Prawo cywilne - Zmiany w prawie

Co wynika z rejestru umów o dzieło?

25.4.2024

W 2023 r. przekazano do ZUS 1,2 mln formularzy RUD, na których zgłoszono 1,6 mln umów o dzieło. Nie odnotowano dużych zmian w strukturze podmiotów zgłaszających umowy o dzieło oraz ich wykonawców.

Będzie ustawa o ochronie sygnalistów

3.4.2024

Rząd planuje objęcie ochroną tzw. sygnalistów. Chodzi o osoby, które pracują w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszają naruszenia prawa, w kontekście związanym z pracą. Instytucją odpowiedzialną za udzielanie wsparcia sygnalistom będzie Rzecznik Praw Obywatelskich. Nowe (...)

Ważny wyrok TSUE w sprawie rejestru klauzul niedozwolonych UOKiK

22.9.2023

21 września 2023 r. TSUE wydał wyrok, zgodnie z którym sąd może uznać warunek umowy za nieuczciwy tylko dlatego, że jest on tożsamy z warunkiem wpisanym do rejestru klauzul niedozwolonych. Warunek umowy nie może być uznany za nieuczciwy wobec części konsumentów, którzy (...)

Nowe uprawnienia dla użytkowników platform internetowych

25.8.2023

25 sierpnia zaczynają obowiązywać przepisy unijnej regulacji – aktu o usługach cyfrowych. Facebook i inne największe platformy internetowe będą miały obowiązek wzmocnienia procesu rozpatrywania skarg użytkowników. Tym samym wygaszamy usługę Odwołaj się od decyzji portalu.

Nadużycie roszczenia o wypłatę gwarancji

19.6.2023

Wyrokiem z 2 marca 2023 r. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną powodów (konsorcjum spółek) w sprawie o zapłatę przeciwko gwarantowi (ubezpieczycielowi).

Skarga pauliańska a upadłość dłużnika

19.6.2023

W dniu 14 czerwca 2023 r. Sąd Najwyższy, orzekający w składzie siedmiu sędziów Izby Cywilnej, podjął uchwałę rozstrzygającą zagadnienie prawne przedstawione mu w trybie art. 39817 § 1 k.p.c., dotyczące legitymacji wierzyciela upadłego dłużnika do wystąpienia z tzw. (...)

Od użytkowania wieczystego do własności...

26.5.2023

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą nowy, rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu – przedsiębiorcy. Jednoczenie zniesiony zostanie podatek 2% PCC dla osób kupujących pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym. Wyższa będzie stawka podatku w przypadku (...)

Nowe otwarcie w mieszkalnictwie

18.4.2023

Program Pierwsze Mieszkanie to tańszy i łatwiej dostępny kredyt na zakup nieruchomości oraz specjalnie premiowane konto oszczędnościowe. W uchwalonej ustawie znalazły się także przepisy ograniczające możliwość cesji umów rezerwacyjnych i deweloperskich w celach zarobkowych.

Zmiana umowy a umowna forma szczególna

30.3.2023

Wyrokiem z 26 stycznia 2023 r. (sygn. II CSKP 817/22) Sąd Najwyższy odniósł się do kwestii zmiany umowy, w której zastrzeżono formę szczególną dla wprowadzania zmian.

Żądanie miarkowania kary umownej

27.2.2023

Wyrokiem z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną pozwanego inwestora i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w sprawie z powództwa wykonawcy o zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane. Spór sprowadzał się do oceny skuteczności złożonego przez (...)

Nieważność umowy zawartej w celu przestępczym

27.2.2023

Wyrokiem z 10 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną powoda – syndyka masy upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej – w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę wierzytelności zabezpieczonej hipoteką ustanowioną na nieruchomości (...)

Projekt ustawy o systemie teleinformatycznym

27.10.2022

Rząd przyjął projekt ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. Dzięki zawartym w nim rozwiązaniom pracodawcy i zleceniodawcy zyskają narzędzie do prowadzenia umów oraz archiwizacji dokumentacji. Naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek (...)

Budownictwo społeczne bez patologii

30.9.2022

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w ustawie o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i innych przepisach. Chodzi o zapewnienie zasad sprawiedliwości oraz zapobieganie patologiom związanym z korzystaniem (...)

Sejm przyjął ustawę antyzatorową

30.9.2022

Doprecyzowanie przepisów i uproszczenie obowiązku sprawozdawczego, zwiększenie efektywności postępowania w sprawie nadmiernego opóźniania ze spełnianiem świadczeń pieniężnych, a także pozbawienie skuteczności umownych klauzul ograniczających cesję wierzytelności w relacjach (...)

Wynajem nieruchomości mieszkalnych samorządom bez VAT

12.5.2022

Minister Finansów wydał rozporządzenie, dzięki któremu od 10 maja 2022 r. wynajem, dzierżawa nieruchomości mieszkalnych, na własny rachunek, na rzecz JST, ich jednostek organizacyjnych i jednoosobowych spółek JST – korzysta ze zwolnienia z VAT. Ze zwolnienia można (...)

Krajowa Grupa Spożywcza w budowie

13.4.2022

Stworzenie Krajowej Grupy Spożywczej ma pozwolić zapewnić dostawy rezerw strategicznych żywności oraz przyczynić się do stabilizacji sytuacji na rynku produktów rolnych.

Projekt ustawy o działalności lombardowej

11.4.2022

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów projekt ustawy o działalności lombardowej trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Celem projektu jest wzmocnienie poziomu ochrony klientów lombardów. Konsultacje (...)

Nowe przepisy przeciwdziałające zatorom płatniczym?

18.3.2022

Resort rozwoju i technologii, po analizie dwuletniego okresu funkcjonowania ustawy antyzatorowej i w odpowiedzi na głosy przedsiębiorców, przygotował projekt nowelizacji tej ustawy. Proponowane zmiany mają lepiej chronić firmy sektora MŚP przed opóźnieniami płatniczymi, często (...)

Więcej sprzedaży bezpośredniej?

14.11.2021

Sejm RP uchwalił 29 października ustawę o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Ustawa reguluje prowadzenie takiego handlu w wyznaczonych miejscach w piątki i soboty.

Nowa Polityka Mieszkaniowa w praktyce

12.8.2021

Od marca do sierpnia 2021 r. Krajowy Zasób Nieruchomości założył 12 nowych Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych ze 115 gminami. Złożone w ciągu pięciu miesięcy wnioski obejmują już 256 gminnych inwestycji i zakładają utworzenie ponad 7,5 tys. mieszkań. To rekordowe osiągnięcie (...)

Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą Społeczne Agencje Najmu

30.5.2021

Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw zakłada m.in. wprowadzenie do systemu prawa modelu społecznych agencji najmu (SAN). Dzięki pośrednictwu spółek gminnych i organizacji społecznych, gmina będzie mogła (...)

Nowa ustawa deweloperska

24.5.2021

Sejm przyjął nową ustawę deweloperską, która wzmocni ochronę osób kupujących nieruchomości mieszkaniowe na rynku pierwotnym. Jedną z ważniejszych zmian jest utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, z którego będą wypłacane pieniądze m.in. w przypadku (...)

SAN - większa dostępność mieszkań

20.5.2021

W Sejmie odbyło się dzisiaj pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie do systemu prawa modelu społecznych agencji najmu (SAN). Dzięki pośrednictwu spółek (...)

Pomoc dla sklepików szkolnych, najemców galer

30.4.2021

Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne otrzymają pomoc finansową, zaś najemcy galerii handlowych obniżkę czynszu w czasie lockdownu w wysokości 80 procent – zdecydowała we wtorek Rada Ministrów. Pomoc obejmie także branżę turystyczną – zostaną przedłużone terminy (...)

SN w sprawie zakresu odpowiedzialności dłużnika hipotecznego

18.4.2021

Wyrokiem z 27 stycznia 2021 r. Sąd Najwyższy, orzekając w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, uwzględnił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich od wyroku zaocznego Sądu Okręgowego, zawierającego rozstrzygnięcie o odpowiedzialności dłużnika hipotecznego (sygn. akt I NSNc 147/20). (...)

Łańcuch dostaw żywności

25.3.2021

Dobre relacje między wszystkimi ogniwami łańcucha to warunek prawidłowej, rynkowej wyceny produktów, odzwierciedlającej faktyczne koszty produkcji i zapewniającej sprawiedliwy podział wartości dodanej i optymalny poziom inwestycji w całym sektorze rolno-żywnościowym.

Projekt ustawy o fundacji rodzinnej w konsultacjach

23.3.2021

Co piąta wypracowana w Polsce złotówka jest wynikiem pracy firmy rodzinnej. To prawie 830 tys. firm w Polsce, które generują przychód wysokości 322 mld zł w skali roku. Ich wkład w budowę PKB kształtuje się na poziomie ok. 18%. Do konsultacji zewnętrznych trafił właśnie (...)

Projekt ustawy wprowadzającej model SAN przyjęty przez rząd

12.3.2021

Rada Ministrów przyjęła propozycję nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie do systemu prawa modelu społecznych agencji najmu (SAN). Dzięki pośrednictwu spółek gminnych (...)

Do MRPiT wpłynęło ok. 3 tys. sprawozdań od największych płatników CIT

24.2.2021

Ok. 3 tysiące sprawozdań dotyczących terminów płatności firm wpłynęło do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Dzięki sprawozdaniom na temat praktyk płatniczych wszyscy przedsiębiorcy oraz obywatele otrzymują wiedzę na temat tego, jak swoje zobowiązania regulują najwięksi (...)

Projekt ustawy o fundacji rodzinnej

1.1.2021

Fundacja rodzinna ma być dla firm rodzinnych przede wszystkim narzędziem do przeprowadzenia wielopokoleniowej sukcesji biznesu. Zespół Programowania Prac Rządu na posiedzeniu 23 grudnia 2020 r. pozytywnie ocenił przygotowany w ministerstwie rozwoju, pracy i technologii we współpracy (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika