Prawo cywilne: Umowy - Porady prawne (strona: 2)

Brak zgody wierzyciela na przejęcie długu

Co dzieje się z umową o przejęcie długu, jeżeli wierzyciel nie wyraża na nią zgody?

Umowa o przejęcie długu

Na czy polega umowa przejęcia długu?

Odpowiedź na reklamację usługi telekomunikacyjnej

Jakie elementy powinna zawierać odpowiedź dostawcy usług telekomunikacyjnych na reklamację?

Uprawnienia z rękojmi a uprawnienia z gwarancji

W jakiej relacji do siebie pozostają uprawnienia z rękojmi i gwarancji?

Charakter prawny gwarancji

Jaki charakter prawny ma gwarancja?

Umowa jako czynność prawna

Czym charakteryzuje się umowa jako czynność prawna?

Cechy stosunku zobowiązaniowego

Czym cechuje się stosunek zobowiązaniowy?

Odwołanie umowy dożywocia

Czy można odwołać umowę dożywocia?

Pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości

Gmina w 2002 roku oddała w nieodpłatne użytkowanie osobie fizycznej nieruchomość gruntową zabudowaną w celu prowadzenia przedszkola niepublicznego. Nieodpłatność wynikała z art. 90 ust. 7 w (...)

Archiwizacja aktów notarialnych

Kto i przez jaki okres zobowiązany jest do przechowywania aktów notarialnych?

Umowa dożywocia - definicja

Co to jest umowa dożywocia?

Brak formy aktu notarialnego w przypadku umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości

Jakie konsekwencje przewiduje Kodeks cywilny w przypadku, gdy umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości, nie zostanie zawarta w formie aktu notarialnego?

Wykładnia oświadczeń woli stron zawierających umowę

Jak należy interpretować oświadczenia woli zawarte w umowie? Czy zawsze będzie to interpretacja dosłowna?

skuteczność doręczenia wypowiedzenia umowy najmu

Wypowiedzenie umowy najmu zostało wysłane przesyłką kurierską. Jednak adresat odmówił przyjęcia przesyłki. Czy w opisanej powyżej sytuacji możemy uznać że wypowiedzenie zostało doręczone (...)

Wypowiedzenie umowy e-mailem a forma pisemna

Złożyłem wypowiedzenie umowy po przez e-mail, jednakże druga strona umowy nie uznała ważności tego wypowiedzenia, ponieważ nie było to w formie pisemnej. Czy ma ona rację?

Pożytki z nieruchomości

Posiadam 1/9 udziału w kamienicy, ale w niej nie mieszkam. Jeden ze współwłaścicieli ma również 1/9 udziału ww. kamienicy, ale w niej mieszka. Czy zyski z kamienicy powinniśmy otrzymywać równe (...)

Użyczenie mieszkania znajomemu

Witam. Użyczyłam mieszkanie, którego jestem właścicielką, mojemu koledze. On jednak pozwolił tam mieszkać komuś innemu. Nie chcę by taka sytuacja miała miejsce. Jakie kroki powinnam podjąć?

Odpowiedzialność zakładu energetycznego

W dniu 28. 06. 2007r. w budynku w którym mieszkam doszło do tzw. przepięcia (odłączył się przewód 0 na zewnątrz budynku), co spowodowało uszkodzenie sprzętu gospodarstwa domowego, w tym pieca (...)

Umowa dożywocia a obowiązek alimentacyjny

W latach siedemdziesiątych moi dziadkowie przepisali mojemu ojcu gospodarstwo rolne łącznie z nieruchomościami, jeszcze był kawalerem. W zamian dziadkowie otrzymali prawo dożywocia. Trzy lata temu (...)

Umowa o współpracę

Sytuacja: Prowadzimy serwis randkowy online, otrzymaliśmy ofertę współpracy od innego serwisu o współprace polegającą na wymianie linków/banerów. W zamian za umieszczenie ich banera na naszej (...)

Umowa zlecenia a regulacje kodeksu pracy

Pracuje na portierni na umowę zlecenie. Godziny pracy mam wg grafika i wyglądają następująco: od 7.00-19.00 i 24 godziny wolne i od 19.00-7.00 i 48 godzin wolnych, jak wynika z grafika pracuję w (...)

Rozwiązanie umowy dzierżawy za porozumieniem

Została zawarta umowa dzierżawy gruntów rolnych na 10 lat. Całe gospodarstwo wraz z tymi gruntami odziedziczył spadkobierca, który zamierza prowadzić gospodarstwo. Czy w związku z tym istnieje (...)

Wspólność stosunku najmu

Podpisałem jednoosobowo bezterminową umowę najmu lokalu, który zajmowałem z żoną. Następnie - rozwiodłem się i opuściłem mieszkanie wynajmując inne. Nie wypowiadałem jednak umowy, gdyż moja (...)

Darowizna mieszkania spółdzielczego

Moi rodzice darowali mojej siostrze poprzez akt notarialny mieszkanie własnościowe którego byli właścicielami. Aktu darowizny dokonali nie uwzględniając mojej osoby ani nie powiadamiając mnie o (...)

Umowa dzierżawy gruntu a inwestycja na tym gruncie

Na podstawie długoletniej umowy dzierżawy ( 30 lat ) chcemy pozyskać grunt pod budowę pensjonatu. Gruntu nie możemy nabyć w chwili obecnej, gdyż dzierżawca nie może / nie chce go jeszcze sprzedać (...)

Zwrot należności

Sytuacja: Pożyczyłem koleżance 2180 zł na zakup wycieczki zagranicznej. Koleżanka zobowiązała się oddać całość zaraz po powrocie z wycieczki. Cała umowa została zawarta w formie ustnej. Koleżanka (...)

Zakup działki obciążonej prawem dożywocia

Mam zamiar kupić działkę która jest (była ) obciążona prawem dożywocia. Mam do wglądu księgę wieczystą w której wpisane jest kilka działek (ta którą chce kupić również) .Do księgi wieczystej (...)

Roszczenie o zwrot zadatku

Zgodnie z umową przedwstępną sprzedaży działki budowlanej kupujący wpłacił 7.500 zł. zadatku. Okazało się jednak, że działka będąca przedmiotem sprzedaży nie jest działką budowlaną tylko (...)

Przepisanie spadku po zmarłej żonie na syna

Po śmierci mamy ojciec chce przepisać dom na jednego z synów. Spadek po żonie ojca sądownie przyjęli: mąż, syn1 i syn2 po 1/3. Nie było podziału majątku. Czy ojciec może notarialnie przepisać (...)

Zastrzeżenie pisemnej formy zmiany umowy

Zawrałem umowę z klauzulą, ze wszelkie zmiany dochodza do skutku w formie pisemnej. Doszło jednak do uzgodnień telefonicznych zmieniającej treść umowy. Czy uzgodneinia te są ważne skoro w umowie (...)

Kupno mieszkania z konkubentem

Razem z konkubentem podpisujemy umowę kredytową z przeznaczeniem pieniędzy na kupno mieszkania. Nie chcę, aby było to na zasadzie współwłasności, z uwagi na możliwość późniejszego dziedziczenia (...)

Gwarancja na mieszkanie deweloperskie

Kupiłem od dewelopera nowe mieszkanie, w trakcie rocznej eksploatacji zauważyłem, że w częściach wspólnych osiedla zaczynają pękać ściany, podmurówki ogrodzenia, a zamki w furtkach oraz brama (...)

Ustna umowa sprzedaży samochodu a ubezpieczyciel

Sprzedałem samochód, a kupujący już go zarejestrował. Nie wypowiedziałem jednak umowy ubezpieczenia OC i teraz chcą abym zapłacił składkę lub okazał umowę, że auto sprzedano. Umowa kupna (...)

Pozorność umowy a upływ czasu

Posiadam hipotekę przymusową na nieruchomości dłużnika. Jednak poprzedni właściciel wzywa mnie do wykreślenie hipoteki twierdząc, ze umowa przenosząca własność była nieważna z powodu pozorności. (...)

Przedawnienie dotyczące ukarania bez biletu MZK

W 2003 roku na jedną osobę wystawiono kilka mandatów za jazdę bez ważnego biletu środkami komunikacji miejskiej. Zadłużenie jest w windykacji w ZTM. Czy wszystkie mandaty są już przedawnione?

Odpowiedzialność cedenta za wypłacalność dłużnika

Jednym z dokumentów przedłożonym do podpisu kredytobiorcy przez bank przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest Umowa przelewu wierzytelności na zabezpieczenie. (...)

Przedawnienie zobowiązania żyranta

Jestem żyrantem bankowej pożyczki odnawialnej. Pożyczkobiorca ma 35 lat a umowa pożyczki miała obowiązywać do 60 roku jego życia, potem miał ja spłacić. Umowa została zawarta w 1998 r. W 2002 (...)

Fikcyjna umowa sprzedaży

Na prośbę kolegi, z którym znamy się od lat, zgodziłem się na przepisanie na mnie nieruchomości położonej niedaleko X. Koledze groził komornik zajęciem majątku z powodu poręczenia, którego (...)

Nieważność darowizny a dalsza sprzedaż rzeczy

Tata jest po wylewie, wykupuje mieszkanie ze spółdzielni, następnie przekazuje mi w akcie darowizny (akt notarialny). Ja mieszkanie sprzedaję. Dzieci z pierwszego małżeństwa taty chcą podważyć (...)

Umowa najmu zawarta przez kuratora spadku

Jakiś czas temu podpisałam umowę najmu lokalu mieszkalnego (na czas nieoznaczony). Wynajmującym był wówczas kurator sądowy sprawujący zarząd nad nieruchomością stanowiąca spadek nieobjęty (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika