Prawo spadkowe - Porady prawne (strona: 8)

Zbycie spadku - dokumenty do notariusza

W ostatnim miesiącu moja rodzina na podstawie stwierdzenia nabycia spadku po nieżyjącej kuzynce nabyła udziały w kamienicy. Moja rodzina uprawniona do udziałów w kamienicy liczy 5 osób. Następna (...)

Zasiedzenie a dziedziczenie

Termin zasiedzenia nieruchomości przez spadkodawcę upłynął parę lat temu, za życia spadkodawcy. Czy możliwe jest orzeczenie przez sąd zasiedzenia nieruchomości przez spadkodawcę w dacie upływu (...)

Dział spadku według aktu własności ziemi

Sąd stwierdził nabycie spadku po zmarłym przez wdowę po nim (2/4) oraz jego dwie siostry po 1/4 (małżonkowie nie mieli dzieci). Przy czym wchodzący w skład spadku udział w gospodarstwie rolnym (...)

Zachowek a zastosowanie art. 5 KC

Powód był chory przez kilka lat i nie wniósł w wymaganym terminie 3 lat sprawy o stwierdzenie nabycia spadku i uzupełnienia przez obdarowanego zachowku. Czy powód może powołać się na artykuł (...)

Przepisanie mieszkania z babki na wnuka

Moja babka chce przepisać na mnie swoje mieszkanie własnościowe. W księdze wieczystej jednak jest wpisany dziadek i babcia. Dziadek nie żyje juz 12 lat. Babka ma 3 dzieci - 2 synów i córkę. Chcemy (...)

Zabiezpieczenie komornicze spadku

Jestem zameldowana w domu mojej babci, ale w nim nie mieszkam. Babcia zapisała mi testamentem tę nieruchomość. Chciałabym zabezpieczyć poprzez komornika dom i rzeczy ruchome znajdujące się w nim (...)

Spadek a wspólność majątkowa małżeńska

Siostra i jej mąż mieszkali razem z teściem, którym siostra się opiekowała. Teść w spadku przepisał jej (siostrze) mieszkanie. Czy pozostawione w spadku mieszkanie jest jej i tylko jej własnością, (...)

Przywrócenie terminu wniesienia sprawy o zachowek

Z powodu choroby nie wniosłem w terminie sprawy o zachowek. Czy przedstawiając zaświadczenie lekarskie i opinię biegłego lekarza można termin wniesienia sprawy o zachowek przywrócić?

Unieważnienie wykupu mieszkania kwaterunkowego

W mieszkaniu kwaterunkowym babci zameldowany był wnuk (faktycznie nie mieszkał). Wnuk dał babci pieniądze, a ona wykupiła od miasta za 10% wartości rynkowej lokal (bo mieszkała tam powyżej 10 lat), (...)

Zniesienie współwłasności a sprawy spadkowe

Jestem jednym z 8 współwłaścicieli nieruchomości. W KW jest ujawnionych 6 żyjących, jeden zmarły (a następcy nie chcą podjąć spraw sądowych o nabycie spadku), a jeden - nieujawniony, żyjący (...)

Wyłączenie zaliczenia darowizny na schedę spadkową

Matka posiadała udział w kamienicy 169/300. Darowała notarialnie mojemu jedynemu bratu większość udziałów w wysokości 142/300. Zostawiła sobie 27/300. Czy mogła w darowiźnie uczynić zapis, (...)

Podważenie aktu darowizny

Moja mama zmarła w 1996 roku. Rok przed śmiercią aktem darowizny podarowała mi działkę 4000m2, która stanowiła 1/5 masy spadkowej. Ponieważ wcześniej zmarł mój ojciec , a mam troje rodzeństwa, (...)

Spadek dla dzieci rozwiedzionych małżonków

Tego roku, dokładnie 4 października sąd orzekł rozwód z winy męża. Wcześniej były też wyroki za znęcanie się nade mną. Następnie w dniu 4 listopada były mąż popełnił samobójstwo. Byliśmy (...)

Dział spadku z udziałem spadkobiercy-cudzoziemca

Nie mam już obywatelstwa polskiego. Czy to przeszkadza przy podziale spadku po moich rodzicach w Polsce? Czy mogę zabrać pieniądze ze spadku ze sobą za granicę?

Przebaczenie a wydziedziczenie

Ojciec wydziedziczył mnie testamentem, trzy lata temu, ale niedawno na łożu śmierci pogodził się ze mną. Niestety, przed śmiercią nie zmienił testamentu. Nie było świadków naszego pogodzenia (...)

Nabycie spadku a zwolnienie od kosztów sądowych

Chciałabym złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po babci. Jestem samotną matką wychowującą czworo dzieci i nie pracuję. Moja mama i jej brat, który był kawalerem nie żyją, (...)

Dziedziczenie testamentowe rodzeństwa

Wujek nie miał najbliższej rodziny, jego bracia nie żyją, rodzice również. Żyją obie żony braci i mają po dwoje dzieci, które nie są zamężne. Ja jestem po rozwodzie. Kto dziedziczy po zmarłym (...)

Zachowek dla rodzeństwa

Jest rodzeństwo brat i dwie siostry. Rodzeństwo to nie ma wstępnych (rodzice nie żyją). Jedna z sióstr nie posiada męża ani dzieci. Co się dzieje jeżeli właśnie ta bezdzietna siostra zapisze (...)

Sprawa spadkowa a uprawomocnienie się orzeczenia

Odbyła się sprawa spadkowa po zmarłej matce. Sąd orzekł podział majątku 50/50 pomiędzy mną a moją siostrą. Spadek stanowiło mieszkanie w Warszawie. Jak długo trzeba czekać na uprawomocnienie (...)

Spis inwentarza a stan faktyczny

W jaki sposób wykazać, że spadkobierca nie podał do spisu z inwentarza istotnego składnika majątku i w związku z tym nie może powoływać się na ograniczenie odpowiedzialności za dług. Czy należy (...)

Akty stanu cywilnego w postępowaniu spadkowym

Moja babcia nie żyje od 20 lat. Dziadek zmarł dwa lata po niej. Do tej pory nie było przeprowadzane postępowanie spadkowe w ogóle. Mój tato mieszka w domu po zmarłych dziadkach i chciałby wnieść (...)

Odrzucenie spadku przed sądem

Ma odbyć się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku. Czy na pierwszej rozprawie wnioskodawca może od razu złożyć ustnie oświadczenie przed sądem, że spadek ten odrzuca?

Uczestnik postępowania za granicą

Powstaje wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Czy jeśli jeden ze spadkobierców przebywa za granicą, a inni spadkobiercy znają tylko ostatni adres zamieszkania tego spadkobiercy, to czy sąd zobowiąże (...)

Świadczenie z polisy PZU a odrzucenie spadku

Ojciec mój w ramach pracowniczego ubezpieczenia na życie posiadał polisę na życie, w której wskazał mnie jako osobę uprawnioną do otrzymania świadczenia z tytułu zgonu ubezpieczonego. Świadczenie (...)

Prawo do zachowku i spadku

Moja przyrodnia siostra nie miała żadnych kontaktów z własnym ojcem od 1960 roku (siostra urodziła się w 1956 r). Mieszkali w odległości kilkuset kilometrów od siebie. Ani mama, ani ona nie otrzymywała (...)

Założenie księgi wieczystej po nabyciu spadku

Jest trzech spadkobierców. Sprawa spadkowa zakończyła się. Jest wyrok. Równy podział na trzy części. Dwóch spadkobierców złożyło już zeznania. Trzeci zwleka mimo ponagleń Urzędu Skarbowego. (...)

Testament bez prawa własności

Nieruchomość gdzie mieszka babcia według ksiąg dawnych jest własnością jej ojca. Babcia nie przeprowadziła postępowania spadkowego. Czy jeśli babcia napisałaby w takiej sytuacji testament to (...)

Wznowienie starej sprawy spadkowej

W latach 1983 do 1987 miała miejsce sprawa spadkowa oraz o dział spadku, którego jedną ze stron był mój ojciec. Dotyczyła spadku po jego mamie a mojej babci. Mój ojciec zmarł w kwietniu tego roku (...)

Dziedziczenie środków z rachunku wspólnego

Pracownica ma (miała?) ze zmarłą siostrą matki wspólne konto bankowe, na którym w listopadzie br. kończy się lokata terminowa. Jeśli w listopadzie pracownica pobierze z tego konta pieniądze, (...)

Koszty przejazdu w postępowaniu nieprocesowym

Jestem wdową. Razem z moim zmarłym 2 lata temu mężem mieliśmy dom jako małżeńska współwłasność ustawowa. Mąż nie spisał przed śmiercią testamentu. Obecnie chciałabym uregulować sprawy (...)

Darowizna a zachowek

Kilka miesięcy temu mój ojciec spisał notarialnie akt darowizny, w którym darował siostrze swój udział (52%) w kamienicy w centrum Krakowa. Siostra z rodziną obecnie mieszkają w tej kamienicy. (...)

Spadek a zniesienie współwłasności

Nieruchomość (grunt) na mocy dziedziczenia należy do 3 osób -współwłaścicieli (1 współwłaściciel ma 1/6, 2 współwłaściciel ma 1/6 i 3 współwłaściciel ma 2/3). Współwłaściciel posiadający (...)

Spadek po obywatelu niemieckim

Moja Matka ma brata za granicą w Niemczech, który zmarł, był obywatelem Niemieckim zrzekł się obywatelstwa Polskiego w latach 60- tych wyjechał z żoną do Niemiec i tam się osiedlił. Brat mojej (...)

Miejsce złożenia testamentu

Brat sporządził testament u notariusza, u siebie zachował 1 egzemplarz. Jak dotrzeć do testamentu w razie śmierci brata (o ile posiadany uległ zniszczeniu)? Jak dowiedzieć się, u którego notariusza (...)

Dziedziczenie ustawowe rodzeństwa

Czworo dzieci ma jednego ojca (dwoje z pierwszego małżeństwa i dwoje z drugiego). Kto jest ustawowym spadkobiercą majątku drugiej żony (która umiera jako wdowa) i kolejno jej niezamężnej, bezdzietnej (...)

Prawo posiadacza do dysponowania nieruchomością

Nieruchomość znajdująca się w bardzo złym stanie technicznym, zagrażającym życiu i zdrowiu przechodzących w pobliżu osób stanowi przedmiot postępowania spadkowego. W chwili obecnej posiadaczami (...)

Wydziedziczenie bez przyczyny

Moja babcia zmarła w styczniu br. Babcia zapisała cały swój spadek swoim córkom, wydziedziczając dzieci swojego zmarłego syna tzn. mnie wraz z siostrą. 28 czerwca odbędzie się posiedzenie o stwierdzenie (...)

Konkubinat a dziedziczenie

Rok temu zmarła moja konkubina (mieszkaliśmy i żyliśmy razem 18 lat bez ślubu, dzieci nie mieliśmy), która miała zapisaną na siebie działkę budowlaną, na której stoi dom w stanie surowym oraz (...)

Pobranie zasiłku pogrzebowego a odrzucenie spadku

Moja matka rozwiodła się z moim ojcem, gdy miałem 7 lat. Mój ojciec od 13 lat nie żyje. Później moja matka wyszła za mąż po raz drugi, zmieniła nazwisko i z drugim mężem zadłużyła się (...)

Zgon członka rodziny- formalności

Mam matkę w bardzo ciężkim stanie. W każdej chwili możliwy jest zgon. Jej mąż, a mój ojciec, jest w bardzo podeszłym wieku, schorowany, i nie będzie się mógł zająć sprawami związanymi ze (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika