Prawo spadkowe - Porady prawne (strona: 10)

Świadczenia finansowe po śmierci pracownika

Pracownik zmarł w połowie miesiąca. Pracownik miał żonę i dwoje pełnoletnich dzieci. Komu i czy można wypłacić wszystkie należne świadczenia czyli: pensję, ekwiwalent za urlop, zasiłek pośmiertny, (...)

Zbycie przedmiotów nabytych w drodze spadkobrania

2 lipca 2006 r. zmarł ojciec. Pozostało po nim 3 samochody, sprzęt rolniczy, przyczepka do samochodu oraz dom, w którym mieszkamy, ale co do prawa własności domu zadam pytanie w późniejszym terminie (...)

Akt małżeństwa w postępowaniu spadkowym

Chcę przeprowadzić dział spadku posesji po dziadkach i mamie. Do tego potrzebne mi są postępowania spadkowe po zmarłych dzieciach i wnukach dziadków .W postępowaniu po wujku i jego żonie występuje (...)

Interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wydał decyzję o umieszczeniu starszej kobiety w domu pomocy społecznej (na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004r o pomocy społecznej). Ponieważ kobieta nie osiąga (...)

Prawo do spadku po kuzynce

Jestem jedynym dzieckiem mojego ojca, brata mojej ciotki, która była matką mojej kuzynki. Mój zmarły ojciec i zmarła ciotka byli rodzeństwem. Kuzynka zmarła jako bezdzietna wdowa nie posiadała (...)

Spadek po zmarłym księdzu

Mój ojciec, który jest księdzem katolickim zmarł tydzień temu. Mój brat jest także jego synem. O zgonie dowiedzieliśmy się przypadkiem, kiedy brat chciał sie z ojcem skontaktować, gosposia (...)

Dom wybudowany na działce spadkodawcy

Wraz z siostrą nabyłem spadek po rodzicach (działka oraz dom na niej stojący). Z uwagi na fakt, że wyjechałem jakiś czas temu za granicę i tam de facto zamieszkuję, dom rodziców (jeszcze za ich (...)

Ustalenie masy spadkowej

Nieruchomość została nabyta w wyniku darowizny w 1990 roku przez jednego z małżonków. Jest to działka zabudowana domem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi. Mniej więcej z daty nabycia jest operat (...)

Zapis testamentowy a stwierdzenie nabycia spadku

Na skutek przykrych zbiegów okoliczności zmarli w odstępie dwu miesięcy moja matka i teść. Spadkobiercami pozostałych po zmarłych mieszkań na podstawie notarialnych zapisów testamentowych są (...)

Dziedziczenie działki w Polsce przez cudzoziemca

Nieruchomość jest położona w Polsce - właściciel zmarł w Szwecji - nie miał w chwili śmierci obywatelstwa polskiego. Postępowanie spadkowe przeprowadzone w Szwecji - może być wydane pismo, (...)

Postępowanie spadkowe a udział osób z zagranicy

Zmarła moja mama. Nie ma testamentu, a jedynymi spadkobiercami ustawowymi jestem ja i dwoje dzieci mojej zmarłej siostry. W skład spadku wchodzi dom jednorodzinny. Pomiędzy mną a siostrzeńcami nie (...)

Koszty pogrzebu jako długi spadkowe

Mama zmarła w 2005 roku. Była rencistką. Po jej śmierci odebrałam zasiłek pogrzebowy, którego wartość pokryła koszty pogrzebu. Czy przy obliczaniu wartości pozostawionego majątku (mieszkania) (...)

Odrzucenie spadku - koszty postępowania

W lutym bieżącego roku zmarła moja matka - nie zostawiła testamentu. Ja i moja siostra jesteśmy najbliższymi spadkobiercami. Czy mojemu mężowi należy się jakaś część spadku? Jeżeli tak, (...)

Masa spadkowa a koszty pogrzebu

Masę spadkową tworzą nieruchomość (mieszkanie) oraz lokata bankowa. Czy możemy dołączyć do masy spadkowej rachunki za pogrzeb spadkodawcy (np. w części nie pokrytej zasiłkiem pogrzebowym) wystawione (...)

Ogłoszenie testamentu i postępowanie spadkowe

W marcu br. zmarła moja ciotka zamieszkała w Warszawie (Bielany/Żoliborz) pozostawiając testament. Do jakiego sądu należy się zwrócić w sprawie ogłoszenia testamentu i postępowania spadkowego (...)

Testament notarialny a prawo do zachowku

Mój ojciec po śmierci swoich rodziców został adoptowany wraz ze swoją siostrą przez osobę, która wcześniej nie należała do jego rodziny. Było to w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. (...)

Kurator dla osoby nieobecnej a zachowek

Wniosłam do sądu wniosek o nabycie spadku po mojej zmarłej babci. Na podstawie jej notarialnego testamentu jestem jedynym spadkobiercą. Babcia miała jednego syna, który zmarł. Zstępnymi pozostałam (...)

Brak oznaczenia terminu spłaty w postanowieniu

W sprawie o dział spadku otrzymałam mieszkanie własnościowe z jednoczesną spłatą dwóch spadkobierców. Postanowienie jest prawomocne od dnia 24 marca br. Na sprawie wnioskowałam o ustalenie terminu (...)

Odrzucenie spadku a pobyt za granicą

Wszystkie osoby powołane ustawowo do spadku odrzucają spadek. Jest to już wiadome. Chciałabym się jeszcze dowiedzieć, czy zstępni od strony siostry zmarłego spadkodawcy to nie tylko jej dzieci (...)

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

Rodzice mojego teścia mieli gospodarstwo rolne. Na tzw. "gospodarce" pozostał jeden z 3 braci mojego teścia. Miał on z pierwszą żoną córkę. Po śmierci żony ponownie się ożenił. Z tą drugą (...)

Dziedziczenie pieniędzy na rachunku bankowym

Moja mama zostawiając testament, napisała, iż zapisuje mi i mojej siostrze wszystkie pieniądze złożone na dwóch rachunkach bankowych. Nie określiła jednak sumy. Jaką sumę powinnam wymienić (...)

Wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu

Matka zostawiła testament. Czy wraz z wnioskiem o otwarcie i ogłoszenie testamentu, który się składa do sądu, należy jeszcze złożyć dodatkowo wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Czy jeśli (...)

Apelacja w sprawie spadkowej

Sąd wydał werdykt, że dziedziczymy po ojcu. Niestety wyrok się nie uprawomocnił, ponieważ jedna ze stron wniosła apelację. Czy powinnam wnieść jakieś zażalenie? Apelację wniosła żona mojego (...)

Wydawanie odpisów aktów stanu cywilnego

Do sprawy spadkowej potrzebne mi akty USC dalszej rodziny i kuzynów. Część z nich jest w podeszłym wieku i nie ma tych dokumentów. Czy bez pełnomocnictwa notarialnego, mogę się zgłosić w ich (...)

Sprzedaż współwłasności i dziedziczenie

Rzeczywiście było to postępowanie o zniesienie współwłasności nieruchomości - sprawa założona przez mojego stryja. Dokładnie orzeczenia w tej sprawie nie znam. Nie chcą mi wydać, bo nie jestem (...)

Renta po zmarłym a masa spadkowa

Mąż zmarł 20 listopada, 23 listopada listonosz przyniósł rentę, którą odebrał syn, a później od niego wzięłam ja. W momencie tym uważałam, że są to pieniądze należne mężowi. Nie byłam (...)

Zgoda sądu rodzinnego na odrzucenie spadku

Wszyscy spadkobiercy w pierwszej linii, w tym matka dziecka, odrzucają spadek. Czy matka dziecka (córka spadkodawcy) składając wniosek do sądu rodzinnego za swoją niepełnoletnią córkę (wnuczkę (...)

Śmierć dłużnika a przedawnienie zobowiązania

Czy w ogóle, a jeśli tak to kiedy od śmierci dłużnika może nastąpić przedawnienie długu?

Konsekwencje odrzucenia spadku

Wraz z mężem posiadaliśmy własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego. Mąż zmarł, a ponieważ zostawił długi(miałam rozdzielność majątkową), ja wraz z dorosłymi dziećmi (zamężna córka (...)

Przekazanie rzeczy zmarłego uprawnionym osobom

Niedawno zmarł mój były mąż. Jego jedynym spadkobiercą jest syn przebywający w USA. W Polsce są brat i siostra. Mój były mąż zostawił w naszym wspólnym domu rzeczy osobiste, pamiątki rodzinne. (...)

Testament a mieszkanie

Przedmiotem sprawy jest mieszkanie w blokach należące w tej chwili do wspólnoty mieszkaniowej. Mieszkanie należy do mojej mamy, która oprócz mnie ma jeszcze troje dzieci. Siostra mieszka z mamą (...)

Zrzeczenie się spadku

Jeżeli w dziedziczeniu ustawowym składany jest wniosek o nabycie spadku, to czy w takim wniosku należy ująć to, iż jedno z rodzeństwa chce się zrzec części spadku na rzecz drugiego, czy też (...)

Postępowanie spadkowe a śmierć uczestnika

W czasie rozpatrywania sprawy przez sąd z mojego wniosku o zmianę postanowienia w nabyciu spadku jeden z uczestników postępowania zmarł. W tym momencie dla zmarłego uczestnika postępowania złożyłam (...)

Częściowe przyjęcie spadku

Teściowa zapisała mi w testamencie 2 ha ziemi. Jak mogę odmówić przyjęcia 3/4 tego spadku? Jej własne dzieci zostały pominięte, a prawdopodobnie byłyby zainteresowane tą ziemią. Ja zaś nie (...)

Zaległy czynsz a spadek

W dniu 25.09.2005 r. zmarł mój szwagier i osierocił 15-letniego syna. Jest to mój siostrzeniec. Siostra moja, a jednocześnie matka mojego siostrzeńca zginęła w wypadku samochodowym w 997r. Siostrzeniec (...)

Dziedziczenie i pozwanie małoletniego

Zmarły członek spółdzielni mieszkaniowej mieszkał z konkubiną i swoim małoletnim dzieckiem. Nie uiszczał czynszu w spółdzielni przez okres 2 lat + bieżąco powstające zaległości. Powstaje (...)

Nakaz zapłaty po śmierci dłużnika

Zmarł mój dłużnik. Posiadam wystawiony przez niego weksel in blanco poręczony przez jego żonę (która żyje). Zmarły pozostawił testament, w którym wskazał spadkobierców, jednak spadkobiercy (...)

Testament na rzecz wnuków

Czy babcia i dziadek, którzy są właścicielami dwóch działek mogą zapisać w testamencie wnukowi w wieku 10 lat lub wnuczce w wieku 16 lat, a wydziedziczyć dwóch synów i innych wnuków? Jaki w (...)

Zachowek a oszczędności spadkodawcy

W postępowaniu sądowym o zachowek reprezentuję jako przedstawiciel ustawowy mojego małoletniego syna. W trakcie postępowania sądowego na mój (powoda) wniosek sąd zażądał od banku, w którym (...)

Podział spadku w kraju a rodzina w USA

Kilka lat temu umarł mój ojciec. Zostawił nabyte od miasta wraz z mamą mieszkanie. Jest akt notarialny nabycia mieszkania od miasta oraz wpis do księgi wieczystej na ojca i mamę To mieszkanie odziedziczyliśmy (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika