukowanej, wyłącznie w okresie kampanii wyborczej.

Ustawa wprowadza również zakaz wydawania budżetowego wsparcia na bilbordy, których wielkość przekracza 2 metry kw. oraz zobowiązuje finansowane ugrupowania do przekazania co najmniej 15 proc. subwencji na Fundusz Ekspercki.

Ustawa nie weszła jednak w życie. Skierowana do podpisu prezydenta trafiła na jego wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Lech Kaczyński wskazał we wniosku, że zmiana zasad subwencjonowania dokonana w trakcie trwania kadencji oraz dodatkowo w roku budżetowym narusza zasadę należytego zabezpieczenia "interesów w toku".

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny uznał, że ograniczanie subwencji w trakcie roku budżetowego jest zgodne z konstytucją. Stwierdził jednocześnie, że sprzeczne z nią jest ograniczanie subwencji za kwartały rozpoczęte przed wejściem ustawy w życie. Takie działanie ustawodawcy jest niezgodnie z zasadą prawidłowej legislacji wynikającą z art. 2 konstytucji.

- Zaskarżona ustawa powinna wrócić do Sejmu, który określi nowy okres obowiązywania regulacji dotyczącej zmniejszenia wysokości subwencji przysługujących partiom politycznym z budżetu państwa. Okres ten nie będzie mógł obejmować kwartałów zakończonych lub trwających w dniu wejścia w życie przedmiotowej ustawy - czytamy w wyroku TK.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika