Prawo spadkowe - Porady prawne (strona: 11)
Postępowanie spadkowe po babci
Muszę przeprowadzić postępowanie spadkowe po babci. Babcia zmarła w 1960 r. Była właścicielką części gospodarstwa rolnego. Mieszkała z nią jej córka, która korzystając z ustawy rolnej z (...)
Załączniki do wniosku w sprawie spadkowej
Do sprawy o stwierdzenie nabycia spadku potrzebne są akty zgonu, małżeństwa itp. Jeżeli potrzeba więcej egzemplarzy to można je sobie skserować, czy trzeba uwierzytelnić, gdzie?
Dziedziczenie po dziadkach a przysposobienie
W jakim stopniu dziedziczę spadek po dziadkach, jeżeli z trójki rodzeństwa - dzieci dziadków - żyje mój wujek, moja matka nie żyje, a po jej śmierci adoptowała mnie jej siostra, która również (...)
Rozliczenie kosztów pogrzebu przed sądem
Jeden ze spadkobierców domaga się sądowego rozliczenia zasiłku pogrzebowego. Ja zajmowałem się całą organizacją pogrzebu i na mnie był wypłacony zasiłek. Koszt pogrzebu przekroczył kwotę (...)
Zachowek a zmiana stwierdzenia nabycia spadku
Gdy w trakcie toczącej się sprawy o zachowek został złożony pozew o zmianę stwierdzenia nabycia spadku, można złożyć wniosek o wstrzymanie postępowania o zachowek do czasu zakończenia postępowania (...)
Podział gospodarstwa rolnego
Jak najszybciej i najtaniej przeprowadzić postępowanie spadkowe w następującej sytuacji: spadek-gospodarstwo rolne pow. 1 ha, (tylko grunt), spadkobiercy - rodzice spadkodawcy (2), rodzeństwo 4 braci (...)
Skutki zmiany postanowienia o nabyciu spadku
W lipcu 2004 r. wraz z żoną nabyliśmy nieruchomość (dom, rola, las). Sprzedającymi była matka i 4 pełnoletnich dzieci. Wszyscy byli współwłaścicielami tej nieruchomości w różnych częściach. (...)
Odpowiedzialność małoletniego za długi spadkowe
W jaki sposób małoletni może regulować zobowiązania przy przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza? Wartość masy spadkowej przyjętej przez małoletniego wynosi 50.000 zł, jednak nie osiąga (...)
Realizacja zapisu bankowego
Czy bank może zrealizować zapis na wypadek śmierci, jeżeli nie odbyło się jeszcze postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku?
Dział spadku na rzecz małoletniego
Czy jeżeli wśród spadkobierców jest małoletnia czy dział spadku zatwierdza sąd opiekuńczy?
Informacja o postępowaniu spadkowym
W jaki sposób osoba trzecia (wierzyciel) może się dowiedzieć czy postępowanie spadkowe po zmarłym zostało przeprowadzone?
Mieszkanie po zmarłej dla niespokrewnionego
Przed 2 tygodniami zmarła moja przyjaciółka (wiek 83 lat, około 40 lat znajomości), w szpitalu, grubo starsza ode mnie, samotna, bez rodziny w pierwszej linii. Mnie zawiadomiła opiekunka społeczna (...)
Postępowanie - ustalenie spadkobierców
W czasie postępowania o nabycie spadku jeden z uczestników postępowania zmarł. Spadkobiercy tego uczestnika są dla mnie nieznani. W tej sytuacji sąd zażądał złożenia wniosku o wszczęcie postępowania (...)
Rozszerzenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku
W sądzie rozpoczął się proces "o stwierdzenie nabycia spadku". Czy jest możliwa zmiana lub rozszerzenie wniosku o "dział spadku" w przypadku, gdy ogół uczestniczących spadkobierców (zarówno (...)
Sposób poszukiwania spadkobierców
Jaki jest przyjęty sposób szukania spadkobierców? Czy kurator może wynająć do szukania firmę, czy jest to jego rola?
Brak stwierdzenia nabycia spadku
Czy w momencie nieustalenia prawa do spadku, współspadkobierca może zawłaszczyć rzeczy wartościowe, które znajdują się w domu, który jest przedmiotem spadku? Czy w przypadku braku zgody na sprzedaż (...)
Uregulowanie zaległych spraw spadkowych
Jaka powinna być kolejność załatwiania spraw w celu nabycia i działu spadku w niżej opisanej sytuacji? Nieruchomość gruntowa była współwłasnością nieżyjących teściów i nieżyjącego męża (...)
Prawa zarządcy spadkiem
Czy w wypadku, gdy spadkodawczyni uczyni swego brata wykonawcą testamentu i jednocześnie zarządzającym funduszem powierniczym jej dzieci (majątkiem, który otrzymały w spadku po matce) jest szansa (...)
Częściowy dział spadku
Jest w toku postępowanie sądowe o dział spadku ze zniesieniem współwłasności. Sąd w pierwszej kolejności rozpatruje roszczenia współspadkobierców dotyczące jednego składnika. Odbyło się (...)
Dziedziczenie po ojcu udziału w mieszkaniu
Po śmierci ojca, zgodnie z prawem spadkowym jestem (razem z mamą) uprawniona do dziedziczenia części ich wspólnego mieszkania, wykupionego od spółdzielni mieszkaniowej. Jakie będą konsekwencje (...)
Sfałszowany testament a zachowek
Trwa od dwóch lat postępowanie o sfałszowanie testamentu przez spadkobiercę, który przejął w ten sposób cały majątek. Czy wystąpienie o zachowek pozostałych uprawnionych do spadku oznaczałoby (...)
Zrzeczenie się zachowku
Jak skutecznie zrzec sie zachowku? Notarialnie czy tylko przed sądem? Nie wystąpienie o zachowek ma inne skutki dla spadkobierców niż zrzeczenie się.
Wartość darowizny a wysokość zachowku
Ojciec przekazuje mi w formie notarialnej umowy darowizny - własność domu. Dom jest stary, zniszczony i wymaga remontu. Ma obecnie np. wartość 120.000 zł. (porównując aktualne ceny rynkowe podobnych (...)
Dziedziczenie prawa pierwokupu
Czy prawo pierwokupu na rzecz osoby fizycznej może być dziedziczone na podstawie testamentu czy także wchodzi w skład dziedziczenia ustawowego?
Dziedziczenie prawa pierowkupu
Czy zapisane w księdze wieczystej prawo pierwokupu według kodeksu cywilnego na rzecz osoby fizycznej może podlegać dziedziczeniu?
Zarządzanie majątkiem po śmierci spadkodawcy
Mój konkubent po śmierci żony i dzieci zarządza ich wspólną posesją (gospodarstwo agroturystyczne). Sąd wyznaczył sprawę o stwierdzenie nabycia spadku do października b.r. Wiadomo na podstawie (...)
Rekompensata za mienie zabużańskie
Proszę o informacje czy przy podziale spadku po ojcu, przysługuje mi prawo do dochodzenia ewentualnie wypłacanych w przyszłości rekompensat za mienie pozostawione poza granicami Państwa Polskiego (...)
Ważność testamentu sporządzonego za granicą
Mam obywatelstwo polskie i kanadyjskie. Posiadam majątek w obu krajach w tym dwa domy, oszczędności, fundusze emerytalne itp. Jak powinienem sporządzić testament, aby był ważny w Polsce i Kanadzie, (...)
Zasady spadkobrania konkubentów
Jakie są zasady regulujące podział spadku dla osób pozostających w konkubinacie?
Dowód długu spadkodawcy
Jaki dokument świadczy o długu zmarłego? Zgłaszają się rzekomi wierzyciele, którzy próbują wymusić zapłatę za osobę zmarłą.
Zrzeczenie się udziału w spadku
Co oznacza sformułowanie \"zrzeczenie się udziału za spłatą przed sądem w postępowaniu o dział spadku\"? Czy można to interpretować, że np. jeden ze spadkobierców zrzeka się swojej części (...)
Dział spadku i zniesienie współwłasności
Jaka jest różnica w postępowaniu o dział spadku od działu spadku połączonego z postępowaniem o zniesienie współwłasności?
Zbycie udziału i udziału w przedmiocie spadkowym
Kiedy ma zastosowanie zbycie udziału w spadku (art. 1051 kc), a kiedy rozporządzenie udziałem w przedmiocie należącym do spadku (art. 1035 i 1036 kc). Interesuje mnie sytuacja, gdy jeden ze spadkobierców (...)
Postępowanie w sprawie działu spadku
Czy roszczenie z art. 231 k.c. mogę wnieść w trakcie pierwszego posiedzenia sądu o dział spadku ze zniesieniem współwłasności (termin jest już wyznaczony), czy powinnam wnieść takie roszczenie (...)
Stwierdzenie nabycia spadku a zapis
Czy w prawomocnym postanowieniu sądu o stwierdzeniu nabycia spadku na podstawie ustawy powinna być zaznaczona informacja o zapisach testamentowych? Jeśli nie, gdzie powinna znaleźć się adnotacja (...)
Stwierdzenie nabycia spadku-gospodarstwo rolne
Czy w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, należy złożyć dwa oddzielne wnioski: 1. O stwierdzenie nabycia spadku w przypadku gospodarstwa rolnego, 2. O stwierdzenie nabycia spadku, zzy też (...)
zaliczenie darowizny na poczet spadku
Na mocy postanowienia sądu spadek po mojej mamie nabyłam ja i drugi mąż mojej mamy po połowie. W uzasadnieniu tego postanowienia stwierdzono, że w skład masy spadkowej wchodzi udział 1/2 w prawie (...)
Rachunki bankowe wchodzące do spadku
Zmarła żona mojego konkubenta posiadała różne konta bankowe z lokatami w różnych bankach, do których nie miał on upoważnienia. Mieli wspólność majątkową, w tym wspólny dom i samochód. (...)
Zbycie udziału spadkowego
Czy można sprzedać swoją część spadku (w tym przypadku jest to nieruchomość w 1/6 części). Spadek jest po ojcu, w 4/6 otrzymała go macocha, a po 1/6 dzieci. Czy na taki ruch muszą się zgodzić (...)
Termin wypłaty zachowku
Proszę o podanie terminów zapłaty podatku od spadków i darowizn w przypadku dobrowolnej wypłaty zachowku w ratach osobie uprawnionej do zachowku. Czy obowiązują jakieś terminy do wypłaty zachowku (...)
Masz inne pytanie do prawnika?