Prawo spółek: Spółka z o.o. - Porady prawne (strona: 14)
Egzekucja komornicza z majątku fundacji
Okazało się, że spółka z o.o., na którą był tytuł wykonawczy jest (oficjalnie) niewypłacalna i komornik umorzył postępowanie jako bezskuteczne. Czy można w tej sytuacji uzyskać tytuł wykonawczy (...)
Reprezentacja łączna spółki a pełnomocnictwo
W KRS spółki z o.o. jest wpisana łączna reprezentacja 2 osób. Z przyczyn "technicznych" jedna z tych osób nie będzie mogła uczestniczyć w negocjacjach i składaniu oferty handlowej. Będzie mogła (...)
Zmiana sposobu reprezentacji przedsiębiorcy
Czy można w umowie między przedsiębiorcami zmienić sposób reprezentacji? Dla przykładu: istnieje umowa między dwoma spółkami z o.o. Każdą z nich reprezentować może prezes wraz drugim członkiem (...)
Wpis do KRS a niezmienny skład zarządu
Czy w wypadku, gdy spółka powołuje na kolejną kadencję taki sam skład zarządu, niezbędne jest dołączenie do uchwały dotyczącej powołania zarządu składanej do sądu notarialnie poświadczonych (...)
Oddział spółki, a obowiązki rejestracyjne
Spółka z o.o. ma siedzibę w Warszawie, jednocześnie organizuje swój punkt sprzedaży w Gdańsku - tu zatrudnia ludzi, wynajmuje pomieszczenia itp. Punkt sprzedaży w Gdańsku stanowi oddział spółki (...)
Gwarancja i rękojmia za sprzedany towar
Jeżeli spółka z o.o. jest w likwidacji - to czy na sprzedawane w tym okresie maszyny, części, których budowa była przedmiotem działalności ma obowiązek udzielać gwarancji i rękojmi?
Spadkobiercy wspólnika a likwidacja spółki z o.o.
Zmarło kilku udziałowców spółki z o.o. Spadkobiercy nie przeprowadzili postępowań spadkowych. Jak postąpić z ich udziałami w przypadku likwidacji spółki?
Wynagrodzenie prezesa zarządu sp. z o.o.
Zakładam spółkę z o.o. z dwoma wspólnikami i zostałem wytypowany do pełnienia funkcji prezesa zarządu. Nie zamierzam pobierać wynagrodzenia (mam inne źródło utrzymania). Poniżej cytuję dwie (...)
Skutki prawne naruszenia art. 230 ksh
Jakie obecnie skutki prawne rodzi naruszenie art. 230 KSH?
CIT-2 a rozpoczęcie działalności spółki
Akt notarialny spółki został podpisany 20 grudnia ubiegłego roku. W KRS spółka została zarejestrowana 24 lutego. Do tej pory nie otrzymała nr NIP. Za jaki okres powinna zostać złożona pierwsza (...)
Egzekucja z udziału w spółce z o.o.
Jestem udziałowcem i jednocześnie członkiem zarządu w spółce z o.o. Mam niestety dług wobec banku. Co w takiej sytuacji może zająć komornik? Udziały wniosłem aportem w postaci wartości intelektualnej (...)
Opodatkowanie dopłat w sp zo.o.
Czy w jednoosobowej Sp z o.o. uchwałę o dopłacie do kapitału trzeba poświadczyć przez notariusza? Czy trzeba ponieść inne koszty z tą dopłatą związane, czy trzeba zawiadomić urząd skarbowy (...)
Wypowiedzenie umowy spółki
Jestem jednym z dwóch wspólników spółki z o.o., posiadam 41% udziałów. Jestem także członkiem zarządu tejże spółki. W jaki sposób mogę wystąpić ze spółki z o.o. (nie chcę być dłużej (...)
Funkcja prezesa spółki z o.o.
Czy prezes zarządu spółki z o.o. (aktualnie w organizacji), będący wspólnikiem (70% udziałów) może pełnić swą funkcję bez formalnego zatrudnienia w spółce (otrzymywać za to np. nagrody (...)
Reprezentacja spółki z o.o.
Czy Prezes Zarządu spółki (Zarząd 3 osobowy a Prezes reprezentuje spółkę jednoosobowo lub 2 członków zarządu) może podpisywać przelewy bankowe przelewające pieniądze z konta spółki na swoje (...)
Budynek jako wkład niepieniężny do spółki
Czy jako wkład niepieniężny (aport) do spółki z o.o. można wnieść budynek bez przenoszenia na spółkę własności gruntu, na którym ten budynek został wzniesiony?
Głosowanie na samego siebie w spółce z o.o.
Prezes sp. z o.o., w której jest jednocześnie udziałowcem chce zostać kierownikiem zakładu powołanego przez spółkę z o.o. Kierownika ma powołać Walne Zgromadzenie Wspólników. Czy Prezes na (...)
Członek zarządu kierownikiem zakładu
Zgromadzenie Wspólników spółki z o.o. uchwałą wspólników upoważniło Zarząd spółki do powołania kierownika zakładu i ustalenia jego wynagrodzenia. Czy Zarząd miał prawo powołać na kierownika (...)
Zarząd spółki z o.o. a czynności zwykłego zarządu
Jak praktycznie w zarządzie Sp. z o.o. określić sprawy należące do czynności zwykłego zarządu?
Spółka z o. o. w likwidacji
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest w stadium likwidacji od maja 2003 r. występując w obrocie jako “spółka z o.o. w likwidacji”. Wszelkie związane z tym zgłoszenia w KRS (...)
Głosowanie nad sprawą nie objętą porządkiem obrad
Czy na zaproponowane przez Przewodniczącego Zgromadzenia Wspólników zdjęcie punktu z porządku obrad wymagana jest zgoda wszystkich obecnych udziałowców, czy też wystarczy zwykła większość. (...)
Rezygnacja z funkcji członka zarządu
Jeżeli 20 października 2004 r. zrezygnowałem z funkcji członka zarządu i wiceprezesa (napisałem rezygnację pisemną, którą przedłożyłem drugiemu z udziałowców w spółce - ja miałem 20%, (...)
Wykreślenie członka zarządu z KRS
Zostałem bezprawnie wpisany na członka zarządu spółki z o.o. bez wymaganych dokumentów i powiadomienia mnie. Dowiedziałem się o tym przypadkowo i napisałem do sądu o wykreślenie mnie. Sąd nie (...)
Rezygnacja likwidatorów
Likwidatorzy sp. z o.o. złożyli na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników rezygnację. Nie doszło do wyboru nowego likwidatora. Czy likwidatorzy, którzy złożyli rezygnację mają obowiązek pełnić (...)
Odwołanie członka zarządu
Jakie dokumenty (np. akt notarialny, itp.) są potrzebne do zmiany decyzją właściciela Prezesa Zarządu w sp. z o.o. oraz gdzie takie informacje powinny być zgłoszone (np. KRS, US, ZUS)?
Oświadczenie o pokryciu wkładów w całości
Spółka ma dwuosobowy zarząd z jednoosobową reprezentacją. Czy przy wpisie do KRS o podniesieniu kapitału również potrzebne jest oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie (...)
Czy należy wpisać kwotę kapitału wpłaconego dawno temu przy zakładaniu spółki, czy też kwotę o jaką obecnie podnoszony jest kapitał spółki?
Wspólnicy spółki z o.o. podnoszą kapitał spółki opłacając nowo objęte udziały gotówką. Pytanie dotyczy druku KRS-Z3 - część C9 rubryka 58. Zgodnie z opisem należy tam wpisać kwotowe (...)
Jawność wynagrodzenia
Czy wynagrodzenie członków zarządu i prokurenta spółki akcyjnej z większościowym udziałem samorządu województwa jest jawne? Na jakiej podstawie prawnej?
Sytuacja spółki po śmierci wspólnika
Czy w przypadku gdy umowa spółki wyłącza od wstąpienia do spółki spadkobierców wspólnika w razie jego śmierci, należy skreślić tego zmarłego wspólnika z listy wspólników spółki?
Czynności przekraczających zwykły zarząd
Jak określić sprawy przekraczające zakres zwykłych czynności spółki, o których jest mowa w paragrafie 2 art. 173 Kodeksu spółek handlowych, dla których oświadczenia wymagają formy pisemnej (...)
Przepisy regulujące gospodarkę kasową w sp.z o.o.
Jakie przepisy regulują gospodarkę kasową w spółce z o.o. oprócz przepisów rozporządzenia MSWiA z dnia 14.10.1998r. w sprawie szczegółowych zasad i wymagań, ....(Dz.U. Nr 129, poz. 858, z późz. (...)
Zrzeczenie się dywidendy
W jakim trybie i na jakiej podstawie prawnej Wspólnik może zrzec się dywidendy przyznanej uchwałą Zgromadzenia Wspólników Sp. z o.o., tak by nie była wliczana do jego przychodów w zakresie zachowania (...)
Wystawienie weksla przez spółkę-odpowiedzialność
Wspólnicy spółki z o.o., (jeden z dwóch był jedynym byłym członkiem jej zarządu), zbyli swoje udziały w całości na osoby trzecie. Członek zarządu (były) w czasie pełnienia funkcji członka (...)
Wspólnik będący cudzoziemcem
Czy wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być nie rezydent? Jaki adres trzeba wpisać do umowy spółki? Stały czy tymczasowy? Jakie dane trzeba podać w umowie?
Zaciąganie zobowiązań
Bardzo proszę o wyjaśnienie mi art. 230 Kodeksu Spółek Handlowych. Jak wyjaśnić żądania poszczególnych kontrahentów? Załóżmy, że kapitał zakładowy wynosi 100 000 zł, spółka chce zaciągnąć (...)
Uprawnieni do powołania członka rady nadzorczej
W umowie spółki z o.o. istnieje zapis, że rada nadzorcza składa się z czterech lub sześciu osób, powoływanych na okres trzech lat, przy czym zgromadzenie wspólników wskazuje połowę składu (...)
Pożyczka udzielona spółce przez wspólnika a PCC
Czy od umowy pożyczki udzielonej sp. z o o przez jej udziałowca powinno się naliczyć i opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) - dotyczy pożyczek udzielonych w roku 2003 i 2004 r.?
Likwidacja spółki w złej kondycji finansowej
Na gruncie zapisów ksh prowadzone jest postępowanie mające na celu likwidację spółki z o.o. Na dzień rozpoczęcia likwidacji spółka wykazuje ujemne kapitały własne. W związku z powyższym, (...)
Umorzenie długu przez spółkę matkę
Spółka z o.o. ma siedzibę w Polsce, cały kapitał spółki jest zagraniczny, pochodzi od spółki matki. Spółka ma dług względem spółki matki. Spółka matka zaproponowała spółce córce, która (...)
Definicja oddziału
W ksh nie ma wymogu wpisywania w umowie spółki z o.o. oddziałów. W KRS należy wpisywać oddziały m.in. i spółek z o.o. Ani KRS, ani też Ksh nie zawierają definicji oddziału spółki, czy też (...)
Masz inne pytanie do prawnika?