Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 3

Wniesienie uchwały pod obrady zebrania wspólnoty

8.7.2024

Czy wniesiony przez każdego właściciela projekt uchwały musi być poddawany pod głosowanie? Czy istnieje przepis prawa mówiący o konieczności poddawania pod głosowanie uchwał, których projekt wniesiony został przez przynajmniej 10% właścicieli (liczone udziałami)? Jeśli dopiero te 10% (...)

Decyzja o przyznaniu premii uznaniowej

8.7.2024

W spółce z o. o. zatrudniającej do 20 osób pracownicy oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymują czasem tzw. premię uznaniową, np. za wzmożony wkład pracy, aktywność itp. Możliwość otrzymania premii uznaniowej przewidują umowy o pracę. Czy podstawą do przyznania premii uznaniowej musi (...)

Naruszenie zasad współwłasności

1.7.2024

Nieruchomość jest zapisana w księdze wieczystej jako współwłasność w częściach równych. Współwłaścicielami są: ja i moja żona (1/2 nieruchomości) oraz nasza znajoma wraz z małżonkiem (1/2 nieruchomości). W skład w/w nieruchomości wchodzą: działka o pow. ok. 700 m2, budynek mieszkalny (...)

Najem lokalu będącego współwłasnością

1.7.2024

Jestem właścicielem w 1/8 części budynku, w którym znajdują się dwa lokale wynajmowane na działalność handlową. Nieruchomość ta nie posiada administratora ani zarządcy, nie ma wyodrębnionych lokali. W umowie najmu większego lokalu wszyscy współwłaściciele oświadczają, że są właścicielami (...)

Odszkodowanie ponad karę umowną

1.7.2024

Spółka z o.o. zawarła z klientem umowę na wykonanie dokumentacji projektowej. Umowa przewiduje kary umowne z tytułu nienależytego wykonania umowy. Klient upiera się, aby w umowie wprowadzić jeszcze zapis : "strony zastrzegają sobie prawo do odszkodowania przekraczającego wysokość kar umownych (...)

Dokumentowanie wpłat alimentów

1.7.2024

Jakbym chciał oprócz alimentów dobrowolnie dawać inne pieniążki na dziecko. Jak taką operację rejestrować? Może na druczku "KW" czy coś w tym rodzaju. Żeby był dowód, aby mi nikt nie zarzucił, że nic nie dawałem.

Kredyt hipoteczny a płacone alimenty na dziecko

1.7.2024

Jestem rok po rozwodzie. Płacę alimenty - 1tys. zł miesięcznie. Obecne dochody pozwalają mi wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie - teraz wynajmuję płacąc 2tys., a rata kredytu wynosić będzie circa 3tys. Ponadto planuję leasing samochodu firmowego ponieważ mój kochany Accord dobiega (...)

Władza rodzicielska po śmierci jednego z rodziców

24.6.2024

Matka samotnie wychowująca 14-letnie dziecko, przy czynnym udziale swojej mamy, zmarła. Były mąż (po rozwodzie z częściowym pozbawieniem praw rodzicielskich) przebywa w USA, gdzie założył rodzinę. Jak formalnie wygląda status prawny dziecka 14-letniego, które od drugiego roku życia przebywa (...)

Czy były mąż może sprzedać bez mojej zgody nasz dom?

24.6.2024

W raz z moim byłym mężem posiadamy dom jednorodzinny. Obecnie w owym domu żyje tylko mój były mąż, ja z córeczką mieszkam u rodziców. Chciałabym przeprowadzić zniesienie współwłasności. Czy mogę jakoś zabezpieczyć się przed sprzedażą mojej części tego domu, oraz przed wzięciem (...)

Ponowne złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji

24.6.2024

Komornik umorzył postępowanie egzekucyjne ze względu na jego bezskuteczność. Niedawno ustaliłem, że dłużnik podjął pracę za przywzoitym, wyższym od średniej krajowej, wynagrodzeniem. Czy jest jakiś minimalny okres, po którym mogę ponownie złożyć wniosek egzekucyjny do komornika, czy (...)

Zmiana umowy przedwstępnej

24.6.2024

Jeżeli strony zawarły umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości, to czy w umowie końcowej (przenoszącej prawo własności nieruchomości na kupującego) może jako osoba kupująca "wejść ktoś z rodziny na miejsce" osoby występującej w umowie przedwstępnej (np. matka podpisuje umowę przedwstępną (...)

Sprzedaż - skutek zobowiązujący i rozporządzający

17.6.2024

Aby sprzedać nieruchomość rolną, co do której prawo pierwokupu należy do Agencji Nieruchomości Rolnych, należy wpierw zawrzeć notarialnie warunkową umowę sprzedaży, zaś po ewentualnym zrzeczeniu się przez ANR skorzystania z prawa do pierwokupu, notarialną umowę przenoszącą własność. (...)

Czy będę musiała płacić alimenty za mojego męża?

17.6.2024

Mój mąż ma dziecko z poprzedniego małżeństwa. Niedawno dowiedziałam się że od paru miesięcy nie płaci alimentów na dziecko z poprzedniego małżeństwa. Czy w takim przypadku na mnie spadnie obowiązek alimentacyjny?

Pełnomocnictwo a darowizna

17.6.2024

Czy osoba, której ma być przekazana darowizna może być jednocześnie osobą reprezentującą darczyńcę przed urzędami administracji państwowej, samorządowej, w tym Urzędu Skarbowego, sądem wieczystoksięgowym?

Niepracująca żona o alimenty na jej rzecz

17.6.2024

Jeżeli żona podała mnie o alimenty na dwójkę małoletnich dzieci w wieku 9 i 6 lat, a ja od roku jestem na zasiłku, żona natomiast nie chce iść do pracy. Ja pracowałem wcześsniej w wojsku, od początku naszego małżeństwa, tzn. od 9 lat, a żona i dzieci były na moim utrzymaniu, ponieważ (...)

Przesunięcie płotu

10.6.2024

Postawiliśmy ogrodzenie między naszą posesją a sąsiada według mapki, sąsiedzi już po postawieniu przez nas ogrodzenia wezwali geodetę, który stwierdził, że ogrodzenie stoi 15 cm na posesji sąsiadów. Chcielibyśmy się dowiedzieć czy w przypadku uznania pomiarów ich geodety sąsiedzi mogą (...)

Prawo do renty rodzinnej a przerwanie nauki

10.6.2024

Dziewczyna wychowywała się w rodzinie zastępczej. Obecnie jej jedynym źródłem utrzymania jest dodatek na usamodzielnienie się i renta po zmarłej mamie. Rentę tą będzie otrzymywać pod warunkiem, że będzie się uczyć. Obecnie musiała przerwać naukę. Czy musi powiadomić o tym ZUS? Jeżeli (...)

Ciąża a wyjazd zagranicę

10.6.2024

Kobieta jest zatrudniona na czas nieokreślony, jest w 6 miesiącu ciąży. Mieszka w Polsce. Mąż - Anglik w Wielkiej Brytanii. Kobieta od miesiąca przebywa na zwolnieniu, ponieważ ciąża jest zagrożona. Zdecydowała, że wyjedzie do Anglii urodzi dziecko i zostanie tam do ok. roku. Co powinna (...)

Wysokość alimentów od ojca pracującego za granicą

10.6.2024

Rozwiodłem się, mieszkam w Niemczech. Dzieci z matką zostały w Polsce. Płacę alimenty. Pracuję praktycznie w tym samym zawodzie, oczywiście zarabiam więcej niż w Polsce ale koszty utrzymania są też większe. Czy Sąd musi uwzględnić, że koszty życia są odpowiednio większe, czy będzie (...)

Rozdzielność majątkowa a zakup mieszkania

10.6.2024

Czy jeżeli kupię mieszkanie hipoteczne w czasie trwania związku małżeńskiego (rozdzielność majątkowa) będzie ono stanowiło moją wyłaczną własność? Czy w przypadku rozwodu mój mąż będzie miał jakiekolwiek prawa do przebywania w mieszkaniu?

sposób doręczenia wypowiedzenia umowy najmu

3.6.2024

Wynajmujący nie płaci za wynajem mieszkania. Nie odbiera telefonów oraz nie otwiera domofonu i drzwi do mieszkania. Czy umowę najmu mieszkania można wypowiedzieć poprzez wysłanie listu poleconego za potwierdzeniem odbioru? Jak jest traktowana odmowa odebrania listu przez adresata?

Odpowiedzialność za długi konkubenta

3.6.2024

Czy istnieje odpowiedzialność za zobowiązania konkubenta? Czy komornik ma prawo przeprowadzić licytację do końca, skoro dowiedział się w trakcie o jej zawieszeniu? Komornik postanowił złożyć pieniądze do depozytu sądowego, zamiast jeszcze stojących tam moich ruchomości. Czy komornik może (...)

Wniosek o badanie DNA

3.6.2024

Płacę na dziecko alimenty, ale żona od 8 lat wszystkim mówi że to nie moje dziecko. Chciałbym, aby sąd zarządził wykonanie badanie DAN. Kiedy żona wniosła o podwyższenie alimentów, złożyłem wniosek o badanie DNA. Sędzia powiedziała że ten wniosek ma być rozpatrywany na innej sprawie, (...)

Wypowiedzenie umowy z ważnych powodów

3.6.2024

Wynegocjowałem umowę o doradztwie z klientem. Klient nie wyraził zgody na formułowanie, iż wypowiedzenie umowy jest możliwe "z ważnych powodów", bez szczegółowego określenia lub podania przykładów. W moim pojęciu "ważne powody" oznaczają okoliczności, które uniemożliwiają przeprowadzenie (...)

Termin odpowiedzi na pismo członka spółdzielni

3.6.2024

Domowników nie było w mieszkaniu podczas odczytu liczników ogrzewania. Spółdzielnia obciążyła właścicieli mieszkania ryczałtowym obciążeniem za ogrzewanie a na napisane odwołanie odpowiedziała negatywnie po ponad 6 tygodniach. Czy jest jakiś okres w ciągu którego spółdzielnia musi (...)

Alimenty od dziadków z Niemiec

27.5.2024

W sytuacji, gdy ojciec dzieci nie jest w stanie w żaden sposób płacić alimentów na swoje dzieci, czy można podać o alimenty rodziców ojca (dziadków dzieci), którzy zamieszkują na stałe w Niemczech?

Umowa użyczenia

22.5.2024

Czy umowa użyczenia gruntu spełnia wymogi prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego tj czy mieści się po pojęciami prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego (...)

Świadkowie na sprawie o alimenty

22.5.2024

Czy na sprawę o alimenty dla nieletniego syna mogą być powoływani świadkowie? Czy każda ze stron może przyprowadzić na sprawę świadka? Czy sąd musi wyrazić zgodę na dopuszczenie do zeznania świadka? Czy nieletni syn (17 lat) może uczestniczyć we własnej sprawie i zabierać głos? Czy (...)

Zablokowanie drogi koniecznej

22.5.2024

Mam pełnomocny wyrok odnośnie użytkowania drogi koniecznej, wszystkie płatności zostały zapłacone i mam prawo do korzystania jednak ten, od którego ta droga została zasądzona nadal utrudnia i nie mam prawa z niej korzystać. Stawia szlabany na drodze i co gorsze zrobił mi bramę bez mojej (...)

Dożywotnie alimenty po rozwodzie

22.5.2024

Mam 61 lat i przyznane sądownie alimenty, które wypłaca mi mój mąż. Nie mam innych dochodów, po zawarciu małżeństwa nie pracowałam zawodowo. Dodatkowo mój stan zdrowia nie pozwala mi na podjęcie pracy. Czy po rozwodzie sąd może przyznać mi w związku z tym alimenty dożywotnio? Wina rozkładu (...)

Wykorzystanie cudzych zdjęć w internecie

13.5.2024

Duży sklep internetowy wykorzystał w swoich aukcjach autorskie zdjęcia zaczerpnięte z aukcji wystawianych przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą? Należy dodać, że zdjęcia zostały wykonane autentycznym przedmiotom znajdującym się w posiadaniu osoby prowadzącej (...)

Poinformowanie pracownika o przedłużeniu umowy

13.5.2024

Otrzymałam pracę w Miejskim Ośrodku pomocy społecznej i umowa została zawarta na okres próbny -3 miesięcy. Wkrótce, za kilka dni kończy mi się umowa zawarta na ten okres, ale pracodawca nic nie wspomina o swoim zamiarze - czy zamierza mi umowę przedłużyć. W jakim okresie pracodawca musi (...)

Koszty pogrzebu z konta bankowego

13.5.2024

Zgodnie z prawem bankowym z konta zmarłego organizator pochówku a jednocześnie spadkobierca zmarłego może pobrać pieniądze dla pokrycia rachunków pogrzebu dokonanego zgodnie z normami panującymi w danym środowisku. To ja jestem spadkobiercą i to na mnie są wystawione rachunki za pogrzeb. (...)

Udzielenie urlopu członkowi zarządu

13.5.2024

W spółce z o.o. jest rada nadzorcza, która ma uprawnienia do zawierania umów o pracę z członkami zarządu tej spółki (przewodniczący lub jego zastępca na podstawie aktu założycielskiego spółki z o.o.). Urlopy oraz delegacje członkom zarządu podpisuje przewodniczący rady nadzorczej spółki, (...)

Zawieszenie działalności a umowy cywilnoprawne

13.5.2024

Mam podpisaną z firmą umowę na czas nieokreślony na usługi, z okresem rozwiązania umowy po wypowiedzeniu trzymiesięcznym. Co się dzieje z taką umową w sytuacji, gdy zawieszę działalność lub zlikwiduję firmę w okresie wypowiedzenia? Jestem osobą fizyczną, czy zawarta umową zobowiązuje (...)

Reprezentacja spółki z o.o. przed sądem

29.4.2024

Spółka z o.o. otrzymała wezwanie na rozprawę przed sądem cywilnym (jako pozwana). Czy Spółkę z o.o. może reprezentować każda osoba, która posiada pełnomocnictwo od Zarządu Spółki, czy tylko taka, która posiada odpowiednie uprawnienia adwokackie? Czy prawdą jest, że Spółkę może (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika