ELSA - 25.000 członków z ponad 200 uniwersytetów w 44 krajach

Specjalnie dla E-prawnik.pl Olga Golonka, Dyrektor ds. Public Relations ELSA Poland (studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Rzeszowskim) pisze o tym czym jest ELSA i dlaczego warto zostać "Elsowiczem".

The European Law Students' Association, w skrócie ELSA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa jest największą na świecie niezależną, niepolityczna i działającą w celach niezarobkowych organizacja zrzeszająca studentów prawa i młodych prawników.  Założona przez studentów prawa z Austrii, Węgier, Niemiec i Polski, obecnie  działa na terenie całej Europy zrzeszając 25.000 członków z ponad 200 uniwersytetów w 44 krajach. Międzynarodowy charakter organizacji oparty jest na budowaniu wzajemnej współpracy oraz porozumienia przez poznawanie innych systemów politycznych i kultur prawnych. Członkowie ELSA uczestnicząc w życiu stowarzyszenia zdobywają cenne doświadczenia i nową perspektywę w spojrzeniu na prawo, kształtowanie przyszłego życia zawodowego oraz stosunki międzynarodowe.

Porady prawne

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland to obecnie jedna  z najprężniej rozwijających się grup narodowych ELSA. Jej działalność została zapoczątkowana w 1981r. zaraz po tym, jak w głowach ambitnych, kreatywnych studentów zrodził się pomysł zawiązania organizacji zrzeszającej młodych prawników. Jednym z tych  niezwykłych ludzi, którzy dali początek idei sprawiedliwego świata w którym szanuje się godność ludzka  i różnorodność kulturową, był Polak – Wojciech Kostrzewa.

Początki ELSA Poland nie należały do najłatwiejszych. Rok 1981r. w historii Polski, to czas wprowadzenia stanu wojennego, a tym samym zakazu działalności stowarzyszeń. Wydarzenia związane z sytuacją w kraju na zawsze zapisały się na kartach historii naszej grupy narodowej. Mimo iż z prawnego punktu widzenia, ELSA nie powinna była istnieć, nie zniknęła, działała nadal. Było to możliwe dzięki ludziom, którzy w owym czasie tworzyli tą organizację. Nie poddali się, wiedzieli, że mimo wprowadzonych represji nadal chcą realizować idee dla których powstało Stowarzyszenie. To właśnie dzięki ich determinacji i zaangażowaniu, ELSA Poland przetrwała ten trudny okres. Dziś, możemy z dumą powiedzieć, że ubiegły rok przyniósł ze sobą nie tylko liczne projekty i sukcesy na polu naukowym lecz również nagrodę Krajowej Rady Radców Prawnych dla Organizacji Pozarządowej roku 2011, która pozwoliła w wyjątkowy sposób podkreślić Jubileuszowy charakter roku, w którym Stowarzyszenie obchodziło 30-stą rocznicę działalności.

Siłą naszej organizacji byli, są i będą ludzie. Różni ludzie. O rozmaitych zainteresowaniach, cechach, predyspozycjach, a przede wszystkim charakterach. Członkowie ELSA Poland od samego początku potrafili wykorzystać tę wewnętrzną różnorodność,
z której narodziły się największe projekty realizowane przez nasze Stowarzyszenie.  Ogólnopolski Obóz Adaptacyjny Studentów Prawa i Administracji „Adapciak”, Ogólnopolska Konferencja Podatkowa, Dni Edukacji Prawniczej czy też konkursy krasomówcze To tylko niektóre z  przedsięwzięć realizowanych z powodzeniem od wielu lat, które mimo długoletniej tradycji,  z roku na rok, przybierają nową formę, ulegają zmianie pod wpływem najmłodszego pokolenia „Elsowiczów”.

OOA „Adapciak” to jedyny tego typu obóz w Polsce. Jego innowacyjna formuła polega na połączeniu zabawy i integracji z elementami merytorycznymi, które pomagają rozpocząć, nowo przyjętym studentom, przygodę z prawem. Każdego roku, projekt realizowany jest przez inną grupę lokalną, dzięki czemu, mimo zachowania pewnych stałych punktów, każda edycja przybiera zupełnie inny charakter. W tym roku, obóz odbędzie się już 16 raz. Przedsięwzięcie cieszy się wsparciem największych autorytetów polskiego świata prawniczego, które biorą w nim udział nie tylko poprzez udzielenie patronatów honorowych, ale przede wszystkim poprzez bezpośrednie spotkanie ze 150 obecnymi na obozie studentami pierwszego roku, którzy przez 6 dni pod opieką członków ELSA bawią się i poznają tajniki przyszłego zawodu, mają okazję dowiedzieć się czym jest ELSA oraz poczuć prawdziwego ducha organizacji w najlepszym wydaniu. Wszystko w doskonale wyważonych proporcjach. ELSA to bowiem nie tylko merytoryka, to również dobra zabawa w gronie prawdziwych przyjaciół.

Ogólnopolska Konferencja Podatkowa (OKP) jest projektem, który zrodził się  z potrzeby wspierania i rozwijania wiedzy studentów oraz młodych prawników, z zakresu tak dynamicznie rozwijającej się gałęzi prawa jaką jest prawo podatkowe. Każda z 12 edycji Konferencji dotykała problematyki podatków, jednak wszystkie różniły się w znaczący sposób. OKP jest projektem, który zmienia się wraz z potrzebami studentów oraz praktyków, jest tak samo dynamiczny jak problematyka, której dotyczy.

W Polsce, ogromną popularnością cieszą się konkursy krasomówcze organizowane przez ELSA. Każda z 15 grup lokalnych organizuje eliminację i finał lokalny, którego laureat bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym (OKK). Również OKK, jest projektem, który każdego roku, organizuje inna grupa lokalna. Jest to konkurs o bardzo dużym prestiżu, przyciągający uwagę licznych mediów, w którego jury zasiadają najznamienitsi przedstawiciele polskiej palestry. 15 edycji konkursu świadczy o jego niesłabnącej popularności.

Dni Edukacji Prawniczej to projekt ogólnopolski realizowany na płaszczyźnie lokalnej. Oznacz to, że przedsięwzięcie odbywające się jednocześnie w całej Polsce, w każdej z Grup Lokalnych ELSA Poland przybiera inny kształt. To członkowie w grupach lokalnych decydują  o tym jakie spotkania, warsztaty, prezentacje, symulacje, projekcje czy konkursy zostaną przeprowadzone w ramach 3 dniowego przedsięwzięcia. W zależności od specyfiki każdego  z miasta, lokalnych potrzeb studentów i pomysłu Grupy Lokalnej, kształtowana jest agenda. Nie ma drugiego tak zróżnicowanego wewnętrznie projektu, który na zewnątrz posiada jednolity, spójny wizerunek. 

ELSA Poland mimo bogatej tradycji to przede wszystkim to, co dzieje się tu i teraz.  O dynamicznym rozwoju Stowarzyszenia świadczy ilość realizowanych projektów lokalnych, ogólnopolskie jak również międzynarodowe. Polska jest otwarta na Europę za czym przemawiają zorganizowane w ostatnim czasie przedsięwzięcia takie jak: International Conference Main trends in Intellectual Property Law, "Global Ocean Governance: from Vision to Action, International Conference of Energy Law oraz Law Students' Forum.

ELSA Poland tworzy obecnie około 800 aktywnie działających członków zrzeszonych  w 15 Grupach Lokalnych: Białystok, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Słubice, Szczecin, Toruń, Warszawa oraz Wrocław. Każda
z wymienionych grup charakteryzuje się inną specyfiką. W Polsce, mamy doczynienia  z ogromnym zróżnicowaniem, nie tylko pod względem wielkości i liczebności poszczególnych grup lokalnych, ale również pod względem warunków związanych
z lokalizacją, lokalnym rynkiem czy środowiskiem akademickim. Mogłoby się wydawać, że  z punktu widzenia całej sieci, taka różnorodność prowadzi do konfliktów, braku wzajemnego zrozumienia i problemów wewnętrznych. To jednak pozory. W ELSA Poland postrzegamy to zróżnicowanie jako jedną z największych zalet, umożliwia nam bowiem spoglądanie na jeden problem z bardzo wielu perspektyw, dając szansę na odnalezienie najlepszego  z możliwych rozwiązań. Sytuacja taka uczy nas pokory i umiejętności osiągania kompromisu,  z którego wszyscy będą zadowoleni. Dyskusje toczone na forum ogólnopolskim są dużo bogatsze, a dzięki wymianie doświadczeń, powstają pomysły na wciąż nowe projekty.

Nad działalnością całego ELSA Poland czuwa Zarząd Krajowy. Siedmioro ludzi  z pasją, gotowych do poświęceń. Główna siedziba ELSA Poland znajduje się w Warszawie. Zarząd Krajowy odpowiada za wszystkie najważniejsze kontakty prowadzone przez Stowarzyszenie. Należą do nich nie tylko kontakty marketingowe, lecz przede wszystkim te, związane ze współpracą na polu władz państwowych, ministerstw oraz samorządów prawniczych. Na członkach Zarządu Krajowego spoczywa niezwykle odpowiedzialna rola reprezentowania wszystkich członków ELSA Poland na arenie krajowej jak również międzynarodowej, nic więc dziwnego, że wybory władz wzbudzają tyle emocji podczas Walnych Zebrań Delegatów. Liczne pytania potrafią przedłużyć obrady o kilka godzin, ale dają poczucie dokonania właściwego wyboru.

W czasie rocznej kadencji Zarząd Krajowy realizuje również własne projekty takie jak różnego rodzaju konkursy, czy też Prawnicze Targi Pracy odbywające się w Warszawie i cieszące się ogromną popularnością. Wychodząc naprzeciw potrzebom nowoczesnego, zabieganego studenta, chcąc trafić do jak najszerszego grona odbiorców, bez względu na miejsce w którym się znajdują, w ubiegłym roku, dwukrotnie zorganizowane zostały Wirtualne Prawnicze Targi Pracy. To innowacyjny projekt, przeprowadzany za pośrednictwem specjalnie stworzonej platformy internetowej. W wirtualnej hali targowej każdy zalogowany użytkownik, może uzyskać informacje na temat praktyk, stażu, ofert pracy, wziąć udział w bezpośrednim czacie z przedstawicielami wystawców, którzy odpowiedzą na wszystkie nurtujące uczestników pytania.   Wszystko to,  w dowolnym miejscu w Polsce i na świecie. Wystarczy jedynie dostęp do Internetu. 

Pozostając w tematyce działalności ELSA Poland na płaszczyźnie Internetu, nie można zapomnieć o Portalu Pracy i Praktyk Prawniczych – www.praktykiprawnicze.pl. Jest to portal stworzony z myślą o studentach i absolwentach wydziałów prawa poszukujących swojego miejsca na prawniczym rynku pracy. Portal zawiera jednak nie tylko oferty pracy i praktyk o profilu prawniczym, jest również źródłem wiedzy i praktycznych informacji. Profile największych kancelarii prawniczych oraz firm konsultingowych, artykuły dotykające bieżącej problematyki prawnej pisane przez prawników-praktyków, praktyczny poradnik związany  z poszukiwaniem pracy, tworzeniem dokumentów czy też rozmową kwalifikacyjną oraz wszelkie bieżące informacje na temat projektów i wydarzeń odbywających się w całej Polsce, to tylko niektóre z informacji, które można znaleźć na Portalu. Przejrzysta forma graficzna, praktyczne narzędzia dostępne na stronie oraz bogata baza praktyk i staży

            ELSA Poland to skomplikowana struktura, która zmienia się wraz z ludźmi, którzy ją tworzą. Spoglądając na to stowarzyszenie, któremu poświęciłam 5 lata mojego życia, wiem, że nie był to czas stracony. O rozwoju organizacji nie świadczy tylko ilość czy wielkość realizowanych projektów. W moim odczuciu o rozwoju i poziomie organizacyjnym ELSA Poland świadczy fakt, że jak żadna inna organizacja, którą znam, pozwala rozwijać konkretne zainteresowania, realizować własne pasję, zapewnia rozwój osobisty, a przede wszystkim pozwala zbudować przyjaźnie, które przetrwają wiele lat. ELSA w Polsce postrzegam jako  ogromna grupę ludzi otwartych na nowe wyzwania i innych studentów, silnie zintegrowaną i gotową podjąć każde wyzwanie.

 

Więcej informacji na temat działalności ELSA można znaleźć na stronie internetowej www.elsa.org.pl.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika