Prawo spadkowe - Porady prawne (strona: 13)
Odroczenie posiedzenia sądu
W jakich sytuacjach sąd odracza postępowanie spadkowe?
Kurator dla doręczeń
Spadkobierca - jeden z wielu - jest za granicą na stałe. List z sądu - na ostatni wiadomy jego adres zamieszkania - wraca do sądu. Jakie opcje ma sąd, aby prowadzić dalej sprawę spadkową? Jakie (...)
Nabycie od spadkobierców nie wpisanych do KW
Zamierzam kupić mieszkanie którego właścicielem ujawnionym w księdze wieczystej jest małżeństwo posiadające dwójkę dzieci (pełnoletnich). Mąż nie żyje, nie przeprowadzono postępowania spadkowego. (...)
Wniosek gminy o stwierdzenie nabycia spadku
Gmina chce ustalić spadkobierców, jakie kroki musi powziąć, co należy najpierw zrobić, aby, jeżeli ich nie ma, np. mogła to przejąć?
Spadek a dziecko z pierwszego małżeństwa
Miesiąc po ślubie podpisaliśmy intercyzę. Chcę kupić mieszkanie (spółdzielcze własnościowe z księgą wieczystą) za środki pochodzące wyłącznie z majątku odrębnego, zgromadzone jeszcze (...)
Spłata kredytu przez spadkobierców
Trzy lata temu zmarł mój ojciec. Po roku od śmierci odbyło się postępowanie spadkowe, w wyniku którego razem z bratem nabyliśmy prawa do spadku po połowie. Miesiąc temu zgłosiła się do mnie (...)
Koszty wykonania zapisu
Zgodnie z zapisem w testamencie muszę przekazać mieszkanie pewnej osobie. Rozumiem, że trzeba to zrobić u notariusza. Kto ponosi koszty notarialne, jakie i w jakiej wysokości?
Dziedziczenie przez zięcia
Matka ustanawia drogą testamentu jedynym spadkobiercą swoją córkę. Córka ma męża, który z kolei jest jej jedynym spadkobiercą. Czy jeżeli matka i jej córka nie żyją, majątek teściowej dziedziczy (...)
Odrzucenie spadku z testamentu
Powołany przez spadkodawcę jedyny spadkobierca testamentowy (jego brat) odrzuca spadek. Czy w tej sytuacji będą dziedziczyć jego spadkobiercy, czy też będą to spadkobiercy ustawowi zmarłego, którzy (...)
Odrzucenie spadku przez spadkobiercę z testamentu
Jakie mogą być konsekwencje nieujawnienia testamentu notarialnego za zgodą wszystkich spadkobierców) tak, aby doszło do dziedziczenia na mocy ustawy? Spadkobierca testamentowy nie jest zainteresowany (...)
Odrzucenie spadku przez spadkobiercę z testamentu
Dziedziczę po bracie jako jedyny spadkobierca na mocy testamentu. Spadek jest kłopotliwy - udział w nieruchomości (część bliżniaka), w której mieszkają była żona i ich synowie. Po rozwodzie (...)
Zbycie spadku
Jestem spadkobiercą testamentowym. W sytuacji, kiedy złożę przed notariuszem oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, będę mogła od razu zawrzeć notarialną umowę o nieodpłatnym (...)
Pozew o zachowek
Mojej żonie i jej przyrodniej siostrze przysługuje zachowek od jedynego spadkobiercy uczynionego w testamencie przez ich ojca. Wobec niemożności porozumienia się z jedynym spadkobiercą co do wysokości (...)
Wpis do kw po stwierdzeniu nabycia spadku
Odziedziczyłam dom. Mam sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Czy w związku ze stwierdzeniem nabycia spadku - sąd powiadamia inne instancje o przejęciu przeze mnie spadku np. zgłasza (...)
Przekazanie gospodarstwa rolnego następcy
Dziadek przekazał mi gospodarstwo rolne (za rentę) wraz budynkami w 1979 r. deklarując że nie posiada już żadnego innego składnika (nieruchomości). Dziś odnajduję akt własności dziadka do innej (...)
Nieobecność wnioskodawcy na posiedzeniu sądu
Czy w przypadku sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, jeżeli osoba wymieniona jako jeden z wnioskodawców (obecność obowiązkowa) nie może uczestniczyć w posiedzeniu sądu, to sprawa pomimo to się (...)
Spadek, zameldowanie, darowizna
Własność została nabyta przed wstąpieniem w związek małżeński. Czy po zawarciu małżeństwa i zameldowaniu małżonki (właścicielem jest małżonek -nabył własność w drodze darowizny, ma (...)
Otwarcie testamentu a pozew o zachowek
Mam prawo do zachowku, czy wniosek o zachowek ma być złożony do sądu w trakcie sprawy tzn. otwarcia testamentu czy jest to zupełnie osobne działanie? Nadmieniam, iż spadkobierca zobowiązany do (...)
Darowizna mieszkania spółdzielczego
Babcia posiadająca prawo spółdzielcze własnościowe do lokalu mieszkalnego pragnie podarować je za swojego życia pełnoletniemu wnukowi będącemu synem jednego z jej czworga dzieci. Czy w takiej (...)
Dziedziczenie gospodarstwa rolnego po roku 2001
Przedmiotem spadku jest gospodarstwo rolne (45ha) wraz z dwoma budynkami mieszkalnymi. Otwarcie spadku 09.12.2002 r. procedura -d ziedziczenie ustawowe. Sąd spadku zobowiązał wszystkich uczestników (...)
Spłata udziału spadkowego
Jestem jednym z trzech spadkobierców po zmarłej mamie. Sąd zarządził podział spadku w trzech równych częściach. Jest to mieszkanie własnościowe. Spółdzielnia mieszkaniowa przysłała mi pismo (...)
Sprzedaż mieszkania zapisanego w testamencie
Babcia pragnie sprzedać mieszkanie pewnej osobie, które to mieszkanie wcześniej zapisała w testamencie córce. Czy przed sprzedażą mieszkania testament musi być zmieniony, czy też umowa kupna sprzedaży (...)
Wymagania dla dziedziczenia gospodarstwa rolnego
Czy żeby wnuk (uczy się w szkole podstawowej) mógł odziedziczyć gospodarstwo po zmarłych dziadkach musi spełniać jakieś specjalne wymogi?
Obowiązek stawienia się uczestnika
Jako jeden ze spadkobierców ustawowych dostałem wezwanie do sądu w charakterze strony w sprawie stwierdzenia nabycia spadku przez jedynego spadkobiercę testamentowego. Jest testament notarialny ustanawiający (...)
Dziedziczenie gospodarstwa rolnego
W 1977 r. zmarła moja matka, która nie zostawiła testamentu na gospodarstwo rolne wraz zabudowaniem. W 2007 r. będzie 30 lat od zasiedzenia przeze mnie. Czy w roku 2007 będę mógł złożyć do sądu (...)
Spadek po ojcu a wspólny majątek rodziców
Zmarł mój ojciec, który był w związku małżeńskim we wspólnocie majątkowej. Ojciec w ostatnich latach był chory i żona ojca przeniosła zgromadzone środki finansowe na swoje konta bankowe. (...)
Dział spadku sądowy a notarialny
Nabyłem spadek - część gospodarstwa rolnego po mojej Mamie. Jest w sumie 5 spadkobierców i wszyscy zgadzają się na podział spadku (postępowanie spadkowe już odbyło się). Jak lepiej podzielić (...)
Zabezpieczenie roszczenia o zachowek
Siostra jest jedynym spadkobiercą testamentowym. Jaką umowę zawrzeć z siostrą, aby była wiarygodna, egzekwowalna co do zapłaty zachowku gdy w skład spadku wchodzi mieszkanie własnościowe (wykupione (...)
Zapis testamentowy wyczerpujący cały spadek
Na jakiej podstawie, w czasie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, sąd decyduje czy przedmioty majątkowe zapisane w testamencie wyczerpują prawie cały spadek, stanowią jakiś procent całości (...)
Ogłoszenie testamentu, stwierdzenie nabycia spadku
Czy do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku można dołączyć testament, czy też najpierw należy złożyć wniosek o jego otwarcie i ogloszenie? Jeśli testament dołącza się do wniosku o stwierdzenie (...)
Spis inwentarza i jego uzupełnienie
W przypadku, gdy spadkobiercy przyjmują spadek z dobrodziejstwem inwentarza, spis inwentarza sporządza się z urzędu. Z urzędu również powinno być sporządzenie uzupełnienia spisu inwentarza, jeżeli (...)
Termin ważności testamentu
Czy testament spisany i potwierdzony w notariacie jest ważny bezterminowo czy należy go odnawiać?
Zwrot kosztów "opiekowania" się spadkiem
Kto ma ponosić koszty utrzymania mieszkania (czynsz itp.) które jest w zasadzie jedynym składnikiem masy spadkowej. Mija osiem miesięcy od śmierci spadkodawcy a sprawa o przyjęcie spadku jeszcze (...)
Roszczenie o zachowek a spadkobranie testamentowe
Czy z roszczeniem o zachowek można wystąpić w stosunku do spadkobiercy testamentowego przed założeniem sprawy o przyjęcie spadku? Spadkobierca jest cudzoziemcem, mieszka poza Polską i po przyjęciu (...)
Stwierdzenie nabycia spadku gospodarstwa rolnego
Jak wygląda wniosek w przypadku, gdy w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne?
Uzupełnienie spisu inwentarza
Wkrótce mam sprawę o nabycie spadku. Zamierzam przejąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Przeprowadzony został spis inwentarza i spadek został zabezpieczony. Do spisu inwentarza nie doliczono (...)
Zakup samochodu z masy spadkowej
Chcę zakupić samochód, który był współwłasnością dwóch osób. Jeden współwłaściciel nie żyje. Czy podpisanie umowy z jednym współwłaścicielem upoważnia mnie do żądania wydania dowodu (...)
Roszczenie o wydanie przedmiotu spadkowego
Samochodem taty po jego śmierci jeździł jego siostrzeniec. Czyli osoba nie powołana do dziedziczenia. Czy ja jako spadkobierca mogę domagać się odszkodowania z tego tytułu? Czy taki wniosek o odszkodowanie (...)
Porządek dziedziczenia po odrzuceniu spadku
Kto dziedziczy spadek, jeżeli wraz z jedyną siostrą chcemy odrzucić spadek po zmarłej mamie? Ojciec, rodzeństo mamy, czy dzieci rodzeństwa mamy, czy może ktoś inny? Testamentu nie było.
Odmowa przyjęcia zachowku
Czy można odmówić przyjęcia zachowku i jakie są tego konekwencje?
Masz inne pytanie do prawnika?