Prawo spółek: Spółka z o.o. - Porady prawne (strona: 12)
Spółka cywilna wspólnikiem spółki z o.o.
Spółka cywilna 4 wspólników wniosła 3 lata temu aportem do Spółki z o.o. przedsiębiorstwo spółki cywilnej i zaprzestała wtedy działalności i nie zarejestrowała się według nowego prawa spółek. (...)
Zwoływanie zgromadzenia wspólników
Czy syndyk masy upadłości może zwołać zgromadznie wspólników spółki z o.o.?
Zgoda wspólników na zaciągnięcie zobowiązania
W świetle kodeksu do rozporządzania prawem i zaciągania zobowiązań do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału udziałowego potrzebna jest zgoda wspólników, jeżeli (...)
Tworzenie kapitału zapasowego
Czy podwyższenie kapitału zapasowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może mieć formę aportu, czy jedynie gotówkową i jakich wymaga dokumentów ?
Nabycie udziałów w spółce przez cudzoziemca
Czy cudzoziemiec może mieć większość udziałów w spółce z o.o.?
Rezygnacja likwidatora
Likwidator sp. z o.o. złożył rezygnację z funkcji na Zgromadzeniu Wspólników. 8 głosów za przyjęciem, 60 wstrzymało się od głosu, nieobecnych 32 glosy. Nie powołano nowego likwidatora ( brak (...)
Przekształcenie sp. z o.o. w spółkę jawną
Czy istnieje możliwość przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną?
Sprzedaż towarów spółki
Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może kupować (lub sprzedawać) towary handlowe od spółki z o.o., której jednoosobowym właścicielem i jednoosobowym zarządem jest właśnie (...)
Członek Rady Nadzorczej prokurentem spółki
Czy członek Rady Nadzorczej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać pełnomocnikiem tej spółki (pełne pełnomocnictwo)? Jeden przepis w k.s.h. stanowi, iż prokurent nie może (...)
Jednomyślność na zgromadzeniu wspólników
W umowie spółki z o.o. istnieje punkt mówiący, że "uchwały dotyczące powołania lub odwołania zarządu i udzielenia absolutorium wymagają jednomyślności wspólników". Czy taki zapis oznacza (...)
Zaciąganie zobowiązań przez spółkę w likwidacji
Czy prezes sp.z o.o. będącej w likwidacji może zaciągać zobowiązania, nie informując konerahenta, iż spółka jest w likwidacji?
Zgoda wspólników na zaciągnięcie zobowiązania
Bardzo proszę o wyjaśnienie mi art. 230 Kodeksu Spółek Handlowych. Kapitał naszej firmy wynosi 52 000zł (w 2001r. wynosił tylko 100zł). Pewna firma zakupiła od nas towar na ponad 8 tys. zł w (...)
Uchwała o podniesieniu kapitału zakładowego
Czy wspólnicy mogą podjąć uchwałę o podniesieniu kapitału zakładowego ustalając ostateczny termin wykonania tej uchwały np. na 10 miesięcy później? Czy każdy ze wspólników może w tym okresie (...)
Pełnomocnik prezesa zarządu
Czy dopuszczalne jest ustanowienie przez Prezesa Zarządu pełnomocnika, który będzie reprezentował go na posiedzeniach zarządu. Członkowie zarządu w tym przypadku nie będą mogli podważyć legitymacji (...)
Dopłaty wspólników na pokrycie straty
Co się dzieje z dopłatami wniesionymi przez wspólników na pokrycie strat finansowych? Czy wspólnicy mogą podjąć po jakimś czasie uchwałę o podniesieniu kapitału zakładowego o wartość tych (...)
Przerwanie zgromadzenia wspólników
Czy rozpoczęte Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników np. w dniu 25.05.02, w sytuacji gdy, przewodniczący Rady Nadzorczej otwiera obrady, następnie dokonuje się wyboru Przewodniczącego Zgromadzenia oraz (...)
Uchwała o umorzeniu udziałów
Co powinna w swej treści zawierać uchwała zgromadzenia wspólników spółki z o.o. umarzająca udziały zmarłego wspólnika w związku z wyłączeniem wstąpienia spadkobierców w miejsce zmarłego (...)
Sprzedaż udziałów przez komornika a zgoda spółki
Czy komornik może zająć udziały w spółce z o.o. i wystawić je do przetargu, jeżeli umowa spółki wymaga zgody wszystkich wspólników co do nabywcy udziałów?
Termin dla zgłoszenia podwyższenia kapitału
W spółce został podwyższony kapitał przez podniesienie wartości udziału (umowa spółki pozwala na taką czynność bez zmiany umowy). W jakim najdalszym terminie zarząd spółki ma obowiązek (...)
Odprawa w przypadku odwołania członka zarządu
W umowie o pracę jest następujący zapis: W przypadku odwołania Pracownika z funkcji Członka Zarządu - Dyrektora Finansowego, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia (...)
Wspólnicy sp. z o.o. a wynagrodzenie za zarząd
Czy dwaj wspólnicy posiadający po 50% udziałów w sp. z o.o. będący równocześnie członkami zarządu tej spółki mogą podjąć uchwałę przyznającą sobie (członkowie zarządu będący równocześnie (...)
Aport z majątku wspólnego a udział w spółce z o.o.
Osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, pozostająca w związku małżeńskim, zamierza wnieść do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością samochód osobowy, będący częścią (...)
Kapitał zakładowy sp. z o.o.
Czy kapitał zakładowy musi być cały czas na koncie, czy można nim "obracać"?
Prokura a odpowiedzialność zarządu spółki z o.o.
Czy w momencie ustanowienia prokury jednoosobowej zmienia się odpowiedzialność wspólników spółki z o.o. będących jednocześnie członkami zarządu ? W jakim zakresie prokurent zobligowany jest (...)
Tekst jednolity spółki z o.o.
Jak ma wyglądać tekst jednolity umowy spółki z o.o.? Kto powinien go sporządzić? Spółka istnieje 20 lat, w trakcie jej istnienia zaszło mnóstwo zmian umowy spółki.
Podatkowe skutki zbycia udziałów oraz cesji
Wraz z trzema wspólnikami założyliśmy i prowadziliśmy spółkę z o.o., która to wymagała comiesięcznych dopłat od 4 wspólników pod postacią pożyczki (forma pisemna). Niestety, nasz biznes (...)
Spółka z o.o. z obcokrajowcem
Chcę utworzyć sp. z o.o. z obywatelem Ukrainy, gdzie ja miałbym 51% udziałów a pozostałe udziały małżeństwo z obywatelstwem Ukrainy. Czy są przeszkody w utworzeniu takiej spółki z o.o.? (...)
Zaliczka na poczet dywidendy
Zarząd jednoosobowy, tj. prezes zarządu, który jest jednocześnie jednym z dwóch wspólników, podjął decyzję o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy za rok 2005. Umowa spółki stanowi, że wspólnicy (...)
Udział w spółce z o.o. a kapitał zakładowy
Jestem na etapie organizacji spółki z o.o. z obywatelem Ukrainy. Spólka ma być z moim większościowym udziałem np. 51% Polska i udziałem obywatela Ukrainy - 39% i jego żony - 10%. Ja prowadzę (...)
Zmiana umowy spółki z o.o. będącej w organizacji
Czy można zmienić nazwę (firmę) i zakres działalności Spółki, której umowa została 3 tygodnie wcześniej zawarta, ale jeszcze nie zgłoszona do KRS? Czy robi się to poprzez uchwałę NZW do (...)
Zajęcie udziału w spółce z o.o. przez komornika
Udziały wspólnika spółki z o.o. są zajęte przez komornika. W umowie spółki nie ma zapisu pozwalającego uchwałą wspólników wyłączyć zysk od podziału pomiędzy wspólników. Czy spółka (...)
Nieprawidłowe sprawozdanie finansowe
W księgach spółki z o.o. nie były umieszczane wszystkie przychody spółki. Z tak zaniżonymi przychodami zostało sporządzone sprawozdanie finansowe, które zarząd podpisał. Jaka grozi za to odpowiedzialność (...)
Składka ZUS dla wspólników spółki z o.o.
Jak wygląda sprawa płacenia składek ZUS od udziałowców w sp. z o.o., jeżeli jest ich 3. Jeden z nich jest na emeryturze, drugi pracuje jeszcze w innej firmie na umowę o pracę, a trzeci ma tylko (...)
Wypłata dywidendy z zajętego udziału
Firma (sp. z o.o.) podejmuje uchwałę w 2005r. w sprawie wypłaty dywidendy wypłacanej w 2006r. w zmniejszonym wymiarze. Czy można za pomocą innej uchwały w przyszłym roku przywrócić pełny wymiar (...)
Pożyczka udzielona spółce przez jedynego wspólnika
Jeżeli pożyczki udziela Spółce z o.o. jej jedyny udziałowiec, to czy istnieje obowiązek złożenia na umowie pożyczki podpisów u notariusza?
Pełnomocnictwo do nabycia udziałów
Mam zamiar skupić większą ilość udziałów w spółce z o.o. od drobnych wspólników, czy mogę komuś (obcej osobie) udzielić pełnomocnictwa do zawierania wszystkich umów zbycia udziałów w (...)
Zgłoszenie dopłat do majątku spółki i pożyczki
Czy dopłaty do majątku spółki trzeba gdzieś zgłosić, np. w Krajowym Rejestrze Sądowym? Proszę o odpowiedź przy uwzględnieniu dwóch opcji: 1. dopłaty przewidziane są umową spółki 2. dopłaty (...)
Zwrot dopłat i inne wypłaty z majątku spółki
Czy możliwe są późniejsze wypłaty z majątku spółki z o.o. po uprzednim wniesieniu dopłat do majątku spółki lub podniesieniu kapitału zakładowego przyjmując, że w spółce po dokonaniu wypłat (...)
Uchwały polskiej spółki z o.o. w obcym języku
Czy uchwały wspólników - obcokrajowców polskiej spółki z o.o. - w braku znajomości przez nich języka polskiego, muszą być sporządzone w ich ojczystym języku, czy też dopusczalny jest język (...)
Oświadczenia woli członka zarządu spółki
Jednym z punktów Umowy Spółki z o.o. jest: " Oświadczenie woli w sprawach majątkowych Spółki składa na piśmie Prezes Zarządu bez konieczności uzyskania pisemnej zgody pozostałych wspólników (...)
Masz inne pytanie do prawnika?