Informacje strona 175

Parytety łamią 10 artykułów konstytucji

16.2.2010

Wprowadzenie parytetów na listach wyborczych jest sprzeczne z ustawą zasadniczą - przekonuje pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska. Jej zdaniem warto poszukać innych sposobów na zwiększenie aktywności kobiet w życiu publicznym.

Platforma skończy erę bezkarności parlamentarzystów?

15.2.2010

Ograniczenie immunitetu pozwoli wszcząć postępowanie karne wobec parlamentarzystów, w ławach poselskich zasiądzie o 160 posłów mniej, prezydenckie weto nie będzie blokować ustaw, lecz "skłaniać do refleksji" - zakłada projekt zmian w Konstytucji RP, przedstawiony przez Platformę Obywatelską.

Komornicy nie zdecydują o obniżeniu opłat?

12.2.2010

Posłowie nie zgadzają się na propozycję Senatu, aby dłużnik składał wniosek o obniżenie opłat za egzekucję bezpośrednio do komornika. To sądy powinny rozstrzygać o obniżeniu opłaty, a nie komornicy - twierdzą kluby parlamentarne.

Meldunek zostaje do 2014 roku

11.2.2010

Zastąpienie zameldowania obowiązkiem rejestracji nie zdobyło poparcia posłów z Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Ustalona przez komisję data zniesienia meldunku spotkała się z krytyką klubów parlamentarnych.

Reaktywacja zabójstwa kwalifikowanego

11.2.2010

Nowela przywracająca kwalifikowany typ zabójstwa nie pozwoli na łagodzenie kar więzienia za najcięższe morderstwa oraz brutalne gwałty, które zakończyły się śmiercią ofiary.

Szpitale igrają ze zdrowiem pacjentów

11.2.2010

88 procent sprawdzonych zakładów opieki zdrowotnej wykorzystuje w badaniach rentgenowskich przestarzałe urządzenia, które nie gwarantują pacjentom bezpieczeństwa. Najstarsze z maszyn miały ponad 40 lat - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

Sejm zdecyduje o całkowitym zakazie palenia?

10.2.2010

Nie będzie palenia w restauracjach, barach czy dyskotekach - zapowiada Ministerstwo Zdrowia. Za puszczenie dymka w takim miejscu będziemy płacić nawet 500 zł. Pomysł krytykują restauratorzy, którzy twierdzą, że zakaz przyczyni się do wzrostu bezrobocia.

Rząd zaostrzył prawo dla nowych kierowców

10.2.2010

Rada Ministrów przyjęła rozwiązania, które pozwolą odbierać młodym kierowcom prawo jazdy za trzy wykroczenia. Zgodnie z uchwalonymi przepisami wszyscy kierowcy wymienią krajowe prawa jazdy na dokumenty zgodnie z nowym wzorem unijnym.

Nienależnie pobrany abonament będzie zwracany

9.2.2010

Osoby, które zostały zwolnione z opłat radiowo-telewizyjnych, lecz wcześniej uiściły je "z góry", mogą liczyć na odzyskanie pieniędzy - wynika z nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych.

Oświadczenia sposobem na zapchane urzędy

9.2.2010

Urodzenie dziecka, niekaralność czy datę urodzenia potwierdzimy własnoręcznie sporządzonym oświadczeniem. Jeżeli podamy nieprawdziwe dane, to możemy skończyć w więzieniu.

Umorzenia w sprawie Blidy

9.2.2010

Nie było nacisków na prokuratorów prowadzących śledztwo dotyczące śmierci Barbary Blidy - uznała łódzka Prokuratura Okręgowa.

Dziennikarze zwolnieni z autoryzacji wywiadów?

9.2.2010

Dopuszczalne będzie opublikowanie wywiadu bez zgody rozmówcy. Blogi internetowe nie będą zaliczane do grona prasy i pozostaną poza obowiązkową rejestracją - zakłada nowelizacja prawa prasowego.

Młodzi kierowcy będą nadzorowani

8.2.2010

Osoba, która po raz pierwszy wyrobiła prawo jazdy, może stracić dokument za trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Na motocykl wsiądziemy dopiero po ukończeniu 24 lat. Takie zmiany wprowadzi projekt ustawy o kierujących pojazdami, którym zajmie się (...)

Nie będzie grillowania na balkonach

8.2.2010

Zakaz rozpalania urządzeń do pieczenia i grillowania na balkonach, tarasach czy dachach budynków wprowadza rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Odmowa obrońcy przy przesłuchaniu niekonstytucyjna?

8.2.2010

Policja nie może odmówić przesłuchiwanej osobie - która jest podejrzana o popełnienie wykroczenia - dostępu do obrońcy na etapie czynności wyjaśniających. Taka praktyka jest sprzeczna z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej - twierdzi Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

RPO: reklamy nie mogą poniżać kobiet

5.2.2010

Instrumentalne traktowanie płci pięknej w reklamach wpływa na dyskryminację kobiet w sferze zawodowej czy społecznej, ich niewystarczający udział w życiu publicznym, czy nawet, w ekstremalnych przypadkach, może prowokować do przestępstw na tle seksualnym - uważa Janusz Kochanowski.

Dostawcy zostali bez gwarancji zapłaty

5.2.2010

Wykonawcy robót budowlanych otrzymają prawo do żądania od inwestora gwarancji zapłaty za wykonane roboty. Z ochrony nie skorzystają dostawcy materiałów budowlanych.

Senat przyjął uchwałę o poszanowaniu krzyża

5.2.2010

Wszelkie próby zakazania umieszczania krzyża w szkołach, szpitalach, urzędach i przestrzeni publicznej w Polsce muszą być poczytane za godzące w naszą tradycję, pamięć i dumę narodową - czytamy w uchwale o poszanowaniu krzyża, którą przyjęli senatorowie.

Prezydent chce zmian w działalności gospodarczej

5.2.2010

Prezydentowi nie podoba się obowiązująca obecnie ustawowa konieczność zapowiadania wszelkich kontroli w przedsiębiorstwach. Takie zapisy są absurdalne i trzeba je zmienić - zapowiada Lech Kaczyński.

Restrykcyjne przepisy o becikowym zawieszone

4.2.2010

Kobiety nie będą musiały udowadniać, że najpóźniej od 10 tygodnia ciąży były pod opieką lekarza ginekologa lub położnej. Resort zdrowia zawiesi kontrowersyjny przepis na dwa lata.

Ustawa o parytecie już w Sejmie

3.2.2010

Liczba kobiet na listach wyborczych do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego czy do sejmików województw nie może być mniejsza niż liczba mężczyzn - zakłada obywatelski projekt ustawy o parytetach.

W jakich godzinach zagłosujemy na prezydenta?

3.2.2010

Każdy, kto przekroczył próg lokalu wyborczego do godziny 22:00, będzie miał prawo oddania głosu w wyborach prezydenckich - zakłada nowelizacja ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest plan zmiany ubezpieczeń społecznych

3.2.2010

Stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego, zmiana zasad płacenia składek do KRUS oraz objęcie funkcjonariuszy i żołnierzy powszechnym systemem emerytalnym, rentowym i chorobowym - zakłada Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów na lata 2010-2011.

Osiedlowi piraci będą karani mandatem

3.2.2010

Za przekroczenie prędkości na drodze osiedlowej czy zajęcie pod blokiem lub supermarketem miejsca dla niepełnosprawnych będziemy karani tak samo, jak za wykroczenie na drodze publicznej.

Fiskus wygrywa sprawę z legnickim piekarzem

2.2.2010

Głośna sprawa przedsiębiorcy z Legnicy, który przekazywał pieczywo na cele charytatywne, zakończyła się wielką przegraną piekarza. Waldemar Gronowski zapłaci teraz 200 tys. złotych zaległego podatku.

Wcześniejsze emerytury mundurowych niekonstytucyjne?

2.2.2010

Policjanci i żołnierze nie mogą przechodzić na emeryturę w wieku najwyższej aktywności zawodowej. Jest to sprzeczne z celem reformy emerytalnej oraz z konstytucyjną zasadą równości w dostępie do zabezpieczenia społecznego - twierdzi Janusz Kochanowski.

Renty będą liczone według nowych zasad

2.2.2010

Renty z tytułu niezdolności do pracy będą wyliczane na podstawie składek na ubezpieczenie emerytalne, jakie zostały zebrane na koncie ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Polskie szpitale niebezpieczne dla pacjentów

2.2.2010

Straż nie dojedzie do blisko połowy szpitali w razie pożaru. W większości placówek nie znajdziemy także gaśnic, alarmów ani hydrantów. Drogi ewakuacyjne są natomiast "za długie lub za wąskie", a nawet wykańczane materiałami łatwo zapalnymi - pisze NIK o stanie technicznym budynków szpitalnych.

Azbest zniknie z Polski za 568 lat

2.2.2010

Jeżeli tempo usuwania wyrobów zawierających azbest będzie podobne, jak zaobserwowane na Lubelszczyźnie, to rakotwórczy materiał będzie obecny w naszym kraju jeszcze przez 568 lat - aż do roku 2576.

Eksmisja do noclegowni lub schroniska?

1.2.2010

Osoby znęcające się nad rodziną zostaną wyeksmitowane do miejskiej noclegowni lub schroniska. Awanturnicy zostaną pozbawieni prawa do mieszkania socjalnego czy innego pomieszczenia tymczasowego.

Policja będzie się tłumaczyć z podsłuchiwania

29.1.2010

Jeżeli podsłuchiwanie obywatela nie doprowadziło do zebrania dowodów na popełnienie przestępstwa, to policjanci będą musieli poinformować go o "pluskwie" i wytłumaczyć cel założenia podsłuchu.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika