Jakie będą skutki wniesienia przez przedsiębiorcę nieopłaconego pisma zawierającego zarzuty w postępowaniu nakazowym?

Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego dotyczy dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w zakresie zrównania procesowego podmiotów nieprofesjonalnych, niezależnie od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą, czy nie. Projekt jest obecnie przemiotem prac Sejmu.

Skąd potrzeba zmian?

Projektowana ustawa stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 grudnia 2007 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 130[2] § 4 zdanie pierwsze w związku z art. 494 § 1 Kodeksu, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, w zakresie, w jakim w postępowaniu w sprawach gospodarczych przewidują, że sąd odrzuca nieopłacone zarzuty od nakazu zapłaty, wniesione przez przedsiębiorcę niereprezentowanego przez adwokata lub radcę prawnego, bez uprzedniego wezwania do uiszczenia należnej zapłaty, są niezgodne z Konstytucją RP.

Ten typ wyroku (wyrok zakresowy), nie ma skutku uchylającego dany przepis, jednak powoduje wygaśnięcie określonej treści normatywnej wynikającej z przepisu.

Na gruncie obowiązujących obecnie przepisów, powstaje sytuacja, w której pozwany przedsiębiorca niereprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika — inaczej niż powód także będący przedsiębiorcą - nie dysponuje ze względów ściśle formalnych (nieopłacenie zarzutów od nakazu zapłaty bez możliwości usunięcia braku) możliwością przedstawienia sądowi swojej argumentacji (która - w pewnych sytuacjach - może podważać zasadność wydania nakazu zapłaty), a ta wszak mogłaby mieć wpływ na treść rozstrzygnięcia, które będzie w ten sposób wydane jedynie na podstawie argumentacji strony przeciwnej.

Rygoryzm skutków wniesienia nieopłaconego pisma zawierającego zarzuty w postępowaniu nakazowym w sprawach gospodarczych jest identyczny w sytuacji, gdy strona miała profesjonalnego pełnomocnika i gdy działała bez niego.

Należy przy tym zauważyć, że nakaz zapłaty ma skutki prawomocnego wyroku”, co oznacza, że nie służą już od niego środki odwoławcze.

Jakie zmiany przewidziano w projekcie?

Senatorowie zaproponowali więc uchylenie w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego w art. 130[2] całego § 4, co pozwoli na zrównanie procesowe podmiotów nieprofesjonalnych, niezależnie od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą, czy nie. Niezbędną konsekwencją uchylenia powyższego przepisu będzie także konieczność uchylenia art. 479[8a] oraz „technicznej" nowelizacji art. 479[12] § 3.

Proponowana nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP. Również do postępowań nakazowych niezakończonych przed dniem jej wejścia w życie ma się stosować przepisy ustawy Kodeksu postępowania cywilnego w brzmieniu nadanym nowelizacją. W pozostałym zaś zakresie nowe przepisy byłyby stosowane do postępowań wszczętych po wejściu w życie ustawy.

Podstawa:

  • Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (sejmowy druk nr 1302);

  • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 grudnia 2007 r. (sygn. akt P 39/06; Dz. U. 2007 r., Nr 247, poz. 1845; Pełny tekst wyroku wraz uzasadnieniem: OTK Z.U. z 2007 r. Nr 11A, poz. 161)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika