Prawo upadłościowe i naprawcze - Porady prawne (strona: 4)

Wartość bilansowa przedsiębiorstwa

Czym jest ta wartość, np. w odniesieniu do salonu fryzjerskiego czy też sklepu z obuwiem, jak się ją liczy i co w skład niej wchodzi? Pytam w kontekście ewentualnego zgłoszenia upadłości dłużnika, (...)

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Czy przedsiębiorca - osoba fizyczna, wobec której komornik umorzył (jako bezskuteczne) postępowanie egzekucyjne, a który (dalej nie regulując należności należności i prowadząc działalność (...)

Odwołanie od oddalenia wniosku o upadłość

W jaki sposób mogę się odwołać od wyroku o nieogłoszeniu upadłości spółki? Ja sam taki wniosek składałem i jaki mam termin na to?

Upadłość pracodawcy a stosunek pracy

Czy pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w likwidowanym zakładzie pracy i zarządzanym przez syndyka podlegają przepisom prawa pracy i bhp opartych o kodeks pracy? Czy pracownikom tym syndyk (...)

Kontrola działalności syndyka

Jestem wierzycielem kilku spółek z ograniczoną odpowiedzialności, które upadły postanowieniem sądu (w jednym przypadku w I grupie). Czy jako wierzyciel bezspornej wierzytelności mam możliwość (...)

Zgłoszenie wierzytelności w upadłości

Jestem wierzycielem sp. z o.o., której ogłoszono upadłość. Muszę zgłosić wierzytelność. Czy pismo zgłaszające wierzytelność kieruję do sądu? Dowodem stwierdzającym istnienie mojej wierzytelności (...)

Prowadzenie działalności przez syndyka

Jak wiadomo w przypadku, gdy nie powołano rady wierzycieli - sprawy z jej zakresu rozpoznaje sędzia - komisarz. Jest tak w przypadku wyrażenia zgody na prowadzenie działalności upadłego. Czy każdy (...)

Zakup nieruchomości rolnej od syndyka

Czy osoba nie będąca rolnikiem może dokonać zakupu nieruchomości rolnej od syndyka?

Prowadzenie działalności przez syndyka

Sąd orzekł upadłość przedsiębiorstwa obejmującą likwidację majątku. Syndyk uznał, że prowadzenie działalności jest zasadne, gdyż wiąże się z określonym zyskiem a tym samym powiększeniem (...)

Zbycie wierzytelności w postępowaniu układowym

Czy po rozpoczęciu postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu WIERZYCIEL może zbyć wierzytelność osobom trzecim (KILKU OSOBOM - PODZIAŁ WIERZYTELNOŚCI) tak, aby osoby te uzyskały (...)

Wygaśnięcie użytkowania wieczystego w upadłości

Gmina przekazała Spółce z o.o. grunt w użytkowanie wieczyste i sprzedała budynki znajdujące się na tym gruncie. Spółka ustanowiła na użytkowaniu wieczystym hipoteki przymusowe na rzecz ZUS, (...)

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Wystąpiłem z powództwem przeciwegzekucyjnym z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Sąd takie postanowienie zabezpieczające wydał. Odpis postanowienia (...)

Osoba prawna jako syndyk masy upadłości

Czy osoba prawna może być syndykiem masy upadłościowej? Czy istnieją ważne orzeczenia sądowe w tym zakresie?

Upadłość pracodawcy a FGŚP

Czy w związku z tym, że pracodawca nie wypłacał pensji, a komornik mimo wyroku sądowego nie może tych należności wyegzekwować, gdyż podobno firma nie ma majątku (wszystko jest w kredytach albo (...)

Upadłość TBS-u

Czy po ogłoszeniu upadłości przez TBS, partycypanci mogą odzyskać swój wkład partycypacyjny? Czy istnieje możliwość, że wkład partycypacyjny w takim wypadku przepadnie?

Kategorie wierzytelności w upadłości

Co znaczą poszczególne kategorie zaspakajania wierzytelności z majątku upadłej sp.z o.o? Chcę zgłosić wierzytelność i odsetki z tytułu faktury VAT, a nie wiem do jakiej kategorii je zaliczyć. (...)

Nakaz zapłaty a upadłość dłużnika

Jako powód wystąpiłem do Sądu z nakazem zapłaty przeciw pozwanej. Sąd rozpatrzył nakaz w trybie postępowania upominawczego. W dniu wczorajszym dowiedziałem się, że pozwany zgłasza upadłość. (...)

Czas trwania postępowania upadłościowego

Złożyłem wniosek o upadłość firmy w dniu 28 sierpnia 2003 r. ale sąd wyznaczył datę dopiero 9 października mimo, że wszystkie dokumenty niezbędne do wniosku były złożone. Nie było żadnych (...)

Ustanowienie pełnomocnika podczas upadłości

Spółka z o.o. jednoosobowa ogłosiła upadłość. Czy mogę jako prezes udzielić pełnomocnictwa w pełnym zakresie pracownikowi Spółki do reprezentowania intersów firmy, oraz występowania w jej (...)

Pełnomocnik w postępowaniu układowym

Złożyłem do sądu wniosek o układ z wierzycielami. Jestem prezesem spółki z o.o. jednoosobowej. Czy mogę dać pełnomocnictwo dyrektorowi spółki, który jest pracownikiem kontraktowym i nie jest (...)

Postępowanie układowe - hipoteka

Czy wierzyciel, który ma ustanowioną hipotekę na nieruchomości spółki może brać udział w postępowaniu układowym na własne żądanie, zachowując jednocześnie wpis hipoteki?

Upadłość spółki a egzekucja

Co się dzieje z rozpoczętymi egzekucjami przeciwko spółce akcyjnej gdy zostanie ogłoszona upadłość? Czy są one kontynuowane przez komornika czy też wszystkie czynności dotyczące zbycia majątku (...)

Zgoszenie wierzytelności - postępowanie układowe

Jakie wymogi i jakie informacje powinno zawierać pismo do Sądu w sprawie zgłoszenia wierzytelności wobec Postanowienia Sądu o otwarciu postępowania układowego, w którym wyznacza datę zgłoszenia (...)

Wierzytelność zabezpieczona hipoteką a układ

Czy wierzytelność zabezpieczona hipoteką przymusową kaucyjną może wejść do układu, jeżeli wpis został dokonany dnia 1 sierpnia, na podstawie wniosku z dnia 20 stycznia, a układ został otwarty (...)

Zaległe wynagrodzenie a upadłość

Prezes firmy, w której pracuję, złożył wniosek o upadłość. Co dzieje się z moim zaległym czteromiesięcznym wynagrodzeniem? Czy jeśli założy on drugą firmę, to mogę dochodzić swoich praw (...)

Upadłość a egzekucja wobec poręczyciela

Czy postępowanie egzekucyjne wszczęte przeciwko poręczycielom upadłego ulega zawieszeniu z dniem ogłoszenia upadłości i czy zostanie ono umorzone po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu (...)

Posiedzenie sądu w sprawie upadłości

Czy po złożeniu wniosku o upadłość przez zarząd spółki, sąd może ogłosić taką upadłość bez zawiadamiania strony o dacie posiedzenia sądu w tej sprawie?

Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki

Czy istnieje możliwość sprzedaży przed licytacją zadłużonych nieruchomości, jeżeli wartość zadłużenia przekracza wartość nieruchomości? Ugoda z wierzycielami nie wchodzi w rachubę.

Hipoteka na nieruchomości dłużnika w upadłości

Czy możliwe jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości dłużnika, który ma zatwierdzony prawomocnie układ? Co jest podstawą wpisu hipoteki i jakie dokumenty należy złożyć do wniosku o wpis hipoteki, (...)

Zakres działania syndyka

W jednej odpowiedzi (Uprawnienia i obowiązki syndyka) Prawnik odpowiada, że "syndyk nie jest następcą prawnym" i powołuje się na orzeczenie Sądu Najwyższego. Czy mógłbym wiedzieć dokładnie (...)

Stosunek najmu a upadłość

Posiadam podpisaną umowę najmu na czas określony (10 lat) z przedsiębiorstwem, które złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości. Czy syndyk może wypowiedzieć mi tę umowę jeżeli sąd ogłosi (...)

ZFŚS a upadłość firmy

Co dzieje się z Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych w momencie ogłoszenia przez firmę upadłości? Czy pracownik, który przed upadłością firmy zaciągnął pożyczkę w ZFŚS musi ją spłacać (...)

Stosunek pracy kobiety w ciąży a upadłość zakładu

Co dzieję się z kobietą w ciąży zatrudnioną na czas nieokreślony w przypadku gdy zakład pracy ogłasza upadłość? Moje pytanie dotyczy okresu przed porodem i po porodzie.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika