Prawo spadkowe - Porady prawne (strona: 12)

Stosunki rodzinne a spadek

Mieszkam z Babcią. Babcia jest drugą żoną Dziadka (zmarł w 1988 r.). Dziadek z poprzedniego małżeństwa ma 4 dzieci, w tym jedna z jego córek jest moją mamą. Babcia natomiast nigdy nie miała (...)

Masa spadkowa

Czy rachunki bankowe otwarte przez drugą żonę mojego nieżyjącego ojca w trakcie trwania ich związku małżeńskiego wliczają się w skład spadku po moim ojcu, o ile tak proszę o wskazanie podstawy (...)

Testament w formie aktu notarialnego

Na dokumencie znajdującym się w aktach sprawy spadkowej (wypis aktu notarialnego) brak jest podpisu spadkodawcy, istnieje jedynie podpunkt o treści: "Akt odczytano, przyjęto i podpisano. Oryginał (...)

Odpis testamentu

Proszę o podanie podstawy prawnej do ubiegania się na etapie sądowym o kopię oryginału testamentu z podpisem testatora. Dodam, iż chodzi o podejrzenie podszycia się przy sporządzaniu testamentu (...)

Ważność testamentu a podpis

Czy testator w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego mógł podpisać testament swoim nazwiskiem, a obok niego użyć swojego drugiego imienia z dowodu osobistego? Czy sąd będzie badał (...)

Zbycie udziału w spadku

Czy jeżeli spadkobiercy (rodzeństwo) są zgodni co do podziału spadku tzn. jedna ze stron zgadza się na przekazanie swojej części dla drugiej za uzgodnioną kwotę to czy jest możliwe \"załatwienie\" (...)

Opodatkowanie spadku nabytego przez obcokrajowca

Nabędę w spadku mieszkanie własnościowe w Polsce. Mam jedynie obywatelstwo niemieckie. Mieszkam na stałe za granicą i nie jestem zameldowany w Polsce i nie man NIPu. Czy muszę zapłacić w Polsce (...)

Gospodarstwo rolne w spadku

Moja mama wraz ze swoim bratem nabyli w drodze spadku gospodarstwo rolne, każde w 1/2 wysokości. Czy po orzeczeniu Sądu o stwierdzeniu nabyciu tego gospodarstwa w drodze spadku będą ponosić jakieś (...)

Dziedziczenie przez dzieci pozamałżeńskie

Czy w Sądzie, gdy jest obliczana wysokość zachowku dla dzieci z małżeństwa Spadkodawcy bierze się pod uwagę dziecko pozamałżeńskie, na które Spadkodawca płacił do pełnoletności alimenty? (...)

Prawo do dysponowania rachunkiem bankowym

Czy po śmierci matki pieniądze, które były na koncie, do którego mam upoważnienie mogę wyjąć z konta? Czy muszę się nimi dzielić z innymi spadkobiercami, którzy nie byli upoważnieni do konta? (...)

Zarząd spadkiem przez jednego ze spadkobierców

Czy mogę usunąć rzeczy z mieszkania mojej zmarłej matki, takie jak rzeczy osobiste, meble, ubrania bez powiadamiania drugiego spadkobiercy, który od 6 lat jest w zakładzie karnym i jeszcze kilka (...)

Stwierdzenie nabycia spadku po dwóch spadkodawcach

W 2003 r. złożyłam wniosek o dziedzicznie ustawowe po ojcu. Jako spadkobierców wskazałam matkę, siebie i siostrę. Postępowanie spadkowe nie zostało zakończone. Siostra przedstawiła w sądzie, (...)

Majątek osobisty a działalność artystyczna

Między spadkobiercami nie ma zgody co do podziału obrazów będących pozostałością po twórczości artystycznej spadkodawcy (malował je własnoręcznie). Kłopot polega na tym, że obrazy te w większości (...)

Rozliczenie nakładów na majątek spadkodawcy

Istnieje spór co do sposobu podziału spadku pomiędzy wdową po spadkodawcy, a jego dziećmi. Wdowa twierdzi, że w latach 80, kiedy jeszcze nie była żoną spadkodawcy, ponosiła nakłady na jego dom (...)

Dziedziczenie po zmarłym spadkobiercy

Wujek mojej żony powiadomił nas o śmierci Jej babci (swojej matki, która w testamencie wskazała jako spadkobierców swoich trzech synów. Pierwszy syn zmarł (pozostawił po sobie trzy córki), drugi (...)

Stwierdzenie nabycia spadku a przerwa zasiedzenia

Proszę o wskazanie orzecznictwa Sądu Najwyższego, zgodnie z którym przeprowadzenie sprawy o stwierdzenie nabycia praw do spadku (i tylko takiej, nie sprawy o dział spadku) przerywałoby bieg terminu (...)

Zrzeczenie się spadku czy odrzucenie spadku

W zeszłym tygodniu uprawomocnił się wyrok sądu w sprawie nabycia przeze mnie spadku po moim dziadku. Dziadek zmarł 18 miesięcy temu. Chciałbym zrzec się spadku w części przypadającej na nieruchomość (...)

Zagraniczne postanowienie o nabyciu spadku

Zmarła osoba mająca podwójne obywatelstwo - polskie i amerykańskie. Postępowanie spadkowe przeprowadzono w USA. Czy takie postanowienie o nabyciu spadku będzie ważne przed sądem polskim? Czy sąd (...)

Wynagrodzenie zarządcy spadku

W listopadzie 2003 r. postanowieniem sądu spadku ustanowiony zostałem zarządcą tymczasowym i dozorcą spadku (nieruchomość zabudowana). W marcu 2004 r. sąd wydał postanowienie o nabyciu spadku. (...)

Obecność uczestnika na rozprawie w sprawie spadku

Ojczym złożył do Sądu wniosek o nabycie spadku po swojej zmarłej żonie, a mojej Mamie. Wniosek dotyczy gospodarstwa rolnego o pow. 1 ha 3 ary. Otrzymałem wezwanie do stawiennictwa do Sądu w dniu (...)

Skutki nieprzeprowadzenia postępowania spadkowego

Moja zmarła babcia zapisała ojcu w testamencie nieruchomości. Do dnia dzisiejszego ojciec nie przepisał tych nieruchomości na siebie to znaczy, że nie jest ich właścicielem. Obecnie moja mama z (...)

Sprzedaż nieruchomości w postępowaniu działowym

Sąd w postanowieniu o dziale spadku nakazuje sprzedaż nieruchomości i podział sumy pomiędzy spadkobierców. Jak wygląda od strony technicznej ta sprzedaż (czy jest jakiś termin do dokonania sprzedaży, (...)

Cesja wierzytelności o zachowek

Jakie są warunki dokonania cesji wierzytelności o zachowek?

Odpowiedzialność za długi spadkowe - podatki

Czy spadkobiercy którzy odrzucą spadek zwalniają się tym samym ze wszystkich zaległości podatkowych?

Pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę budynku użytkowego zostało wydane na mnie i na żonę. Moja żona zmarła. Czy pozwolenie zachowuje swoją ważność? Czy mogę bez przeszkód realizować zaplanowaną inwestycję (...)

Uczestnicy postępowania o nabycie spadku

Czy w skierowanym do sądu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po mamie na podstawie testamentu, w którym jesteśmy spadkobiercami razem z żoną, należy również wymienić strony uprawnione do dziedziczenia (...)

Podstawa wpisu do KW odziedziczonej nieruchomości

Mam zapisaną w testamencie nieruchomość po stryjku. Stryj już zmarł. Czy abym nabył tą nieruchomość potrzebny jest sądowy dział spadku, czy też do wpisu w księgach wieczystych wystarczy sam (...)

Przedawnienie prawa do spadku

Czy przedawnia się prawo do spadku? W jakim czasie należy przeprowadzić postępowanie spadkowe, aby prawo do spadku nie uległo przedawnieniu?

Stwierdzenie nabycia spadku jako dowód własności

Mam zamiar nabyć ciągnik rolniczy. Jego właścicielem jest osoba, która otrzymała go w spadku (testamentem, jako syn spadkodawcy). Czy osoba ta powinna przedstawić mi jakieś poświadczenie nabycia (...)

Wypowiedzenie umowy dzierżawy

Wkrótce mam przyjąć spadek, w skład którego wchodzi dzierżawiony grunt. Sprawa spadkowa jest w toku. Umowa dzierżawy została zawarta w myśl ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym (...)

Testament działowy

W trakcie remontu domu parterowego (jednorodzinnego) polegającym na wymianie dachu, w wyniku którego powstaje nowa powierzchnia, którą można zaadoptować na mieszkanie osoba X (jedyny właściciel (...)

Dział spadku u notariusza

Mój mąż, jego matka i jego przyrodnia siostra nabyli prawa do spadku. Sąd przyznał każdemu 1/3 spadku. Jest już 8 miesięcy od śmierci teścia, o ile wiem, matka i siostra nie mogą się już (...)

Zaliczenie darowizny do schedy spadkowej

Czy wynikające z artykułu 1039 k.c. "okoliczności" mogą być przyczyną zwalniającą z obowiązku zaliczania darowizny do schedy spadkowej. Może w tym przypadku w grę wchodzą terminy??!! Podaję (...)

Dobrodziejstwo inwentarza a hipoteka

Przyjąłem z dobrodziejstwem inwentarza spadek, w którym dług zabezpieczony jest hipoteką. Chciałbym się dowiedzieć, czy wierzyciel może zaspokajać swoje roszczenia tylko z nieruchomości objętej (...)

Odpowiedzialność spadkobiercy za długi wobec KRUS

Po śmierci brata dowiedziałem się, że jest on zadłużony wobec KRUS. Jako jedyny spadkobierca, za radą adwokata przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W jego skład wchodzi małe gospodarstwo (...)

Dziedziczenie oszczędności z konta bankowego

Czy oszczędności na koncie bankowym mogą być oznaczone w testamencie jako spadek i czy bank nie będzie czynił spadkobiercom trudności przy ich odzyskaniu?

Pożytki z majątku spadkowego

Jestem współwłaścicielem mniejszościowym posesji i prowadzę zarząd od 11 lat tą posesją, przejmując obowiązki po mojej zmarłej Babci. Lokatorzy są na decyzjach, ale ze mną również spisali (...)

Dziedziczenie użytkowania wieczystego

Kupiłam z mężem i wspólnikami budynek na działce (wieczysta dzierżawa do roku 2089) z podziałem 50/50. Po stronie wspólników zapisano w księgę wieczystą wspólnika z żoną i jego dzieci z (...)

Zawieszenie postępowania

Jestem spadkobiercą ustawowym. Otrzymałem wezwanie z sądu na posiedzenie w sprawie nabycia spadku z ustawy. Który przepis reguluje mój wniosek do sądu, aby sąd odłożył sprawę powołania do spadku (...)

Kurator spadku

Jeden z współwłaścicieli kamienicy zmarł. Drugi ze współwaścieli chce dokonać działu nieruchomości, ale najpierw trzeba ustalić spadkobierców zmarłego. Więc w tym celu wniósł sprawę do (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika