Prawo spadkowe - Porady prawne

Zrzeczenie się spadku na korzyść innej osoby

Jestem współwłaścicielem samochodu osobowego - moje nazwisko jest wbite w dowód rejestracyjny pojazdu. Właściciel samochodu którym był mój ojciec nie żyje. Zakończyło się postępowanie spadkowe, (...)

Zgoda sądu rodzinnego na sprzedaż samochodu - zarządzanie majątkiem dziecka

Mąż zginął tragicznie w wypadku drogowym w czerwcu br. W drodze nabycia spadku po zmarłym mężu, ja i moja 3-letnia córka odziedziczyłyśmy samochód osobowy, w częściach po 1/2 każda. Czy mogę (...)

Pełnomocnictwo po śmierci mocodawcy

Miałem pełnomocnictwo do kont bankowych mojej mamy. Po jej śmierci wypłaciłem z nich pieniądze. Czy grożą mi konsekwencje prawne (karne)?

Czy ruchomości (meble, rzeczy osobiste) wchodzą w skład spadku?

Trzy lata temu zmarł jeden z małżonków - mąż. Zmarły nie pozostawił testamentu, a małżonkowie mieli wspólnotę majątkową. Postępowanie sądowe o podziale procentowym zostało właśnie zakończone. (...)

Rozmiar zachowku przysługującego osobie niepełnosprawnej

Jestem osobą niepełnosprawną. Niestety moja matka nie pozostawiła mi w testamencie żadnego majątku. Słyszałam, że mogę ubiegać się o zachowek. Jaki byłby jego ewentualny rozmiar?

Czy do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, którego głównym składnikiem jest nieruchomość trzeba dołączyć odpis z ksiąg wieczystych?

Czy do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, którego głównym składnikiem jest nieruchomość trzeba dołączyć odpis z ksiąg wieczystych? Jeżeli odpis z ksiąg wieczystych jest konieczny w trakcie (...)

Podważenie stwierdzenia nabycia spadku

Co można robić w stosunku do osoby, która uzyskała stwierdzenie o nabyciu spadku a nie jest spadkobiercą?

Konsekwencje orzeczenia winy w rozwodzie

Sprawa rozwodowa trwa prawie dwa lata. Małżeństwo bezdzietne, totalny konflikt - rozmowa tylko przez adwokatów, w tle zakończone rozprawy o dostęp do domu i przymusową rozdzielność małżeńską, (...)

Ustalenie wartości majątku spadkowego

Kto ustala wartość majątku spadkowego podlegającego działowi?

Obliczanie wysokości należnego zachowku

Jeden z trzech spadkobierców dostał przed 15 laty darowiznę (pół domu notarialnie) o wartości 100.000 zł. Jego część spadku to 66.600 zł. Czy musi spłacić nadwyżkę pozostałym (...)

Wycena nieruchomości z masy spadkowej

Jak mogę ustalić cenę rynkową ziemi rolnej w danym rejonie. Czy taką informację udzieli mi Urząd Skarbowy działający w tym rejonie? Jak i czy można ustalić samemu wartość 30-letniego domu, (...)

Zapewnienie w postępowaniu spadkowym

We wniosku do sądu o uznanie nabycia spadku (w trybie ustawowym) jako dowód zostały wskazane odpowiednio akt zgonu spadkodawcy, akty urodzenia spadkobierców oraz jako trzeci dowód sformułowanie następującej (...)

Jak ustanowić prawo do zarządzania spadkiem po śmierci mamy?

W raz z moją mamą jesteśmy właścicielkami domu. Z tego co wiem, moja mama zapisała w testamencie swoją połowę mojemu bratu. Nie mam nic przeciwko temu, ale chciałabym mieć pewność że nie (...)

Czy należy mi się emerytura po zmarłych rodzicach?

Czy po śmierci moich rodziców należy mi się emerytura po nich?

Czy można zaskarżyć prawomocne postanowienie sądu o podział masy spadkowej?

Czy można zaskarżyć prawomocne postanowienie sądu o podział masy spadkowej? Pragnę jeszcze zaznaczyć że prawomocne postanowienie jest z dnia 12 sierpnia 2014 r. Proszę o Państwa opinię.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika