Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 3

Ciąża a wyjazd zagranicę

10.6.2024

Kobieta jest zatrudniona na czas nieokreślony, jest w 6 miesiącu ciąży. Mieszka w Polsce. Mąż - Anglik w Wielkiej Brytanii. Kobieta od miesiąca przebywa na zwolnieniu, ponieważ ciąża jest zagrożona. Zdecydowała, że wyjedzie do Anglii urodzi dziecko i zostanie tam do ok. roku. Co powinna (...)

Wysokość alimentów od ojca pracującego za granicą

10.6.2024

Rozwiodłem się, mieszkam w Niemczech. Dzieci z matką zostały w Polsce. Płacę alimenty. Pracuję praktycznie w tym samym zawodzie, oczywiście zarabiam więcej niż w Polsce ale koszty utrzymania są też większe. Czy Sąd musi uwzględnić, że koszty życia są odpowiednio większe, czy będzie (...)

Rozdzielność majątkowa a zakup mieszkania

10.6.2024

Czy jeżeli kupię mieszkanie hipoteczne w czasie trwania związku małżeńskiego (rozdzielność majątkowa) będzie ono stanowiło moją wyłaczną własność? Czy w przypadku rozwodu mój mąż będzie miał jakiekolwiek prawa do przebywania w mieszkaniu?

sposób doręczenia wypowiedzenia umowy najmu

3.6.2024

Wynajmujący nie płaci za wynajem mieszkania. Nie odbiera telefonów oraz nie otwiera domofonu i drzwi do mieszkania. Czy umowę najmu mieszkania można wypowiedzieć poprzez wysłanie listu poleconego za potwierdzeniem odbioru? Jak jest traktowana odmowa odebrania listu przez adresata?

Odpowiedzialność za długi konkubenta

3.6.2024

Czy istnieje odpowiedzialność za zobowiązania konkubenta? Czy komornik ma prawo przeprowadzić licytację do końca, skoro dowiedział się w trakcie o jej zawieszeniu? Komornik postanowił złożyć pieniądze do depozytu sądowego, zamiast jeszcze stojących tam moich ruchomości. Czy komornik może (...)

Wniosek o badanie DNA

3.6.2024

Płacę na dziecko alimenty, ale żona od 8 lat wszystkim mówi że to nie moje dziecko. Chciałbym, aby sąd zarządził wykonanie badanie DAN. Kiedy żona wniosła o podwyższenie alimentów, złożyłem wniosek o badanie DNA. Sędzia powiedziała że ten wniosek ma być rozpatrywany na innej sprawie, (...)

Wypowiedzenie umowy z ważnych powodów

3.6.2024

Wynegocjowałem umowę o doradztwie z klientem. Klient nie wyraził zgody na formułowanie, iż wypowiedzenie umowy jest możliwe "z ważnych powodów", bez szczegółowego określenia lub podania przykładów. W moim pojęciu "ważne powody" oznaczają okoliczności, które uniemożliwiają przeprowadzenie (...)

Termin odpowiedzi na pismo członka spółdzielni

3.6.2024

Domowników nie było w mieszkaniu podczas odczytu liczników ogrzewania. Spółdzielnia obciążyła właścicieli mieszkania ryczałtowym obciążeniem za ogrzewanie a na napisane odwołanie odpowiedziała negatywnie po ponad 6 tygodniach. Czy jest jakiś okres w ciągu którego spółdzielnia musi (...)

Alimenty od dziadków z Niemiec

27.5.2024

W sytuacji, gdy ojciec dzieci nie jest w stanie w żaden sposób płacić alimentów na swoje dzieci, czy można podać o alimenty rodziców ojca (dziadków dzieci), którzy zamieszkują na stałe w Niemczech?

Umowa użyczenia

22.5.2024

Czy umowa użyczenia gruntu spełnia wymogi prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego tj czy mieści się po pojęciami prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego (...)

Świadkowie na sprawie o alimenty

22.5.2024

Czy na sprawę o alimenty dla nieletniego syna mogą być powoływani świadkowie? Czy każda ze stron może przyprowadzić na sprawę świadka? Czy sąd musi wyrazić zgodę na dopuszczenie do zeznania świadka? Czy nieletni syn (17 lat) może uczestniczyć we własnej sprawie i zabierać głos? Czy (...)

Zablokowanie drogi koniecznej

22.5.2024

Mam pełnomocny wyrok odnośnie użytkowania drogi koniecznej, wszystkie płatności zostały zapłacone i mam prawo do korzystania jednak ten, od którego ta droga została zasądzona nadal utrudnia i nie mam prawa z niej korzystać. Stawia szlabany na drodze i co gorsze zrobił mi bramę bez mojej (...)

Dożywotnie alimenty po rozwodzie

22.5.2024

Mam 61 lat i przyznane sądownie alimenty, które wypłaca mi mój mąż. Nie mam innych dochodów, po zawarciu małżeństwa nie pracowałam zawodowo. Dodatkowo mój stan zdrowia nie pozwala mi na podjęcie pracy. Czy po rozwodzie sąd może przyznać mi w związku z tym alimenty dożywotnio? Wina rozkładu (...)

Wykorzystanie cudzych zdjęć w internecie

13.5.2024

Duży sklep internetowy wykorzystał w swoich aukcjach autorskie zdjęcia zaczerpnięte z aukcji wystawianych przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą? Należy dodać, że zdjęcia zostały wykonane autentycznym przedmiotom znajdującym się w posiadaniu osoby prowadzącej (...)

Poinformowanie pracownika o przedłużeniu umowy

13.5.2024

Otrzymałam pracę w Miejskim Ośrodku pomocy społecznej i umowa została zawarta na okres próbny -3 miesięcy. Wkrótce, za kilka dni kończy mi się umowa zawarta na ten okres, ale pracodawca nic nie wspomina o swoim zamiarze - czy zamierza mi umowę przedłużyć. W jakim okresie pracodawca musi (...)

Koszty pogrzebu z konta bankowego

13.5.2024

Zgodnie z prawem bankowym z konta zmarłego organizator pochówku a jednocześnie spadkobierca zmarłego może pobrać pieniądze dla pokrycia rachunków pogrzebu dokonanego zgodnie z normami panującymi w danym środowisku. To ja jestem spadkobiercą i to na mnie są wystawione rachunki za pogrzeb. (...)

Udzielenie urlopu członkowi zarządu

13.5.2024

W spółce z o.o. jest rada nadzorcza, która ma uprawnienia do zawierania umów o pracę z członkami zarządu tej spółki (przewodniczący lub jego zastępca na podstawie aktu założycielskiego spółki z o.o.). Urlopy oraz delegacje członkom zarządu podpisuje przewodniczący rady nadzorczej spółki, (...)

Zawieszenie działalności a umowy cywilnoprawne

13.5.2024

Mam podpisaną z firmą umowę na czas nieokreślony na usługi, z okresem rozwiązania umowy po wypowiedzeniu trzymiesięcznym. Co się dzieje z taką umową w sytuacji, gdy zawieszę działalność lub zlikwiduję firmę w okresie wypowiedzenia? Jestem osobą fizyczną, czy zawarta umową zobowiązuje (...)

Reprezentacja spółki z o.o. przed sądem

29.4.2024

Spółka z o.o. otrzymała wezwanie na rozprawę przed sądem cywilnym (jako pozwana). Czy Spółkę z o.o. może reprezentować każda osoba, która posiada pełnomocnictwo od Zarządu Spółki, czy tylko taka, która posiada odpowiednie uprawnienia adwokackie? Czy prawdą jest, że Spółkę może (...)

Darowizna a zgoda małżonka

29.4.2024

Chciałbym zrobić darowiznę pieniężną dla mojego brata i siostry. Przelew chce zrobić ze swojego konta osobistego. Chciałbym się dowiedzieć czy potrzebuje zgodę żony (mamy wspólność majątkową), a jeżeli tak to czy ma być ona być spisana na piśmie w jakie formie np. umowy, oświadczenia? (...)

Zmiana żądania separacji na rozwód

29.4.2024

Czy można już po wniesieniu do sądu pozwu o separację i złożeniu w tym pozwie wniosku o podział majątku wspólnego, zmienić zdanie w tej kwestii w ten sposób, że samodzielnie zawrzeć przed notariuszem rozdzielność majątkową wraz z jego podziałem i w trakcie posiedzenia pojednawczego (...)

Dwie spółki o tej samej nazwie

22.4.2024

Chciałem zawiązać sp. z o.o. nową, o takiej samej nazwie jak już istniejąca na rynku. Czy jest to możliwe? Oczywiście spółka nowa różni się udziałowcami, kapitałem i zarządem, choć siedziba miasta jest ta sama? Czy spółka zostanie zarejestrowana w KRS?

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności

22.4.2024

Powiatowy Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności wydał orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zaliczając nieletnią do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Matka w imieniu nieletniej złożyła odwołanie do sądu okręgowego - sądu pracy za pośrednictwem Wojewódzkiego Zespołu (...)

Umowa znosząca rozdzielność majątkową

22.4.2024

W ubiegłym roku oświadczyliśmy z mężem, że wyłączamy obowiązującą dotychczas w naszym małżeństwie współność ustawową i ustaliliśmy, że obowiązywać nas będzie rozdzielność majątkowa. Dzisiaj stwierdziliśmy, że chcielibyśmy znieść tą rozdzielność i nadal mieć wspólność (...)

Osoby uprawnione do pochówku zmarłego

22.4.2024

Zmarł mój ojciec. Jestem jego jedynym dzieckiem z pierwszego małżeństwa. Ojciec z moją matką mieli ślub cywilny i kościelny. Rozwiedli się, oczywiście rozwód mieli tylko cywilny. Ojciec umierając miał trzecią żonę i ślub cywilny. Ja chciałbym aby ojciec został pochowany ze swoimi (...)

Wymeldowanie brata z domu

15.4.2024

W domu, do którego mam tytuł prawny (akt notarialny darowizny), zameldowani są i tu mieszkają moi rodzice oraz mój brat. Brat jest zdrowy, dorosły, ma pracę. Mieszka za darmo, trwa w konflikcie z ojcem. Jakie są moje możliwości w kwestii nałożenia na brata ewentualnie czynszu, bądź nakazania (...)

Pełnomocnictwo do wynajęcia mieszkania

15.4.2024

Na stałe mieszkam w Austrii i nie będę mógł jechać do Polski przez najbliższy rok. W Polsce mam mieszkanie własnościowe, które chciałbym wynająć. Chciałbym do tego upoważnić moją szwagierkę. Jak mam to zrobić? Szwagierka mieszka w Polsce, a ja nie mogę jechać do Polski. Czy mogę (...)

Wartość stanu czynnego spadku

15.4.2024

Przyjąłem zadłużony spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Chciałem się dowiedzieć jak oblicza się wartość stanu czynnego spadku.

Umowa najmu a użytkowanie mieszkania

8.4.2024

Chciałbym oddać do używania mojej cioci mieszkanie; mam jednak problem, bo nie wiem czy zawrzeć z nią umowę najmu czy może oddać jej to mieszkanie w użytkowanie (jako prawo rzeczowe) nie wiem jednak, jaka tak naprawdę jest różnica pomiędzy tymi instytucjami. Jaka jest różnica pomiędzy (...)

Nieusprawiedliwiona nieobecność a wynagrodzenie

8.4.2024

Pracownik z powodu nadużywania alkoholu ma nieusprawiedliwione nieobecności w pracy, co doprowadziło do rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 52 kodeksu pracy. Czy przysługuje mu wynagrodzenie za dni nieobecności?

Jak zabezpieczyć syna przed płaceniem alimentów na ojca?

8.4.2024

Bardzo proszę o poradę. Mój mąż odszedł od nas 10 lat temu, pozostawiając mnie i naszego syna. Teraz mój syn skończył 19-lat, dostał się na dobre studia, pracuje generalnie bardzo dobrze radzi sobie w życiu Mój mąż ma zasądzone alimenty, które i tak sam nie płaci (komornik ściąga (...)

Zdrada w trakcie rozwodu

8.4.2024

Trwa rozwód. Postępowanie się przedłuża. W trakcie postępowania jedna ze stron zawarła znajomość z osobą płci przeciwnej. Czy taki fakt można uznać za zdradę, skoro rozwód jest w toku? Strony przed złożeniem pozwu o rozwód przez jedną z nich, zachowały wzajemną wierność i zdrada (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika