Archiwum porad prawnych Kwiecień 2009 - Strona 4

Wykroczenie popełnione przez pracownika spółki

21.4.2009

Spółka z o. o. jest właścicielem samochodu osobowego, który jest na nią zarejestrowany. Do samochodu ma dostęp wiele osób. Ktoś popełnił wykroczenie drogowe kierując tymże samochodem Zarejestrował to fotoradar. Na zdjęciu dokładnie nie widać kto akurat prowadził samochód. Kto w takim (...)

Powództwo na podstawie noty obciążeniowej

21.4.2009

Najemca uszkodził trwale pojazd z wypożyczalni (szkoda całkowita). W związku z umową najmu, Najemca został obciążony 2 notami za przestoje. W miesiącu grudniu i styczniu wystawiono kolejno 2 noty obciążeniowe za każdy miesiąc. Wszelkie zobowiązania wynikają z jednej i tej samej umowy. (...)

Jawność wokandy

21.4.2009

Na drzwiach sali sądowej wydziału karnego wisi kartka papieru - wokanda. Na niej wśród wielu oskarżonych jest nazwisko osoby, która obecnie jest Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej. Sprawa ta dotyczy innej Spółdzielni, w której Pan Prezes wcześniej pracował. Czy jest legalnym zrobienie zdjęcia (...)

Zgoda sądu na wyjazd dzieci za granicę

21.4.2009

Proszę o pomoc w sprawie wyjazdu dzieci za granice kraju. Ja pracuję poza Polską i chcę zabrać do siebie dzieci na stałe. Jestem po rozwodzie, ale nie mam kontaktu z ojcem dzieci i nie wiem gdzie przebywa. Eksmąż nie płaci na dzieci alimentów(mimo wyroku) i nie ma z nimi również kontaktu. (...)

Prawa ojczyma

20.4.2009

Mam syna (16 lat) z pierwszego związku (nie miałam ślubu cywilnego, tylko kościelny), którego wychowuję wspólnie z moim drugim mężem. Biologiczny ojciec nie kontaktuje się z synem i od 9 lat nie płaci alimentów. Jakie prawa wobec mojego syna ma mój drugi mąż? Czy może np. wyrażać zgodę (...)

Pozew przeciwko zagranicznemu przedsiębiorcy

20.4.2009

Mam dłużnika, którym jest przedsiębiorcą mającym firmę za granicą. Ta firma zalega mi z zapłatą, jednak sam przedsiębiorca mieszka w Polsce, choć nie ma obywatelstwa polskiego. Czy mogę skierować pozew o zapłatę do sądu polskiego?

Minimalna powierzchnia działki budowlanej

20.4.2009

Posiadam działkę, na którą składają się część rolna i budowlana w kształcie dwóch połączonych prostokątów, tak że tworzą wspólnie kwadrat. Działka ma powierzchnię 10.000m3. Chciałbym ją podzielić tak, aby powstała maksymalna ilość działek mniejszych z możliwością zabudowy (...)

Przewóz na potrzeby własne a tachograf

20.4.2009

Posiadam samochód o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t oraz przyczepę o DMC 2600 kg. Pojazd wraz z przyczepą przeznaczony jest tylko i wyłącznie do przewozów towarów handlowych dla mojej firmy. Pragnę nadmienić, że zarówno pojazd jak i przyczepa są zarejestrowane imiennie na moją osobę. (...)

Karalność niepłacenia alimentów

20.4.2009

Jestem wierzycielem dłużnika, który ma ponad 100.000 alimentów do spłaty. Każda wyegzekwowana kwota idzie na alimenty, więc w stosunku do mnie egzekucja jest bezskuteczna. Czy jako osoba poszkodowana niespłacaniem alimentów mogę donieść do prokuratury o przestępstwie? Czy do tego ma prawo (...)

Zapłata z pominięciem komornika

20.4.2009

Został wydany względem mnie sądowy nakaz zapłaty (kwota zadłużenia wraz z odsetkami). Sprawa została przekazana do komornika. Czy mogę spłacić zadłużenie bezpośrednio na ręce wierzyciela, a nie komornika? Czy muszę wtedy zapłacić także odsetki, czy tylko należność główną? Czy (...)

Termin na odpowiedź na odwołanie z ZUS

20.4.2009

W dniu 03.12.2008 dostaliśmy pismo z ZUS z decyzją dotyczącą pracy nakładczej. W piśmie tym, oczywiście kwestionowana była autentyczność wykonywania tej pracy i wskazywana podstawa do naliczania składek i konieczność wykonania korekty wszystkich płatności za cały okres zatrudnienia na (...)

Sprawozdanie finansowe w spółce w likwidacji

17.4.2009

Spółka została postawiona w stan likwidacji i w KRS jako likwidatorzy zostały wpisane dwie osoby - zgodnie z podjętą uchwałą przez wspólników. Czy jest obowiązek podpisania przez wszystkich likwidatorów sprawozdania finansowego spółki z o.o. w likwidacji na 31.12.2008 r.

Użyczenie lokalu mieszkalnego

17.4.2009

Rozwód w toku, pozew złożył mąż i się wyprowadził. Żona została z dwójką dzieci w mieszkaniu, które - jako jedne z wielu - jest własnością rodziców męża. Żadnej umowy na wynajem, użyczenie/cokolwiek nie ma. Mąż uchyla się zupełnie od kwestii mieszkaniowej, bo ma gdzie mieszkać (...)

Eksmisja z mieszkania własnościowego

17.4.2009

Posiadam mieszkanie własnościowe. Zalegam z czynszem ok. 7000 zł. Teraz wpłaciłem 700 zł i otrzymałem też zawiadomienie o treści- Wspólnota Mieszkaniowa na podst.art. 16 o własności lokali, żądała sprzedaży w trybie procesowym lokalu na licytacji, zgodnie z przepisami Kodeksu Postęp. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika