Prawo spadkowe - Porady prawne (strona: 6)

Zgodny wniosek o sądowy dział spadku

Razem z mamą i siostrą oddziedziczyłem spadek po ojcu. Głównym (ale nie jedynym) składnikiem spadku jest udział w nieruchomości rolnej, który ojciec otrzymał kiedyś po dziadkach. Ojciec pozostawił (...)

Koszty spisu inwentarza

Zamierzam przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Spis inwentarza częściowo został przeprowadzony, nie naniesiono wartości ziemi i nieruchomości. Koszty spisu poniosłam ja. Czy teraz, jeśli (...)

Dział spadku a odrzucenie spadku

Zmarł ojciec. Została żona i córka. Ojciec pozostawił w spadku samochód. Córka nie chce tego samochodu. Czy we wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku, córka może oświadczyć, że nie (...)

Testament i wydziedziczenie

Ojciec obdarował swoja jedyna wnuczkę 1/2 nieruchomości w Warszawie, która odziedziczył po swoich rodzicach. Ponadto podarował 1/2 nieruchomości w Warszawie córce (wartość całości ok.140.000). (...)

Zrzeczenie się praw do nieruchomości

Po śmierci męża właścicielem domu została żona i trójka dzieci. Dwoje dzieci zrzekło się notarialnie praw do domu. Czy w tej sytuacji należy uznać, że właścicielem domu jest żona i jedno (...)

Substytucja powiernicza w testamencie

Sytuacja: Testament został sporządzony w 1959. Poniżej interesujący mnie fragment: \"Jedynym, i wyłącznym spadkobiercą całego pozostałego po mnie majątku tak nieruchomego jak i ruchomego, (...)

Trudność ze spłatą zachowku

Mam do spłacenia zachowek, ale nie posiadam pieniędzy na jego spłatę. Uprawniony do zachowku nie chce pójść na żaden kompromis. Złożył pozew do Sądu o zasądzenie zapłaty zachowku wraz z odsetkami. (...)

Kredyt a masa spadkowa

Czy, jeśli w testamencie wartość masy spadkowej (konkretnego mieszkania) jest pomniejszona o wartość kredytu, który zaciągnął na remont mieszkania jeden ze spadkobierców, czy pozostałym spadkobiercom (...)

Wyłączenie ojczyma od dziedziczenia po matce

Moja Matka wyszła ponownie za mąż za mężczyznę z dwójką dzieci A i B (w czasie ślubu mojej mamy były one pełnoletnie, ja również). Parę dni temu moja ciocia zaproponowała mamie, że zapisze (...)

Testament

Mama moja ma własnościowe mieszkanie i chce napisać testament własnoręcznie na mnie wszystko. Nadmieniam że jestem jedynakiem, a mama jest sama. Czy wystarczy napisanie tylko własnoręcznie testamentu (...)

Jak uchronić rodzinę przed długami spadkowymi

Jestem rozwodnikiem, posiadam dwie córki w wieku 21 i 13 lat, płacę na nie alimenty, obie mieszkają z matką w połowie domu ( drugą zajmuję ja i moja firma ). Dom jest własnością moją notarialnie, (...)

Uprawnienia i obowiązki kuratora spadku

Zastanawiam się nad zostaniem kuratorem dla spadku nieobjętego, który w tym momencie jest pod zarządem gminy. Z tego co wiem nieruchomość wymaga remontów i gmina chce wystąpić o ustanowienie kuratora. (...)

Dziedziczenie akcji imiennych

Po śmierci matki, która nie zostawiła po sobie testamentu, pozostały akcje imienne z zakładu pracy. Ojciec nigdy nie przyczyniał się do zaspakajania potrzeb rodziny, nie dbał o nią aż w końcu (...)

Spadek i zachowek po dziadkach

Umarł dziadek, potem mój tata, a następnie babcia. Po dziadku dziedziczyła moja babcia, ciocia i wujek. Ponieważ umarł mój tata to w jego miejsce wchodzę ja (jako syn) oraz moja mama. Niestety, (...)

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku

Czy jeśli chcę uzyskać w jednym postępowaniu sądowym stwierdzenie nabycia spadku i podział spadku, to powinnam złożyć jeden wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i w tym wniosku opisać, jak chcemy (...)

Trwała niezdolność do pracy a wysokość zachowku

Moja mama wystąpiła o zachowek w sprawie spadkowej po swej matce, jako że została pominięta w testamencie. W chwili śmierci swej matki miała 78 lat. Pobierała z ZUS emeryturę od 67. roku życia, (...)

Sprostowanie aktów Urzędu Stanu Cywilnego

Mój problem dotyczy niezgodności imion mojego ojca i nazwisk mojej matki w aktach stanu cywilnego. W pierwszym przykładzie w akcie urodzenia widnieje: Jan Mateusz Kowalski, zaś w akcie zgonu: Mateusz (...)

Koszt testamentu notarialnego

Ile kosztuje sporządzenie testamentu u notariusza? Czy wysokość majątku spadkowego (w tym przypadku mieszkanie własnościowe) ma wpływ na wysokość opłaty pobieranej przez notariusza?

Odszkodowanie a spadkobiercy nieruchomości

Postępowanie o ustalenie odszkodowania za przejęcie na rzecz gminy nieruchomości w trybie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie (...)

Wysokość zachowku - brak porozumienia co do wysokości

Po negocjacjach siostra ma zamiar zapłacić mi zachowek w kwocie jaką ona uważa za stosowną, a jest to kwota mniejsza od tej, o której sądzę że jest mi należna, siostra prosi o nr konta w moim (...)

Spadek po rodzicach - mieszkanie własnościowe

Jesteśmy rodzeństwem. Każdy z nas ma już dzieci, i swoje gospodarstwo domowe. Nasi rodzice mieszkają w mieszkaniu w bloku. W ubiegłym roku wykupili swoje mieszkanie od Spółdzielni i ustanowili (...)

Pieniądze z licytacji komorniczej masy spadkowej

Jeden z trzech spadkobierców, zajmujący mieszkanie po mamie doprowadził do znacznego zadłużenia mieszkania nie płacąc czynszu. Do tej pory nie przeprowadzono sądownego działu spadku. Mieszkanie (...)

Odpowiedzialność za długi spadkowe

Mama zostawiła w testamencie mieszkanie własnościowe starszemu bratu. Testament został odnaleziony dopiero teraz (po 3 latach). Nie nastąpił jeszcze sądowy dział spadku. Do tej pory mieszkanie (...)

Ogłoszenie testamentu i otwarcie spadku

Mój ojciec umarł w kwietniu 2007 roku. Zostawił notarialny testament, zaś wyrok w sprawie o nabycie spadku jest z 24 sierpnia w 2008 roku. Jestem uprawniona do roszczeń z tytułu zachowku od osoby, (...)

Zachowek od gospodarstwa rolnego

Moi rodzice w 1981 r. przepisali na brata gospodarstwo rolne (budynek mieszkalny, zabudowania gospodarcze, maszyny rolnicze i 20ha ziemi) nic nie przepisując pozostałej dwójce dzieci. Brat nie wiem (...)

Dziedziczenie po zmarłym mężu

Po śmierci brata, bratowa opuściła mieszkanie i teraz żąda zwrotu kosztów, jakie poniosła wspólnie z mężem na remont i modernizację. Czy bratowej należy się spadek po mężu? Do domu nie wniosła (...)

Odrzucenie spadku zawierającego długi

Dwa tygodnie temu umarł mój brat pozostawiając niespłacony do końca kredyt konsumpcyjny (nieubezpieczony) oraz bardzo wysoki debet na karcie (do spłacenia). Nie posiadał nic co byłoby na niego (...)

Darowizna mieszkania spółdzielczego

Moi rodzice darowali mojej siostrze poprzez akt notarialny mieszkanie własnościowe którego byli właścicielami. Aktu darowizny dokonali nie uwzględniając mojej osoby ani nie powiadamiając mnie o (...)

Kto ma prawo wglądu do akt sądowych

Złożono wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Czy mamy prawo wglądu do załączników które przedłożyła strona w sądzie?

Przepisanie spadku po zmarłej żonie na syna

Po śmierci mamy ojciec chce przepisać dom na jednego z synów. Spadek po żonie ojca sądownie przyjęli: mąż, syn1 i syn2 po 1/3. Nie było podziału majątku. Czy ojciec może notarialnie przepisać (...)

Dziedziczenie a zasiedzenie gospodarstwa rolnego

Moja babcia, która zmarła 32 lata temu, jest właścicielką gospodarstwa rolnego. Przez ten okres posiadaczem samoistnym była moja mama, która niedawno zmarła. Ani mama ,ani żadne z rodzeństwa (...)

Zwrot nieruchomości a dziedziczenie

Jako spadkobierca poprzednich właścicieli wywłaszczonej nieruchomości wystąpiłem o jej zwrot zgodnie z art.137 ust.1, ponieważ zurbanizowana nieruchomość gruntowa niezabudowana stała się zbędna. (...)

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

W 1990 r. rodzice przepisali mnie i mojej siostrze (po 1/2) gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami. W 1995 r. siostra zmarła pozostawiając: męża ( mieszkając w Warszawie nie pracował w gospodarstwie (...)

Przedawnienie roszczeń wynikających ze spadku

Osoba fizyczna zażądała od spółki z o. o. zapłaty za udziały po zmarłym wspólniku po 9 latach od chwili śmierci. Jakie są okresy przedawnienia i z czego one wynikają?

Zaliczenie darowizny na poczet zachowku

Wystąpiłam do sądu przeciw przyrodniej siostrze o zachowek z darowizną doliczoną do spadku. Moja siostra twierdzi, że po mamie nic mi się już nie należy, gdyż ponoć mama łożyła na budowę (...)

Prawa do spadku a przeniesienia własności

Gospodarstwo 3h ziemi, półtora h lasu , stodoła i dom. Mój dziadek posiadał gospodarstwo rolne i trójkę dzieci, przepisane zostało w 1975 r. na jedno z nich czyli mojego wujka;jest to Akt Własności (...)

Co należy się każdemu z rodzeństwa

Mama, wdowa, zmarła w 2008 r. nie zostawiając testamentu. Miała 4 dzieci - 2 córki i 2 synów. Pozostawiony majątek to mieszkanie spółdzielcze własnościowe oraz dom jednorodzinny. W 1993 r. (16 (...)

Spłata długu rodziców przez dzieci

Mój krewny doprowadził do powstania kilku bardzo z poważnych długów, których nie jest w stanie spłacić, ani obecnie, ani w najdalszej nawet przyszłości. Jeden z wierzycieli, należący do najbliższej (...)

Przejęcie długu i zbycie udziału w spadku

Mąż mojej siostry od lat jest bardzo poważnie zadłużony u jednego z naszych bliskich kuzynów. Obecnie toczy się postępowanie spadkowe po naszych krewnych, a postępowanie dotyczące naszych rodziców (...)

Kurator spadku nieobjętego

Budynek ma wyznaczonego kuratora spadku. Jest zamieszkały przez jednego lokatora, który nie płaci czynszu. Pozostałe lokale są puste. Nie przynosi on żadnych dochodów. Czy kurator może żądać (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika