Odpowiedzialność za długi spadkowe

Pytanie:

Chodzi mi o sytuację, gdy spadkodawca zmarł dawno (ponad 6 mies. temu), nie ma testamentu, więc dziedziczenie ustawowe, co spadkobierca ustawowy może zrobić? Jeśli przyjmie spadek, odpowiada całym majątkiem, czy może przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza? Czy jest możliwość nie przyjęcia spadku - czy jeśli nie przyjmie też nie odpowiada za długi spadkowe tak jak w przypadku odrzucenia spadku?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Osoba taka w ogóle nie odpowiada za długi spadkowe.

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (w przypadku dziedziczenia ustawowego - o śmierci spadkodawcy).

Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie żadnego oświadczenia, przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

W przedstawionej sytuacji, jeżeli upłynął juz sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia woli, nastąpiło już przyjęcie spadku przez spadkobierców ustawowych. Jeżeli jednak któryś ze spadkobierców nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych (np. nie ma jeszcze 18 lat), oznacza to, że przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Jeżeli jedna z osób przyjęła spadek z dobrodziejstwem inwentarza, oznacza to iż również pozostałe osoby, które nie składały żadnych oświadczeń, przyjęły ten spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Prosimy również o zapoznanie się z artykułem: Odrzucenie spadku - czy nieograniczone czasowo? Jakie są jego skutki?.

Kwestię odpowiedzialności za długi spadkowe omawia artykuł: Za jakie długi odpowiada spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

babcia

1.2.2011 12:28:9

Re: Odpowiedzialność za długi spadkowe

to jest totalna bzdura by dzieci do 18 roku zycia bez pelnomocnika odpowiadaly zacoc czego nie zrobili jezeli sprawa spatkowa odbyla sie 5 lat po smierci matki asa w rodzinie zastempczej


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: