Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 3

Czas pracy a umowa o dzieło

12.8.2024

Jestem scenografem. Projektuję i wykonuję dekoracje do filmów reklamowych. Przed okresem zdjęciowym sam decyduję czy mam pracować 3 godz. dziennie czy 18. Oddaję dekorację zawsze na czas a mój udział w zdjęciach jest jedynie dyżurem artystycznym - na wszelki wypadek. Zwyczajowo zdjęcia trwają (...)

Miejsce zamieszkania małoletniego a alimenty

5.8.2024

W procesie rozwodowym orzeczono, że rodzic X płaci alimenty rodzicowi Y na małoletniego, a małoletni mieszka przy rodzicu Y. Mimo wyroku i za wiedzą sądu, małoletni mieszka z rodzicem X. W procesie zmieniającym postanowienie sądu rozwodowego orzeczono zmianę miejsca zamieszkania, w ten sposób, (...)

Spółka bez siedziby

5.8.2024

Spółka z o.o. w likwidacji zajmująca się do tej pory handlem detalicznym ma siedzibę w wynajmowanym pomieszczeniu handlowym. W trakcie likwidacji nie zamierza prowadzić działalności i w związku z tym ponosić kosztów najmu. Czy spółka może nie mieć siedziby, tylko np. skrytkę pocztową (...)

Współwłasność łączna małżeńska

5.8.2024

Zakupiłem ze wspólnych pieniędzy samochód. Faktura została wystawiona tylko na mnie i samochód jest zarejestrowany na mnie. Chcę z żoną być współwłaścicielami tego pojazdu. Jakie czynności podjąć, żeby formalnie żona została współwłaścicielem, aby uniknąć kłopotów i kosztów (...)

Zwolnienie pracownika po przejęciu zakładu pracy

5.8.2024

Art. 23 [1] kodeksu pracy jest przepisem chroniącym warunki wynagradzania pracownika przejętego zakładu przez 1 rok od przejęcia. Czy chroni skutecznie przed wypowiedzeniem umowy o pracę? Czy nowy pracodawca może w ciągu roku od przejęcia zwolnić pracownika za wypowiedzeniem?

Zawieszenie wypłaty alimentów

1.8.2024

Czy osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych może po rozwodzie zawiesić ich wypłatę? Do jakiej wysokości komornik może zająć na poczet świadczeń alimentacyjnych kwotę przysługującego zobowiązanemu zasiłku dla bezrobotnych?

Urlop - ukończenie studiów a wcześniejsza praca

1.8.2024

Jak należy naliczyć urlop osobie, która po skończeniu szkoły średniej pracowała 3 lata, następnie przerwała pracę i rozpoczęła studia (podczas studiów nie pracowała) i ponownie zaczęła pracować po uzyskaniu dyplomu. Chciałabym podkreślić, że okresy nauki i pracy nie pokrywają się (...)

Niezapłacony kredyt a wyjazd za granicę

1.8.2024

Czy osoba, która ma niespłacone zadłużanie w banku w postaci kredytu, może mieć ograniczoną możliwość wyjazdu poza granice Polski? Tzn. Czy może się spotkać na granicy z odmowa przejazdu przez granice w związku toczącym się przeciwko niej postępowaniem egzekucyjnym?

Prawomocność postanowienia o zasiedzeniu

1.8.2024

Sąd rejonowy wydał wyrok w sprawie o zasiedzenie nieruchomości na moją korzyść. Nastąpiła apelacja do sądu okręgowego. Czy jeśli sąd okręgowy podtrzyma decyzję sądu pierwszej instancji, to czy wyrok ten jest odrazu prawomocny czy trzeba jeszcze czekać dwa tygodnie.? I czy ta osoba ma (...)

Eksmisja z lokalu użytkowego

1.8.2024

Jak pozbyć się uciążliwego najemcy lokalu użytkowego, który po wygaśnięciu umowy nie chce opróżnić lokalu ze sprzętu - wyposażenia będącego jego własnością? Obecnie wartość wyposażenia jest szacunkowo równoważna z zaległościami w opłatach czynszowych, zgodnych z umową najmu.

Zwrot alimentów płaconych na nie swoje dziecko

22.7.2024

Po 20 latach od urodzenia córki zrobiłem badania genetyczne i okazało się, że nie jestem biologicznym ojcem (niezgodność w 7 markerach - wysoka niezgodność). Z byłą żoną rozwiodłem się 19 lat temu i przez cały czas płaciłem alimenty na nieswoje dziecko. Żona, po tym jak wysłałem (...)

Zmiana nazwiska dziecka a władza rodzicielska

22.7.2024

Kobieta, z którą zamierzam się ożenić mieszka w Szwecji i ma 7 letnią córkę. Obie mają obywatelstwo Polskie. Matka chce zmienić nazwisko dziecka, które posiada nazwisko ojca, mimo tego, że nie byli małżeństwem. Ojciec opuścił matkę i córkę żeniąc się z inną kobietą, z którą (...)

Brak zapłaty za wykonaną pracę

22.7.2024

Firma przeprowadziła remont łazienki u osoby fizycznej. Nie spisała jednak umowy na roboty budowlane. W związku z tym, że firma ta prowadzi również różnego rodzaju szkolenia, podczas wykonywanych prac filmowała poszczególne czynności. Odbywało się to za zgodą właściciela nieruchomości. (...)

Kaloryfer a część wspólna

22.7.2024

Wspólnota mieszkaniowa to budynek z 1986r. Lokale stanowią własność prywatną członków wspólnoty. Część właścicieli wymieniła podczas docieplenia budynku kaloryfery we własnych mieszkaniach. Mają oni na to zgody podpisane przez Zarząd, o które występowali pisemnie. We wspólnocie jest (...)

Nieobecność świadka z powodu choroby dziecka

15.7.2024

Jestem oskarżycielem posiłkowym i mam wezwanie na przesłuchanie mnie w charakterze świadka. Mam jednak zaświadczenie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem. Czy takie zaświadczenie muszę potwierdzić przez uprawnionego lekarza? Jeżeli tak, to czy musi on badać dziecko? Jeżeli tak, to jaki (...)

Dwóch pełnomocników w postępowaniu sądowym

15.7.2024

Chciałbym się dowiedzieć czy w przypadku sporu sądowego, w którym stroną powodową jest mój ojciec, może on ustanowić dwóch pełnomocników, jednego - kancelarię radców prawnych, a drugiego mnie, jego syna? Pozew zostanie sporządzony przez Kancelarię oraz podpisany przez radcę prawnego, (...)

Skierowanie na przymusowe leczenie alkoholowe

15.7.2024

Moja 50-paro letnia córka jest uzależniona od alkoholu. Do tej pory się nie leczyła i nie chce podjąć dobrowolnie leczenia. Utrzymuje się ze świadczenia rentowego, choć jego kwotę przeznacza na alkohol. Ja jestem starszym człowiekiem i choć z nią rozmawiam, to rozmowy są bezskuteczne. Widzę (...)

Sprawa rozwodowa a zaprzeczenie ojcostwa

15.7.2024

Pozostaję w związku małżeńskim od wielu lat, jednak już od lat sześciu jestem w faktycznej separacji z mężem. Mieszkam z innym partnerem, z którym mam trzyletniego synka. Dziecko ma nazwisko męża i jest domniemanie ze to mąż jest jego ojcem. Chciałabym wytoczyć powództwo o zaprzeczenie (...)

Alimenty dla byłej żony po rozwodzie z winy męża

8.7.2024

Jestem po rozwodzie z winy męża. Wychowuję syna, który się uczy w liceum i ma poważne problemy zdrowotne (muszę zawsze być, żeby mu pomóc w razie choroby, zawieść do szpitala itd.). Nie ma ustalonej grupy bo nie chce, mówi że te problemy by nie istniały, gdybym ja mogła chodzić z nim (...)

W jakiej części mieszkanie nabyte przed ślubem wchodzi do masy spadkowej

8.7.2024

Zmarła moja krewna. Nie miała dzieci, ale miała męża. Jestem jednym ze spadkobierców. W wyniku sprawy sądowej sąd stwierdził nabycie spadku w drodze ustawy, przydzielając 1/2 mężowi i odpowiednie części pozostałym spadkobiercom. Mąż stwierdził, że 1/2 mieszkania własnościowego była (...)

Wniesienie uchwały pod obrady zebrania wspólnoty

8.7.2024

Czy wniesiony przez każdego właściciela projekt uchwały musi być poddawany pod głosowanie? Czy istnieje przepis prawa mówiący o konieczności poddawania pod głosowanie uchwał, których projekt wniesiony został przez przynajmniej 10% właścicieli (liczone udziałami)? Jeśli dopiero te 10% (...)

Decyzja o przyznaniu premii uznaniowej

8.7.2024

W spółce z o. o. zatrudniającej do 20 osób pracownicy oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymują czasem tzw. premię uznaniową, np. za wzmożony wkład pracy, aktywność itp. Możliwość otrzymania premii uznaniowej przewidują umowy o pracę. Czy podstawą do przyznania premii uznaniowej musi (...)

Naruszenie zasad współwłasności

1.7.2024

Nieruchomość jest zapisana w księdze wieczystej jako współwłasność w częściach równych. Współwłaścicielami są: ja i moja żona (1/2 nieruchomości) oraz nasza znajoma wraz z małżonkiem (1/2 nieruchomości). W skład w/w nieruchomości wchodzą: działka o pow. ok. 700 m2, budynek mieszkalny (...)

Najem lokalu będącego współwłasnością

1.7.2024

Jestem właścicielem w 1/8 części budynku, w którym znajdują się dwa lokale wynajmowane na działalność handlową. Nieruchomość ta nie posiada administratora ani zarządcy, nie ma wyodrębnionych lokali. W umowie najmu większego lokalu wszyscy współwłaściciele oświadczają, że są właścicielami (...)

Odszkodowanie ponad karę umowną

1.7.2024

Spółka z o.o. zawarła z klientem umowę na wykonanie dokumentacji projektowej. Umowa przewiduje kary umowne z tytułu nienależytego wykonania umowy. Klient upiera się, aby w umowie wprowadzić jeszcze zapis : "strony zastrzegają sobie prawo do odszkodowania przekraczającego wysokość kar umownych (...)

Dokumentowanie wpłat alimentów

1.7.2024

Jakbym chciał oprócz alimentów dobrowolnie dawać inne pieniążki na dziecko. Jak taką operację rejestrować? Może na druczku "KW" czy coś w tym rodzaju. Żeby był dowód, aby mi nikt nie zarzucił, że nic nie dawałem.

Kredyt hipoteczny a płacone alimenty na dziecko

1.7.2024

Jestem rok po rozwodzie. Płacę alimenty - 1tys. zł miesięcznie. Obecne dochody pozwalają mi wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie - teraz wynajmuję płacąc 2tys., a rata kredytu wynosić będzie circa 3tys. Ponadto planuję leasing samochodu firmowego ponieważ mój kochany Accord dobiega (...)

Władza rodzicielska po śmierci jednego z rodziców

24.6.2024

Matka samotnie wychowująca 14-letnie dziecko, przy czynnym udziale swojej mamy, zmarła. Były mąż (po rozwodzie z częściowym pozbawieniem praw rodzicielskich) przebywa w USA, gdzie założył rodzinę. Jak formalnie wygląda status prawny dziecka 14-letniego, które od drugiego roku życia przebywa (...)

Czy były mąż może sprzedać bez mojej zgody nasz dom?

24.6.2024

W raz z moim byłym mężem posiadamy dom jednorodzinny. Obecnie w owym domu żyje tylko mój były mąż, ja z córeczką mieszkam u rodziców. Chciałabym przeprowadzić zniesienie współwłasności. Czy mogę jakoś zabezpieczyć się przed sprzedażą mojej części tego domu, oraz przed wzięciem (...)

Ponowne złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji

24.6.2024

Komornik umorzył postępowanie egzekucyjne ze względu na jego bezskuteczność. Niedawno ustaliłem, że dłużnik podjął pracę za przywzoitym, wyższym od średniej krajowej, wynagrodzeniem. Czy jest jakiś minimalny okres, po którym mogę ponownie złożyć wniosek egzekucyjny do komornika, czy (...)

Zmiana umowy przedwstępnej

24.6.2024

Jeżeli strony zawarły umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości, to czy w umowie końcowej (przenoszącej prawo własności nieruchomości na kupującego) może jako osoba kupująca "wejść ktoś z rodziny na miejsce" osoby występującej w umowie przedwstępnej (np. matka podpisuje umowę przedwstępną (...)

Sprzedaż - skutek zobowiązujący i rozporządzający

17.6.2024

Aby sprzedać nieruchomość rolną, co do której prawo pierwokupu należy do Agencji Nieruchomości Rolnych, należy wpierw zawrzeć notarialnie warunkową umowę sprzedaży, zaś po ewentualnym zrzeczeniu się przez ANR skorzystania z prawa do pierwokupu, notarialną umowę przenoszącą własność. (...)

Czy będę musiała płacić alimenty za mojego męża?

17.6.2024

Mój mąż ma dziecko z poprzedniego małżeństwa. Niedawno dowiedziałam się że od paru miesięcy nie płaci alimentów na dziecko z poprzedniego małżeństwa. Czy w takim przypadku na mnie spadnie obowiązek alimentacyjny?

Pełnomocnictwo a darowizna

17.6.2024

Czy osoba, której ma być przekazana darowizna może być jednocześnie osobą reprezentującą darczyńcę przed urzędami administracji państwowej, samorządowej, w tym Urzędu Skarbowego, sądem wieczystoksięgowym?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika