Prawo spadkowe - Porady prawne (strona: 9)
Dziedziczenie zobowiązań
Osoba fizyczna poręczyła za zobowiązanie pieniężne (kredyt bankowy) swojego brata. Brat nie spłaca należności. Bank wystąpił z roszczeniem przeciwko poręczycielowi. Obecnie poręczyciel na podstawie (...)
Udział spadkowy żony w zbiegu z rodzeństwem męża
Miesiąc temu zmarł mój mąż. Chciałabym przeprowadzić postępowanie spadkowe. Nie mamy wspólnych dzieci, mąż nie miał własnych, ma brata, siostrę, 2 bratowe, wszyscy oczywiście z rodzinami. (...)
Spadek po matce, która wyszła za mąż
Moja matka wyszła w 1991 r. za mąż za wdowca, który miał 4 dorosłych dzieci z pierwszego małżeństwa - właściciela gospodarstwa rolnego wraz z domem. Zamieszkali w mieszkaniu mojej matki w mieście (...)
Zbycie składników spadku przed działem spadku
Moja mama, brat i ja odziedziczyliśmy nieruchomość wszyscy po 1/3. Składamy teraz wniosek o dział spadku, w którym dzielimy się innymi rzeczami wchodzącymi w skład spadku, ale udziały w nieruchomości (...)
Nabycie spadku - współwłasność nieruchomości
Moja mama, mój brat i ja przyjęliśmy spadek po ojcu z dobrodziejstwem inwentarza. Dostaliśmy stwierdzenie nabycia spadku po 1/3 wszyscy oraz zlecenie wykonania spisu inwentarza przez komornika. Majątek (...)
Testament ojca, który się powtórnie ożenił
Moja Mama zmarła 17 lat temu nie pozostawiając po sobie spadku. Zostawiła dom rodzinny na działce, w którym mieszkali z ojcem. Dwa lata temu ojciec ponownie się ożenił. W tym roku ojciec zdecydował (...)
Wypłata wynagrodzenia zmarłego pracownika
Pracownik zmarł w połowie miesiąca. Nie ma osoby, która mogłaby otrzymać jego wynagrodzenie za pracę za te pół miesiąca (nikt nie spełnia warunku ewentualnej renty rodzinnej). Wynagrodzenie (...)
Termin ogłoszenia testamentu
Moja matka ma dwie siostry. Dziadkowie zapisali w latach 80 działki budowlane mojej mamie i jednej z sióstr, trzecia siostra miała dostać dom i działkę po dziadkach. Dziadek zmarł w 1990 roku pozostawiając (...)
Wpisanie roszczeń z umowy przedwstępnej do KW
Chcę kupić nieruchomość dom z działką. Nieruchomość ta była własnością np. Pana K. W lutym tego roku Pan K. przekazał w akcie darowizny nieruchomość swojej matce Annie K. Właścicielka (...)
Zabezpieczenie i spis inwentarza spadku
Prawomocnym postanowieniem sądu zostali ustaleni spadkobiercy po zmarłym - druga żona, 2 pełnoletnie już córki z pierwszego małżeństwa i niepełnoletni syn z drugiego małżeństwa, każde w 1/4 (...)
Dziedziczenie grobowca
Czy grobowiec może być przedmiotem spadku?
Roszczenie z bezpodstawnego wzbogacenia a spadek
Syn jako pełnomocnik ojca sprzedał jego nieruchomość, ale nie przekazał mu pieniędzy. Z powodu niewdzięczności ojciec go wydziedziczył w testamencie, a kilka miesięcy później zmarł. Czy wierzytelność (...)
Testament notarialny
Testament został spisany u notariusza. Gdzie przechowywany jest oryginał takiego testamentu?
Wstrzymanie opłat rocznych po śmierci użytkownika
Użytkownik wieczysty zmarł w 2005 r, o fakcie tym poinformowała tutejszy organ gminy jego siostra na początku stycznia 2007 r, stwierdzając, że zamarły nie miał żony ani dzieci a postępowanie (...)
Wstąpienie spadkobiercy do spółki cywilnej
Spółka cywilna w składzie dwóch osób od 15 lat prowadziła działalność usługową. Ma podpisane stałe umowy na usługi z kontrahentami. Niespodziewanie umarł jeden ze wspólników. W umowie (...)
Dziedziczenie osobistego majątku małżonka
W dniu 9.07.1969 r. J.. i W. nabyli aktem notarialnym gospodarstwo rolne zabudowane o pow. 11,11ha od Skarbu Państwa na zasadach wspólności ustawowej. W dniu 6 maja 1970r. zmarła Wanda. pozostawiając (...)
Wezwanie spadkobierców przez ogłoszenie
Pan X zmarł w 2004. W trakcie małżeństwa z panią Y nabył własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego. Małżeństwo X i Y nie miało dzieci. Pani Y chce przeprowadzić postępowanie po zmarłym (...)
Darowizna a zachowek
Małżeństwo miało dwoje dzieci (X i Y). W styczniu 2006 zmarła matka (mąż matki zmarł wcześniej). Po śmierci męża matka przekształciła prawo do lokalu z lokatorskiego spółdzielczego na własnościowe. (...)
Samochód w spadku
Jest samochód po zmarłym ojcu, który był jego wyłączną własnością. Ojciec testamentu nie zostawił a moja mama (wdowa po nim), mój brat oraz ja to jedyna najbliższa rodzina. Mama i brat chcą, (...)
Spadek a zasiedzenie
Jak wynika z wypisu rejestru gruntów przedmiotowa nieruchomość stanowi własność ojca teściowej, a znajdowała się we władaniu teściowej i jej męża? Stan taki istnieje od 1946 roku do dnia dzisiejszego, (...)
Termin do zapłaty zachowku
Mąż w testamencie przepisał mi mieszkanie, które wyczerpuje cały po nim spadek. Po jego śmierci zjawiła się jego córka z zagranicy, która nie utrzymywała przez lata z nim i mną żadnych kontaktów. (...)
Dział uzupełniający spadku
Chcę złożyć wniosek do sądu o dział spadku po mamie (wcześniej nie było sprawy spadkowej). Jest dwóch spadkobierców, ja i moja siostra. Wiem, że muszę w piśmie wskazać całą masę spadkową (...)
Umieszczenie długu w spisie inwentarza
Czy w interesie wierzyciela jest dopilnowanie wpisu do spisu z inwentarza po zmarłym dłużniku swojej wierzytelności? Stan czynny spadku wtedy się przecież zmniejszy. Czy jeżeli w spisie jest więcej (...)
Upływ 6 miesięcy od chwili otwarcia spadku
Czy wniosek o nabycie spadku lub dział spadku mogę złożyć po 6 miesiącach od chwili śmierci spadkodawcy(otwarcia spadku)? Jakie konsekwencje prawne dla spadkobierców powoduje upłynięcie 6 miesięcy (...)
Administracyjny tytuł wykonawczy na nieletniego
Zmarł ojciec. Postanowieniem Sądu spadek po zmarłym nabyła żona i dwoje nieletnich dzieci 10 i 13 lat. Po zmarłym został majątek oraz zadłużenia podatkowe. Urząd skarbowy orzekł odpowiedzialność (...)
Obowiązkowe sporządzenie inwentarza
Jakie środki dowodowe na ograniczenie swojej odpowiedzialności mają spadkobiercy z dobrodziejstwem inwentarza, jeżeli sąd stwierdzający nabycie spadku nie zarządził sporządzenia spisu inwentarza (...)
Wypłacenie przez bank środków z konta zmarłego
Na rachunku zmarłego ojca znajduje się 15 tys. zł. W umowie z bankiem byłem uprawniony do wypłaty środków po śmierci ojca. Złożyłem wniosek o wypłatę i otrzymałem telefonicznie informację (...)
Długi i zobowiązania w spadku po wspólniku
W spadku otrzymałam udziały w spółce cywilnej. Wspólnicy tej spółki chcą mnie w równym stopniu, co oni sami, obciążyć długami i zobowiązaniami tej spółki, na które do tej pory nie miałam (...)
Gmina spadkobiercą udziału w mieszkaniu
Wszyscy spadkobiercy ustawowi odrzucili spadek. Zmarły nie zostawił testamentu. Masą spadkową jest połowa prawa własnościowego do mieszkania spółdzielczego, w którym zamieszkuję wraz z dorosłym (...)
Majątek kawalerski a dziedziczenie
Istnieje związek małżeński, bez dzieci, w którym nie zawarto intercyzy. Czy żona dziedziczy w tym wypadku majątek kawalerski męża? Proszę o podanie stanu prawnego do roku 2005 i zmian, jakie (...)
Pełnomocnictwo do przyjęcia i odrzucenia spadku
W tym momencie moja kuzynka, która jest wraz ze mną spadkobierczynią po Babci, mieszka za granicą i nie może przyjechać do Polski. Jaki rodzaj pełnomocnictwa musi posiadać jej matka, aby przyjąć (...)
Ustalenie kręgu spadkobierców
Niedawno dowiedziałem się że mój nieżyjący dziadek posiadał przed wojną gospodarstwo rolne, które po wojnie zostało uwłaszczone i już na nie powrócił. Dowodem na to jest zapis w gruntowej (...)
Roszczenia wnuka do testamentu i darowizny
Babcia zapisała mojej siostrze w testamencie mieszkanie będące jej własnością i zameldowała ją tam. Teraz w obawie przed roszczeniami jednego z wnuków (córki babci i ja, brat przyszłej spadkobierczyni (...)
Osoba niegodna zachowku
Mąż w testamencie przepisał mi mieszkanie. Po jego śmierci adoptowana córka, która otrzymała od niego w swoim życiu wszystko: mieszkanie, studia itp. rości sobie prawo do zachowku. Przez lata (...)
Zarząd majątkiem spadkowym nieobjętym
Na terenie naszej gminy od urodzenia zamieszkiwała samotna kobieta. Przez szereg lat z uwagi na stan zdrowia i niepełnosprawność była objęta kompleksową pomocą finansową i usługową ośrodka (...)
Dziedziczenie roszczenia o zachowek
X wystąpił przeciwko swojej przyrodniej siostrze z roszczeniem o zapłatę kwoty z tytułu zachowku swojej matki, której był jedynym spadkobiercą. Stwierdził, że jego matka nie została powołana (...)
Dziedziczenie po małżonku a rozdzielność majątkowa
Jaka jest droga dziedziczenia spadku po jednym z małżonków, jeśli obowiązywała ich przez całe życie rozdzielność majątkowa? Dodam, że po śmierci męża pozostała z matką dwójką niepełnoletnich (...)
Prawa i obowiązki kuratora spadku
Jestem kuratorem spadku. Zgodnie z art. 935. § 1. k.p.c. zarządca zajętej nieruchomości obowiązany jest wykonywać czynności potrzebne do prowadzenia prawidłowej gospodarki. Ma on prawo pobierać (...)
Ustalenie wartości spadku w sprawie o dział spadku
Jestem naturalizowanym obywatelem U.S.A. Uprzednio mieszkałem w Polsce przez 34 lata. W lipcu odwiedziłem Polskę na jeden tydzień i równocześnie złożyłem wniosek o dział spadku po moich rodzicach (...)
Kurator spadku - obowiązki podatkowe
Jestem kuratorem spadku i niedługo przejmę w zarząd nieruchomość. W związku z tym interesuje mnie jak wygląda sytuacja prawna zarządcy od strony podatkowej, chodzi mi głównie o pożytki zwiazane (...)
Masz inne pytanie do prawnika?