Odpowiedzialność za długi spadkowe
Pytanie:
Chodzi mi o sytuację, gdy spadkodawca zmarł dawno (ponad 6 mies. temu), nie ma testamentu, więc dziedziczenie ustawowe, co spadkobierca ustawowy może zrobić? Jeśli przyjmie spadek, odpowiada całym majątkiem, czy może przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza? Czy jest możliwość nie przyjęcia spadku - czy jeśli nie przyjmie też nie odpowiada za długi spadkowe tak jak w przypadku odrzucenia spadku?
Masz inne pytanie do prawnika?
ODPOWIEDŹ PRAWNIKA
Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Osoba taka w ogóle nie odpowiada za długi spadkowe.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (w przypadku dziedziczenia ustawowego - o śmierci spadkodawcy).
Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie żadnego oświadczenia, przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
W przedstawionej sytuacji, jeżeli upłynął juz sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia woli, nastąpiło już przyjęcie spadku przez spadkobierców ustawowych. Jeżeli jednak któryś ze spadkobierców nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych (np. nie ma jeszcze 18 lat), oznacza to, że przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Jeżeli jedna z osób przyjęła spadek z dobrodziejstwem inwentarza, oznacza to iż również pozostałe osoby, które nie składały żadnych oświadczeń, przyjęły ten spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Prosimy również o zapoznanie się z artykułem: Odrzucenie spadku - czy nieograniczone czasowo? Jakie są jego skutki?.
Kwestię odpowiedzialności za długi spadkowe omawia artykuł: Za jakie długi odpowiada spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza?
Potrzebujesz porady prawnej?
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ TAKŻE:
-
25.10.2016
Za jakie długi odpowiada spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza?
Spadkobierca, któremu przypadł spadek, może go przyjąć albo odrzucić. Brak oświadczenia w określonym terminie powoduje, w świetle przepisów obowiązujących od października 2015 (...)
-
27.5.2017
Prawo spadkowe - Sprawdź co reguluje prawo spadkowe?
Określone prawa i obowiązki majątkowe (prawa rzeczowe, wierzytelności i długi) z reguły (z wyjątkami) nie gasną z chwilą śmierci ich dotychczasowego podmiotu (czyli spadkodawcy), ale przechodzą (...)
-
17.12.2004
Spadkobierco, czy wiesz, według jakich zasad odpowiadasz za długi spadkowe przed przyjęciem spadku, a według jakich po jego przyjęciu?
Od momentu otwarcia spadku do chwili przyjęcia spadku spadkodawca odpowiada za długi spadkowe tylko ze spadku, co oznacza, iż odpowiada jedynie przedmiotami (prawami) wchodzącymi w skład spadku. Wierzyciele (...)
-
26.11.2017
Dziedziczenie długów? Jaka jest odpowiedzialność spadkobierców za długi spadkodawcy?
Śmierć dłużnika nie musi oznaczać braku możliwości odzyskania naszego długu. Jest to podyktowane tym, że z chwilą śmierci niejako automatycznie przechodzą na określone osoby nie tylko prawa (...)
-
23.3.2015
Co to jest przyjęcie spadku wprost?
Zgodnie z przepisami dotyczącymi prawa spadkowego spadkobierca nabywa spadek z mocy prawa z chwilą śmierci spadkodawcy. Nie jest to nabycie spadku uzależnione od złożenia jakiegoś wcześniejszego (...)
KOMENTARZE (1)
babcia
1.2.2011 12:28:9
Re: Odpowiedzialność za długi spadkowe
to jest totalna bzdura by dzieci do 18 roku zycia bez pelnomocnika odpowiadaly zacoc czego nie zrobili jezeli sprawa spatkowa odbyla sie 5 lat po smierci matki asa w rodzinie zastempczej