Prawo spadkowe porady prawne
-
Konsekwencje orzeczenia winy w rozwodzie
Sprawa rozwodowa trwa prawie dwa lata. Małżeństwo bezdzietne, totalny konflikt - rozmowa tylko przez adwokatów, w tle zakończone rozprawy o dostęp do domu i przymusową rozdzielność małżeńską, (...)
-
Ustalenie wartości majątku spadkowego
Kto ustala wartość majątku spadkowego podlegającego działowi?
-
Obliczanie wysokości należnego zachowku
Jeden z trzech spadkobierców dostał przed 15 laty darowiznę (pół domu notarialnie) o wartości 100.000 zł. Jego część spadku to 66.600 zł. Czy musi spłacić nadwyżkę pozostałym (...)
-
Wycena nieruchomości z masy spadkowej
Jak mogę ustalić cenę rynkową ziemi rolnej w danym rejonie. Czy taką informację udzieli mi Urząd Skarbowy działający w tym rejonie? Jak i czy można ustalić samemu wartość 30-letniego domu, (...)
-
Zapewnienie w postępowaniu spadkowym
We wniosku do sądu o uznanie nabycia spadku (w trybie ustawowym) jako dowód zostały wskazane odpowiednio akt zgonu spadkodawcy, akty urodzenia spadkobierców oraz jako trzeci dowód sformułowanie następującej (...)
-
Jak ustanowić prawo do zarządzania spadkiem po śmierci mamy?
W raz z moją mamą jesteśmy właścicielkami domu. Z tego co wiem, moja mama zapisała w testamencie swoją połowę mojemu bratu. Nie mam nic przeciwko temu, ale chciałabym mieć pewność że nie (...)
-
Czy należy mi się emerytura po zmarłych rodzicach?
Czy po śmierci moich rodziców należy mi się emerytura po nich?
-
Czy można zaskarżyć prawomocne postanowienie sądu o podział masy spadkowej?
Czy można zaskarżyć prawomocne postanowienie sądu o podział masy spadkowej? Pragnę jeszcze zaznaczyć że prawomocne postanowienie jest z dnia 12 sierpnia 2014 r. Proszę o Państwa opinię.
-
Kto dziedziczy po bezdzietnym bracie?
Zmarł brat-kawaler nie posiadający dzieci, mojego nie żyjącego 30 lat mojego męża. Żyje jeszcze matka zmarłego i siostra. Po moim zmarłym mężu pozostało dwoje dzieci. Proszę o podanie w (...)
-
Stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku
Czy możliwy jest dział spadku bez uprzedniego stwierdzenia nabycia spadku na rzecz wszystkich spadkobierców?
-
Proste przyjęcie spadku, a przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza.
Czym różni się proste przyjęcie spadku od przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza?
-
Orzeczenie o dziale spadku
W postępowaniu o dział spadku wnioskodawca wnosił o przyznanie nieruchomości jemu. Mniejszościowymi współwłaścicielami ułamkowymi nieruchomości są również inni spadkobiercy. Biegły oszacował (...)
-
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Jak kształtuje się zakres odpowiedzialności spadkobiercy, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza?
-
Jak dziedziczymy
Dość późno zawarłam związek małżeński i na ten moment mamy stan rozdzielności majątkowej ( intercyza przed zawarciem związku małżeńskiego ) . Nieruchomości w których mieszkamy tzn. dom (...)
-
Dziedziczenie przez pasierba
Mój obecny mąż nie jest ojcem mojego syna. Chciałabym jednak - żeby na wypadek śmierci mojego męża .. dziedziczył on tak samo jak pozostałe dzieci (tzn. - jedno dziecko które nie jest naszym (...)
-
Jak spadkobiercy ponoszą koszty utrzymania spadku
Spadkobiercy nabyli spadek (dom). Orzeczenie jest prawomocne. Działu spadku jeszcze nie było. W jaki sposób spadkobiercy zobowiązani są finansować utrzymanie niezamieszkałego domu i podatki od nieruchomości? (...)
-
Nabycie spadku przez Skarb Państwa
Nie posiadamy potomstwa ani bliskiej rodziny poza siostrą mojego męża, która jest mężatką i której mąż posiada rodzinę /brat, jego dzieci i wnuki/. Kiedy w przypadku braku testamentu, spadek (...)
-
Dziedziczenie przez Skarb Państwa
Jesteśmy bezdzietnym małżeństwem. Żona posiada brata i bratową. Oni również nie mają potomstwa ani bliskiej rodziny. Mój mąż ma brata, który ma żonę, dzieci i wnuki. Kiedy w przypadku braku (...)
-
Uregulowanie spraw spadkowych po rodzicach
Jakiej muszę dokonać procedury by przepisać gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniem o obszarze 6,43 ha na siebie. W księdze wieczystej wpisany jest jako właściciel nieżyjący Teodor M., czyli mój (...)
-
Zrzeczenie się prawa do spadku
Kupiłam od rodziców nieruchomość (działka z domem). Rodzice nadal mieszkają w w/w nieruchomości - taką zawarłam z nimi umowę. Mam siostrę. Chcę zapłacić jej pewną kwotę z tytułu nieuczestniczenia (...)
-
Podstawy wydziedziczenia
Czy spadkodawca może \"dowolnie\" wydziedziczyć w testamencie spadkobiercę, który pozostaje z nim w pierwszym stopniu pokrewieństwa, a jeśli tak to na jakich warunkach? Czy osoba wydziedziczona o (...)
-
Odpowiedzialność za długi ojca
Jestem 20 lat po rozwodzie. Zmarł mój były mąż. W chwili obecnej okazało się, że w czerwcu ubiegłego roku otrzymał on kredyt. Bank domaga się spłaty kredytu od naszych dzieci (nie były one (...)
-
Postępowanie spadkowe
Chciałbym wrócić do poprzednio zadanego pytania. Opis stanu faktycznego był następujący: \"Maria H. złożyła w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po swojej ciotecznej siostrze. Kuzynka (...)
-
Majątek wspólny małżonków a masa spadkowa
Bezdzietnie zmarła moja krewna. Obok jej męża jestem jednym ze spadkobierców. W wyniku sprawy sądowej sąd stwierdził nabycie spadku w drodze ustawy, przydzielając ? mężowi i odpowiednie części (...)
-
W jakiej części mieszkanie nabyte przed ślubem wchodzi do masy spadkowej
Zmarła moja krewna. Nie miała dzieci, ale miała męża. Jestem jednym ze spadkobierców. W wyniku sprawy sądowej sąd stwierdził nabycie spadku w drodze ustawy, przydzielając 1/2 mężowi i odpowiednie (...)
-
Odpowiedzialność za długi spadkowe a staranność
Po śmierci mojej krewnej jej bratanek wystąpił do sądu o nabycie spadku, jako jeden ze spadkobierców ustawowych. Okazało się jednak, że w testamencie zmarła całość majątku przepisała na moją (...)
-
Dziedziczenie udziału; jak znieść współwłasność
Zmarła moja żona, która była współwłaścicielem samochodu. Nie było testamentu. Jak uzyskać wyłączne prawo do własności lub uczynić któreś z trójki dzieci współwłaścicielem?
-
Samochód w spadku po ojcu
Czy jeśli zmarły ojciec pozostawił w spadku samochód osobowy, a nabywał go w trakcie trwania małżeństwa z matką ( jak rozumiem samochód ten stanowił wspólność majatkową), to w jakiej części (...)
-
Wydziedziczenie dzieci
Chcę przekazać swój udział w domu mojemu bratankowi w drodze darowizny za opiekę. Mam dwoje dzieci, które się mną nie interesują (nie znam nawet wnuków) i nie chcę by kiedyś po mojej śmierci (...)
-
Bank wzywa do spłaty kredytu po zmarłym krewnym
Od długiego czasu nie widziałem się z krewnym. O jego śmierci dowiedziałem się z wezwania do spłaty kredytu zaciągniętego przez niego. Bank powołuje się na dziedziczenie ustawowe i wskazuje (...)
-
Testament własnoręczny
Napisałem testament w którym typuję syna,córkę oraz narzeczoną jako spadkobiercę po sprzedaży nieruchomości jakie posiadam. Wyszczególniam każdemu z osobna co ma otrzymać lecz wykonawcą testamentu (...)
-
Skutki niesporządzenia spisu inwentarza spadku
Przyjęto spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ale ten nie został sporządzony, czy można w takiej sytuacji powoływać się na ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe?
-
Osoby uprawnione do żądania sporządzenia spisu inwentarza spadku
Kto może żądać sporządzenia spisu inwentarza spadku?
-
Termin do sporządzenia spisu inwentarza spadku
Czy do sporządzenia inwentarza spadku ustanowiony jest jakiś nieprzekraczalny termin?
-
Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe
Na czym polega ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe, jeżeli spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza?
-
Elementy oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku
Jakie elementy powinno zawierać oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?
-
Właściwość miejscowa sądu spadku
Jaki jest miejscowo właściwy sąd dla spraw spadkowych?
-
Skutek niezłożenia w terminie oświadczenia o przyjęci spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Jaki jest skutek niezłożenia w terminie oświadczenia o przyjęci spadku z dobrodziejstwem inwentarza?
-
Sposoby nabycia spadku
Jakie są sposoby nabycia spadku?
-
Dziedziczenie w pierwszej grupie spadkowej
Kto jest powołany z ustawy do dziedziczenia w pierwszej grupy?