Prawo spadkowe - Porady prawne (strona: 7)
Prawo do zachowku a przekazanie gospodarstwa
Rodzice przepisali gospodarstwo rolne bratu (gospodarstwo stanowiło cały majątek). Zrobili to \"na raty\", czyli najpierw jedną część z odrębną księgą wieczystą ( stanowiącą ok. 1/2 majątku) (...)
Termin odrzucenia spadku przez małoletniego
Zmarł ojciec. Córka odrzuca spadek, ale upłynęło już 5 miesięcy od jego śmierci a córka ma nieletnie dziecko. Nie zdąży więc wystąpić do sądu rodzinnego o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu (...)
Spadkobierca dłużnika rzeczowego
Moi rodzice nie żyją. Nie pozostawili testamentu. Mam jedną siostrę i jednego brata. Siostra zaciągnęła pewne zobowiązania, których nie spłaca. Zgodnie z wyrokiem sądu z 1997 r. dłużnikiem (...)
Zwrot bonifikaty przy dziedziczeniu
Jeżeli moja matka przekształciłaby mieszkanie z gminy z najmu na własnościowe-wspólnota i zapisała by to mieszkanie wnuczce lub wnukowi mocą testamentu to związku z tym mam kilka pytań. Jeżeli (...)
Gospodarstwa rolne a grunty orne, leśne etc
Mój ojciec nie był rolnikiem i nie prowadził tego typu działalności. Prowadził działalność budowlaną. Zajmował się kupowaniem parcel w Warszawie i jej okolicach, posiadał cegielnie w której (...)
Świadkowie sporządzenia testamentu pisemnego
Mój ojciec po śmierci zostawił 2 testamenty odręczne. Przy sporządzaniu jednego z nich (ostatniego) była obecna (poświadczyła to swoim odręcznym podpisem) siostra macochy, która to macocha została (...)
Uchylenie notarialnego poświadczenia dziedziczenia
\"Nowelizacja ustawy uprawnia sąd spadku do uchylenia notarialnego poświadczenia dziedziczenia w przypadku gdy: zarejestrowano dwa lub więcej aktów poświadczenia dziedziczenia w odniesieniu od tego (...)
Obalenie testamentu po stwierdzeniu nabycia spadku
Nie zgadzam się z testamentem, który pozostawił ojciec po śmierci. Ojciec był pod ogromnym wpływem mojej siostry, która namówiła go na spisanie testamentu i wydziedziczenie mnie. W testamencie (...)
Lokata bankowa, małżeństwo a masa spadkowa
Mąż i żona mają odrębny majątek, który posiadali przed zawarciem małżeństwa. Po zawarciu małżeństwa mają wspólnotę majątkową. Chodzi o ich lokaty bankowe, które posiadali jako własne (...)
Zrzeczenie się roszczeń do mieszkania a spadek
On i ona są od lat w wolnym związku. Mieszkają w jej mieszkaniu. Planują się pobrać. Ona chce to mieszkanie zabezpieczyć (na wypadek swojej śmierci) dla swojej dorosłej, nie przysposobionej córki. (...)
Umowa dożywocia a kwestia dziedziczenia
Kobiecie przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (jej odrębny majątek). Planuje ona małżeństwo. Ma dorosłą córkę (zameldowaną w tym mieszkaniu, ale mieszkającą gdzie indziej). (...)
Podział nakładów w postępowaniu spadkowym
(SPR PL)Małżonek planuje planuje kupić samochód. Ten samochód kupi z odrębnego majątku (posiadanego przed zawarciem małżeństwa). Po zawarciu małżeństwa mają wspólnotę majątkową. Jeśli (...)
Dochodzenie roszczeń ze spadku
W marcu 2008 r. zmarła moja babcia. Dziadek zmarł w 2000 r. Mój tato zmarł w 1985 r., a bracia ojca zmarli wcześniej bezpotomnie. W 2001 r. babcia została ubezwłasnowolniona i opiekę nad nią powierzył (...)
Wznowienia postępowania nieprocesowego
Od sprawy spadkowej upłynęło 7 lat, po wydaniu postanowienia nie składałam odwołania. Sprawa ta była powodem, że się rozchorowałam i leczę się poradni zdrowia psychicznego. Chcę wznowić postępowanie (...)
Zabezpieczenie przed marnotrawstwem męża
Sytuacja o którą pytam, dotyczy moich rodziców i w imieniu mojej mamy zadaję to pytanie. Mamy z mamą i rodzeństwem ogromny problem z ojcem, który notorycznie zaciąga kredytów w każdym z możliwych (...)
Historia kont bankowych a zachowek
Występuję do siostry o zachowek po naszym ojcu. Zbieram informacje o składnikach majątku po moim ojcu. Ojciec przez ostatnie dziesięć lat udzielał siostrze darowizn pieniężnych poprzez swoje konta (...)
Dwa postanowienia sądu o nabyciu spadku
W 2008 sąd wydał postanowienie o nabyciu spadku na podstawie testamentu. Spadek w całości przypadł obcej osobie. Okazało się jednak w trakcie przeglądania papierów po zmarłym, że żona jego (...)
Prawo do spadku drugiej żony zmarłego
Moi rodzice mieszkali w mieszkaniu spółdzielczym lokatorskim przez 10 lat po czym je wykupili i przekształcili na własnościowe. Moja Mama zmarła kilkanaście lat temu po czym mój ojciec , siostra (...)
Darowizna mieszkania dla wnuczki a spadek
Moja Teściowa była właścicielką mieszkania spółdzielczego własnościowego. Cały czas mieszka tam sama jest tam sama zameldowana. W 2002-gim roku notarialnie zrobiła akt darowizny na moją córkę, (...)
Zachowek od wnuków dla wnuków
Dziadek mający trójkę dzieci, chce jedno dziecko wydziedziczyć. Majątek chce zapisać wnukom, czyli synowi syna, oraz synowi córki. Czy wnukowie też będą zobowiązani zapłacić zachowek zstępnym (...)
Zabezpieczenie małżonka w testamencie
Chcę sporządzić testament i powołać w nim do całości spadku moje dzieci z pierwszego małżeństwa. Z obecną żoną nie mam dzieci i jesteśmy właścicielami (mamy rozdzielność majątkową) (...)
Darowizna - problem z nieuregulowaną własnością
Babcia chce przekazać mi w formie darowizny działeczkę. Działkę podarowali jej rodzice w latach pięćdziesiątych i ma to odzwierciedlenie w księdze wieczystej. Na początku lat 70 gmina nadawała (...)
Dwa postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku
Sąd stwierdzając nabycie spadku w 2008 r. na rzecz rodziny prawomocnym postanowieniem korzystał z odpisu zupełnego Księgi Wieczystej, ale nie poinformował w postanowieniu uczestników postępowania (...)
Kolejność spłacania długów spadkowych
Odziedziczyłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza jako jedyna spadkobierczyni. Długów do spłacenia jest więcej niż pozostawionego majątku, którym jest: samochód (raty bankowe niespłacone) oraz (...)
Spisanie testamentu ustnego
Byłam świadkiem przekazania testamentu ustnego przez spadkodawcę. Testament był ustny, gdyż osoba ta chorowała na serce przewlekle i wobec nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, czując się bardzo (...)
Lokata w banku a śmierć właściciela
Moja Ciocia bezdzietna panna nazwijmy ją - "A" umarła w wieku 75 lat nie spisując testamentu. Miała jeszcze sześcioro rodzeństwa, ale z jedną z sióstr "B" prowadziła razem gospodarstwo domowe (...)
Udział wierzyciela w postępowaniu spadkowym
W sądzie toczy się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po moim bracie. Przed śmiercią opłacałem za brata rachunki, m. in. płaciłem za adwokata, opłacałem podatki w urzędzie skarbowym. (...)
Wyłączenie darowizny z masy spadkowej
Wnuczka otrzymała aktem notarialnym darowiznę nieruchomości od dziadka z zaznaczeniem, że ta darowizna jest wyłączona z masy spadkowej. Po śmierci dziadka okazało się, że to wyłączenie nie (...)
Testamentowe dziedziczenie gospodarstw rolnych
W 1993 r. zmarł spadkodawca, który pozostawił testament. Do dziedziczenia gospodarstwa powołał 3 dzieci, postępowanie spadkowe odbyło się 2001 r. Spadkobiercy nie pracowali w gospodarstwie i nie (...)
Prawo do zachowku przy dziedziczeniu ustawowym
W najbliższym czasie odbędzie się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku, ale ewentualny spadek został wcześniej (2 lata temu) przekazany w formie darowizny jednemu ze spadkobierców ustawowych. Co (...)
Dziedziczenie z ustawy osoby niepełnoletniej
Osoba zmarła stanu wolnego pozostawia spadek w postaci niewysokiej kwoty (kilkaset złotych) na rachunku bankowym bez klauzuli wypłaty na wypadek śmierci. Nie sporządziła testamentu. Bezpośredni (...)
Dzierżawa gruntu a stwierdzenie nabycia spadku
Jedyny właściciel ziemi rolnej zmarł. Ziemia jest wydzierżawiana dwóm dzierżawcom - rolnikom. Umowa dzierżawy zawarta na dwa lata wygasa 5 czerwca 2008 roku. Ustawowi spadkobiercy chcą umowę przedłużyć (...)
Stwierdzenie nabycia spadku - nieznani uczestnicy
Współwłaścicielami nieruchomości w częściach ułamkowych byli K. (2/3) oraz W. (1/3). W. zmarła kilka lat temu nie posiadając dzieci. Spadkobiercami ustawowymi są, zgodnie z wiedzą K., dzieci (...)
Uzupełnienie zachowku
W 2006 roku moi żyjący wówczas rodzice dokonali darowizny aktem notarialnym na rzecz swojej wnuczki - mojej siostrzenicy. Przedmiotem darowizny był dom z działką, w którym zamieszkały wnuczka z (...)
Spadek z dobrodziejstwem inwentarza a długi w ZUS
We wrześniu 2007 roku zmarł mój mąż. W spadku pozostała nieruchomość z zapleczem warsztatowym oraz długi - ZUS (razem z mężem prowadziliśmy działalność gospodarczą, a zgłoszenie w ZUS (...)
Postępowanie spadkowe a testament
Spadkodawca pozostawił testament. Czy postępowanie spadkowe jest w takiej sytuacji obowiązkowe? Kto rozpoczyna postępowanie spadkowe? Czy postępowanie spadkowe pociąga jakieś koszty i kto je ponosi?
Spadkobiercy testamentowi a zapisobiercy
Dziadek ma zamiar sporządzić testament. Jego żona (jest współwłasność) i jedyna córka żyją. Dziadek chce 3 nieruchomości o bardzo rożnej wartości zapisać na 3 wnuków, bez uwzględniania (...)
Powołanie do spadku w testamencie
Przed 2 tygodniami zmarła moja teściowa. Pozostawiła testament, w którym przywołała do całości spadku jedynie swoja córkę a moją żonę. Testament w formie aktu notarialnego został sporządzony (...)
Sprzedaż udziałów w kamienicy a nabycie spadku
Jestem współwłaścicielem kamienicy w ilości 1/3 udziałów. Pozostałymi właścicielami są: mój wujek wraz ze swoją żoną mają 3/6 udziału w kamienicy oraz nieżyjąca babcia pozostałe 1/6 (...)
Administrowanie oraz sprzedaż udziałów w kamienicy
W ostatnim miesiącu moja rodzina na podstawie stwierdzenia nabycia spadku po nieżyjącej kuzynce nabyła udziały w kamienicy. Moja rodzina uprawniona do udziałów w kamienicy liczy 5 osób. Następna (...)
Masz inne pytanie do prawnika?