Ocenianie uczniów i egzaminy na nowych zasadach

Z dniem 1 września 2007 r. wejdzie w życie zupełnie nowe, bardzo obszerne rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu w szkołach publicznych.

Czego dotyczą nowe przepisy?

Nowe rozporządzenie określa warunki i sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych i dotychczasowych szkołach ponadpodstawowych dla dzieci i młodzieży, w tym szkołach specjalnych, oraz w szkołach dla dorosłych. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się natomiast do dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim. Warunki przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów oraz ich formy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie określają odrębne przepisy.

Porady prawne

Odrębne przepisy określają zaś: warunki i sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w publicznych szkołach i placówkach artystycznych określają odrębne przepisy, a także zasady oceniania z religii i etyki.

Dotychczas obowiązujące rozporządzenie MENiS z 7 września 2004 r. było już wielokrotnie nowelizowane, co powodowało trudności w możliwości korzystania z jego przepisów. Ponadto niektóre przepisy tego rozporządzenia Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją RP. Dlatego też pojawiła się potrzeba wydania nowego aktu prawnego.

Jakie zmiany nastąpią w zasadach organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego?

Nowe rozporządzeni wprowadza dwa terminy dla składania przez uczniów (absolwentów) deklaracji o wyborze egzaminów zdawanych na maturze (deklaracja wstępna - do 30 września i deklaracja ostateczna - do 7 lutego roku szkolnego, w którym zamierza przystąpić do egzaminu). Deklaracja wstępna będzie jedynie informacją dla dyrektora szkoły, który na tej podstawie będzie mógł np. zorganizować dodatkowe zajęcia z najczęściej wybieranych przez uczniów przedmiotów.

Nie będzie ona przekazywana do okręgowej komisji egzaminacyjnej. Uczniowie będą mogli złożyć także tylko jedną deklarację, która będzie wówczas traktowana jako wstępna i ostateczna jednocześnie. Termin składania ostatecznej deklaracji - do 7 lutego - ma uniemożliwić uczniom, tak jak to się dzieje obecnie, dokonywanie zmian w zadeklarowanych przedmiotach egzaminacyjnych.

Przewiniano też skrócenie czasu trwania całego egzaminu maturalnego, zaś część ustna będzie przeprowadzana równolegle z częścią pisemną. Dotąd terminy te mogły się na siebie nakładać tylko w szczególnych przypadkach.

Zgodnie z nowym przepisem, żeby maturzysta zdał egzamin maturalny, będzie musiał zdać wszystkie egzaminy z obowiązkowych przedmiotów - zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej. Dotychczas zdający mógł zdać egzamin maturalny również wtedy, gdy nie zdał jednego z egzaminów obowiązkowych, ale ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej uzyskał średnią co najmniej 30% punktów. Przepis przewidujący takie rozwiązanie został jednak uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z Konstytucją. Zob. też: Kto skorzysta z amnestii maturalnej, a kto już nie?

Rozporządzenie wprowadza też egzamin poprawkowy dla tych zdających egzamin maturalny, którzy nie zdali wyłącznie jednego egzaminu z przedmiotu obowiązkowego w części ustnej albo w części pisemnej; egzamin poprawkowy będzie przeprowadzany w tym samym roku w okresie sierpień - wrzesień w terminie ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Minister przesuwa też na rok szkolny 2009/2010 obowiązkowy dla wszystkich zdających egzamin z matematyki.

Co jeszcze ma się zmienić?

Nowe rozporządzenie przwewiduje również zmiany w warunkach i sposobie oceniania uczniów (słuchaczy) szkół prowadzących kształcenie zawodowe z wykorzystaniem modułowych programów nauczania, a także zmiany w organizacji i przebiegu egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

W nowym roku szkolnym poszerzy się ponadto zakres ocen wliczanych do średniej ocen uczniów uczęszczających na dodatkowe zajęcia o oceny z dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz o oceny z religii czy etyki.

Nowe przepisy wprowadzają też listę języków obcych nowożytnych, z których będzie przeprowadzana, począwszy od roku szkolnego 2008/2009, trzecia część egzaminu gimnazjalnego.

Poza tym przewidziano liczne zmiany porządkowe i redakcyjne w stosunku do dotychczasowych przepisów.  

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. 2007 r., Nr 83, poz. 562);
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 lipca 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. 2007 r., Nr 130, poz. 906);
  • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 stycznia 2007 r. - sygn. U 5/2006 (Dz. U. z 22 stycznia 2007 r., Nr 10, poz. 70);
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu w szkołach publicznych (Dz. U. 2004 r., Nr 199, poz. 2046, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika