Archiwum artykułów - Strona 257

Sposoby podziału spółek przewidziane w kodeksie spółek handlowych

15.10.2004

Biorąc pod uwagę postanowienia kodeksu spółek handlowych, można wyróżnić właściwie dwa sposoby dokonywania podziału spółek. Pierwszą z możliwości jest podział spółki przez rozdzielenie, a drugą podział dokonany przez wydzielenie. Na czym polega podział spółki dokonany przez rozdzielenie? (...)

Ogólna charakterystyka podziału spółek handlowych

15.10.2004

Podział spółek jest odwróceniem procesu łączenia się spółek. Przyczyna podziału może wynikać bądź z wewnętrznych relacji, powstałych wewnątrz spółki, bądź z konieczności restrukturyzacji przedsiębiorstwa spółki, w postaci wydzielenia jego zorganizowanej (...)

Odpowiedzialność za zobowiązania podzielonej spółki

15.10.2004

W związku z podziałem spółek powstaje problem ewentualnego przejęcia zobowiązań podzielonej spółki. W doktrynie wyróżnia się kilka ogólnych zasad dotyczących tej materii. W przypadku spraw z zakresu praw i obowiązków o charakterze cywilnoprawnym mamy do czynienia (...)

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową

15.10.2004

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową następuje, jeżeli oprócz wymagań przewidzianych przepisami ogólnymi spełnione zostały dodatkowe warunki. Wśród tych warunków znajduje się między innymi wymóg, by kapitał zakładowy spółki przekształconej był nie mniejszy (...)

Przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową

15.10.2004

Kodeks spółek handlowych przewiduje pewne odrębności w procedurze przekształcenia w poszczególnych rodzajach przekształceń. W przypadku przekształcenia spółki osobowej w kapitałową przewidziane zostały dodatkowe wymogi jakie winny być spełnione dla prawidłowego przeprowadzenia (...)

Przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową

15.10.2004

Dokonanie przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową jest możliwe po spełnieniu ogólnych wymagań ustanowionych dla wszystkich przekształceń oraz dodatkowo pewnych szczególnych wymogów związanych tylko ze spółkami osobowymi. Podstawowym (...)

Prawo do dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

13.10.2004

Jeżeli spółka z o.o. osiągnie zysk w wyniku prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, jej udziałowcy uprawnieni są do udziału w tym zysku. Uprawnienie to wynika z zaangażowania w spółce z o.o. wkładów wspólników, które to wkłady wydatnie przyczyniają się do osiągania przychodów (...)

Zmiany w ksh - spółki kapitałowe

13.10.2004

Wspólnicy i członkowie organów spółek kapitałowych powinni zapoznać się ze zmianami wprowadzonymi do Kodeksu spółek handlowych ustawą z dnia 12 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została (...)

Zajmujesz się akwizycją? Sprawdź co powinieneś o niej wiedzieć!

12.10.2004

Porada ta ma na celu przybliżenie wymogów prawnych jakie spełnić musi przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą opartą na akwizycji lub działalność do takiej podobną, z którą wiąże się zawieranie umów poza lokalem przedsiębiorstwa. Wymogi te zostały uregulowane w ustawie (...)

Podstawowe obowiązki związane z rozpoczynaniem działalności gospodarczej

12.10.2004

Jeżeli zamierzamy prowadzić działalność gospodarczą jako osoba fizyczna musimy uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej, także po 1 stycznia 2005r. Porada zawiera informacje dotyczące tego co, kiedy i w jakim urzędzie powinieneś zgłosić chcąc rozpocząć prowadzenie działalności (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika