Przebieg aplikacji

Aplikacja notarialna polega na zaznajomieniu się aplikanta z całokształtem pracy notariusza i trwa 2 lata i 6 miesięcy. W ramach szkolenia aplikant jest obowiązany do zaznajomienia się z czynnościami sądów w sprawach cywilnych i wieczystoksięgowych. Aplikację notarialną organizuje i prowadzi rada izby notarialnej na podstawie programu ustalonego przez Krajową Radę Notarialną.

Aplikant odbywa aplikacje u notariusza, z którym zawarł umowę o pracę, a w przypadku zatrudnienia przez radę izby notarialnej u notariusza wyznaczonego przez tę radę. Notariusz, u którego aplikant odbywa aplikację, kieruje przez cały okres aplikacji szkoleniem aplikanta, zapoznaje go z czynnościami należącymi do zakresu obowiązków notariusza i współdziała w tym zakresie z innymi osobami szkolącymi aplikanta.

Porady prawne

Aplikant odbywa aplikację w sądzie rejonowym w wydziale cywilnym, w wydziale ksiąg wieczystych i w sądzie gospodarczym, prowadzącym Krajowy Rejestr Sądowy. Łączny okres trwania aplikacji w sądzie rejonowym wynosi 6 miesięcy. W czasie praktyki w sądzie, aplikant zaznajamia się z czynnościami sądu w sprawach cywilnych, zapoznaje się z wnioskami o dokonanie wpisów do księgi wieczystej oraz do Krajowego Rejestru Sądowego i wykonuje inne zadania zlecone przez sędziego.

Aplikacja notarialna kończy się egzaminem notarialnym. Egzamin notarialny rozpoczyna się w tym samym dniu o tej samej godzinie we wszystkich właściwych izbach notarialnych. Egzamin notarialny składa się z części pisemnej i ustnej. Pisemna część egzaminu notarialnego odbywa się w ciągu dwóch następujących po sobie dni. Pierwszego dnia zdający w ciągu 7 godzin opracowuje projekt aktu notarialnego na podstawie przygotowanych założeń i opisu stanu faktycznego oraz na podstawie przedstawionego problemu prawnego, opracowuje opinię prawną, także w formie odmowy dokonania czynności prawnej. Drugiego dnia części pisemnej egzaminu, która trwa 5 godzin, zdający opracowuje projekt aktu notarialnego na podstawie przygotowanych założeń i opisu stanu faktycznego. Część ustna polega na udzieleniu odpowiedzi na losowo wybrane pytania. Poszczególne zestawy pytań losowane przez zdających umieszczane są w nieoznakowanych kopertach, po jednej dla zdającego i komisji. Zdający po wylosowaniu zestawu przygotowuje się do odpowiedzi we wskazanym mu miejscu, maksymalnie przez 30 minut. Wylosowane zestawy wracają do puli pytań.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika