Archiwum porad prawnych - Strona 3
-
2.11.2017
Odwołanie podpisane przez rodzica strony
X po odmowie przyznania zasiłku celowego złożyła odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, jednak odwołanie to nie było ani napisane ani też podpisane przez samą zainteresowaną. Podpisała je jej matka. Czy w takiej sytuacji odwołanie jest ważne? Czy wysyłając komplet dokumentów (...)
-
2.11.2017
Informacja publiczna a umowa handlowa
Zwróciłem się do Burmistrza o udostępnienie mi, w ramach dostępu do informacji publicznej, umowy zawartej przez Urząd Miasta z firmą X na pracę o charakterze usługowym. Uzyskałem pisemną odpowiedź (nie jest to decyzja administracyjna), że nie mogę tej informacji uzyskać, gdyż wykracza (...)
-
2.11.2017
Ponowne rozpoznanie sprawy administracyjnej
Została wydana decyzja o warunkach zabudowy. W wyniku wniesionego przez stronę odwołania, sprawę przekazano do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Organ wyższej instancji po rozpatrzeniu sprawy uchylił decyzję o warunkach zabudowy w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia Burmistrzowi. (...)
-
2.11.2017
Kupno i sprzedaż samochodu przez małżonków
Czy na umowie kupna - sprzedaży samochodu powinien być spisany właściciel i współwłaściciel pojazdu (np. mąż i żona)? Czy w przypadku zakupu pojazdu przez małżonków powinni oni też być razem na umowie, czy wystarczy tylko jedno z nich?
-
2.11.2017
Zasady przejmowania nazwisk w małżeństwie
Była żona używa nazwiska po pierwszym mężu. Bardzo jest jej to na rękę ze względów zawodowych i prestiżowych w środowisku. Jest w ciąży -ma być syn, chce się pobrać z ojcem dziecka. Czy po ślubie będzie mogła używać nazwiska z pierwszego małżeństwa lub obu nazwisk, albo (...)
-
30.10.2017
Odmowa odpowiedzi na pytanie przez świadka
Moje dochody są bardzo wysokie, i zobowiązany chce udowodnić że jeżeli jego syn mieszka razem z nami a moje wysokie dochody powodują, że sytuacja bytowa jego syna się polepszyła to w tym momencie on nie musi ponosić większych alimentów, lub nawet może to spowodować ich obniżenie, (...)
-
30.10.2017
Korzystanie ze wspólnego domu po rozwodzie
Jestem po rozwodzie. Sąd podczas rozwodu przydzielił każdej ze stron odrębne pomieszczenia. Była żona może korzystać z dwóch pokoi na piętrze domu, ja natomiast z otwartego salonu i pokoiku na parterze, które prowadzą do wspólnej kuchni. Po trzech miesiącach od rozwodu (...)
-
30.10.2017
Poświadczenie za zgodność w administracji
Jakie przepisy regulują potwierdzenie kserokopii dokumentu za zgodność z oryginałem przez pracowników administracji rządowej i samorządowej? Chodzi mi o sytuację, gdy składam np. wniosek i mam dołączyć załączniki, a nie chcę dołączyć oryginałów, bo mam jeden i będzie (...)
-
30.10.2017
Protokół zdawczo-odbiorczy
Kupiłam mieszkanie spółdzielcze własnościowe (umowa w formie aktu notarialnego) i wiem, że w momencie wydania kluczy do lokalu powinien być sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy. Co powinien zawierać taki protokół, czy wymagana jest jakaś forma prawna?
-
20.1.2017
Koszty uczestników postępowania nieprocesowego
Kto ponosi koszty zniesienia współwłasności w przypadku, gdy jeden współwłaściciel domaga się podziału na drodze sądowej, nie proponując wcześniej rozsądnego podziału i negując propozycje drugiej strony? Czy koszty sądowe, wpisu oraz biegłego powołanego do oszacowania wartości (...)
-
20.1.2017
Współwłasność kamienicy i użyczenie lokalu
Jestem współwłaścicielem (w 1/2) kamienicy, której drugim właścicielem jest gmina. W kamienicy tej są dwa wolne mieszkania. Mam pełnoletniego syna i chciałbym, żeby zamieszkał w jednym z wolnych mieszkań. Czy mój syn może wprowadzić się do jednego z wolnych mieszkań (...)
-
20.1.2017
Prawo do zajmowania lokalu a umowa dożywocia
Ojciec przeniósł na mnie oraz na mojego męża na mocy umowy dożywocia zawartej w formie aktu notarialnego współwłasność 1/4 zabudowanej nieruchomości, w zamian za dożywotnie utrzymanie. W posiadaniu ojca były dwa mieszkania, które w wyniku powyższego aktu notarialnego (...)
-
20.1.2017
SKOK-i a bankowy tytuł egzekucyjny
Czy Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo - Kredytowa ma prawo wystawić Bankowy tytuł egzekucyjny?
-
17.1.2017
Przedawnienie karalności za wykroczenie
Jak się liczy przedawnienie w sprawie o wykroczenie? Czy od zdarzenia, czy od daty wszczęcia postępowania? Jaki okres? Proszę o podanie podstawy prawnej.
-
17.1.2017
Treść pełnomocnictwa
Firma chciałaby udzielić pełnomocnictwa generalnego danej osobie. Jak wyglądałoby takie pełnomcnictwo (wzór). Czy można udzielić pełnomocnictwa dotyczącego tylko spraw organizacyjnych, zw. z administrowaniem i kierowaniem firmą, lub też tylko pełnomocnictwa związanego ze sprawami (...)
-
17.1.2017
Skutki zawieszenia postępowania egzekucyjnego
Jakie są skutki zawieszenia postępowania egzekucyjnego, czy dokonane zajęcia są skuteczne i nadal aktualne czy też nie? Jak wygląda sprawa, gdy wszczęta została egzekucja administracyjna z rachunku bankowego, po czym zajęcia tego rachunku dokonał także komornik sądowy na podstawie innego (...)
-
13.1.2017
Wydanie paszportu rodzicom dziecka
Mam dziecko z kobietą, ale nie żyjemy razem i dziecko nosi moje nazwisko. Zgodziłem się na paszport dziecka i złożyliśmy wniosek o paszport dla dziecka; kartkę do odebrania dostała matka i teraz chciałem odebrać sam paszport, ponieważ matka chce wyjechać na stałe za granicę. Nie mogłem (...)
-
13.1.2017
Małżeństwo z cudzoziemcem przez pełnomocnika
Na trzymiesięcznej wizie przebywa u mnie Egipcjanin. Za dwa tygodnie kończy mu się wiza. Mamy w zamiarze ślub. Na ślub czeka się min. 30 dni, więc nie zdążymy podczas tego pobytu. Czy jest możliwe zawarcie ślubu przez pełnomocnika i czy pełnomocnictwo może zostać ustalone przez umocowanego (...)
-
13.1.2017
Odpowiedzialność prezesa zarządu
Pan X i pan Y są udziałowcami spółki z o. o. Pan X jednocześnie jest jedynym członkiem zarządu spółki. Funkcję tę pełni od 12 dni. Spółka spełnia wszelkie przesłanki do ogłoszenia upadłości. Pan X będzie odpowiadał osobiście za zobowiązania spółki jeśli (...)
-
11.1.2017
Obowiązek sprawdzenia przesyłki a rękojmia
Kurier dostarcza przesyłkę. Przesyłkę (zapakowaną) odbiera teściowa. Po moim powrocie (z delegacji) po 6 dniach od odbioru przesyłki stwierdzam, że jest ona uszkodzona. Uszkodzenie nie zostało spowodowane po odbiorze przesyłki. Co z reklamacją z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca (wysyłkowa (...)