Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych Lipiec 2013

Podsłuchiwanie rozmów

25.7.2013

Czy za podsłuchiwanie rozmów innych osób można ponieść odpowiedzialność karną?

Prawo do emerytury pomostowej

22.7.2013

Czy warunkiem nabycia prawa do emerytury pomostowej jest posiadanie okresów składkowych i nieskładkowych na określoną datę?

Uchwały wspólników w spółce cywilnej

11.7.2013

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej, w której jest trzech wspólników. Czy ważne decyzje będą podejmowane wspólnie czy każdy ze wspólników ma równy głos?

Choroba zawodowa a zadośćuczynienie

5.7.2013

U pracownika stwierdzono chorobę zawodową - przewlekłą chorobę układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy pod postacią zespołu cieśni w obrębie nadgarstka. Czy pracownik może domagać się, z tytułu nabawienia się choroby zawodowej,zadośćuczynienia od pracodawcy?

Wysokie alimenty

4.7.2013

Od czego zależy wysokość alimentów? Co sąd bierze pod uwagę ustalając kwotę alimentów ?

Błędna miejscowość na wekslu

3.7.2013

Na wekslu widnieje omyłkowo wpisana inna miejscowość niż ta, w której weksel faktycznie został podpisany. Czy takie zobowiązanie wekslowe jest ważne?

Odzyskanie tytułu wykonawczego od komornika

2.7.2013

Złożyłem wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Komornik wezwał mnie do uiszczenia zaliczki na wydatki. Jest ona zawyżona (zawiera opłaty za kontakty z instytucjami, o które nie wnioskowałem i nie są one konieczne). Nie mogę się dodzwonić do kancelarii i mam wrażenie, że bardziej (...)

Czy przysługuje odprawa po urlopie bezpłatnym?

1.7.2013

Do dnia 1 lipca 2013 r. przebywam na urlopie wychowawczym. W czasie jego trwania zlikwidowano dział, w którym pracowałam. Pracodawca zatrudnia ponad 20 osób. Pracodawca zaproponował mi rozwiązanie umowy o pracę lub urlop bezpłatny. W sytuacji rozwiązania umowy o pracę przysługiwałaby mi 2-miesięczna (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika